Ses Yalıtımı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ses Yalıtımı

İleti driver » 22 Haz 2007, 01:29

Arkadaşlar merhaba.94 model glx favoritim var.Orta ayarda bir araç memnun sayılırım.
Bildiğiniz gibi bu araçların motor ve asfalt sesi olduğu gibi içeriye giriyor.Amortisor sertliğinde ötürü olan yol sesleri bir nebze güvenlik açısından katlanılabilir fakat içeriye giren motor sesini azaltmak için bişeyler yapmayı düşünüyorum.Biyerlerde gördüğüm ve düşündüğüm şeyleri sizinle paylaşmak istedim.Sizin de görüşlerinizi alırsak belki bir çözüm üretiriz ve birçok kişinin şikayet ettiği bu problem azalır.
Kapı döşemelerinin sökülüp içeriye orta kalınlıkta mebran* yapışıtırılması gibi bir olay var.Bu kapılardan gelen sesi izole ediyormuş.Yapan yada yapılmış halini gören deneyen varmı?
Birde motor sesi için kaptun içinde motorun arka kısmında bulunan boşluğu şaseye monte edilmek sureti ile yanmaz izocamla doldurmak mümkünmüdür ve başarılı olabilir mi?
*Mebram: apartmanlarda kullanılan siyah hafif sert ama elastik bir izolasyon malzemesi.pürmüzlü bir tüp yardımı ile ısıtılıp yüzeye yapıştırılıyor.Hatta bina temellerinde ve çatılarda zift yerine kullanılıyor günümüzde.
Bunların dışında kabin içine giren sesleri kesmek için öneriniz varmı?

driver
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 22 Haz 2007, 01:35

uygulanabilir ama zor olur tabiki.aracın ağırlığı artabilir..ısıtacam derken bir yeri yakabilirsin.bence direk ısı yalıtımı malzemesi alıp otomobil için olanlarından bulup onları yapıştırabilirsin..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti driver » 22 Haz 2007, 04:59

ısıtma şekli şöyle oluyor,kapı içinde şaseye yapışacak ölçüde kesiliyor,ve dışarda beton üzerinde pürmüzle ısıtılıyor,daha sonra ısınan levha yapışkanlı bir hale geliyor ve ele alınarak yüzeye yapıştırılıyor.yani araç üzerinde bir ısıtma işlemi olmuyor.

biraz daha araştırdım ve bu maddenin ses yalıtımı için olanını buldum bir sitede.Yani ses için üretilmiş özel kendinden yapışkanlı ve yanmaz bir madde var

merak eden olursa http://www.cellofoam.de/cellofoam/cello ... se&lang=tr adresinde birkaç çeşit ses yalıtım malzemesi mevcut.

Bizim mebram dan daha iyi olacağı kesin :)

bakalım piyasada bulabilirsek eğer bu maddelerden,yada daha parlak fikirler gelirse arkadaşlardan çok daha güzel olur

driver
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir