Bıktımmm bu ustalardan.Adam gibisi yokmu????

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bıktımmm bu ustalardan.Adam gibisi yokmu????

İleti ozantavsan » 06 Kas 2010, 13:30

Az önce sanayiden geldim , sorunum şunlardı.Birçare aramaya gittim gitmez olaydım.

Aracın performansı yeterli gelmiyordu.94 favorit GLX.68 hp...Acaba zincirmi dedim.Soluğu Skoda serviste aldım.
Bu arada son zamanda şehiriçi 17 litre 100 kmde sarfiyat.Yuhh dediğinizi duyabiliyorum.68 tl 34 litre lpg ile yaklaşık 200 km.

Ustaya sorunumu anlattım.Aracı çalıştırdı.Kaputu açtı.Zincirde sorun yok dedi.stop etti motoru.
Distribütör kapağını eline aldı.Tevzi makarası ile oynadı sanırım ,Zincir sağlam boşluk yok dedi.

Yalnız subap ayarları çok sıkı , kim yaptı bunu dedi kendileri.Şu usta skoda ustası ,sesi çıkmadı.
( Ben üç ay önce bu servise gittim , subap ayarına bakmıştı , kim yaptı diye sormuştu o zaman şu usta deyince.
Şu usta iyidir , bizden ayrılmadır ,iyi anlar ,iyi ayarlar demişti.)
Bu sefer niye sesi çıkmadı o zamanki subap ayarı aynı ,o zaman niye sıkı demedin.Sıcak ayar 40 ayarlamıştı.Öyle olur demişti buda.

Sonra tekrar çalıştırdı , servisin önü hafif yokuş , geri saldı ,gaza yüklendi ,1 - 2 -3 aynı demnemeyi yaptı.Senin debriyaj kaçırıyor dedi.Daha 3 ay oldu değişeli etme eyleme dedim.

Kendi ustama değiştirmiştim.Servisteki usta ne marka taktırdın dedi LUK dedim.yukarı servise çıktık.3 marka debriyaj set çıkardı.şumu bumu tabiki luk aynısı ordada var.Ben internetten almıştım , çin işide oluyor dedi.Ben kontrol etmiştim herşeyi orjinaldi.Skoda servistekinin aynısı.

Seti değiştiririz 155 lira . şanzıman indirme seti değiştirme 150 dedi.işin ilginci toplam 525 lira dedi.Ulen 305 yaptı geri kalan 220 ney.Eyvallah etmedim çıktım.Kendi ustama gittim.

Dedim böyle böyle oldu.arabaya bindik usta kullandı.Abi bunda sorun yok dedi.Ama subapları ayarlayalım.Daha önce benim usta ayarlayacaktı ,yoğundu yarındı öbürgündü derken dayanamadım skoda ustasına gitmiştim.

Arkadaşlar subap ayarı forumda çok yazıldı çizildi.Ben ustama nasıl ayarlatayım

Soğuk ? Sıcak ? Soğum emme kaç ? egzos kaç ? yoksa standart soğuk emme 0.20 - egzos 0.20 ayarlatayım.Aracı LPG ile kullanıyorum. Benzinli iken mi ayarlatayım ?

avans ayar düzgün ,,,,,,

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti ozantavsan » 06 Kas 2010, 13:48

Eğerki bahçemde yerim olda yapacağım bir garaj , bunlara boşuna vereceğim parayla alacağım alet edavatı.
Kendim yapacağım.İsterse araç 2 hafta yatsın , toplarım.Halen sinirliyim.Memlekette o kadar usta var ,benim şikayetlerimi çözen yok.Bu kadarmı zor yav.,Ben yeri geliyor çalışmaz denen bilgisayarları çalıştırıyorum.Uçuk fiyat verilen işi yeri geliyor 10 tl çözüyorum.bu ne yav kerizmiyiz biz..........
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ercansumbul » 06 Kas 2010, 14:49

haklısın kardeş hemen hemen her şehirde aynı dert. iyi ustalar çok az şanslıysan ancak denk geliyor. allah yardımcın olsun.
ercansumbul
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ercan sünbül
Nereden: Malatya
Arabanız: octavia 2005 a5 kasa

İleti SKODA 135 » 06 Kas 2010, 17:54

Ozan kardeşim daha önceki konularda da şehir içi yakıt sarfiyatının muğlak bir hesaplama olduğunu belirtmiştim fakat tekrarda fayda var. Bazı şehir içi hatlar vardır araç 10 km yolu 1 saatte alır ve çok yakar mecburen, bazı şehir içi hatlar vardır 20 km yolu 20 dakikada gidersin araban çok az yakar. Aslında ikiside şehir içidir. Hatta bazı semtler vardır çok dik rampadır araba birinci vitesle çıkabilir...

Belkide arabanda sorun yoktur.... Tavsiyem şehir dışı seyehatte aracın normal şartlardaki yakıtını hesapla, o zaman arabanın çok veya az yaktığı ortaya çıkar. Arabanda sorun varsa daha net anlaşılır. Baskı balatayı yeni yaptırmışsın zaten...
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti mustklc » 06 Kas 2010, 18:39

benim eski araçla yaşadıklarımı aynen sen yaşamışsın. her ay bir sorun çıkarıyordu.ben sonunda şöyle yapmaya başladım. arızayı 3-4 ustaya soruyordum. parçayı gidip orjinalinden alıyordum. anlaşıp birine taktırıyordum. çok söğüşlediler beni çok para kaptırdım. sonunda dayanamadım aracı sattım. iyi ki de satmışım. :D
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti syossett » 06 Kas 2010, 19:17

evet bana da 180 lıraya malıyet cıkarmıstı bır usta , evıme yakın dıye ona sormustum hadilennn deyıp şaşmaz sanayıye gıttım, kendı ustama bır cıvata ve somun yeniledi 5 tl ye halloldu. Diğreine kalsa idim, motor kulakları eksoz ne varsa değişecektı. Meger ekzosu motora baglayan cıvata cıkmıs ..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti ozantavsan » 08 Kas 2010, 11:09

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Bana kalırsada aracımda sorun yok.Yok derken şöyle , bu araç tıkır tıkır çalışıyor.Sadece bir yerinde ayarsızlık var.
Örnek : Bana gelen bilgisayarların hızından yavaşlığından şikayetçi oluyor müşteri.Genelde bana ilk kez gelenler , ben tüm donanım ve yazılım ayarlarını yapıyorum.Tüm ısı değerleri ,disk sağlığına kadar kontrolden geçirip gerekeni yapıyorum.Müşteri kullanınca sanki benim bilgissayarım değil ,hiç bu kadar iyi çalışmamıştı diyor.

Bu benim arabam içinde geçerli bir yerinde bir ayar sorunlu...

Pazar günü evin önüne çektim aracı.Kafam halen kızgın ustaya.Evden bir elektirik kablosu çektim sokağa.Hava kompresörünü bağladım.
Açtım kaputu.Önce karbüratörü temizleyeceğim elimden geldiğince , sonra ateşleme sistemi.Fotoğraf çekecektim ama işimni engelleyecek diye vazgeçtim.

Önce karbüratör üst kapağını söktüm.
Sonra LPG borularını , mikseri , mikserin altındaki lastik daire şeklindeki tapa diyeyim hava almasın diye ,
sonra karbüratörün alt bölümünü.KArbüratör önümde içi simsiyah .

Aracı benzine aldım .. Sonra kontak spreyi karbüratörün içine doğru sıktım.Kireler kabardı.Aracı çalıştırdım.
Gaz telini elimle çekerek gazı kökledim.Köklerkende spreyi bastım.biraz ara verdim ,stop ettim.elimin erdiği yerleri elle temizledim.Sonra komresörler hava bastım içine.Gaz verirken açık hava filitresi takmışsın gibi tatlı bir ses veriyordu.

Bu arada bir kaç sorun farkettim.Karbiratöre giren gaz boruları silikonlanmış ama sadece boruyu tutuyor.Biraz hava alıyor.En çok sorun ise karbüratörün alt kısmında vida yerleri var.İçinde uzun vida var , bu vidalar karbüratörün üst kımına geçiyor ve üstten somun ile sıkılıyor.Altta bu vidanın geçtiği kısımlar somun fazla sıkıldığı için 4 vida yeride yarılmış ,yani hava alıyor.Bant aradım ama bulamadım.Torpido gözünde skodam.com fan çıkartması vardı.6 adet göndermişti sağolsun.2 sini yapıştırmıştım.Üçünüde her birini ikiye bölerek bu plastikteki yarıkları kapatmaya kullandım.O an başka yapacak şey yoktu.Ama yararlı bir yere yapıştırılmış oldular.

Distribütör kapağını söktüm.4 adet ucu metal ve buji kablosuyla bujilere giden uçlardan birinin üstü plastik kaplanmış.ISı ile yapışmış , daha önce ustalardan biri tam otutmamıştı oynuyordu.O araha plastiğe sürtmüştü tevzi makarası.o zaman platik parça kaynamış demekki.Plastiği sıyırdım.4 ucuda zımpara ettim.Hava tuttum.Distribütör içini hava ile temizleyip yağladım.

Ateşleme bobinine bağlı kabloları söktüm ,lpg kablolarınıda , tüm bağlantı yerlerini zımparaladım .metaller oksitliydi ,parlacık oldular.Yerlerine taktım.

Hava borusunu temizledim.LPG mikseri bir güzel temizledim.LPG borusunu temizledim.Gaz telini yağladım.
Sonra lpg mikseri ,lastik takozonu ,lpg borularını takarak karbüratörü toparlatıp ,taktım.

şöyle bir sorunda daha buldum ,hava borusunda egzos kımından metal bir boru giriyor ,sanırım soğuk havalarda karbüratöre sıcak hava vermek için.Egzos kısmına giren uç küf olmuş komuş bir ucu açık .Bu aspiratörlerin havalandırma borularının biraz daha darı gibi.

Sonra debriyaj kaçırıyor demişti ya usat ,3 aylık yeni debriyajıma.Bindim araca çalıştırdım.El firenini sonuna kadar çektim.Vitesi 5'e tattım.Gaza yüklendim.Debriyajdan yavaş yavaş kaldırdım ayağımı , aracın burnu biraz yükseliyor , yarım gazda dahi araç stop ediyor.Bence debriyaj sağlam.

Sonra test sürüşü lpg ile , dönüşte benzinli.Benzinli biraz daha serileşti gibi geldi bana.Gaza basında hava emişi daha iyi sanki , sesi öyle geliyordu.LPg den emin değilim , hava alan yerler kapanınca hava miktarı azaldı , lpg sabit kaldı.Gazcıya bir ayarlatayım.Kendi ustamada subap ayarı soğuk 0.20 ayarlatacağım.

bu hafta halledeyim yazarım.......... Uzun bir yazı oldu , okuduğunuz için sağolun.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 08 Kas 2010, 14:39

Haynes Manuel' e göre motor soğukken amme-egsoz supaplar 0,20 mm. olarak ayarlanmalı.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ozantavsan » 10 Kas 2010, 16:35

LPG ile kullanımda da 0.20 mi ayarlatmalı , yoksa 0.25 değerimi iyi.Lpg de bir nmiktar fazla ayarlıyorlar ustalar.

Ben iyice araştırıp kendim ayarlayacağım , yoksa bu iş olmayacak.....................
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hetepe » 10 Kas 2010, 16:51

LPG li araçlardaki tüm motor ayarları benzine göre yapılır.Sübap, karbüratör, vs...
Benzinde sağlıklı çalışmayan motor, LPG de hiç çalışmaz.Çalışsa da böyle sıkıntıları bitmez.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti akfezer » 10 Kas 2010, 17:38

Eline tornavidayı alan ben ustayım diye dükkan açıyor. Sonra da acaba şu parçayı mı değişsek , bunu kuracalasak parça fiyatı şu ,bu kadar da işçilik alırım bi dünya gereksiz laf.
akfezer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Mersin
Arabanız: Fabia 1.4 Tdi Specil Sedan

İleti delidolu » 10 Kas 2010, 21:41

"Allah kimseyi doktor ve usta'nın eline düşürmesin; ama onlarsız da bırakmasın..." demekten başka 1şey bulamıyorum... hani herkesin vardır ya hastanede 1 doktoru sanayi de bi ustası, herşey bi telefonuna bakar, işini hallettirir. ite o şanslılardan olmak lazım, o da ben de yok ki, kelim ilacım olsun.... :?
---
not: bunca yıldır bu forumda yazıp çiziyorum hiç mi denk gelmez ankaralı bi doktor, bi usta... biri de desin ki ya evet delidolu ben seni forumdan tanıyorum hastane işin olsa bi alo de... ya da sanayideki bi usta tamam delidolum hallederiz sen canını sıkma.... nerdeeeeee.... hani nerde? :?: :)
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti delidolu » 10 Kas 2010, 21:47

kendime hızlı cevap veriyorum: doktorun parası çok merso bmw suv audi dururken skodaya binmez, ustanın hem parası çok hem hiç yok -böyle bi ironi işte- o yüzden bigün elinde şahin doğan ertesi gün mercedes olur, yine skoda olmaz... eee hal durum böyleyken de bize de denk gelmemesi gayet doğal gibi me geldi... gece gece kafayı sıyırıyorum galiba.. aman baskı balata sıyrılmasın da :) durduk yerde sanayiiii.... ıyyy... :D
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti canfezzz » 10 Kas 2010, 22:32

Kardeş ankarada bence en iyi skodacı benim ustam bu bide sen dene bakalım beğenecekmisin... oto sanayi sitesi 3, cad. 7. sok. No:16 ŞAŞMAZ /ANKARA Ustanın adı sebahattin GÜVEN Dükkanın adıda GÜVEN SKODA lakin senin araç yeni imiş biz favoritciyiz...:D
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Arabanız: 94 Favorit lx

İleti delidolu » 10 Kas 2010, 22:44

evet orayı biliyorum, parçaları zaten oradan alıyorum, elektrikçilerinin de çok faydasını görmüşlüğüm oldu. zamanında yetkili servisin 350 Tl dediği arızayı 10 TL ye yapmıştı!!!
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti canfezzz » 10 Kas 2010, 22:50

Parçacı zaten yeğeni sebahattin ustanın ....Elektrikçi de oğlu recep... :D Benim plakada rcp ona bi satamadım gitti ... :D
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Arabanız: 94 Favorit lx

İleti fkarakas69 » 16 Ekm 2016, 10:53

ozan bey sizin ustanız kim balıkesirde
fkarakas69
Yeni Üye