Karburator Ayarı Yaptrdım Sonuç Şaşırtıcı. :o

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Karburator Ayarı Yaptrdım Sonuç Şaşırtıcı. :o

İleti forman37 » 19 Arl 2010, 10:03

arkadaşlar benım forman şehır ıçı 50 kuruş yanı 500 bınlıracık yakıyordu dun akşam gezmeye çıkmıştık sağda karburatorcuyu gordum bı durayım dedım anlattım derdımı boyle boyle falan fılan dedı karburator de sorun var dedı..tmm dedım hemen işe koyulduk soktuk karburatoru usdam sağolsun bakımını yaptı temızledı topladı..bu işe başlamadan once egsoz emısyon olcumu yaptı .normal değerler 0,5 cıvarı olması gerekıyordu..bıde baktımkı ne gıreyım .:Stamı tamına 3,7 yazıyodu ekranda usdam dedı sen nasıl bınıyosun bu arabaya ..zaten egsoz muayenesı ıçın gıttığımde gecememıştım ara gazı vere vere gecırdık :D neyse karburator sokuldu memesını değiştırdık falan toplandı ayarlar yapıldı marşa basıldı ..bı sure çalıştı araba egsoz olcumunu tekrara yaptık sonuç haylı şaşırtıcıydı.. 0,2 ye düşürmeyı başardık dun akşam 20 lıralık benzın attım bugun denemesını yapıcaz eğer benım CPR 91 az yakmayı başarırsa gıdıp o usdanın ellerınden opucem neden dersenız karburator işi her ustanın harcı değıldır ..bu adam işini harbı yapıo..herkese kolay gelsın

_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti hakand » 19 Arl 2010, 10:26

nerde bu usta banada söyle bende bi uğrayım?bide kaça yaptı?:D
hakand
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman37 » 19 Arl 2010, 10:28

bu usta yenıbosnada kardeşım :) başta dedım bu adam karburatoru toplayamaz ama sandığım gıbı değilmış usdanın sokmesıyle takması bır oldu anlamadım bıle ayarları 50 lıraya yaptırdım bugun denemeye çıkıcam kardeşım etkılı sonuç alırsam senı bılgılendırcem..
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti hakand » 19 Arl 2010, 12:12

tamamdır bi kullan bakalım ama gerçekten farkederse bilgilendir bende bi uğrayım.
hakand
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman37 » 19 Arl 2010, 14:34

tmm kardeş senı bılgılendırcem :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti ozantavsan » 19 Arl 2010, 15:54

Tam da foruma bu konuyu araştırmak için girmiştim ve senin başlığı gördüm.
Az önce bende karbüratörün sağına soluna baktım , birşeyler görmeye çalıştım.Tek gördüğüm Jikov karbüratör ibaresi.Googledan hemen araştırmaya başladım temizliği için , seni gördüm sonra.

Benim tek dedrdim şu an anormal yakıt sarfiyatı.
Biliyorsunuz daha önce forumda da paylaştığım uygulamalarım vardı aracıma.

1- 0,20 subap ayarı
2- Endüksiyon bobin değişimi
3- Buji kablolarının değişimi
4- 4 adet Brisk D15YC 0,7mm buji
5- Distribitör kapağı
6- Tevzi makarası
--------------------------------------
Benzinde aracım şu an 60 kr yakıyor.
Bugün itibari ilede 2 defa yakıt alarak yaptığım lpg ölçümünde 50 kr yakmaya başladı.
Eskiden 27 kr lpg yakıyordu ben bundan müzdarip olduğum için aracı iyileştirmeye başladım.
27 kr yakarken araç çekmiyordu , performans yerlerdeydi.Subap yarı sonrası araca can geldi , toparladı.Gayet memnunum.

En son güzelce lpg ayarı yaptırdım.Gazcıyada çok yaktığı için gitmiştim.

KArbüratöre baktırmadım hiç , araç 8 aydır bende.LPG ile kullanıyorum , lpg bittiği an benzinliğe kadar benzin ile gidiyorum.

Şu an hava filitrem kirli gibiydi 6 aylık daha ,tozluydu.Hava vasarak ve tozları emdirerek temizlik yaptım.Bu hafta yenisini alacağım.

1- Hava filitresini değiştireceğim.
2- Termostatıda 88 derece takacağım , üzerindekini bilmiyorum.Fanda erken açıyor.Havalar soğuyunca yakıt aldı başını gitti.
3- Hararet müşirini değiştireceğim.
4- Fan müşüri 87-92 derece değiştireceğim.
5- Karbüratör ayarı temizliği istiyor gibi , ama ustalardan korkuyorum.Daha da kötü yaparlarsa diye.Kendim uğraşsam sonuçta ufak tefek elemanlar var birini takamazsak ,kaybetsek yandık.

Şu an 20 TL benzin ile (boş depoya) banzin 3850 filan sanırım = 33 km = 60,6 kr / 1kmde=157 mililitre sarfiyat
100 km benzin ile 15,7 litre sarfiyat = 60,45 tl

20 TL LPG LPG=2320 = 41 km = 48,7 kr / 1 kmde= 210 mililitre
100 km lpg ile 21 litre sarfiyat = 48,72 TL

KArbüratöre baktırsam sonuç alırmıyım.Benzinde sarfiyat düştükten sonra lpgde otomatik olarak yeni yapılacak ayarla düşermi.LPG kullanımında karbüratör sadece lpgyi emiyor yazıyor ,lpg üzerinde sarfiyat olarak hiçç etkisi yokmu?

ya karbüratör bakımı sonrası düşecek...
ya da termostat fan müşiri.Motor tam ısına madığı için lpg tam buharlaşamıyor ve sıvı olarak fazla yakıyor olabilir.Bu biraz mantıklı , hava soğuk ,motor soğuk.

Ama benzinde bird tek motor çabuk ısınamadığından biraz etki verdır diye düşünüyorum.

Sizin fikrinizi soruyorum
Ateşleme sistemi değişmiş , subap ayarı doğru yapılmış , bastımı kaçan ,performansı iyi durumda , çalışmada sıkıntısı olmayan , başka sorunu olmayan aracımda yukarıda yazdıklarım dışında bu yakıtı bu kadar arttıran ney olabilir.

Baskı balata yeni
araç 2500 devirde vites değişimi ile muntazam kullanılıyor.
eskiden 20 tl lpg ile bozuk alarla 70-80 km yol alırdı.
lastik havaları sürekli kontrol ediliyor.

El yardım diyorum , bu hafta sanayideyim.Termostat , müşir , hava filitresi için.İyi bir karbüratörcü bulabileceğimi sanmam.Bunuda geçtim ay sonu cep boş .
Yeni bir yıla ne güzel giriyorum değilmi?
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti forman37 » 20 Arl 2010, 00:30

yanı bencede yenı yıla 60 kuruş yakan bı formanla gırmek her babayığıdın harcı değildır bence :D b3enımde normalde 50 kuruş yakıyodu elımden geldığınce uğraştım yatıklarımı sayayım sana
tevzı makarası
dıstrıbutor kapağı
bujı kabloları
opel vectra 2,2 4 tırnak bujı şuan toplam 16 tırnak :D
hava fıltresı
ve en son dun gece el attığımız karburator gece saat 1,30 :D 1 saat surmedı zaten neyse onuda hallettık
bugun 20 lıra benzın koyduk 45 km falan goturdu ama bıraz devırlı kullandım ondan az gıttık 5000 6000 devır arası zorladım patınaj el frenı derken benzın azaldı ama bı kaç gune depoyu fulleyıp sehır ıçı adam akıllı kullanıp deneyecem bakalım sonuç ne olucak eğer yıne 30 kuruşa falan duşurebılırsek onumzdekı ay lpg taktırcam..hadı hayırlısı ama karburator temızllığı artı memesı değişti fark ettı bence emısyon olcumunde 0,5 olması gerekıyodu benım baş belası forman 3,7 emısyon verdı hemen karburator bakımıyla 0,2 ye düşürmeyı başardık ...
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti ozantavsan » 20 Arl 2010, 09:47

Darısı benim favoritin başına
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 03 Oca 2011, 00:24

Forman37: Mustafa Özcan

Karbüratör bakımı sonrası yakıt durumun nasıl oldu ?
Çok merak ediyorum , yazarmısın son durumu ?????????????????
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti forman37 » 03 Oca 2011, 01:25

kardeş ayar sonrası 50 kuruştan 35 kuruşa falan ındı gayet guzeldı ama 2 hafta sonra yıne coştu 45 kuruşa çıktı kafam attı dun sabah hemen atıkere çektım arabayı gaz taktırdım suan çok gzl ..benzın olayını ıptal ettım benzın kullanmıyorum artık... sonuç bu :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti ozantavsan » 03 Oca 2011, 09:24

Mustafa : Benzinde 40 kuruş yakar diye biliyorum , benzinde çok yakıyorsa lpg sarfiyatıda fazla olur diyorlar.
Umarım gazda az yakar seninki.

Benim şu an benzinde 60 kr , lpg'de 47 kr....Acil baktırmam gerek.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakand » 04 Oca 2011, 15:01

60 TL'lik gazla 288 km gittim normalmi sizce?
hakand
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 04 Oca 2011, 16:20

benim aracın yakmasına göre çok iyi.
Şehiriçi ise kilometrede 20,8 kuruş yakmış.Ben 27 kuruştan aşağı göremedim.Şun ise ne olduya 50 kuruşa fırladı lpgde.Şehirdışı 17 kuruş yakıyordu.

bence seninki gayet normal. şehirdışı 60 lira gazla 352 km giderdim.şehiriçi 60 tl ile 222 km.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti gkmn » 12 Oca 2011, 21:51

BENDE DÜN EGZOS PULU ALAMADIM. EMİSYON DEĞERLERİM YÜKSEKTİ. YAKIT TÜKETİMİM NORMAL OLDUĞU İÇİN(YAKIT TÜKETİMİM ŞEHİR DIŞI 10 OCAK TAKİ BENZİN FİYATI İLE 27 KURUŞ. ŞEHİR İÇİ TRAFİĞE GÖRE DEĞİŞİYOR MALUM İSTANBULDAYIZ) ARBADA NE KARBÜRATÖRE BAKTIRDIM, NEDE BUJİ DEĞİŞTİRDİM.

PUL ALMAYA GİTTİĞİM SERVİS CARBON CLEAN IN EMİSYONU DÜŞÜREBİLDİĞİNİ SÖYLEYİNCE UYGULAMAYI YAPTIK ANCAK EMİSYON DEĞERLERİ İSTEDİĞİMİZ KADAR DÜŞMEDİ 2 300 DEVİRDE ANCA MUAYENEYİ GEÇİREBİLDİK YUKARISINDA YİNE SIKINTI OLUYOR.

ŞİMDİ BUJİ DEĞİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM BOSCH FR6 DC TAKTIRICAM. ARABAYI ALALI 9 AY OLDU YAKLAŞIK 10.000 KM YAPTIM ESKİ SAHİBİ BUJİLERİ NE ZAMAN DEĞİŞMİŞTİR BİLMİYORUM.

BUJİLERİ DEĞİŞTİKTEN SONRADA Bİ EMİSYON DEĞERLERİNE BAKTIRAYIM NORMALE DÖNMEZSE KARBÜRATÖRE ELATARIZ ARTIK.
gkmn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökmen
Arabanız: Favorit GLX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir