Motor yağ değişimi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motor yağ değişimi

İleti ozantavsan » 31 Arl 2010, 14:19

Favoritimde yağıda kendim değiştirmek istiyorum
Ama emin olup yapmak istiyorum ,bunun için size sormak istedim.

1 - motor yağını altta bir vida veya tıpayı sökerek yapıyoruz sanırım.BU bölüm nerede?
2- bu tıpayı açmak için araç altı motor koruma levhasını sökmemiz gereklimi ?
3- Bu vida veya tıpayı söküp , yağı boşalttıktan sonra takamama ,oturtamama,sıkarken diş sıyırttırma ihtimalimiz varmı? Bu vida veya tıpa nasıl birşeydir ellemi açılır ,anahtalamı,tornavidaylamı?
4- Sıktıktan sonra yağ damlatırsa ne yapmalıyız ?

Cevaplayan dostlara şimdiden teşekkür ediyorum.

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti mustklc » 31 Arl 2010, 14:23

hiç denemediysen uğraşma bence. servise gitmene gerek yok. yağ aldığın yer bedava değiştirir. sanayiye gir orada yağ satan yerler vardır. filtreni de al bir yerden. adama de, sen değiştirirsen yağ alacam de pazarlığın içine kat. aldıktan sonra değiştir dersen adam iplemez :D
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti felicia_3437 » 31 Arl 2010, 14:29

benım felı 17 ile acılıyor yıldız anahatarla sah tarafı kaldır hafıf ce altına gır koruma demırını cıkartmana gerek yok diş sıyırma kacırma gıbı bırsorunda olmaz sanırım sızın elınız calışır
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti sainz » 31 Arl 2010, 14:33

ozantavsan yazdı:...2- bu tıpayı açmak için araç altı motor koruma levhasını sökmemiz gereklimi ?

Benim Favorit' te karter korumanın ortasında o tapa için bir delik var. Oradan açılabiliyor.
ozantavsan yazdı:...3- Bu vida veya tıpayı söküp , yağı boşalttıktan sonra takamama ,oturtamama,sıkarken diş sıyırttırma ihtimalimiz varmı? Bu vida veya tıpa nasıl birşeydir ellemi açılır ,anahtalamı,tornavidaylamı?

Anahtarla açılıyor. Yalnız kapatırken cıvatanın üzerine takılan pulu değiştirmeyi unutma.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AhmetH » 31 Arl 2010, 15:54

ben bahçemizde kendim değiştiriyorum denk gelipte fırsat olunca :)

lastik bir anahtarım var yağ filitresi sökmek için , zincir anahtarda aynı işe yarıyor koçtaştan almıştım...

sağlı sollu üst üste 2 sıra dizdiğim geniş parke taşlarının üstüne çıkartıyorum arabayı kullanarak, böylece altına eğilecek şahane yer açılıyor :D

karter koruması bende yok direk görürsünüz zaten tapayı karterin altında.
22 ile açılıyordu bizimki..

yağ sütunu kesilmeden ip gibi akar ben 5 litrelik içme suyu bidonuna doldurdum ağzını denk getirip.
tapayı sökerken duraksamayın yağ elinize kolunuza akar. Gevşediği gibi uzaklaştırın delikten.

yağ kontrol çubuğunun azcık çekili olması olası bir direnci engeller daha kolay akmasını sağlar :)

karter tapa contasını yenilemekte fayda var.. ancak ben sökünce gördüm ki karter tapasında diş kalmamış sök tak tan... 2-3 dönüm diş kalmış yani bir zorlasam komple yalatabilecek durumda...

velhasıl hazırda yeni tapam ve contam vardı onlarla değiştirdim sıkarken fazla güç gösterisi yapmaya gerek yok. Esasında sıkma torku belli ama tork anahtarı gerekiyor 25Nm mi neydi tam hatırlamıyorum.
Ama tork anahtarıyla karter tapası sıkanı sanayide görseler yada sözde usta birine anlatırken bir taraflarıyla gülerler heralde... onların kafalarına üzerinde diş kalmamış nerdeyse dümdüz olmuş tapamı atmak isterdim.. peki bu neden oldu öyleyse diye :x

Bu arada yağı yağ filitresi ile değiştirmekte fayda var sanayiye gidip yağ filitresine 10 tl vermeyin gidip yetkili servisten daha ucuza alabilirsiniz..

yağ filitresinin üzerindeki siyah contayı takarken azcık yağlamakta fayda var.. sıkarkende el sıkılığı ile sıkmak yeterli.

Çıkan yağıda sakın kanalizasyona dökmeyin.. alın yağ değişimi yapan bir benzin istasyonuna verin yada sanayide yağ toplayan bir tamirciye...

motor yağı Castrol GTX LPG 20-50 yada GTX magnatec 15-40 ikisinide kullandım iş görüyor. şu an magnatec 15-40 var.

4.5 litre alıyor ben bidonun hepsini dolduruyorum sıkıntı görmedim.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ozantavsan » 31 Arl 2010, 16:30

Teşekkürler , müsait bir zamanda el ayatım bakalım.
1500-2000 km civarı var daha 5000 değişimine ama değiştireceğim.
Bu kadar ayar ,iyileştirme yap ,yağ kalsın olmaz valla , ağlar bizim favo.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti labrador » 31 Arl 2010, 19:51

mustklc yazdı:hiç denemediysen uğraşma bence. servise gitmene gerek yok. yağ aldığın yer bedava değiştirir. sanayiye gir orada yağ satan yerler vardır. filtreni de al bir yerden. adama de, sen değiştirirsen yağ alacam de pazarlığın içine kat. aldıktan sonra değiştir dersen adam iplemez :D

hemşerim doğru söylemiş yağ aldığın yerde bedava değiştir. arabanın altı pis iş.uğraştığına değmez.
Kullanıcı avatarı
labrador
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: habip kahraman
Nereden: Kayseri
Arabanız: skoda octavia 2015 elegance tdi

İleti zezula » 31 Arl 2010, 21:41

MOTOR ISINDIKTAN SONRA DEĞİŞTİRMEYİ UNUTMAA TABİKİDE DEĞİŞTİRİRSİN YETERKİ ELİN ANAHTAR TUTSUN;)
zezula
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: önder kaplan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: GLXİ

İleti hhoca » 02 Oca 2011, 15:19

Ozan usta sen sibop ayarını kendin yaparak bizlere örnek olmuş bir şahsiyetsin. motor yağı ne ki. biraz zaman ve ekipman olsa evelallah motoru komple indirir takarız. ne diş sıyırır ne de başka bir şey. Ayrıca insanın kendi işini kendi yapmasının sonunda verdiği huzur ve ben yaptım oldu mutluluğunu başka bir yerde bulamazsın. Kolay gelsin
hhoca
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Haydar HÜYÜK
Nereden: Çanakkale
Arabanız: forman 1994

İleti ozantavsan » 02 Oca 2011, 15:31

Haklısın , sorun olacağını sanmıyorumda.Her hafta sonu arabayla uğraş ,zaman geliyor insan komşularından utanıyor.Araba sorunlu olduğu için değil ama , gelen geçen hayırdır arızamı var diyor.Hiç.birinide tanımıyorum.
Subap ayarını yaparkende sordular , motoru ayarlıyorum deyince , motor ustasımısın dediler.Hayır dedim.Nasıl yapıyorsun nereden biliyorsun dediler.İnternetten araştırdım yapıyorum deyince bön bön baktılar.Olurmu yav dediler.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi