Bir daha bir ustaya gidersem eşşekler tepsin beni

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bir daha bir ustaya gidersem eşşekler tepsin beni

İleti ozantavsan » 15 Oca 2011, 13:42

Sanayiye gittim.Geçen hafta ilgilenen adamların bu hafta bir ağzıma mıçmadıkları kaldı.

Saat 12 de gittim.Sabahtan beri nerdesin kardeşim , yatıyonuz sonra geliyonuz dedi.
Ben çalışanım patrondan izin alıp geliyorum o da öğleyi buluyor dedim.
Başka bir müşteri geldi .Ona da sen sabah kaçta kalktın dedi.Adam 4:30 dedi.Bu saate kadar ne yaptın deyince
hemen arabama bindim bastım gaza uzaklaştım.

Bi daha büyük konuşmayayım ama gidersem eşşekler tepsin beni...

Bi daha yakıt konusunuda yazmıycam...

Yarın kendim uğraşacağım , tekrar subap ayarı filan.....

Bir hafta forumada girmeyeceğim.Arabayla yatar arabayla kalkar oldum .Yakıt düşmezsede binmiyorum arkadaş.
YAzlık kullanırız favoyu , yaz gelsin de..

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti lionrem » 15 Oca 2011, 13:52

Merhaba,
Sizin gittiğimiz yerdeki usta bence araba ustası değil sade bir öküzmüş. Yontulmayan cinsinden. Esnaflıkdan haberi olmayan, bir de ukalalık yapıp sizden para tahsil edip geçimini sağlayacak. Sanki bana Başçavuş, utanmadan bir de saat kaç gibisinden hesap soruyor. Hem müşteri yatarda kalkarda sanamı kalmış. :x

Benim aracın şağ cam tırnakları kırılmıştı. Aynı şekilde gittim adam öf dediği anda bırak sökmeyi dedim. Çıktım geldim. Birdahada ona gitmedim.
Kullanıcı avatarı
lionrem
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Octavia Elegancemi sattım

İleti hakan48 » 15 Oca 2011, 13:57

Bence Siz O Arabayı Satın Bir Arabaya Bu Kadar İşkence Yapılmaz.
1. Subap Ayarı İşin Uzmanı Biri Tarafından Yapılmalıdır. Yanlış Subap Ayarı Eksantirik Miline Zincire Yakıta Subaplara Yani Motorun Temel Olan Herşeyine Zarar Verir.
Gerçi Satacak Olsanız Alan Adama Yazık Oyuncak Gibi Her Yakıt Fazlalığında Bir Yeri Kurcalanan Arabadan Kimse Hayır. Görmez.
Bendede Skoda Favorit Var 5 Yıldır. Kullanıyorum Zamanında Bakımını Yapıyorum Ne Conta Problemi Yaşadım, Ne Hararet Problemi Yaşadım. Hiç Yolda Kalmadım.Yakıt 190 Km de 31.00 TL Yakıyor. Üstelik Muğlanın Sakar Rampasını Cıkıyorum Sürekli Köye Giderken. Ama Hiç Kurcalanmadı. Demekki Sorun Arabada Değil İşin Ehli Yapmalı Herşeyi
Nasıl Televizyonu Televizyoncu Yapıyorsa , Arabayıda İşin Ehli Bir Skodacı Yapacak.
Burda O Kadar Ustalara Yükleniyorsun ki Ustalarda Gidince Adamına Göre Taktik Yapıyor.

Forumlar Bilgi Paylaşım Amacıyla Vardır. Malesef Bizim Toplumumuz Sadece Birilerini Kötülemek İçin Kullanıyor. :( :( :(
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti syossett » 15 Oca 2011, 14:04

Aynen !!! bende gecen hafta ankara dikmende bir ustaya motordan gelen sesi dinlemesini söyledim.. Aç kaputu dedi açtım.. Zincir sesi dedi ( ki değil :D ) neyse bu arada, baktı ki benzin otomatiğinden benzin atıyor hem de tam dinamonun üzerine . Napıcaz dedim , çırağa dedi ki sök benzin otomatiğini.. Yemin ederim lokma takımı tutamayan cocuk sökmeye başladı 12-13 yaşında bir çırak .. Tam bu arada dur dedi çırak durdu, benin giriş hortumunu iptal edip 13luk cıvata ile kapattı çıkışı da yerine taktı.. BU şekilde servise git otomatik taktır dedi .. Usta çocuk ıyıce sıktımı otomatiği dedim evet problem yok devam dedi. 5 lira verip sanayıye koyuldum. Şaşmaz sanayi bana hemen hemen 20 km yol.. Skoda servisine gittim kaputu açtım ki, kaputun altı full yağ.. Önce şaşırdım , sonra baktım ki; otomatiğin tam sıkılmamasından dolayı arabadan yaklaşık 2 litre yağ sıçramış. Özetle, arabam buyuk tehlike atlattı.. Yenı benzin otomatiği takıldı ve sorun halloldu . Evet dikmendeki usta belki arabayı muhtemel yangından korudu farketmekle ama, o çırağın sıktığı parcaya usta nasıl o kadar emin konuştu ?? Bu bir örnek tabii ama her olay bize ders olmalı , sık sık gözle arabamızı muayene etmeliyiz. Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

İleti AhmetH » 15 Oca 2011, 14:35

@hakan48 skoda ustası olduğunu biliyorum neden üzerine alınmış gibi irrite edici yorumlara kalkışıyorsun ?

bırak herkes düşüncesini paylaşsın. karın ağrısı yapmaya hiç gerek yok.

Ozan hocamızın elinin tornavida tuttuğunu biliyoruz. şimdi vatandaş sıkıntısını forumda paylaşıp çözüm aramaya başlayınca biri lakırdanıyor ayıp şey.

yolda biri düşünce bakıp gülmekle eşdeğer sizin yaptığınız bana kalırsa ..

neymiş efendim arabayı satınca alan adama yazıkmış arabadan hayır gelmezmiş..

bunlar ayıp şeyler bence.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ozantavsan » 15 Oca 2011, 14:38

Söylemesi kolay yapılan arabaya işkence değil.Skoda yetkiliservisinden tutunda , servislerden ayrılıp kendine iş yeri açan skoda ustalarından ,kendi imkanlarımla bulduklarıma kadar hiçbiri işe yaramadı.

Size göre ben işkence yapıyorum , ya ustaalr ne olacak subap ayarını ilk önce servise yaptırdık.
Ne oldu arac yokuş bile çıkamaz oldu.Hani servisi ehli usta yapmalı.Yaptırdık ya işte.Sıcak motora 0,40 ayar çektiler.

Onlar böyle yapıp araç sürününce işkence değil ,benim yaptığım soğuk motor 0,20 ayarmı işkence.Ustaların yaptığında yokuş tırmanamayan araç benim ayarla nasıl oluyorda canlanıyor , çıkamadığı rampayı 4. vitete zorlanmadan tırmanıyor.

Soruyorum size , benim derdim havaların soğumasıyla artan yakıt sarfiyatı.
Araçta başka sıkıntım yok.
Biraz subap sesi var diye bana bu kadar söz söyleyeceğinizi bilsem yazmazdım hiç.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti canfezzz » 15 Oca 2011, 14:44

Ozan abi sen hklısın san kızan yok zaten ....Bence seninde sorunun jikle gibi geliyor jikle devereden geç çıkıyor olabilir...Bide sen video eklemişin arabayı toplamda ne kadr çalıştırdın...hararetinde hiç oynama yok ...Benim aracımdada hararet sorunu yok ama o kadar çalıştırsam sürekli gazı yoklasam azda olsa yükselir...sende onu göremedim...
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Arabanız: 94 Favorit lx

İleti ozantavsan » 15 Oca 2011, 14:54

BAkın bu forumda ne güzel herkes bir fikir beyan ediyor.Otomatik jikle devreden geç çıkıyor vrsaire ustalar niye böyle birşeyi ağzına bile almıyor.

Bu jikleyi nasıl iptal ederim ?

HAraret çabuk yükselmiyor 82 derecelik termostat taktım .fan müşirim 80-85 derece.
Düşük derece kullanmadım ondan olabilirmi ?
74 lük termostat taksam 74 derece açılır radyatöre iletilir fan açalışır vesaire.
Otomatik jikle ısıyı sıcak su borusundan alıyorsa bu boru termostat açtıktan sonramı sıcak suyu jikle yakınana iletir.
Eğer öyleyse 82 dercede açıp o kısma ulaşması biraz daha uzun süre.
Ben motor ısınsın ikide bir termostat açıp soğumaya geçmesin diye termostatı değiştirdim.
Orjinali 88 derece olduğuna göre benim 82 derecelikte jikle sorunu olmamalı.

NAsıl iptal ederim otomatik jikleyi.Rolanti 800 devir ,dolayısıyla motor soğuk olsada çalışmada sıkıntı oluşturmuyor.

yardımcı olanlardan Allah razı olsun
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 15 Oca 2011, 15:02

Az önceki tecrübeme göre net söyleyebilirm abi senin derdin Mixerinde senin motor ciddi zengin çalışıyor.
Ben az önce video çekerken araba çalışmayacak sandım :)
hava filitre kabı açılınca bizim araç fakire düşüyor ve teklemeye yakın bir devirde çalışıyor.

karbüratörü temizletip benzinde mis gibi ayarlatıp insan gibi ayar tutar bir mikser edinebilirsen yada bunun ayar tutmasını ümid edip tekrar ayarı kısarsan yakışın inanılmaz rakamlara düşecektir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ozantavsan » 15 Oca 2011, 15:08

KArbüratörü sökmek için usta lazım ,o da bizim buralarda yok.Ne yapacağımı bilmiyorum ,geçen hafta ustaya gittiğimde tek isteğim karbüratörü temizlemeleriydi.Ama yapmadılar ,bu haftada esnafa yakışmayacak şekilde davrandılar.

Ben şimdi ne yapayım , bana görede yakıt fazlalığı zengin karışım ,yakıt hava oranlarından .Ama bunu karbüratörcüye bile ikna edemiyorum.
Benzinde şunu ayarla lpg zaten otomatik düşer diyorum yok.

Öyle çaresizim ki öyle çaresizimki anlatamam
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti 45sardes » 15 Oca 2011, 15:12

Ozan akşam bende sana söylemiştim çift girişli ikseri değiştir diye eğer tek giriş mikser alırsan sana vana da lazım olucak 30 tl bişey tutar.Ve alırken bir şeye dikkat et derim gazın çıkış yeri yarık değil mutfak ocaklarının ki gibi delikli olsun bence far edicek :)
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan kahraman
Nereden: Manisa
Arabanız: FAVORİT

İleti 45sardes » 15 Oca 2011, 15:15

ozantavsan yazdı:KArbüratörü sökmek için usta lazım ,o da bizim buralarda yok.Ne yapacağımı bilmiyorum ,geçen hafta ustaya gittiğimde tek isteğim karbüratörü temizlemeleriydi.Ama yapmadılar ,bu haftada esnafa yakışmayacak şekilde davrandılar.

Ben şimdi ne yapayım , bana görede yakıt fazlalığı zengin karışım ,yakıt hava oranlarından .Ama bunu karbüratörcüye bile ikna edemiyorum.
Benzinde şunu ayarla lpg zaten otomatik düşer diyorum yok.

Öyle çaresizim ki öyle çaresizimki anlatamam

ozan benzinde kullanmıyorsan karbüratörün hiçbir fonksiyonu yok.Herhangi bir yerinden hava almadıktan sonra gazlan alakası yok!!!!
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

İleti 45sardes » 15 Oca 2011, 15:23

45sardes yazdı:Ozan akşam bende sana söylemiştim çift girişli ikseri değiştir diye eğer tek giriş mikser alırsan sana vana da lazım olucak 30 tl bişey tutar.Ve alırken bir şeye dikkat et derim gazın çıkış yeri yarık değil mutfak ocaklarının ki gibi delikli olsun bence far edicek :)

Tarif ettiğim mikserin gaz çıkışı linkteki gibi.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-tofas-gaz-mikseri-35092724/detay
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 15 Oca 2011, 15:50

AhmetH yazdı:@hakan48 skoda ustası olduğunu biliyorum neden üzerine alınmış gibi irrite edici yorumlara kalkışıyorsun ?

bırak herkes düşüncesini paylaşsın. karın ağrısı yapmaya hiç gerek yok.

Ozan hocamızın elinin tornavida tuttuğunu biliyoruz. şimdi vatandaş sıkıntısını forumda paylaşıp çözüm aramaya başlayınca biri lakırdanıyor ayıp şey.

yolda biri düşünce bakıp gülmekle eşdeğer sizin yaptığınız bana kalırsa ..

neymiş efendim arabayı satınca alan adama yazıkmış arabadan hayır gelmezmiş..

bunlar ayıp şeyler bence.

Haklısınız Bunlar Ayıp Şey, Ama Hep Birilerini Kötülemek Ayıp Değil Her Mesleğin Kendine Göre Bir Onuru Şerefi Vardır. Bu Kadar Ayak Altına Almanın Alemi Yok, Burası Paylaşım Platformu Bilen Bilmeyenin Boş Laflar Konuştuğu Yer Değil , Doğru Söyledim Alan Adamada Yazık, Arabanın Motoru Oyuncak Değildir.
Birilerinin Avukatlığına Soyunup Dedikodu Yapmanız Gerekmez Ahmet Bey Sizin Ne İş Yaptığınızı Bilmiyorum Ama
Mesleki Ahlak Denilen Birşey Vardır.Bilmem Anlatabildimmi?
Bir Araba Aldığınızda Sorun Çıkardığında Feryat Figan Yaparsınız. İşte Bu Kadar Kurcalanan Araclardan Hayır Beklemeyin, Tanımam Etmem Sizi, O Nasıl Ustalara Feryat Figansa Paylaşma Forumu Burası Bende İstediğimi Yazarım. İşine Gelmediyse Adam Olmanın Gerekliliği Olan Susmak En Harbi Ve Şerefli Davranıştır.
Bu Arada 15 Yıldır. Skodayla Uğraşıyorum. Bu Foruma Girdi Gireli Hep Usta Kötüleyip Kendi Tamir Etmek İsteyenleri Görünce Yeminle Soğudum Artık Ya Her Forumda Elbetteki Eleştiri Olur. Ama Erkekce Olmalı Devletin Yetkili Mercilerine Gidin Şikayet Edin. Zaten O İşyerinin Ruhsatı Aşırı Şikayet Gelince İptal Edilir. Sizin Gibi Bir Kaç Kişi Yüzünden Servisler Bunları Tüm Müşterilere Mal Ediyor. Çamur At izi Kalsın Sadece Sizi Yıpratır.

Bu Forumda Gerçekten Çok Değerli İnsanlar Var. Bu Mesajlarımdan Onlar Kesinlikle Üstüne Alınmasın. Herkese Saygılar. Sunarım.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakan48 » 15 Oca 2011, 15:52

ozantavsan yazdı:Söylemesi kolay yapılan arabaya işkence değil.Skoda yetkiliservisinden tutunda , servislerden ayrılıp kendine iş yeri açan skoda ustalarından ,kendi imkanlarımla bulduklarıma kadar hiçbiri işe yaramadı.

Size göre ben işkence yapıyorum , ya ustaalr ne olacak subap ayarını ilk önce servise yaptırdık.
Ne oldu arac yokuş bile çıkamaz oldu.Hani servisi ehli usta yapmalı.Yaptırdık ya işte.Sıcak motora 0,40 ayar çektiler.

Onlar böyle yapıp araç sürününce işkence değil ,benim yaptığım soğuk motor 0,20 ayarmı işkence.Ustaların yaptığında yokuş tırmanamayan araç benim ayarla nasıl oluyorda canlanıyor , çıkamadığı rampayı 4. vitete zorlanmadan tırmanıyor.

Soruyorum size , benim derdim havaların soğumasıyla artan yakıt sarfiyatı.
Araçta başka sıkıntım yok.
Biraz subap sesi var diye bana bu kadar söz söyleyeceğinizi bilsem yazmazdım hiç.

Sıcak Motora Ayar Yapan İşin Ehli Usta Olurmu Allah Aşkına Çokmu Aradınız O Ustayı ? Bugüne Kadar Skodaya Sıcak Motora Ayar Yapan Kimseyi Görmedim. Duymadım .
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakan48 » 15 Oca 2011, 15:57

syossett yazdı:Aynen !!! bende gecen hafta ankara dikmende bir ustaya motordan gelen sesi dinlemesini söyledim.. Aç kaputu dedi açtım.. Zincir sesi dedi ( ki değil :D ) neyse bu arada, baktı ki benzin otomatiğinden benzin atıyor hem de tam dinamonun üzerine . Napıcaz dedim , çırağa dedi ki sök benzin otomatiğini.. Yemin ederim lokma takımı tutamayan cocuk sökmeye başladı 12-13 yaşında bir çırak .. Tam bu arada dur dedi çırak durdu, benin giriş hortumunu iptal edip 13luk cıvata ile kapattı çıkışı da yerine taktı.. BU şekilde servise git otomatik taktır dedi .. Usta çocuk ıyıce sıktımı otomatiği dedim evet problem yok devam dedi. 5 lira verip sanayıye koyuldum. Şaşmaz sanayi bana hemen hemen 20 km yol.. Skoda servisine gittim kaputu açtım ki, kaputun altı full yağ.. Önce şaşırdım , sonra baktım ki; otomatiğin tam sıkılmamasından dolayı arabadan yaklaşık 2 litre yağ sıçramış. Özetle, arabam buyuk tehlike atlattı.. Yenı benzin otomatiği takıldı ve sorun halloldu . Evet dikmendeki usta belki arabayı muhtemel yangından korudu farketmekle ama, o çırağın sıktığı parcaya usta nasıl o kadar emin konuştu ?? Bu bir örnek tabii ama her olay bize ders olmalı , sık sık gözle arabamızı muayene etmeliyiz. Saygılarımla...

Geçmiş Olsun O servise Gidip Zararınızın Karşılanmasını Talep Edebilirsiniz. Yok Karşılamazlarsa Şikayette Bulunun. Benzin Otomatiği Arabayı Dahi Yakar Allah Korusun.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti aleko » 15 Oca 2011, 17:30

selam arkadaşlar
sizlere çok güzel haberlerim var... hani daha bahsetmiştim aracımı ilk aldığımda yakıtım çok iyidi sonradan bozulmuştu ... evet o kadar uğraştan sonra galiba düzeldi :) sizlere neler yaptığımı sırayla anlatayım
1- sübap ayarını iyi bilen bi ustaya soğuk 25/30 ayarlattım. yakıt biraz azaldı ama istediğim gibi eski seviyesinde olmadı..
2- bilgisayardan da güzelce bi gaz ayarı yaptırdım.
3- bugün sanayiiye gittim. 1 lt lik bi pet şişe bulduk, onu benzinle doldurduk benzin ölçümünü yapmak için 90 km ortalama hızla 1 lt benzin ile tamı tamına 15 km gitti. ama yola çıkmadan önce karbüratör hava girişinin önündeki gaz ayar ustasının yapıştırdığı bantı söktüm ve yine bu hava giriş borusunun üzerinde içerideki yaprak gibi bi şeyi sabit tutup hava girişini kısmaya yarayan vidayı söktüm , hava iyi girsin diye... ha bi de hani şu bahsedilen karbüratörün üzerindeki hava ayar vidası var ya.. galiba onu düzeltince herşey halloldu. çünkü rölanti vidası en sonda ama araba durmuyor bide yüksek rölantide çalışıyordu. o vida ile oynadı usta ,daha sonra ister inanın ister inanmayın bide gazda denemek istedim ... sonuç 5 tl gaz ile tam 30,2 km...
aleko
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti syossett » 15 Oca 2011, 18:22

Geçmiş Olsun O servise Gidip Zararınızın Karşılanmasını Talep Edebilirsiniz. Yok Karşılamazlarsa Şikayette Bulunun. Benzin Otomatiği Arabayı Dahi Yakar Allah Korusun.[/quote]
dostum zararım pek olmadı ama , olabilirdi motor yanardı en azından ..Bazen Allah' a havale etmek ve bir daha uğramamak ve de o kişiyi çevreye lanse etmek en iyisi ..:) saygılar...
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir