ISINMIYOR ARKADAŞLAR LÜTFEN YRD OLUN

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ISINMIYOR ARKADAŞLAR LÜTFEN YRD OLUN

İleti rakcay52 » 11 Arl 2010, 21:47

Merhaba skoda club dostları şu kış günü yrd ihtiyacım var favorit marka aracımın

1- TERMOSTATI KIŞLIK ORJİNAL DEĞİŞTİ ÇALIŞIYOR SAĞLAM

2- DEVİR DAİM VAZİFESİNİ İFA EDİYOR TEST EDİLDİ

3- FAN MÜŞÜLÜ ORJİNAL KIŞLIK OLANINDAN NUMARASI ŞİMDİ AKLIMA GELMİYOR AMA KIŞLIK

4- KALORİFER PETEĞİNE GELEN İKİ BORUYA TAM OLARAK SU GELİYOR TEST EDİLDİ

5- KALORİFERİ YENİ ALDIM ORJİNAL MONTAJ YAPTIK NE OLDUYSA KALORİFERE GİRİŞİ YAPIYOR AMA ISITMIYOR

6- KALORİFER KAPALI İKEN HARARET 90 LI DERECEYE GİDİYOR ÇOK GÜZEL ANCAK KALORİFERİ AÇIYOR AZDA OLSUN SICAK ÜFLÜYOR VE KISA BİR MÜDDET SONRA HARARET DE DÜŞÜYOR İLK ÇENTİĞE KADAR KALORİFERİNDE ISISI ILIK OLUYOR ACİL YRD İHTİYACIM VAR SAYGILARIMLA,

Kullanıcı avatarı
rakcay52
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Recep AKÇAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit Lx-93

İleti skodaizm » 11 Arl 2010, 22:01

Bahsettiğiniz durum sadece kış mı oluyor, araç sürekli hareket halindeyken mi oluyor yoksa kısa mesafe yollarda mı?. Sadece soğuklarda ve kısa mesafe yolda( 20- 15 dakikalık sürüşte) sorun değil .

Eğer uzun yolda ve kullanımda ise; radyarörü değiştirirken kalorifer peteğinin musluğunu kapalı pozisyonda bırakıp su doldurmuşsunuz, yani peteğiniz( kalorifer radyatörü hava yapmış) sıvı yerine hava dolu.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti hakand » 11 Arl 2010, 22:14

aynı mevzuu bendede var.araç giderken kaloriferi açtığında süper sıcak üflüyor çok kısa bi süre sonra üflediği ısı çok düşüyor.sanırım bunun bir çaresi yok
hakand
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 11 Arl 2010, 22:37

Soğutucu sistemindeki havayı alırsanız sizin sorununuz da çözülecektir. Bu arada unutulmaması gereken bir husus da; kalorifer radyatöründen her nekadar sıvı geçişi varsa da , antifirizsiz veya düşük oranlı antifiriz kullanımlarında en üst noktada yer aldığından ve yaz boyunca da sürekli kapalı tutulduğundan içinde kireç birikimi yüzünden ıstmanın zayıflamasıdır. Temizlenmesi pek fayda getirmez. Bunun da çaresi kalorifer radyatörünün değişimi olacaktır.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti syossett » 11 Arl 2010, 23:09

Üfürme klapeleri çalışmıyor / takılı kalmış olabılır ..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti Safariali » 12 Arl 2010, 06:25

termostatı dün gece söktüm yayları çok esnekti daha önceden elimde olan termostatı taktım o biraz daha sert yaylı taktım ve motor 20 km de ancak ısınırken şimdi iki kilometre gidince ısınıyor

aynı marka termostattı ama işte senin anlayacağın önce termostatı yenilefark olabilir
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti kelaynak » 12 Arl 2010, 22:04

aynı dert bendede olmustu kardes bu kalorifer petegıne giren boruların arkasında bo jıkle gıbı bıse varonu ılerı yada gerı cek akuyu cıkarman lazım ama duzelır umarum
kelaynak
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: murat cimen
Nereden: Kayseri
Arabanız: favorit

İleti sainz » 13 Arl 2010, 08:36

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hetepe » 13 Arl 2010, 11:59

Yine de termostat şüpheli bence...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti rakcay52 » 13 Arl 2010, 22:08

Merhaba forum dostları bu akşam yine favoritin tamirinden geldim dediğiniz üzere termostatı değiştirdik termostatta sıkıntılı birşey çıkmadı arabayı çalıştırdığımız vakit hararet göstergesi AKTİF yükseliyor ne zaman araba ile seyir halinde iken veya kaloriferi açtığımız vakit hararet göstergesi düşüyor evet forum dostları bu işten anlayan ehil usta yokmu veya bu gibi hadiseler kimin başına geldi yol gösterirseniz sevinirim saygılarımla,
Kullanıcı avatarı
rakcay52
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Recep AKÇAY
Arabanız: Favorit Lx-93

İleti sonerx » 14 Arl 2010, 00:40

yazın kalorifer peteğini söktüm içinden 2 kilo kireç çıktı. yetiş kireç çözüçüyle temizleniyor sonra hortunmla su bastım biraz kaynamış suylada yıkadım.Aman dikkat.
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti sonerx » 14 Arl 2010, 00:44

ben kireç çözüçüyle kalorifer peteğini söküp yıkadım,kaynamış su ilede.Sıonra hortumla su bastım bayaa kireç pislik çıktı.
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti arnetta » 14 Arl 2010, 00:46

rakcay52 yazdı:Merhaba forum dostları bu akşam yine favoritin tamirinden geldim dediğiniz üzere termostatı değiştirdik termostatta sıkıntılı birşey çıkmadı arabayı çalıştırdığımız vakit hararet göstergesi AKTİF yükseliyor ne zaman araba ile seyir halinde iken veya kaloriferi açtığımız vakit hararet göstergesi düşüyor evet forum dostları bu işten anlayan ehil usta yokmu veya bu gibi hadiseler kimin başına geldi yol gösterirseniz sevinirim saygılarımla,

Ben pek anlamam ama bir yerde arkadaş yazmıştı ön radyatörün önüne karton koyma olayını deneyin isterseniz. Tabi bunu yaparken gözünüz hararet göstergesinde olsun. Ne olur ne olmaz.

Birde benim sorum olacak. Benim aracın orta kalorifer ızgaralarından hava geliyor ama kenarlardakilerden gelmiyor. Neden olabilir? Komple söküp temizlesem mi? Kademe 1 de iken üflemiyor. 2 ye alıyorum ara ara üflüyor duruyor falan. 3 te sürekli üflüyor. bunun normal olmadığı kesin. Kontaktörden olabilir mi acaba?
Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MUSTAFA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FAVORİT 135 LX

İleti hetepe » 14 Arl 2010, 08:26

rakcay52 yazdı:Merhaba forum dostları bu akşam yine favoritin tamirinden geldim dediğiniz üzere termostatı değiştirdik termostatta sıkıntılı birşey çıkmadı arabayı çalıştırdığımız vakit hararet göstergesi AKTİF yükseliyor ne zaman araba ile seyir halinde iken veya kaloriferi açtığımız vakit hararet göstergesi düşüyor evet forum dostları bu işten anlayan ehil usta yokmu veya bu gibi hadiseler kimin başına geldi yol gösterirseniz sevinirim saygılarımla,

Araç yerinde çalışırken ısıtıyor hareket edince ısıtma yapmıyorsa düz mantık düşünün, radyatöre önden gelen rüzgar ile soğutuyor demek, bu ne demek ? Termostat açık konumda ve radyatörün soğuttuğu su kalorifer radyatörünü soğutuyor demek.
Termostat açtıktan sonra motor sıcaklığı arttıkça su uzun devre yapmaya ve radyatörü dolaşmaya başlar, bu pozisyonda [b]kalorifer ısı mandalı sıcak pozisyonundaysa
kalorifer radyatöründen de geçerek iç kabine sıcaklık yaymaya başlar.Motor suyu, rüzgardan soğuduğu anda termostat yne belli aralıklarla kapanarak bloktan sıcaklık kontrolü yapar..Bunu yapmadığı andan itibaren hareket halinde sıcaklık düşer.Yine şüpheli bence termostat.Ama arızalı olabilecek bir de fan müşiri olabilir, fan da gereksiz olarak çalışırsa motor tepe sıcaklığına ulaşamaz.[/b]
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti sainz » 14 Arl 2010, 09:02

Avatarınızın altında araç tipi olarak 1993 model LX yazıyor. Eğer aracınız bu ise açık yolda sabit hızla giderken, hararet ibresinin en alttaki içi boş kutucuğun hemen üzerinde durması gerekir. Daha aşağıya iniyorsa termostat ya açık kalıyor ya da çok düşük dereceli takılmıştır.
arnetta yazdı:...orta kalorifer ızgaralarından hava geliyor ama kenarlardakilerden gelmiyor. Neden olabilir?...

Yanlardan da hava üfler ancak ortadan üflediği gibi kuvvetli değildir zira kalorifer fanı ortadaki ızgaraların tam karşısına denk geliyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hnacar » 14 Arl 2010, 16:43

sonerx yazdı:yazın kalorifer peteğini söktüm içinden 2 kilo kireç çıktı. yetiş kireç çözüçüyle temizleniyor sonra hortunmla su bastım biraz kaynamış suylada yıkadım.Aman dikkat.

ya soner kardeş bu kalorifer peteği nerden sökülüyor bende temizleyim bi.
1992 135L
hnacar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin nacar
Nereden: Gaziantep
Arabanız: 135 L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir