Yakıt sorunu için gözü karartıp sanayiye gittim.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt sorunu için gözü karartıp sanayiye gittim.

İleti sainz » 20 Eyl 2011, 09:07

ozantavsan yazdı:Geçen kış yağımı Castrol Magnatec 10/40 koymuştum.Bu kış castrol 20/50 ye geri dönsem ve motorsilk uygulasam nasıl olur ?
Subap sesim eskiye nazaran kendiliğinden azaldı.20/50 yağ ve motorsilk ile yok olur ses belki.
Ne dersiniz 10/40 mı , 20/50 yağ mı??

Balıkesir, Erzurum misali aşırı soğuk oluyorsa, 10-40, yok o kadar soğuk olmuyorsa 20-50 bence.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ozantavsan » 20 Eyl 2011, 09:18

Buranın kışı erzuruma bahar gelebilir.O kadar soğuk yok. 3 - 5 dereceye düştüğü zamanlar soğuk sayılmaz sanırım
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti forman37 » 20 Eyl 2011, 11:53

oza abı aracın aracın durumu nasıl bı sıkıntı falan varmı
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti Yamali3478 » 26 Eyl 2011, 12:19

Bende 10/40 Magnatec yağ kullanıyorum ve cok memnunum ..
Yamali ! isyanlardaa !!!!!
Yamali3478
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YAVUZ MUHAMMET ALİ BÖYÜKÖZKÖK
Arabanız: FAVORİT GLX 1994

İleti ozantavsan » 26 Eyl 2011, 16:54

forman37 yazdı:oza abı aracın aracın durumu nasıl bı sıkıntı falan varmı

Araçta sıkıntı yok.Otomatik jiklemide en fazla 1000 devre çektim.Serin havada bile en fazla 100 devirle çalışıyor kısa sürede 800'e iniyor.
Yağ değişimi ve sonrasında Motorsilk uygulamasını bekliyor.
Araçta küf kaynaklı kabartıların giderilmesi ve pasta cila bekliyor.
Ekim ayında onu bekleyen güzellikler bunlar.
Bayram hediyesi olsun favoma
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Abdulkadir OĞUZ » 21 Oca 2012, 18:47

Ozan Kardeş benim kafam bu konuda çok karışık. Bir usta subap ayarını sıcakken yapıyor, diğerbir usta ise motor soğukken yapıyor. Bunun hangisi doğru bilen varmı? arkadaşlar. Bu sanayide ne kadar çok bilgisiz usta var. Offfff.
Bu 90 model skodaya 20/50 yoksa 10/40 yağ kullanacağız. Ben 20/50 kullanıyorum. 10/40 kullansak motora bir zararı olurmu? Arabam şehiriçi 1 lt.gaz ile 10 km.yol gidiyor ben çok memnunum arabamdan. Arkadaşlar bu konulardaki değerli fikirlerinizi bekliyorum. İyi günler.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti ozantavsan » 21 Oca 2012, 19:03

Bizim araçların subap ayarı motor soğukken emme ve egzos 20mm ayarlanır.Fabrika ayarı budur.Araçlarımızın elimizdeki kullanım kitabı emme egzos soğuk motor 0,20 demektedir.
Emme 0,20 egzos 0,25 de ayarlanabilir.En son geçen sene bu şekilde ayarlamıştım.Artık böyle devam.
Subap ayarı ile ilgili daha önce bir paylaşımda bulunmuştum inceleyebilirsin.

secilmis-uygulamalar/pazar-sabahi-evin-onunde-subap-ayari-azzzz-sonra-t22436.html

Yağ konusuna gelince 20/50 kullanıyoruz.
Geçen kış bir usta 10/40 yağ kullanırsam yakıtın düşeceğini söylemişti.Ve o ustaya castrol magnatec 10/40 koydurdum.Yakıtta faydasını görmedim.Sadece soğuk havada ilk çalıştırmanın daha rahat olmasını sağladı.
Bu kış ise Castrol magnatec 20/50 koyup devam ediyorum.Gerçi araçta yaptığım ayar ve değişikliklerle aracımın geçen kıştaki durumu yok.Gayet güzel çalışıyor.İlk çalıştımada 10/40 veya 20/50 farketmiyor şimdi.
20/50 kullanabilirsin.

Yakıt olarak şehiriçi 25 kuruş yakıyorsun sanırım.Normal.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti fatih usta » 30 Oca 2012, 13:47

ozantavsan yazdı:Uzun zamandır arabalarımızın bir anda fazla yakmaya başlamasından yakınıyoruz.
Bugün gözümü karartıp sanayiye gittim.Ustala,rdan korka korka gittim.
Cebimede 200 TL para koydum.Bu sorun çözülecek başka yolu yok.

Tanıdığım birine iyi bir karbüratör ustası sordum.Bir usta önerdi.
Vardım ustanın yanına , arabayı dükkanının önüne park ettim.İçeri girdim.Selamun aleyküm ,aleyküm selam.
Sorunumu dile getirdim , diyaloğumuz aynen şöyle.

Ben : Usta benim arabanın çalışmasında bir sorun yok ,saat gibi çalışıyor.Ama benzinde ve lpg'de çok yakıyor.
Bir tek karbüratör bakımı kontrolü kaldı.
USta : Arabaya uzaktan baktı ve dedi : Senin motor yağın 20/50 değilmi ?
Ben : Evet
Usta : SEnin araba bu yüzden fazla yakar.Hava soğuyunca yakıt bişrden arttı değilmi ?
Usta : Yazın böyle bir sorunun yoktu.
Usta : Bak sen kontağı açtığında hareket edene kadar 2 TL yakarsın.SEnin araca 10/40 yağ kullanılmalı.
Sadece seninki değil .Bak senin aracın yanındaki fordu görüyormusun ,o da aynı dertle geldi.Onada 10/40 yağ koyacağız.Bak senin sorunun nasıl çözülecek.Bak şu brodwaye , ondada yakıt derdi durmuyor.Her aracın bir servis kitabı var ,bak .(kitabını çıkardı aracın.Yağ listesini gösterdi)Bak 20/50 yağ nerede .
Ben : Listede en sonda .İklim sıcaklığı olarak -35 , -45 derece.
USta : 10/40 yağ nerede.Bizim iklime uygun çalışma derecelerinde.Motorun rahatlar .Senin bu araçta marşa basıp hemen kalkıp gitmen gerek.20/50 akışkanlığını kazanana kadar çok yakarsın.

Sonra aracı içeri aldık , kaputu açtı.

Usta : İndüksiyon bobini yeni , buji kabloları yeni ,
Saydı bir bir . Bak ben senin karbüratörü istersen dağıtır temizler takarım.Ki bunu yapmak istemem.Bunu yaptığımda senin sorunun çözülmez aracın yakmaya devam eder.

Sonra yağı değiştirdik ,yağ filitresi değişti.Avans ayarına baktı.Avansın iyi dedi.KArbüratör ayarında sorun yok dedi ,yalnız hava ayarı biraz fazla dedi ve kıstı ,aracın çalışma sesinde değişiklik oldu hemen.Böyle daha rahat çalışır dedi.Emisyon cihazı yokmuş , işlem sonrası düşmezse beraber başka yerde emisyon cihazıyla ayarlayacak.O arada gelen giden oldu ,hepsi ile böyle açıklayıcı konuşuyorlar.Asıl sahibi bir amca emekli.Çokta yaşlı değil.Ama bilgili o da yağı anlattı.Hatta inetnette bu yağ konusu ve yakıt ile ilgili sitesi varmış.Daha internnette araştırmadım sitesini.Ben burayı sevdim.Karbüratörcü diye gittik ama mekanik filanda var.
Sorduğum sorulara mantıklı ve bilgi dolu açıklamalar yaptılar.İşi yapayımda para kapayım olmadı.Karbüratörün hava ayarını ricam üzerine kontrol etti.Israrla lpg kullanıyorsan çok etkisi olmaz dedi.Benzin ve lpg fazla yakışının yağ olduğunu tekrar belirtti.Civarın en iyisiymiş.
10 TL ücret aldı 1 saat anlattı yağı değiştirdi.Hiçbir şey değil valla.

Sizde bir kontrol ettirin.Deneyin bakalım.

Castrol magnatec 10/40 yağ 65 TL
Yağ filitresi 10 TL
İşçilik 10 TL
---------------
GAz ayarınıda yaptır dedi .Gazcı cihaz kapalı yarın gel dedi .Gaz ayarı yaptırmadım.
Yolda basmışım 4. vitese attığımın farkında değili hız 80 filan , ama araç bağırmıyor.Daha rahat hareket ediyor.
Sarfiyat hesaplayıp paylaşacağım.Hadi hayırlısı.Normale dönerse yakıt tamamdır.

Bu arada amcası almış şehirdışı 15-16 kuruş yakıyor.Bunlar az yakan araç , bu kadar yakmaz , bak gör aşağıya inecek dedi.
evet usta doğru söylemiş ben senelerdir kışın rahat çalışması için 10 40 yağ koyarım rahat çalışır araba ve yakıtı biraz azalır . yalnız 10w 40 yağ 10 000 km liktir sen 10 000 bekleme sakın ince yağ eksiltme yapar 6000 7000 sonra değiştir
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

İleti fatih usta » 29 Şub 2012, 22:02

arkadaşlar gönül rahatlığıyla 10 40 yağ koyabilirsiniz yakıt azalır rahat çalışır . ama az eksiltir . hiç zararı olmaz sonuçta arabalarımız 0 değil
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

İleti sainz » 01 Mar 2012, 10:31

fatih usta yazdı:...yalnız 10w 40 yağ 10 000 km liktir sen 10 000 bekleme sakın ince yağ eksiltme yapar 6000 7000 sonra değiştir

Kaldı ki Favorit' in manuelinde yağ değişim periyodu 5.000km olarak belirtilmiştir.;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti MadloveR » 01 Mar 2012, 14:12

ben 15-40 kullanıyorum 10.000 Km oldu daha yağın rengi bile değişmemiş ilk günkü gibi duruyor. -20,-25 derece soğuklarda bile 3-4 gün çalışmamasına rağmen tek marştada çalışıyor. yakıtda km de 0,26 -0,27 Kr arası(gaz 2,57 Tl/Lt).
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti amert2008 » 02 Mar 2012, 08:55

10-40 kullanıyorum... memnunum... neden memnunum...önceden 20 50 kullanıyordum ayda bir yarım litre yada 1 litre ekleme yapıyordum eksiltiyordu. 2 ay önce yağı değiştirdim ustanın tavsiyesi üzerine 10 40 a geçtim... 2 aydır ekleme yapmıyorum. özellikle kontrol ediyorum hep aynı seviyede...ilginç ama öyle...
amert2008
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: favorit

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir