Bu Pazar Favoma Neler Yaptım ??

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bu Pazar Favoma Neler Yaptım ??

İleti ozantavsan » 28 Kas 2010, 19:27

Bu pazar hanımı kpss sınavına bıraktıntan sonra 14:30-16:30 arası vaktim vardı.

Aracı aldığımdan beri merkezi kilit sistemi kapatıyor , ama açmıyordu.Bu yapılacak.

Sağ arka kapı merkezi kilit ile de anahtarlada kapatsan açık kalıyordu.Bu yapılacak.

Camlarda yağmur suyu çabuk akmıyordu.Cam kaydırıcı uygulanacak.

* Merkezi kilit yeni kontrol ünitesi zaten vardı.Ama kabloları yeniye uydurmak gerekiyordu.Vakit ayıramıyordum.
Bugün aldım elime yenisinin şemasını , kablolara baktım.Renklerini nor aldım , eskiyle karşılaştırdım.
Kırmızı , Siyah , Mavi ,Yeşil ,Kahverengi , Beyaz , yeni kontrol ünitesiyle aynı renklerde emaneten bağladım ,çalışmadı.Sonraki denemelerde baktım çalışıyor.Açıyor kapıyor , kumandasıda değişti.

Ama arka kapı yine kilitlenmiyor.Söktüm kapı döşemesini ,motor çubuğundaki lastik eskimiş parçalanmış , onları temizledim.KAlpı kilit mili ile birleşmeyi sağlayan parçayı söktüm.Biraz geriye monte ettim ,Kaportaya sürtüyorumuş.Bir ikli deneme , kilitleme tamam , açma tamam.Döşemeyi tekrar taktım.

4 kapıyı kapatıp merkezi kilit denemesi , hepsi çalışıyor.

Camlar temizlendi ,kurulandı , 2 defa cam kaydırıcı sıvı sürüldü.Kurulandı.Cam biraz lekeli görünüyordu ama üzerine suyu boşaltıpta o suyun yağ gibi akıp camda kalmaması bunu unutturdu.

Aracın içi , paspaslar temizlendi.Benzinlik çok kalabaydı favomu yıkayamadım.

Arka koltuktaki emniyet kemerleri ve geçme yerleri koltuk altındaydı ,koltuk üzerine çıkarıldı.

Arka sağ hoparlör çalışmıyordu ,bağlantılar yenilendi , çalışır duruma getirildi.

Göğüs temizliği yapıldı . Bu işlemler bittiğinde saat 16:15 idi.Farkında olmadan bende bitmişim ,kan şekerim düştü sanırım , el çantamda bir şeker vardı , onunla durumu kurtardık.

16:30 sınav bitiş ve favo tedavi bitiş.

Bu sefer fotoğraf yok üzgünüm ,acele yapmam gerekliydi ,fotoyla uğraşamadım.Bir başka sefere...

İyi Pazarlar.......

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti SKODA 135 » 28 Kas 2010, 20:12

İnşallah eşiniz iyibir sonuç alır. Sizde boş durmamışsınız hayırlı olsun.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti felicia_3437 » 28 Kas 2010, 21:22

aile boyu sınaf eşiniz iyi sonuzlar alır inş favo fultıme bakım baketı :D
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti ozantavsan » 29 Kas 2010, 01:13

Teşekkürler.Favoda daha yapılacak şeyler var.Performans sorunu kalmadı.Yakıtta iyiye gidiyor sanırım.Eskiden aldığım yol miktarını geçti şu an , depodaki lpg'nin tam bitmesini bekliyorum.4 gündür lpg bitecek diye bekliyorum ,
bittiği an benzinle yol alacağım.Şeytan kulağına kurşun tek ışık yanıp sönüyor , depo göstergeside bitti bitecekte
30 km geçti bitmesini beklediğimden bu yana , ama bitmedi.Ammannn bitmesin...

Bugün farkettim bagaj kısmında zeminde biraz ıslaklık vardı.Kaynağını bulamadım.

Favo için yapmayı düşündüğüm birşey var ,paylaşmak istiyorum sizlerle.
Hani herşeyini kendimiz yapıyoruz ya , koltuklar için kılıf dikmeyi düşünüyorum.Orjinal şeklinde olacak , çift renk olacak.Klasik otomobillerinki tarzında düşünüyorum.Beyaz ve gri hoşuma gidiyor.Beyaz ve siyah düşündüm ama
kapı döşemeleride siyah içini boğmasın.Kırmızı beyazda olabilir.Koltukları gzelce fotoğraflayım photo shop ile boyayıp karar vermek istiyorum.Kumaş ve suni deri kullanabilirim.Malzemeye sonra karar vereceğim.

Şu an uyku tutmadığından , bir yandanda klasik otomobillerin koltuk kılıflarını inceleyeceğim.Koltuklarda orta kısım deri yanlar kumaş olabilir.Biraz tasarım yapıp şöför koltuğunda değişiklik yapacağım.Sonra aynısını diğerlerine uygularım.Orjinal kılıfa zarar vermeden üzerine geçireceğim.Onlarıda seviyorum ,piyasadaki hazır kılıfları kullanmak istemiyorum.

Bu akşam bir yere gittim , aracımda otururken sağ tarafıma bir araç park etti.Şöfoır kapısını açınca iç aydınlatması yandı.Bizim araçtada var.Ama onun farkı ön kapıların yan tarafındada ışık yanıyor ve inerken aydınlatıyordu.Bizde uygulayabiliriz , hemen şimşekler çaktı kafamda.

Yeni fikirlerle aracımı güzelleştirmek istiyorum ,amacım modifiye değil.Hani evini zevkine göre dayar döşersin ya onun gibi birşey.Akşamlar hariç , favo evim.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felicia_3437 » 29 Kas 2010, 09:22

hadi kolay gelsın
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti veteran » 29 Kas 2010, 13:34

hocam gıptayla takip etmekteyim ...saygılar...
KAPILMA RÜZGARIMA, SENDE ALDANIRSIN...
Kullanıcı avatarı
veteran
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: FABIA 1.4 16V 101 BG.

İleti ozantavsan » 30 Kas 2010, 10:50

Kılıf için araştırmalarım devam ediyor.
Eklentiler
klasik.jpg
Asıl bu tarz hoşuma gidiyor ,arkaları bunu gibi yapabilirim.Üzerinde epey çalışacağım , belki kendi yapmak isteyenlere fikir verebilir.
klasik.jpg (39.21 KiB) 975 defa görüntülendi
853885_AB_00_FB.EPS.jpg
Önlerde buna benzer çift renk kullanabiliriz.
853885_AB_00_FB.EPS.jpg (5.18 KiB) 975 defa görüntülendi
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti mkoizmir » 30 Kas 2010, 22:15

slm arkadaşlar bende bugün izmirden skoda 1994 model favorit LX ailesine katıldım bu benim şimdiye kadar 8 aracım oldu. Bugün birçok kişi bu araçların hararet problemi yaşadıgını ve içerden kesinlikle dügme yapılıp istendiğinde fanı çalıştırmam gerektiğini söylediler.
Böyle birşey yapılırsa termostat iptal olacakmı bu konuda deneyimi olan arkadaşlardan bilgi rica edeceğim selamlar.
Kullanıcı avatarı
mkoizmir
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa kamil özgüneş
Nereden: İzmir
Arabanız: 1994 Skoda Favorit LX

İleti ozantavsan » 30 Kas 2010, 23:19

Hoşgeldin.Bende 94 glx favorit alalı 7-8 ay oldu ,bu aileye katıldım.Senin gibi çok sorular sordum ,bunlardan biride hararet yaparmı sorusuydu.Tabiki almadan önce.Ben aracımda bu sorunu hiç yaşamadım ,uzun yollarda dahi hararet ibrem hiçbir zaman yarıyı geçmemiştir.

Aracın bakımlıysa , termostatın çalışıyor ve uygunsa , fan müşirin çalışıyor ve uygunsa , motor daha önce hararet yapmamış motor kapağında sorun yoksa hiçbirşey olmaz.

Termostatı kontrol ettir , fan müşirin zamanında açmazsa sorun yapabilir.Yeni almışsın kullan test et ,hararet ibreni gözle , üst tehlike seviyelerine varmıyorsa korkma.Araçla yol yap , motoru stop etmeden rolantide bırak ,kaputu aç ,fanın devreye girip girmediğini kontrol et.Devreye girip bir süre sonra kapanmalı ,hararet ibreni bu arada kontrol et.

Motor sıvı kabına %50 antifiriz , % 50 su koy.Su eksiltiyormu kontrol et.
Motor üstündeki yağ kapağını çıkart kapağın altında kremsi bir madde varmı ? motor içine doğru varmı kontrol et.
Yoksa motor üst kapak , conta sağlamdır.Varsa motora su sızıyor olabilir.

Ben hiç direk çalıştırma düğmesine ihtiyaç duymadım , her şey muntazam.

Araç bakımlıysa , bizim araçlar süper .Ama hor kullanılmışsa biraz sorun yapabilir ,sorunları gideripte bakımlarınıda düzgün yaptıktan sonra sorun çıkarack bir favorit tanımıyorum.Bakarsan bağ ,bakmazsan dağ olur derler ya sen ona ne kadar iyi bakarsan o da seni o kadar iyi taşır.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Favocu » 01 Arl 2010, 10:54

mkoizmir yazdı:slm arkadaşlar bende bugün izmirden skoda 1994 model favorit LX ailesine katıldım bu benim şimdiye kadar 8 aracım oldu. Bugün birçok kişi bu araçların hararet problemi yaşadıgını ve içerden kesinlikle dügme yapılıp istendiğinde fanı çalıştırmam gerektiğini söylediler.
Böyle birşey yapılırsa termostat iptal olacakmı bu konuda deneyimi olan arkadaşlardan bilgi rica edeceğim selamlar.

Termostat ile fanı manuel olarak açmaya yarayacak bir düğmenin bir bağlantısı yok. Termostatın zaten elektrik ile bir bağlantısı da yok su sıcaklığı artınca mekanik olarak açılır. Termostatı iptal etmenizi de tavsiye etmem iptal ederseniz kışın motor zor ısınır. Fanı açacak düğme fan müşürüne bağlanacaktır. Eğer müşür arızalanır da hararet yükselmesine rağmen fan çalışmazsa içeriden düğmeye basarak fanı çalıştırmanızı sağlar. Arabayı aldığımda bende bağlatmıştım. Yazın ufak faydaları oluyor. Örneğin; hararetin yükseleceğini tahmin ettiğim uzun yokuşlarda hararet yükselmeden fanı manuel olarak açıp yokuşu çıktıktan sonra kapatıyordum. Fan müşürü uygun değer de ise ve düzgün çalışıyorsa, bir gözünüzle hareret seviyesini arada kontrol etme alışkanlığınızda varsa illa gereklidir diye birşey yok, eğer hararet yükselirde fan çalışmazsa fan müşürünün uçlarını birbirine temas ettirerek fanı çalıştırıp yolunuza devam edebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir