10/40 yağ değişim sonrası ilk sarfiyat sonucu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

10/40 yağ değişim sonrası ilk sarfiyat sonucu

İleti ozantavsan » 14 Oca 2011, 09:47

MAlesef 20/50 yağ boşaltılıp 10/40 yağ konmuştu aracıma.
İlk yakıt testi lpg ile hiçbir değişiklik yoookkk..

4,30 litre lpg 21 km eski yağ ile de aynı yolu gidebiliyordum havalar soğuduğundan bu yana.
Aynı miktar yakıt aynı sarfiyat - şehiriçi 47 kr lpg ile..

O kadar umutlandık.O kadar mesajlar yazdık sonuç hüsran.
Tek değişen şey aracım daha rahat çalışıyor bu bir gerçek.Bu ilk deneme 2. ve 3. deneme sonrası bir karar vereceğim.

Şimdi benim ustalığımın zamanı.
-------------
1- hava filitresini değiştireceğim.
2- Subap ayarlarımı kontrol edeceğim.
3- Ramazan arkadaşımın yöntemini deneyeceğim.
4- Bunlarda işe yaramazsa önce bulduğum ustaya gidip tekrar danışacağım.
5- Ustadan sonra lpg ayarı yaptırmaya gideceğim.
6- Bunlarda fayda etmezse binmiyorum arkadaş , yatsın evin önünde.
7- Kafam çok kızmaya başladı ,sağım solum belli olmayacak.
-------------------------------------------------------------------------

Bunlar olmazsa arkadaş değiştirdiğim parçaları yerine takacağım , tevzi makarası , bujiler ,buji kabloları bakalım ne olacak.Yenileri söküp eskileri takınca belki eski haline döner .Bir umut işte

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti yabani » 14 Oca 2011, 10:05

Hemen bir sonuca ulaşmayın, bende her gaz aldığımda ne kadar yaktığını hesaplarım ve sonuç hep farklı çıkar. kış şartlarında 15krş çıktığı da oldu 27krş çıktığı da. fark, arabanın farklı yakması değil, lpg basıncının farklı olmasından kaynaklanıyor. birkaç depo harcadıktan sonra ortalamasını almak lazım.

Hiç akla gelmeyen sorunlar olabilir, bir arkadaşımda lpg'de kaçak vardı bu yüzden çok yakıyor görünüyordu.

Aracın kompresyonu iyi ise olay sadece ayar sorunudur, tabi araçta 50 tane ayrı ayar olduğu için sorunun ana kaynağı zorlayabilir. Bende sizin sorununuzun jikle ile alakalı olduğu hissi oluştu.
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti mustklc » 14 Oca 2011, 10:14

SAT KURTUL
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti behram » 14 Oca 2011, 10:16

yazın çok sıcak havada lpg almayın diyorlar sabah serinliğinde ya da akşam serinliğinde alın diyorlar ne kadar doğru bilemem ama kışın ne zaman yakıt alınır tartışılır. mesela kar yağdı hava yumuşadı gece de ayaza çekti bu durumda herhalde kar yağdığında hava yumuşakken bu baş belası lpgyi almak lazım. :x en iyisi benzinle binmek ama onunda litre fiyatı beni almayın diyor. LPG'de git gide artıyor. benim 2005 yılında 90 model favoritim vardı 10tl lpg ile inanın 73 km yapıyordum. şimdi 20 tl ile bile bu fiyatlarda o kmleri görmek zorlaşıyor. BİNMEYİN demek istiyorlar galiba bu zamları yapanlar. 4tl benzinin sırf 2.60Tl si vergi yuh diyorum yuh yuh yuh :x
behram
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri
Arabanız: 2001 mdl Skoda Fabia 1.4 MPI

İleti ozantavsan » 14 Oca 2011, 10:22

SAtıp kurtulmak en basit yol.Aracımı seviyorum , yakıt dışında sorunu yok.Tıkır tıkır saat gibi işliyor.Yazın yakıt normaldi.
Bu yakıt sarfiyat artışının o kadar basit bir sebebi ve çözümü varki ,bunu ne usta ne de ben bulabildim ...
Aldığım her araçta sorun olabilecektir.Bunlar normal şeyler.O nedenle satmak istemiyorum.Diğer araçlara göre sağlam araç ,sorun çıkartmıyor.Sorun çıksada kolaylıkla ve ucuza sorun çözülüyor.

Bu sarfiyatın bir çözümü olmalı ?????????????
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti firarim19 » 14 Oca 2011, 11:38

Valla kardeşim iyi bir lpg ustasına git. Birde aracı kaç yıldır kulanıyrsunuz, kullanım tarzı cok onemlı tabi 47 kr yıne de yuksek bir rakam. Senınle aynı motor var benm aracımda 23.7 olctum en cok kış aylarında.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti ozantavsan » 14 Oca 2011, 12:54

aracı alalı 9 ay oldu.Önceden 27 kuruş yakıyordu şehiriçi en fazla.
aldığımda aracın performansından memnun değildim.
Baskı balata değiştirdim
bakımlarını yaptırdım
en son kedim subap ayarı yaparak aracı olması gereken performansa ulaştırdım.
Aldığımda 40 kurş lpg sarfediyordu.BAskı balata değişim sonrası 27 kuruşa düşmüştü ve öyle devam ediyordu.
Sonra havalar soğudu 47 kuruşa fırladı.
SOnra 20/50 yağ zorlar dendi 10/40 yağ konuldu.Araç gerçekten rahatladı.Acelemi ediyorum acaba bir iki denemede farklı çıkarmı sarfiyat.

Yağ değişti an 11 km fazla yol yapabilmiştim.

Valla bi ölüme bi de bu yakıta çözüm yok galiba
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti aleko » 14 Oca 2011, 17:35

bence bu yaktı sorununun çok basit bi cevabı var ama bulamıyoruz.. hadi biz neyse de usta olduğunu iddia edenler bi türlü çözüm bulamıyor ya.. işin komik yanı bu bence :)
aleko
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti 45sardes » 14 Oca 2011, 22:15

aleko yazdı:bence bu yaktı sorununun çok basit bi cevabı var ama bulamıyoruz.. hadi biz neyse de usta olduğunu iddia edenler bi türlü çözüm bulamıyor ya.. işin komik yanı bu bence :)

Ozan bu taş adamın kafasını deler..:D Çöz şu yakıt işini kurtar biziii..:D :D
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan kahraman
Nereden: Manisa
Arabanız: FAVORİT

İleti syossett » 14 Oca 2011, 22:59

Dün sanayide idim kime sorsam 10/40 yağ olmaz dedi... Kafam karıştı :?
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti ozantavsan » 14 Oca 2011, 23:03

Hasan her ihtimali gözönünde tutuyorum ,olmuyor olmuyor.Akşam yastığa başımı koyduğumdada bunları düşünüyorum.Rüyalarıma giriyor.Bir çözüm bulacağımda ben benlikten çıkacağım.Elde imkan yok zaten birde uakıt çok olunca binemiyorum valla ne diyeyi ayıp değil ya.kilometre başı 50 kuruş verecek kadar zengin değilim.

Ya otomatik jikle
Ya subap
Ya da kedidir o kedi
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti 45sardes » 14 Oca 2011, 23:11

Arkadaşta otamatik jiklenin tertibatını söktü şu an faal değil dağa memnun benim kji hiç çaılışmıyor zaten bi nebze yakıtı düşürür.
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

İleti 45sardes » 14 Oca 2011, 23:16

Bu sabah arkadaşımın favoyu sanayiye bıraktık parçalarını aldık 450 tl tuttu.Söylediklerine göre iyi bir tamirciye bıraktık.Ve sibop ayarını sıcak olarak yapıtığını ve 40 40 yatığını söyledi şaşırdık tabi incelikleri var dedi soramadık nedir diye benim 0,270 tl/km. yakıta fazla dediherşey tamam sa subap ayarından diyor.40 40 ayara ben sapıtım valla nasıl olur bu iş..?????
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 14 Oca 2011, 23:22

Yeni bulduğum ustada ısrarla sıcak yapılacağını aracın zorlandığı rampayı bile 5. vites çıkabileceğini söylüyor.
Kime inanayım bilemiyorum artık.
Gerçi kendim subap ayarı yapmadan önce 3. vitesten 2 ye atıp çıkmaya çalıştığım rampada , kendi yaptığım ayarla 5. vitesten 4. vitese düşerek çıkmaya başlamıştım.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti 45sardes » 14 Oca 2011, 23:31

Gazla ilgili önemli bir notta okan zazak la formda geçmişti """
bende öle düşnüyorum kardeşm bakıcam bi.. bu arada manisa turgutluda sanayide bi oto ustası varmış lpg üzerine adam karbüratör de bişe değiştiriyormuş araba hem çok daha az yakıyor ve çok daha fazla performans sergiliyormuş.. ben bornovada oturuyorum bizim muhitten abartısız tanıdığım herkez gitti yaptırdı geldi. 1,6 kartal vardı arkadaşda 300krş dan fazla yakıyordu yaptırdıktan sonra 185krş civarı yakmaya başladı üstelik performansı da katladı.. bende gitmeyi düşnüyorm araştırıp tekrardan bilgilendirirm ilgilenenlere..."""
Ben bu gazı üzenleyici parçayı taktıranları n arabalarını gördüm ölü arabayı 2 ilen pati yaptırıyo.adam kendi yaptığı parçayı takıp ayar yapıyo 100tl. alıyor ve garantili yapıyor. vede 3,vitese takıp direksiyonu tam kırıp sarsılma yapmadan olduğu yerde dönme garantisi veriyomuş diye duydum.yakıtta %20 tasaruf ta var işin içinde.
Yani arkadaşlar bu gaz işi tamamen dengeli ve her devir de homejen karışım meselesi....BUDUR......... ;)
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 14 Oca 2011, 23:42

Benim araç benzinde bile pati çekmiyor yav , buda 9 aydır zihnimi kurcalayıp duruyor.Bunuda ustaya soracaktım unuttum ,
daha önce 1000 motor 45 beygir suzuki Alto Fx'im vardı , patide çekerdi ,rampada eşşek gibi çekerdi.şimdi 1300 motor 68 beygir favomuz var ama suzukiye göre sütçü beygiri gibi kaldı.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti aleko » 15 Oca 2011, 17:35

selam arkadaşlar
sizlere çok güzel haberlerim var... hani daha bahsetmiştim aracımı ilk aldığımda yakıtım çok iyidi sonradan bozulmuştu ... evet o kadar uğraştan sonra galiba düzeldi :) sizlere neler yaptığımı sırayla anlatayım
1- sübap ayarını iyi bilen bi ustaya soğuk 25/30 ayarlattım. yakıt biraz azaldı ama istediğim gibi eski seviyesinde olmadı..
2- bilgisayardan da güzelce bi gaz ayarı yaptırdım.
3- bugün sanayiiye gittim. 1 lt lik bi pet şişe bulduk, onu benzinle doldurduk benzin ölçümünü yapmak için 90 km ortalama hızla 1 lt benzin ile tamı tamına 15 km gitti. ama yola çıkmadan önce karbüratör hava girişinin önündeki gaz ayar ustasının yapıştırdığı bantı söktüm ve yine bu hava giriş borusunun üzerinde içerideki yaprak gibi bi şeyi sabit tutup hava girişini kısmaya yarayan vidayı söktüm , hava iyi girsin diye... ha bi de hani şu bahsedilen karbüratörün üzerindeki hava ayar vidası var ya.. galiba onu düzeltince herşey halloldu. çünkü rölanti vidası en sonda ama araba durmuyor bide yüksek rölantide çalışıyordu. o vida ile oynadı usta ,daha sonra ister inanın ister inanmayın bide gazda denemek istedim ... sonuç 5 tl gaz ile tam 30,2 km...
aleko
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti felicia_3437 » 15 Oca 2011, 17:45

abı o usta nerde hemen gelemek istiyorum ben dıyordu benım arac az yakıyor en az yakan benım arac 190 krş yakıyor şu şartlarda sızınkı gecti benım aracı yanlış hesaplamadıysam 60 krş yakıyor hemen gelmek ıstıyorum oraya o kadar yaksa benım arac 1 senede bır faıya parası atar kenara yaw:D
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir