hararet göstergesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hararet göstergesi

İleti ahmetbayar » 31 Arl 2010, 13:28

Favoritin hareret göstergesi sürekli altta durmaya başladı.Çok az yükseliyor.Neden olabilir arkadaşlar.

ahmetbayar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet bayar
Nereden: Hatay
Arabanız: Favorit 136 L

İleti ozantavsan » 31 Arl 2010, 13:42

havalar soğuduğundan bu yana herkesin sorunu olmaya başladı.Benimde başıma geldi.Forumda paylaşmıştık.
Tekrar anlatalım.

1- Benimki gibi termostatın açık kalmış olabilir.Bu durumda motor yeteri kadar ısınamaz , soğuk çalışır .Neticede hararet gösterge düzeyin eskiye göre düşük kalır.

2- hararet müşirin sorunlu olabilir.Buna pek ihtimal vermiyorum.

3- Fan müşirini kontrol et.

-----------------------------------------
Üsttekiler sorunun kaynağı olabilecek konular.Bunu aracınızı kontrol ederek anlayabiliriz.

Aracınızı çalıştırın.
Rolantide çalışır durumda bekletin.
Hararet ibresini gözleyin.
Ara sıra elinizle motorun sıcaklığını yoklayın.
Termostatın takılı olduğu metal kısmın dışını elle ısı kontrolü yapın.
motor ısınırken , termostat kısmı soğuksa termostat daha çmamış veya sürekli açık kalmış.
termostattan radyatörün üst kısmına giren kalın boruya elleyin .Uzun çalışma sonrası hala soğuksa termostat sorunlu.

soğutma su boruları soğuksa termostat sorunlu demek.Değiştirin veya değiştirtin ustaya.
Termostat orjinal değerine yakın takın , fan müşirinide olması gerekenden takın.

bunlar öneriler.Hararet azsa termostat açık , sorunlu
termostat kapalı kalmış veya açmıyor olsa bu sefer motor suyu ısınacak ,termostat açıp soğutmaya geçmediğinden hararet göstergesi fırlayacaktı.Bu durum sizde yok.

termostat + fan müşiri değişim sorununuzu çözecektir.
Antifiriz ve sıvı kontrolünüde yaptırın.Azsa ilave yapın.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti HASSAN » 31 Arl 2010, 14:55

ozantavsan yazdı:havalar soğuduğundan bu yana herkesin sorunu olmaya başladı.Benimde başıma geldi.Forumda paylaşmıştık.
Tekrar anlatalım.

1- Benimki gibi termostatın açık kalmış olabilir.Bu durumda motor yeteri kadar ısınamaz , soğuk çalışır .Neticede hararet gösterge düzeyin eskiye göre düşük kalır.

2- hararet müşirin sorunlu olabilir.Buna pek ihtimal vermiyorum.

3- Fan müşirini kontrol et.

-----------------------------------------
Üsttekiler sorunun kaynağı olabilecek konular.Bunu aracınızı kontrol ederek anlayabiliriz.

Aracınızı çalıştırın.
Rolantide çalışır durumda bekletin.
Hararet ibresini gözleyin.
Ara sıra elinizle motorun sıcaklığını yoklayın.
Termostatın takılı olduğu metal kısmın dışını elle ısı kontrolü yapın.
motor ısınırken , termostat kısmı soğuksa termostat daha çmamış veya sürekli açık kalmış.
termostattan radyatörün üst kısmına giren kalın boruya elleyin .Uzun çalışma sonrası hala soğuksa termostat sorunlu.

soğutma su boruları soğuksa termostat sorunlu demek.Değiştirin veya değiştirtin ustaya.
Termostat orjinal değerine yakın takın , fan müşirinide olması gerekenden takın.

bunlar öneriler.Hararet azsa termostat açık , sorunlu
termostat kapalı kalmış veya açmıyor olsa bu sefer motor suyu ısınacak ,termostat açıp soğutmaya geçmediğinden hararet göstergesi fırlayacaktı.Bu durum sizde yok.

termostat + fan müşiri değişim sorununuzu çözecektir.
Antifiriz ve sıvı kontrolünüde yaptırın.Azsa ilave yapın.

ozan kardeşim yaptığın ve paylaştığın uygulamaları takip ediyorum,benim arabadada ben termostatı değiştirdim
88lik taktım ancak takip ettiğim kadarıyla 75 lerde açıyor yeni aldım üzerindede 88 derece yazıyor
yeni olmasına rağmen arızalı olabilirmi benim arabada da motor ısınmıyordu ben havaların çok soğuk olmasından zannediyordum ancak formda bu konuları okuyunca kontrol ettim erken açıyor, başka bir neden olabilirmi acaba(fan müşürü 87-92)
RENORENORENORENO
Kullanıcı avatarı
HASSAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Nereden: İzmir
Arabanız: 1998 GLX FELİCİA

İleti ozantavsan » 31 Arl 2010, 15:38

Aldığımız termostatlar hep yan sanayi.Bende 82 derecelik aldım.Orjinalini bulamadım.
Dediğin gibi üzerinde 82 derece yazıyor yenisinin ,eskisinde hiçbir ibare yok.
Akşam eskisini kaynak suya attım , baktım açılıyor ,soğuyunca kapanıyor.Arabada açık kalıyordu.

Kaç derecede açtığını şöyle öğrenebiliriz.Bende eskisine uygulayacağım.Sen sorunca kaçta açıyor acaba diye kurt düştü içime.

Bir adet derece (suyun sıcaklığını ölçmek için)
Bir adet kap
bir adet termostat
ocak
---------------------
Kaba suyu doldur
Termostatı kabın içine koy
dereceyide kabın içine koy
kabı ocağa koy
ocağı aç ,suyu ısınırken dereceyi kontrol et.
diyeli termostat 82 derede , kaptaki derece değeri 88 derece iken termostatta açıldıysa termostat zamanında açıyor.
derece 80 iken termostat açıyorsa üzerinde yazan değerle bağdaşmıyor veya sorunlu.

Sen 75 derecede açıyor demişsin ,ölçtünmü.yoksa hararet ibresine göre bu karar vardın?

tam bilmiyorum ama 88lik bir termostat tam 88 derecede açmaya başlayarak sıcaklık biraz daha artınca tam açılmayamı gidiyor.

yada 88 derece tamamen mi açık , 85 te aralanıyor 88 de tam mı açık.

Bunları bende bilmiyorum......................... deneyi yap bakalım kaçta açacak.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti zezula » 31 Arl 2010, 21:39

ARKADAŞLAR BEN DAHA DÜN 88 DERECELİK ALDIM AMA DÜZ YOLDA 75 DERECESDE ÇALIŞIYOR ALDIĞIM YERE GİTTİM DEDİM BU TERMOSTAT AÇIYOR AMA KAPATMIYOR ARIZALI ODA YOK KARDEŞİM BUNLAR BÖYLE DEDİ NE YAPICAN HEPSİ ÇİN MALI YANİ 88 DERECELİK TERMOSTAT UCUZ MAL İSE 75 DERECE GİBİ AÇIYOR.
zezula
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: önder kaplan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: GLXİ

İleti HASSAN » 01 Oca 2011, 03:05

ben arabadaki hararet göstergesinden takip ettim araba boşta çalışırken yani yolda giderken değil
RENORENORENORENO
Kullanıcı avatarı
HASSAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Nereden: İzmir
Arabanız: 1998 GLX FELİCİA

İleti sekoseko » 04 Oca 2011, 15:47

bende aracıma 2 hafta kadar önce 74 derecelik termostat taktım.Aynı yaz gibi yükseliyor, sıkışık trafiğe giriyorum hemen yarıyı geçiyor.SÜratli gidince bişey yok heralde hava çarpınca soğuyor.
Kısa mesafedeysen hiç sorun yok ama.
Termostat açıyor kontrol ettim sıcakken fanda çalışıyor onuda gözlemledim...
Termostat takmadan önce bişey yoktu hava soğuk olsada hararet oynamazdı yerinden.Bu durum normalmi acaba?
wWw.SkodaFavorit.org
sekoseko
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: seko
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir