GİZLİ CONTA YANIĞI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

GİZLİ CONTA YANIĞI

İleti rakcay52 » 14 Arl 2010, 16:55

Merhaba Skodacı arkadaşlar gizli conta yanığı diye bir terim varmı varsa yan etkileri nedir, nasıl tespit edilir güzel bir dille anlatacak arkadaş varmı

Kullanıcı avatarı
rakcay52
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Recep AKÇAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit Lx-93

İleti SKODA 135 » 14 Arl 2010, 17:50

Elbette var fakat onun esas adı gizli conta yanığı değil, kısmi conta yanığı olarak biliyorum. Contanın bir yerinde sadece tırnak büyüklüğünde bir yanık meydana geliyor. Eğer bulabilirseniz bakınız bu tırnak kadar yerde iğne deliklri gibi 8-10 minik delikler oluşmuş durumda.

İşte buradan çok az miktar suyu pistonun birine karıştırıyor. Fakat kişi bunu anlamıyor çünkü araç çalışıyor ve normal hereket ediyor. Sonradan bu yanık alan biraz genişleyince daha iyi anlaşılıyor. Örneğin araç çekmiyor, çünkü 3 pistonla gidiyor, hararet artıyor, su seviyesi düşüyor aracınıza sık sık su yada antifriz koymak zorunda kalıyorsunuz, eksozdan su püskürtüyor.....vs.

Herhalde biraz anlatabildim.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti 45sardes » 14 Arl 2010, 20:18

İşte olay birkaç hafta önce benim paylaştığım olaydır.Kesin anlamak için arabayı çalışır vaziyette ısındıktan sonra termostatın açmasını bekleyin dağa sonra radyötör su yedek deposunun kapağını açıp bakın az veya çok baloncuklar arkası arkasıya çıkarıyorsa malesef yanmıştır.Benim başıma gelen bu şekilde dağa başkatürlüsü olan varsa onlarda yazar.Ve tabi su eksiltmesi de işarettir.İşallah yanık değildir Benim 220tl gitti.
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan kahraman
Nereden: Manisa
Arabanız: FAVORİT

İleti ramazanünlü » 14 Arl 2010, 20:58

SKODA 135 yazdı:Elbette var fakat onun esas adı gizli conta yanığı değil, kısmi conta yanığı olarak biliyorum. Contanın bir yerinde sadece tırnak büyüklüğünde bir yanık meydana geliyor. Eğer bulabilirseniz bakınız bu tırnak kadar yerde iğne deliklri gibi 8-10 minik delikler oluşmuş durumda.

İşte buradan çok az miktar suyu pistonun birine karıştırıyor. Fakat kişi bunu anlamıyor çünkü araç çalışıyor ve normal hereket ediyor. Sonradan bu yanık alan biraz genişleyince daha iyi anlaşılıyor. Örneğin araç çekmiyor, çünkü 3 pistonla gidiyor, hararet artıyor, su seviyesi düşüyor aracınıza sık sık su yada antifriz koymak zorunda kalıyorsunuz, eksozdan su püskürtüyor.....vs.

Herhalde biraz anlatabildim.

kardeşim benim eksozdan da su geliyor bide ayrıca eksozdan öksürme sesi geliyor yoksa bu benimdemi öyle
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Arabanız: skoda favorit

İleti skodacı_71 » 14 Arl 2010, 22:10

Öncelikle merhaba. Şu son günler benim favomunda egzozundan su gelmeye ve öksürük gibi sesler gelmeye başladı aynı sorun bende de mi var yoksa ? Bide ben bujilerden şüpeleniyorum onunda etkisi olabilir
Kullanıcı avatarı
skodacı_71
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Süleyman Çelik
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti Balıkcı » 15 Arl 2010, 00:28

Bu soğuklarda özellikle sabahları egzostan su gelmesi çok doğal, ama bunun motor tam ısındıktan sonrada devam etmesi normal olmayan bir durum. Radyatör yedek deposunda su miktarının eksilmesi en büyük gösterge, ama bu da conta yanığının kesin delili olmayabilir, bir yerlerde farkında olmadığımız küçük bir kaçakta olabilir. Yedek su deposundan kabarcık çıkması, bundan başka yağın kağıt mendille kontrolü falan da fikir verebilir.

Umarım korktuğunuz gibi değildir, eğer öyleyse de erken teşhis burada da çok önemli, kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti ramazanünlü » 15 Arl 2010, 00:42

Balıkcı yazdı:Bu soğuklarda özellikle sabahları egzostan su gelmesi çok doğal, ama bunun motor tam ısındıktan sonrada devam etmesi normal olmayan bir durum. Radyatör yedek deposunda su miktarının eksilmesi en büyük gösterge, ama bu da conta yanığının kesin delili olmayabilir, bir yerlerde farkında olmadığımız küçük bir kaçakta olabilir. Yedek su deposundan kabarcık çıkması, bundan başka yağın kağıt mendille kontrolü falan da fikir verebilir.

Umarım korktuğunuz gibi değildir, eğer öyleyse de erken teşhis burada da çok önemli, kolay gelsin.

merhaba kagıt mendille nesıl kontrol edecegiz yanı nasıl bilecez zahmet olmassa tarif etsen yinede bu bilgileri bizimle paylaştıgın icin çok teşekkür ederim
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti syossett » 15 Arl 2010, 00:44

Sanırım kağıt mendil de su ve yağ ayrımı kolay yapılabılıyor.
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

İleti ramazanünlü » 15 Arl 2010, 01:03

syossett yazdı:Sanırım kağıt mendil de su ve yağ ayrımı kolay yapılabılıyor.

sis biliyorsunuz heral tarif etsenize yarın bi kontrol edeyim
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodacı_71 » 15 Arl 2010, 11:27

sanırım yağ çubuğunu çekip mendile sürdüğümüzde yağın etrafında mavi lekeler oluşuyorsa motora su giriyor diye biliyorum.
Kullanıcı avatarı
skodacı_71
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Süleyman Çelik
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti arnetta » 15 Arl 2010, 12:30

Yağ çubuğunu çıkarıp yağın mendile damlamasını sağlayın. Gözlemleyin. Zaten su varsa yağdan ayrılacaktır. Lekeler farklı renk olacaktır.
Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MUSTAFA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FAVORİT 135 LX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir