galiba oto teybim akümü bitiriyor.. yardım..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

galiba oto teybim akümü bitiriyor.. yardım..

İleti replasatnu » 22 Oca 2011, 02:33

arkadaşlar merhaba;
aracım forman , ve diğer sorunlarına alıştığım için canımı daha çok sıkan bir konuda fikrinizi sormak istedim..

radyatör fan müşürü arıza yaparsa hararet ten motoru yakmayalım diye taktırdığım manuel fan'ı 1 ay kadar önce açık bırakmışım.. sonuç tabii ki akünün bitmesi..

başka araçtan akü takviyesi ile çalıştırdım , yol yaptım kendini toplarsa diye..2gün sonra yine sonuç hüsran..
akü mort.. .

sanayide bir elektrikçiye gittim , aküyü şarj etmek üzere alıp bana da çıkma bir akü verdi sağolsun..
bu esnada da teypten kaynaklanabileceğini, teybi kontak'a bağlatmamı söyledi..ustam yoğun olduğundan teypçi aramaya koyuldum..inanırmısınız sanayide teypçi zor buldum..keşke kendi yapsaymış..gittiğim teypçi küçücük derme çatma birr yer.. adamın gözleri görmüyor.. hava soğuk, kar yağıyor.. adama da acıdım, hadi yapsın da 5 kuruş yevmiyesini çıkarsın dedim kendimce..
ama adam yapacam derken sigortaları attırdı, sonunda bağladı kontak'a teybi..
adama acıdığımdan bırak beceremiyorsan da diyemedim.. sonuç.. selektör ve kornaya elektrik gelen sigortaların atması oldu..
elektrikçime bak neler oldu sen bağlamayınca dedim.. sigortaları değiştirdi..

şimdi teybin hafızası her kontak kapatışımda siliniyor fakat en azından aküm bitmiyor..
ama 2 senedir severek kullandığım navitech marka cd,sd,usb çalarlı oto teybimi tam fonksiyonel kullanamıyorum.. her defasında cd çalar 1.şarkı ile başlıyor, kaldığı yerden devam etmiyor..
her defasında bas ayarını yükseltmek durumunda kalıyorum, kulağım o şekilde alışmış..
fakat hep böyle olması can sıkıyor..

yokmu önerisi olan.. ne yapmalıyım..?

Kullanıcı avatarı
replasatnu
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: forman lx 93 model

İleti syossett » 22 Oca 2011, 03:19

Her kontakta resetleniyor ... bunların ıcınde hafıza pili varmı acaba ? Yani benım aklıma gelen bu..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti diseqc » 22 Oca 2011, 08:05

teyiplerin iki tane beslemesi vardır birincisi genelde kırmızı renkte olur onu kontağa bağlamanız gerekir kontak kapandığında teyp de kapanır ama birde hafıza kablosu vardır oda sarı renkte olur o kablo teyip kapansada küçük bir akım çekerek teybin hafızasını ve ayarları saklamasını sağlar teyp lerde pil omaz o sarı kabloyu bul ve ona direk elektrik ver yada bir 9 voltluk pil bağla..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti replasatnu » 22 Oca 2011, 12:10

evet , sarı kablo hafıza içinmiş.. ama bir gecelambası ampulünü yakacak kadar elektrik çekiyor..
araba 2 gün çalışmasın, hemen mort..

ama 9v luk pil aklıma yattı.. teşekkürler..
bi deneyeceğim..
de meraktan soruyorum, araba voltajı 12 volt değilmi, 9v kaldırırmı?
bir de pilin bağlantısını nasıl yapacağım, sarıya + mı bağlanacak peki - nereye bağlanacak?
Kullanıcı avatarı
replasatnu
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 22 Oca 2011, 12:21

arabanın akımı 12 volt ama hafızayı hayatta tutması için 12 volta ihtiyacı yok teybin nasıl bişey bilmiyorum ama sanırım sarı kabloyu pilin artı kutbuna nötürüde teybin siyah kablosu olan nötr kutbuna paralel gir yada teybin gövdesine bir yere değidir dene olması lazım 9 volt arabana yada teybine bişey yapmaz..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti diseqc » 22 Oca 2011, 12:22

ha şunuda belirteyim o sarı kablo kesinlikle akünü bitirmez başka bir sorun var gibi geliyor..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti replasatnu » 22 Oca 2011, 12:24

teşekkürler , pili deneyip sonucu yazarım.. :)

bencede bitmemesi lazım fakat, kontak'a bağladığımdan beri akü bitmedi.. bende anlamadım
nezaman sarı kabloyu bağlasam bitiyor..
Kullanıcı avatarı
replasatnu
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir