Forman Motor yenileme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Forman Motor yenileme

İleti sonmezfikret » 11 Oca 2011, 21:13

Merhaba arkadaşalar
Formanı satacaktım ama istedigim fiyatı bırakın 3000 tl gibi komik teklifler geldi.Bende karar verdim yag yakan formani motor yenilemesi yapacagım.
Meslek lisesinde görevliyim burada cok iyi bir motor teknisyeni abimiz var 15 tatilde aracın motorunu indirecegiz ve problemli parçaları olçüm yaptıktan sonra degiştirmeyi düşünüyoruz.Belki sadece segman değişimi ile yırtabiliriz.piston gömlek çıkarsa problem olacak biraz

arkadaşlar sizden ricam teknisyem abimiz skoda hakkında bilgim kısıtlı dedi.Nelerin daha önemli oldugunu öğrenirsen o noktalara daha çok özen gösteririz dedi arkadaşlar yenilemede hangi konulara dikkat etmemi tavsiye edersiniz işcilik 0 tl olacak herşeyi birlikte yapacagız.
tavsiyelerinizi bekliyorum

sonmezfikret
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Muş
Arabanız: Forman

İleti rakcay52 » 11 Oca 2011, 21:21

Öncelikle çok geçmiş olsun o gibi komik rakamları veren mezarcılara kesinlikle fırsat vermeyelim hocam motor bilgim yok sadece geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.sayg.
Kullanıcı avatarı
rakcay52
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Recep AKÇAY
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit Lx-93

İleti SKODA 135 » 11 Oca 2011, 21:34

Değerli kardeşim İnşallah başaracağınızdan eminim. Conta yanık değilse kapak taşlatmanıza da gerek yok.

Allah kolaylık versin.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti kemalyazici » 12 Oca 2011, 00:14

bizim formanlar 3000 gibi komik rakamlari haketmiyor gercekten. 2005 model arabalara biniyorum ama benım arabamdaki konfor yok inanın. motorunu güzelce yaptırdıgınız takdirde diyer arabalara(clio getz) kıyasla daha güzel olacaktır.
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda forman lx

İleti yonetici » 12 Oca 2011, 00:45

Motor kapağını sökünce kaynak gerektiren yerler olduğu ortaya çıkabilir onları ihmal etmemek lazım.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti felicia_3437 » 12 Oca 2011, 09:00

abicim bence motoru acmaya kafayı koyduysanız sızın yerınızde olsam bpiston gömlek sekman değişirim kafam rahat olur sekmanı kesıyorlar burda 50 tl ye set halinde alıyorsun 150 tl hıcyoksa canavar gıbı sıfır conta takımın 20 tl kolyatak 15 tl kol burc 10 tl motoru indirince rektefıyeye verın kayank gerekiyorsa yapsınlar gerekmıyorsa düseltip versin ler 150 tl falan oluyor acılmışken ıstersenız sinciri de değişin 45 tl olması lazım yanı sıze masrafı 400 tl diyın icilik vermıyecekmışsınız arkadaşınızada iyi bir yemek ısmarlarsınız 400 tl ye bomba gıbı bır motor olur düsgün kulanımdada rahat bır şekilde 200 bin km atarsınız gecmış olsun
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti firarim19 » 12 Oca 2011, 10:44

motor kapağını sökerken , saplama vidalara dikkat edin. Benim eski aracta sokerken saplamardan birisi cıkmamıştı, 45 dk kırmamak ıcın alın teri doktu usta. Kırılmadan cıkarabilmiştik. Kırılırsa motor blogunu kesip cıkrmak zorunda kalıyrlarmış. Mümkünse yeni saplama alın ucuz onlar.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti SKODA 135 » 12 Oca 2011, 13:11

firarim19 yazdı:motor kapağını sökerken , saplama vidalara dikkat edin. Benim eski aracta sokerken saplamardan birisi cıkmamıştı, 45 dk kırmamak ıcın alın teri doktu usta. Kırılmadan cıkarabilmiştik. Kırılırsa motor blogunu kesip cıkrmak zorunda kalıyrlarmış. Mümkünse yeni saplama alın ucuz onlar.

Değerli kardeşim böyle durumlarda hangi motorda olursa olsun saplama sıkışmış ise "DİKKATLİCE SAPLAMANIN ÜSTÜNE AYNI ÇAPTA BİR MURÇ VEYA AĞZI KÜT TORNAVİDA KOYUP UFAK ÇEKİÇLE BİR SEFER VEYA İKİ SEFER KUVVETLİCE TIKLAYIN TIPKI ÇAKIYORMUŞ GİBİ"

Hemen sökülecektir yanlış anlamayın kuvvetlice vurun demiyorum.
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti sonmezfikret » 12 Oca 2011, 17:43

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim umarim sorunsuz bir yenileme yaşarım eger imkanım olursa aşama aşama fotografta çekmek istiyorum paylaşmak için
iyiki varsınız arkadaşlar
sonmezfikret
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Muş
Arabanız: Forman

İleti AhmetH » 12 Oca 2011, 18:28

Yen-mak marka piston gömlek segman takimi var. Bence hic tek segman degistirmeyin. bu motorlar islak gomlek kolay rektefiye oluyor. Dikkat edilen bir yer şim ayarı gömlekler arası max seviye farki 0.04mm olmalı. Yağ pompasini devir daimi vs de degistirebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti bozkurt_51 » 16 Oca 2011, 22:21

hocam ben geçen sene mart ayında almış olduğum 136 L favorite komple motor yenileme yaptırmıştım.toplam 850 lira falan gitrmişti fakat 400 tl işçilik vermiştim.yani parçalar vs. rektifiye falan 450 lira tutmuştu.
Her lafa verilecek bir cevabım vardır.Lakin ; bir lafa bakarım ,laf mı diye? Birde adama bakarım , adam mı diye ?
Kullanıcı avatarı
bozkurt_51
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: alpaslan baba
Arabanız: favorit 136L

İleti syossett » 16 Oca 2011, 23:51

ankara da bu fiyatlara motor yenıleyen guvenılır bır usta tanıyan varmı ?
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

İleti Forman_GLX » 21 Oca 2011, 16:24

aynı olay önceki skodamda oldu yağ yakıyırdu 1.500 masraf gider dediler sıfırdan motor inip tamir olacak parçalar değişecekti yaptırmadan sattık daha doğrusu geri verdik
Kullanıcı avatarı
Forman_GLX
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: berk akın
Nereden: Burdur
Arabanız: Skoda Forman

İleti veli » 14 Mar 2011, 12:32

Arkadaşlar ben tarsusta oturuyorum bende formen var.Çok memnunum bu araçtan.BURDA PARÇA SIKINTIM YOK. Ben silindir kapak taşlamasına karşıyım içi dolu halde silindir kapağı MAX250TL İYİSİ. ZATEN SEKMAN ATMA OLAYI YOK BU ARAÇLARDE PİSTON GÖMLEK SEKMAN KOMPLE MOTORDAN ÇIKARIP HAZIRI 130 TL İYİSİ ONU TAKIYORSUN YANİ SİZE MALİYET OLUR PİSTON GÖMLEK SEKMAN KOMPLE 130,SİLİNDİR KAPAĞI İÇİ DOLU 230TL, SİLİNDİR KAPAĞI ,MANİFORD,EKSOZ CONTASI 25TL BOSH BUJİLER 15 TL YAĞ LPG Lİ ARAÇLAR İÇİN CASTROL KAPALI 4 LT 30 TL DUPLE UP AŞINMA KORUYUCU 10 TL YAĞ FİLTRESİ 7 TL HAVA FİLTRESİ 6 TL EL EMĞİDE 100 TL YAKLAŞIK GİDER .TABİ AÇILMIŞKEN BASKI BALATADA DEĞİŞMELİ .BU İŞLEMLERDEN SONRA YAPILMIŞKEN AKS KAFALARI KONTROL EDİLİR KÖRÜKLERİ DEĞİŞİR DİREKSİYON TIKIRTI BURCU VE SAĞ SOL MİLİ 40 TELE BAKIMI YAPILIP ROT BALAN AYARI YAPILIR. MOTORUN ÜÇ ADET TAŞIYICI TAKOZU VAR SAĞ SOL VE ALT GERGİ TAKOZU TOP.25 TL .eğer bu dediklerimi yapıp birde komple fitilleri değiştiriseniz kontağa bastığınızda sizi yolda bırakmaz asla
veli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: veli karacan
Nereden: Mersin
Arabanız: skoda favorit

İleti veli » 14 Mar 2011, 12:36

saplama kırılırsa korkmayın. yanileyin tabii çok düşük maliyet 15 tl filan . eğer kırılısa matkapla delinip diş açabilir tornacıda yeni bir saplama yaptıra bilirsiniz çok basit
veli
CLASSIC
CLASSIC

İleti veli » 14 Mar 2011, 12:38

toplam 700 800 tl el emeği dağil komple motoru sıfırlarsınız tarsusta tabii
veli
CLASSIC
CLASSIC

İleti erdalbaser » 03 Eyl 2012, 21:59

merhaba arkadaşlar 136 L motor yağ yakma sorunu var bana ankaradaki ustaların bir kaçı sekman için 900 motor yenileme için ise 1750 fiyat verdiler biraz çok geldi ankarada iyi bir usta önerebilecek varmı
erdalbaser
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: erdal başer
Arabanız: 136 l

İleti bekocan » 03 Eyl 2012, 22:13

veli yazdı:Arkadaşlar ben tarsusta oturuyorum bende formen var.Çok memnunum bu araçtan.BURDA PARÇA SIKINTIM YOK. Ben silindir kapak taşlamasına karşıyım içi dolu halde silindir kapağı MAX250TL İYİSİ. ZATEN SEKMAN ATMA OLAYI YOK BU ARAÇLARDE PİSTON GÖMLEK SEKMAN KOMPLE MOTORDAN ÇIKARIP HAZIRI 130 TL İYİSİ ONU TAKIYORSUN YANİ SİZE MALİYET OLUR PİSTON GÖMLEK SEKMAN KOMPLE 130,SİLİNDİR KAPAĞI İÇİ DOLU 230TL, SİLİNDİR KAPAĞI ,MANİFORD,EKSOZ CONTASI 25TL BOSH BUJİLER 15 TL YAĞ LPG Lİ ARAÇLAR İÇİN CASTROL KAPALI 4 LT 30 TL DUPLE UP AŞINMA KORUYUCU 10 TL YAĞ FİLTRESİ 7 TL HAVA FİLTRESİ 6 TL EL EMĞİDE 100 TL YAKLAŞIK GİDER .TABİ AÇILMIŞKEN BASKI BALATADA DEĞİŞMELİ .BU İŞLEMLERDEN SONRA YAPILMIŞKEN AKS KAFALARI KONTROL EDİLİR KÖRÜKLERİ DEĞİŞİR DİREKSİYON TIKIRTI BURCU VE SAĞ SOL MİLİ 40 TELE BAKIMI YAPILIP ROT BALAN AYARI YAPILIR. MOTORUN ÜÇ ADET TAŞIYICI TAKOZU VAR SAĞ SOL VE ALT GERGİ TAKOZU TOP.25 TL .eğer bu dediklerimi yapıp birde komple fitilleri değiştiriseniz kontağa bastığınızda sizi yolda bırakmaz asla

gerçekten Ankarada pistondu sekmandı gömlekti motorun ana parçalarını sıfır orjinalini kim satıyor bilgisi olan varmı yani gerçekten gömlek üst bülok piston hala sıfırı varmı
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Arabanız: 93 favorit

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir