10/40 yağ değişim sonrası ilk sarfiyat sonucu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

10/40 yağ değişim sonrası ilk sarfiyat sonucu

İleti ozantavsan » 15 Oca 2011, 17:45

senin adına çok sevindim ,umarım böyle güzel haberler alırız

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti aleko » 15 Oca 2011, 17:48

inşallah arkadaşım... sana da tavsiye karbüratör üsstünde yoğunlaş.. çünkü benim de benzinde çok yakıyordu... bunun nedenide bi beceriksiz ustaya benim aracım yokuşlarda iyi çıkmıyor dedim oda kalktı avans ve karbüratör ile oynadı sonuç ortada... inşallah tamamiyle düzelmiştir.. dedik ya basit bi şey ... gerçekten de öyle çıktı... karbüratör üzerindeki hava giriş vidası ile ilgili bi sorun tamamiyle...
aleko
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti ramazanünlü » 15 Oca 2011, 20:10

45sardes yazdı:Gazla ilgili önemli bir notta okan zazak la formda geçmişti """
bende öle düşnüyorum kardeşm bakıcam bi.. bu arada manisa turgutluda sanayide bi oto ustası varmış lpg üzerine adam karbüratör de bişe değiştiriyormuş araba hem çok daha az yakıyor ve çok daha fazla performans sergiliyormuş.. ben bornovada oturuyorum bizim muhitten abartısız tanıdığım herkez gitti yaptırdı geldi. 1,6 kartal vardı arkadaşda 300krş dan fazla yakıyordu yaptırdıktan sonra 185krş civarı yakmaya başladı üstelik performansı da katladı.. bende gitmeyi düşnüyorm araştırıp tekrardan bilgilendirirm ilgilenenlere..."""
Ben bu gazı üzenleyici parçayı taktıranları n arabalarını gördüm ölü arabayı 2 ilen pati yaptırıyo.adam kendi yaptığı parçayı takıp ayar yapıyo 100tl. alıyor ve garantili yapıyor. vede 3,vitese takıp direksiyonu tam kırıp sarsılma yapmadan olduğu yerde dönme garantisi veriyomuş diye duydum.yakıtta %20 tasaruf ta var işin içinde.
Yani arkadaşlar bu gaz işi tamamen dengeli ve her devir de homejen karışım meselesi....BUDUR......... ;)

eger onu bende duymuştum aslı varmı ki yaaa merak ediyorum ben uşak ta duruyorum eger aslı varsa bende giderim
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti 45sardes » 15 Oca 2011, 23:28

Gerçekten doğruda doğru olmasına bende 100 tl yok :roll:
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan kahraman
Nereden: Manisa
Arabanız: FAVORİT

İleti HASSAN » 16 Oca 2011, 12:40

aleko yazdı:selam arkadaşlar
sizlere çok güzel haberlerim var... hani daha bahsetmiştim aracımı ilk aldığımda yakıtım çok iyidi sonradan bozulmuştu ... evet o kadar uğraştan sonra galiba düzeldi :) sizlere neler yaptığımı sırayla anlatayım
1- sübap ayarını iyi bilen bi ustaya soğuk 25/30 ayarlattım. yakıt biraz azaldı ama istediğim gibi eski seviyesinde olmadı..
2- bilgisayardan da güzelce bi gaz ayarı yaptırdım.
3- bugün sanayiiye gittim. 1 lt lik bi pet şişe bulduk, onu benzinle doldurduk benzin ölçümünü yapmak için 90 km ortalama hızla 1 lt benzin ile tamı tamına 15 km gitti. ama yola çıkmadan önce karbüratör hava girişinin önündeki gaz ayar ustasının yapıştırdığı bantı söktüm ve yine bu hava giriş borusunun üzerinde içerideki yaprak gibi bi şeyi sabit tutup hava girişini kısmaya yarayan vidayı söktüm , hava iyi girsin diye... ha bi de hani şu bahsedilen karbüratörün üzerindeki hava ayar vidası var ya.. galiba onu düzeltince herşey halloldu. çünkü rölanti vidası en sonda ama araba durmuyor bide yüksek rölantide çalışıyordu. o vida ile oynadı usta ,daha sonra ister inanın ister inanmayın bide gazda denemek istedim ... sonuç 5 tl gaz ile tam 30,2 km...

ustanızı izmirdeki skodacılara tavsiye edermisiniz, zira bizde yakıtı düşürmek için uğraşıyoruz hayır dualarımızı alırsın arkadaşım
RENORENORENORENO
Kullanıcı avatarı
HASSAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: 1998 GLX FELİCİA

İleti aleko » 16 Oca 2011, 13:36

hocam tavsiye etmek isterdim ama ben şu an izmirde değilim doğuda memurum. yani bi nevi arızayı da ben tespit ettim sayılır .. ustaya ısrarla neden rölanti en sondayken araba durmuyor diye sordum... karbüratör üzerinde tartıştık sonra hava giriş ayarı geldi aklıma ona söyledim o ayarladı düzeldi... size de tavsiye karbüratör üzerinde durun... çünkü bu işten anlayan gerçek ustaların söylediği bi şey var benzinde çok yakan araba gaz da da çok yakar... önce benzinde nasıl yaktığını bi kontrol edin...
aleko
CLASSIC
CLASSIC

İleti HASSAN » 16 Oca 2011, 14:46

aleko yazdı:hocam tavsiye etmek isterdim ama ben şu an izmirde değilim doğuda memurum. yani bi nevi arızayı da ben tespit ettim sayılır .. ustaya ısrarla neden rölanti en sondayken araba durmuyor diye sordum... karbüratör üzerinde tartıştık sonra hava giriş ayarı geldi aklıma ona söyledim o ayarladı düzeldi... size de tavsiye karbüratör üzerinde durun... çünkü bu işten anlayan gerçek ustaların söylediği bi şey var benzinde çok yakan araba gaz da da çok yakar... önce benzinde nasıl yaktığını bi kontrol edin...

teşekkürler:) :)
RENORENORENORENO
Kullanıcı avatarı
HASSAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: 1998 GLX FELİCİA

İleti sainz » 17 Oca 2011, 09:56

aleko yazdı:bence bu yaktı sorununun çok basit bi cevabı var ama bulamıyoruz.. hadi biz neyse de usta olduğunu iddia edenler bi türlü çözüm bulamıyor ya.. işin komik yanı bu bence :)

Benim aklıma şimdi geldi. Hava filtre kazanına havayı taşıyan ve sağ farın altına uzanan borunun içerisinde bir termostat bulunur. Soğuk çalıştırmalarda farın altından hava almayı keser ve egsoz manifoldu tarafındaki sıcak havayı çekerek daha çabuk ısınmaya yardımcı olur. Motor ısındıkça da farın altından almaya başlar havayı. Bu termostatta bir arıza söz konusu olup da yeterli hava alamayıp hava-benzin karışımında daha fazla benzinle gidiyor olabilir mi motor? Hava filtresi kirlenince de fazla yakar tam hava çekemediği için. Aklıma bir de bu geldi. Oradaki termostat kapalı kalmış olabilir mi?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ozantavsan » 17 Oca 2011, 11:49

Sainz : en son mesajında bahsettiğin hava alma konusunu pazar günü bende fark ettim.
Çünkü havalar soğuduğundan bu yana ön sağ taraftan hava sesi geliyor.Bunun motorun sıcak havasını çekmeye çalıştığı bölümden olabileceğinin düşündüm.aMA SÖKÜPTE BAKMADIM.Böyle olunca dediğini gibi az hava çok yakıt nedeniyle sarfiyatımız artmış olabilir.

Havalandırma Termostatını daha önce sökememiştim.Zarar vermeden nasıl söker veya iptal edebilirim ?
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 17 Oca 2011, 14:05

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ramazanünlü » 17 Oca 2011, 14:53

sainz yazdı:

ben şöyle bişey yaptım yanlarından o kelebegi vidaladım arkadaş öyle durdudum yani ordan hava girişini iptal ettim
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti okansazak » 17 Oca 2011, 17:09

evet arkadaşlar doğru ben çok kişiden duydum.. ve artık canıma tak etti bu yakıt sarfiyat olayı bu hafta içi iş yerinden izin alıp gidicem yaptırcam.. aracım 190krş falan yakıyor şuanda bakalım yaptırdıktan sonra yakıt durumu nasıl olucak.. uygulandıktan sonra yakıt sarfiyatını gözlemleyip burada paylaşıcam...
okansazak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Okan SAZAK
Arabanız: Favorit 1

İleti ozantavsan » 17 Oca 2011, 17:12

Okan aracın 19 kuruşmu yakıyor , yoksa 190 kuruş yazmışsın (1 TL 90 kuruş)
19 kuruşsa gayet iyi bir rakam , hiç kurcalatma.
Ben o değeri yakalasam tuttummu hiç bırakmam valla
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti okansazak » 17 Oca 2011, 17:18

pardon yanlış yazmışım 19krş civarı yakıyor şehir içi şehir dışı ortalaması.. ya benim aracım 14-15 krş yakıyordu önceleri... ama diyafram değişince yakıt durumu da birden fırladı ufak tefek değişikliklerle 19 krş kadar indirebildim ama daha önce dediğim gibi 14-15 krş yakan araba yine ayarları tam olduktan sonra aynı yakıtı yakıcaktır sonuçta.. ve bu bahsedilen yer gerçekten isim yapmış biryer... en azından bi gidip görücem zaten geri dönüşü olan bişe memnun kalmadığım takdirde eski sisteme dönebiliyorsun aksi takdirde geri dönüşü olmayan bi durum olsa zaten elletmem.. fakat denemekte yarar var diye düşünüyorum hem performansında artacağı söz konusu...
okansazak
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 17 Oca 2011, 17:22

Nereden bahsediyoruz anlayamadım .Araca farklı bir sistemmi takılıyor.
Yakıtın 19 kuruş olarak bile çok iyi... birde biz görebilsek......
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti okansazak » 17 Oca 2011, 17:30

turgutlu da sanaiyde bi lpg ci var adamın kendi uyguladığı ve kendisinin ürettiği bi sistemmiş.. karbüratördeki mikseri değiştiriyor... ve araçdaki tüm hava giriş yerlerini açıyor normalde bizim araçlarda lpg de performans alabilmek için hava giriş yerleri kapalı şahsen benim aracımda öle şuan... ama bu adamın ismini çok kişiden duydum izmirde oturuyorum kendi mahallemde tüm tanıdıklarım gidip yaptırdılar ve gayet memnunlar daha önce forum da bahsettiğim gibi kartal vardı komşunun arkasında sürekli 250 kg yük iş için kullanıyordu her ay abartısız 18000 km yol yapıordu yaptırmadan önce km de 350 civarı yaktığını sölerken yaptırdıktan sonra 190-180 krş yaktığını sölüyor.. ve 2viteste pati yaparak kalktığını sölüyor ben aracıda kullandım vve gerçekten sölediği gibi...
okansazak
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 17 Oca 2011, 17:50

Kimdir bu ,detaylı öğrenebilirmisin ?
Manisa Turgutlu'da değilmi?
Adı Sanı nedir ,kimdir ?
olmadı bizde gideriz ..
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti okansazak » 18 Oca 2011, 01:17

Adres: Fatih San. Sit. 1830.ada 119. Sok. No:19 Turgutlu / Manisa

Yetkili Kişi: Adnan Kumru

Telefon: 236 312 11 62 - 532 546 36 05

buyur ozan kardeşim... telefonuna kadar mevcut daha önce de paylaşmıştım forumda dilersen bir telefon aç sende görüş ben aradım adam garantisini de veriyor... bu hafta içi gitmeyi düşnüyorum.
okansazak
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir