Favorit ve Forman Gösterge Ampülleri Değiştirme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit ve Forman Gösterge Ampülleri Değiştirme

İleti SKODA 135 » 18 Ekm 2010, 19:01

İlk olarak göstergenin sağ ve solunda bulunan vidalar çıkarılıp bu bölümler dışarı çekilir. Bunlarda bulunan düğmelerin kabloları arkalarından fişlidirler. Dikkatlice bu fişler tırnakları kurtarılıp çıkarılır. Böylece iki bölümde boşta kalmış olur.

Fişleri çıkarırken dikkatli olmak gerekir.

Bu işlemden sonra hemen altta bulunan iki vida çıkarılır.

Göstergenin önündeki küçük kapak vidalı değildir. Ortasından yukarı hafif kamburlaştırıp tırnaklarından kurtarın ve alın.

Artık göstergenin üstünde bulunan büyük kapak yukarı doru kaldırılıp alınır. Alt vidaları çıkarıldı üstte ise sadece büyük tırnaklar var.

Bu göstergenin önünde bulunan küçük kapağı çıkarmıştık, çıkarılan kapağın altında iki vida daha görülür bu iki vida da çıkarılır. Bunlar göstergeyi tutarlar.

Artık götergeyi arkadan tutan iki vida görüldü, bu iki vida çıkarılınca gösterge öne doğru biraz çıkacaktır.

Göstergeyi fazla zorlamadan elinizi alt tarafta bulunan kilometre teline uzatın ve görünen kilometre telinin (kalın telin) büyük pilastik vidasını çevirin. Bir kaç tur sonra kilometre teli boşa çıkacaktır.

Artık kilometre teli kurtulduğundan gösterge sadece kablolar ile bağlı kalmıştır fakat kabloları çıkarmaya gerek yok. Gösterge artık direksiyona doğru yatırılabilinir. Fakat daha geniş çalışmak isterseniz fişler tırnaklarından dikkatlice kurtarılıp ayırılabilinir.

Göstergenin arka tarafında akım yollarına montelenmiş bu minik fişleri göreceksiniz. Hangi ampül yanmıyorsa o fişi yarım tur dikkatlice sola çevirin minik tırnaklarından kurtulacaktır. Bu minik fişler aslında ampül duylarıdır.

Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti SKODA 135 » 18 Ekm 2010, 19:20

Küçük ampül yataklarından yanmayanları çıkardığınızda içlerinde elimde duran minik ampüllerden göreceksiniz. Bunları küçük bir tornavida yardımı ile arkalarından dışarı itip çıkarın ve sağlam ampüllerle değiştirin.

Sonra gösterge ve düğmelerin fişlerini takıp düğmeleri açarak bunların yanıp-yanmadıklarını kontrol edin. Herşey yolunda ise montaja tersten aynı yolu izleyerek başlayın SAKIN KİLOMETRE TELİNİ TAKMAYI UNUTMAYIN.

Kolay gelsin.

(NOT: Açmış olduğum konular sadece kültürel bazda anlatım amaçlıdır. Kişilerin kendi araçlarına veya başkalarının araçlarına yaptıkları uygulamalarda verdikleri hatalardan, konuyu açan ve forum sorumlu değildir)
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 18 Ekm 2010, 20:05

süpersın kardeşim bende bayadır uğraşım çıkaramadım yerınde deli olsun :D kırıcaktım nerdeyse :D ama sağol senın sayende olayı çozduk :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti SKODA 135 » 18 Ekm 2010, 20:13

Teşekkür ederim kardeşim, dikkat edersen kelimeleri çok açık ve seçerek yazdım. Her parçanın tırnakları var, sakin ve her çıkardığın parçaya dikkat ederek işlemi rahatlıkla yapabilirsin.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti onurhan2006 » 18 Ekm 2010, 20:34

benımde far lambasının ampulu patladı galıba değişmesi lazım ama nerede onu değiştirecek bos vakıt...
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

İleti felicia_3437 » 18 Ekm 2010, 22:14

bu ampulerı nerden buldunuz ben aradım bulamadım felişinkidi aynısı söktüm baktım kilometrede ki cok sönuk yanıyor benımde değiştirmek istiyorum nerede buldunuz ve reng ceşiti varmı kırmızı mavı beyaz yeşil gibi bilgilendırısenız ıyı olur saygılarımla anlatım ve yaptıhınız şey cok guzel olmuş yenı ambulerınızı güle güle kulanın elınıze sağlık
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti SKODA 135 » 19 Ekm 2010, 07:12

M. Selim kardeşim "Gösterge Ampülleri" bütün parçacılarda satılır. Renk seçenekleri yok sanırım. Bu ampüllerin 3-4 adedi 1lira. Eğer bulamazsanız ben zarfın içine koyar size göndermeye çalışırım.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti abdullahe » 19 Ekm 2010, 15:03

felicia_3437 yazdı:bu ampulerı nerden buldunuz ben aradım bulamadım felişinkidi aynısı söktüm baktım kilometrede ki cok sönuk yanıyor benımde değiştirmek istiyorum nerede buldunuz ve reng ceşiti varmı kırmızı mavı beyaz yeşil gibi bilgilendırısenız ıyı olur saygılarımla anlatım ve yaptıhınız şey cok guzel olmuş yenı ambulerınızı güle güle kulanın elınıze sağlık

Renk seçenegi yok ama aynı bu şekilde satılanlar led ler var onlarda renk seçenegi bulabilirsiniz ama biraz fiyatı yüksek bu gün sormuştum renkli olsun dedim adam 2 tanesine (led) 4 tl dedi bende başkabir çözüm yolu buldum. Kırtasiyelerda cam boyası diye bir ürün satılıyor onların mavinden alıp boyadım şuan mavi yanıyor ama rengi biraz sönük oda benden dolayı fazla boyamışım. Bu boyanın fiyatı da 1tl yardımcı olabilmişimdir inşallah.
Kullanıcı avatarı
abdullahe
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: abdullah
Nereden: Aksaray
Arabanız: 1993 favorit sportline glx

İleti vipsezgin » 20 Ekm 2010, 09:44

güzel kareler için tesekkürler elinize sağlık paylasım ıcn cok tesekkürler
Just Men kuaför
vipsezgin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sezgin
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Silver line

İleti forman37 » 20 Ekm 2010, 18:37

ben sokucem hepsını mavı yapıcam ınş yarın
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti felicia_3437 » 20 Ekm 2010, 19:56

abdullahe yazdı:
felicia_3437 yazdı:bu ampulerı nerden buldunuz ben aradım bulamadım felişinkidi aynısı söktüm baktım kilometrede ki cok sönuk yanıyor benımde değiştirmek istiyorum nerede buldunuz ve reng ceşiti varmı kırmızı mavı beyaz yeşil gibi bilgilendırısenız ıyı olur saygılarımla anlatım ve yaptıhınız şey cok guzel olmuş yenı ambulerınızı güle güle kulanın elınıze sağlık

Renk seçenegi yok ama aynı bu şekilde satılanlar led ler var onlarda renk seçenegi bulabilirsiniz ama biraz fiyatı yüksek bu gün sormuştum renkli olsun dedim adam 2 tanesine (led) 4 tl dedi bende başkabir çözüm yolu buldum. Kırtasiyelerda cam boyası diye bir ürün satılıyor onların mavinden alıp boyadım şuan mavi yanıyor ama rengi biraz sönük oda benden dolayı fazla boyamışım. Bu boyanın fiyatı da 1tl yardımcı olabilmişimdir inşallah.

cok güzel bır fıkır denemkte fayda var gercekten de ilginiz icin teşekür ederim sağolun
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felicia_3437 » 20 Ekm 2010, 19:57

SKODA 135 yazdı:M. Selim kardeşim "Gösterge Ampülleri" bütün parçacılarda satılır. Renk seçenekleri yok sanırım. Bu ampüllerin 3-4 adedi 1lira. Eğer bulamazsanız ben zarfın içine koyar size göndermeye çalışırım.

ilginiz icin cok teşekür ederim
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SKODA 135 » 20 Ekm 2010, 20:12

forman37 yazdı:ben sokucem hepsını mavı yapıcam ınş yarın

Mustafa kardeşim ampüller sarı ama gösterge renkleri mavi plastik. Eğer ampülleri de mavi yaparsan olmaz ışık alamazsın. Bütün ampülleri boyamadan sadece bir tanesini boya ve de olursa öyle yap yoksa emeklerin boşa gitmesin kardeşim...:idea:
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti abdullahe » 21 Ekm 2010, 16:14

abi ben 3 kat boyadım ama göstergede kullanmadım sadece dörtlü, sis, arkasis, in oldugu yerlerde kullandım oda soluk yandı 1 kat yaptım güzel yanıyor fazla boyayınca aydınlatma biraz düşüyor
Kullanıcı avatarı
abdullahe
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: abdullah
Nereden: Aksaray
Arabanız: 1993 favorit sportline glx

İleti SKODA 135 » 21 Ekm 2010, 18:15

Umarım istediğin gibi olur kardeşim.:)
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 21 Ekm 2010, 23:06

sonunda bugun değiştirebıldım ampullerı :) çokta guzel oldu cam gıbı yanıyo valla :D saati soktupumde arkasına baktım tam 26 tane ampul var hepsını tel tek değiştirdım şuan çok guzel saolsun arkadşaımız yol gosterdı :) aynı ampulu bulamadım :( farklı bı ampuldu resımde gıosterılen ampulle alakası bıle yok bende çaresızlıkten opelın amupullerını taktım :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti SKODA 135 » 22 Ekm 2010, 07:07

forman37 yazdı:sonunda bugun değiştirebıldım ampullerı :) çokta guzel oldu cam gıbı yanıyo valla :D saati soktupumde arkasına baktım tam 26 tane ampul var hepsını tel tek değiştirdım şuan çok guzel saolsun arkadşaımız yol gosterdı :) aynı ampulu bulamadım :( farklı bı ampuldu resımde gıosterılen ampulle alakası bıle yok bende çaresızlıkten opelın amupullerını taktım :D

Faydalı olabildiğime sevindim. :)
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 22 Ekm 2010, 22:30

eyw usda napalım kendı amupulunu bulamadım . bende opele basvurdum :D normalde ben opelcıyım her parcası elımde var denemek ıstedım sadece ..ıyıkıde denedım bırebır oldu valla.. sorun yok gece resmını çekıp koycam foruma.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Sonraki

Favorit & Forman