ARKADAŞLAR ARABAM ÇOK YAKIYOR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ARKADAŞLAR ARABAM ÇOK YAKIYOR

İleti FAVORİT135LX KONYA » 25 Ekm 2010, 18:20

FAVORİTİN TÜM AYARLARI YAPILDIĞI HALDE 20 TL LİK GAZLA 85 KM ZOR YAPIYOR DEĞİŞEN PARÇALAR:
1-BUJİLER
2-HAVA FİLTRESİ
3-YAĞ İLAVESİ
4-SİBOP AYARI
5-DİSTRÜBÜTÖR BAKIMI
6-GAZ TESİSAT KANALLARI
7-GAZ AYARI

BENCE 1.3 MOTORUN DAHA AZ YAKMASI LAZIM SERVİS BİRAZ KM YAPTIKTAN SONRA DÜŞER DEDİLER AMA BANA PEK İNANDIRICI GELMEDİ...
ARKADAŞLAR BAKIMA NAZARAN YAKITI DÜŞÜREMEDİK GİTTİ BUGÜN TEKRAR LOVATO BAYİSİNE GİTTİM TÜP YAKLAŞIK 3 YIL ÖNCE TAKILDI BEYİNDE ARIZA OLABİLİRMİ DİYE DÜŞÜNDÜM AMA ONDA DA Bİ SIKINTI YOK BİLMİYORUM NASIL OLCAK KIŞ ŞARTLARINA GÖRE NORMAL Mİ SİZCE:::::)
BANA LÜTFEN YARDIMCI OLUNNN

FAVORİT135LX KONYA
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MEHMET KONYA
Nereden: Konya
Arabanız: SKODA FAVORİT LX

İleti SKODA 135 » 25 Ekm 2010, 18:57

Arkadaşım araban mavi duman atıyor mu? Ayrıca motorda bulunan pistonların dördüde çalışıyor mu?

Arabanda kısmi conta yanıklığı vardır bilemazsin 3 silindirle yol alırsın. Senin araban yaklaşık 230 kuruş yakıyor.
(Şehir içi veya dışı kullandığını yazmamışsın bazan şehir içinde 10 km yolda 10 liralık yakıt harcadığın olur.)

Birde bunlara bak istersen.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti hdoner » 25 Ekm 2010, 19:03

Kampanaların sıkıp sıkmadığına liftte kontrol edin.Tekerlekleri hızlıca çerini bir şey sıkıyorsa gerekli yağlama ve sprey işelmi yapın.
Arabnızda fazla yük varsa bunları arabnızdan çıkarın.Lastik havalarının ideal basınç seviyesinde olmasına özen gösterin.Şanzıman dişli yağı değişimi gerekebilir.Bakı balata bitme noktasına gelmiş olabilir.Katkısız lpg alıp tekrar deneme yapmanızı da öneriyorum.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti FAVORİT135LX KONYA » 25 Ekm 2010, 19:16

ŞEHİR İÇİ YAPIYORUM AMA GENELİ GİDİŞİM KISA MESAFELİ OLAN YERLER OLUYOR
BEN BİRDE YÜRÜYEN AKSAMI KONTROL ETTİRİYİM BASKI BALATA KAMPANA VE LASTİKLER ÇOK TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR BİLGİLERİNİZ İÇİN
FAVORİT135LX KONYA
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman37 » 25 Ekm 2010, 20:39

kardeş aynı dert benım başımdada vardı ...bu ramazan bayramında 100 tl lık benzınle tam 200 km gıdebıldım :( yanı 50 kuruş yaktı...ben gaza karşıyım ..kullanmam korkuyorum çunkı herkes neden gaz takmıyosun dıcek bılıyorum ..sebebı bu ..benzınle devam edıcem avans ayarı ve bujı değişimden sonra fark ettı gıbı düştü bıraz ...olcemedım ama nerden baksak 35 kuruş yakıyo ..50 kurultan ıyıdır :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti hakand » 25 Ekm 2010, 20:42

benimkiside aynı sarfiyatı yapıyor.bunun çaresi yok hocam maalesef.bende akla gelebilecek herşeyi denedim.yine düşmüyor yine düşmüyor.10 tl'lik gazla 80-90 km gidenler nasıl beceriyor anlamıyorum.
hakand
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti alwaysloser » 25 Ekm 2010, 20:42

hocam ş.içi kısa mesafe diosunuz 85 km yine iyi hani uzun mesafe olsa anlarım ama kısa mesafe sürekli marşa bas dur kalk uygun bence
ya ben napim hala benzinle kullanıyorum ama ekonomik walla benim ki D:
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti Balıkcı » 25 Ekm 2010, 21:45

Aynı sorunu bende yaşadım, tam 230 kuruş yakıyordu benim arabada, bahsettiğiniz bütün bakımları yaptım ve en sonunda gaz tesisatındaki aksaklıkları düzeltince çözüldü. Karbüratöre giren hortumu değiştirip, hava filitresine girdiği yerdeki deliği kapatınca ve hava filitresinin ağzındaki boşluğu ayarlayınca düzeldi, şimdi 160 kuruş yakıyor.

Siz gaz tesisatı bakımı yaptırdınızsa baskı balata sorunu ihtimali kalıyor sadece geriye onu kontrol ettirin ilk etapta.

Birde tevzi makarasını orjinali değil, Bosh marka olanı ile değiştirin. Farkı göreceksiniz.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti syossett » 25 Ekm 2010, 22:27

Dostum şehir içi 20 lıralık benzın ıle 85 km ıse bence o kadar abartılı yakmıyor. Bende 10 lıralık gaz ile 50-55 yakıyorum.. Ama benım aklıma ılk gelen baskı balata.
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

İleti ozantavsan » 26 Ekm 2010, 08:48

Tam yarama dokundunuz.94 GLx favoritim en son şehirdışı 17 kr - şehiriçi 27 kr yakıyordu.
Ama rampada 2 ile zorlandığı bile oluyordu şehiriçi.rampa başı 1. vites başla ver gazı 2. vites , 3 te bayıyordu.
Sonra elle gazı kendim ayarladım rampadada iyi oldu gidiştede.Sonra gazcıya gideyim bakayım fazla yaktırmasın ayar çok kaçık olmasın.Biraz kaçık ayar dedi kendi ayarladı , rampa mampa güzel oldu ama bu sefer 34 litre dolu depo 183 km gidebildi şehiriçi. nerdeyse 40 kr yaklaştı.depo 68 tl ye doldu.

Son 4 ayda bujiler , hava filitresi , motor yağı , şanzıman yağı , baskı balata değişti.
Ağır bakımı yapıldı avans ayarı , subap ayarı , distiribütör bakımı yapıldı.Frenlerde sıma yok.Egzostan mavi duman yok , siyah duman yok , su eksiltme yok...

Benzinle kullansam bu araç daha az yakar gibi geliyor , sizce ???

Bir tek zincir değişmedi .değiştisem fark edermi ?
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti FAVORİT135LX KONYA » 26 Ekm 2010, 09:10

kardeş gerçekten senin halin çok kötü ne yaptın öyle
benzine geç bence boşa kendini yoruyorsun eğer araban hala üzüyorsa seni
gel konya ya iyi ustalarımız var yardımcı olurum ben sana :)
FAVORİT135LX KONYA
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 26 Ekm 2010, 09:19

teşekkür derim.Şu zincir işine kafayı taktım , birde onu değiştireyim.
Geriye kalanlar

Zincir değişim

LPg Şamandıra Değişim.Benimki BRC iyisi ama dandik markalar heryerde var benim BRC şamandıra yok.
( Yakıt sarfiyatı değişken olunca kaç km'de biteceğini bilemiyorum ve araç trafikte stop ediyor.Ver benzini devam ama öyle gaztan sonrada hemen yürümüyor)

Buji kablolarınıdamı değiştirsem acaba ateşleme sorunumda yok ama...
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti kemalyazici » 10 Kas 2010, 16:09

bir sonuç elde edebildiniz mi?? zinciri değiştirdiniz mi?
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Arabanız: skoda forman lx

İleti canfezzz » 10 Kas 2010, 22:53

Kardeş valla benimkide öle yakıyo...Ben zinciride değiştim sana yazmıştım zaten ama gaz ayarı ile çok oynadı ustalar şimdi gine gazı deniyorum bakalım ne olcak ...bizim arabaların şehir içi en babası 180 olması lazım hepimiz yakıta servet ödüyoruz malesef... ;)
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Arabanız: 94 Favorit lx

İleti yabani » 10 Kas 2010, 23:53

Tüpü yeni taktırdıysanız servisin dediği doğru, yani birkaç depo bitirdikten sonra daha az yakar fakat bu mucizevi bir düşüş olmaz.
Motor kompresyon oranı iyi değilse Motor silk-bor power gibi bor yağ katkılarından kullanabilirsiniz (tüm şişeyi değil, yarım şişe kullanın) yaşlı motorlarda işe yarar.
Konya genel olarak düz bir şehir hani yokuş filan olsa diyeceğim ama yok, fakat en son gittiğimde trafiği kabus gibiydi, istanbul trafiği bile onun yanında düzenli sayılır, aracın baskı-balata bitmeye başlamışsa ve sizde artık eskiye nazaran bir alt vitesi kullanmaya başlamışsanız bu yüzden yakıt artmış olabilir.
Araca kış lastiklerini taktırdıysanız bu da bir etken.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti hetepe » 11 Kas 2010, 10:07

FAVORİT135LX KONYA yazdı:ŞEHİR İÇİ YAPIYORUM AMA GENELİ GİDİŞİM KISA MESAFELİ OLAN YERLER OLUYOR
BEN BİRDE YÜRÜYEN AKSAMI KONTROL ETTİRİYİM BASKI BALATA KAMPANA VE LASTİKLER ÇOK TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR BİLGİLERİNİZ İÇİN

Aracın çok yakmasının önemli bir nedeni de bu zaten... 3-4 km nin altındaki mesafelerde kullanılan bir arac için bu tüketim değeri normal bence...
ben 2 kmlik yerlere devamlı git gel yaptığımda yol bilgsayarının tüketim ortalaması 10 lt civarından aşağı düşmüyor.Ama 5-10 km lik yerler gittiğimde 5- 5,5 lt yi geçmiyor.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir