Müjde , Hava termostat iptal sonrası yakıt sarfiyatım.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Müjde , Hava termostat iptal sonrası yakıt sarfiyatım.

İleti ozantavsan » 24 Oca 2011, 08:48

Biliyorsunuz aracım çok yakmaya başlamıştı.Ustalar 20/50 yağ olmaz 10/40 olur hemen düşer sarfiyat dediler.
Olmadı malesef.Hava termostat iptali ile açtığımız soğuk hava kanalı bana ne getirdi ? İzah edeyim.

Havalar normalken 20 TL lpg ile (8,69 lt) şehir içi kullanım 74 km tutuyordu.
HAvaların soğumasıya aynı yakıt ile 38 km yol almaya başladı.(36 kmlik ciddi bir kayıp)

Şimdi açıklayacağım sarfiyat tam değer değil , ona rağmen sarfiyatta ciddi bir düşüş var.

Depomda 40 Tl lpg (17,38 lt) vardı.
Bunun 40 kmsi hava termostat iptali yapmadan önce yapıldı.Bunu saymıyorum.
yani 20 Tl'lik yakıt harcanmış geriye 20 tl'lik kalmış oluyor .

40 Tl Lpg =104 km yol alındı. (iptal öncesi gidebildiği yol miktarı aynı yakıtla 76 km)
yani bir bakıma yaklaşık 20 Tl lpg ile 64 km yol yapmışım. (iptal öncesi 38 km)

HAvalar iyi iken şehiriçi =27 kr sarfiyat
Havalar soğuduğu anda =52,6 kr
Şu an = 31,2 kr

İptal öncesi İptal Sonrası
----------------- --------------------------
20 tl lpg = 38 km 20 Tl LPG= 64 km

Bugün 10 tl (4,34 lt) lpg aldım.BU kesin rakamı verecek.En kötü ihtimalle 27 kr sarfiyata geri dönüş olacakki bu bile bana büyük bir mutluluk.

Şu an çıkan sarfiyat miktarı eminim dahada düşecek.

Nedenleri
---------------
Bu sabah biten 40 tl lpg nin yarısı ile iptal öncesi sorunlu dönemde 40 km yol alındı.
İptal sonrası bu 40 km üzerine 64 km yol alındı.Yani 20 tl ile 64 km olarak değerlendiriyoruz.
Bu son 20 Tl ile araç iptal sonrası deneme amaçlı rolantide çok çalıştı.Kısa mesafe yol alındı.Çoğunlukla epey rampa bir yolda mesafe alındı.İptal sonrası gaz ayarı yapılmadı.Eski bozuk ayar ile.

Konunun özü şu an sarfiyatım ciddi oranda düşmeye başladı. 52,6 - 31,2 = 21.4 kuruş düştü.
Hava termostadımızı kesinlikle kontrol etmemiz gerekiyor demekki.
Belki gaz ayarı sonrası eski 27 kuruş sarfiyat bile aşağıya inebilir.

Bu sabah gaz bittiği için benzinli kullanma fırsatıda buldum.İptal sonrası benzinde araç otomobil değil uçak uçak.Aslında benzinliğe benzin konumunda gidip yolda lpg'ye aldığımı sanmışım.Meğerse yine benzine almışım , yolda farkettim araç uçtu resmen .

Yeni sarfiyatı bu başlığa tekrar yazacağım.

HAftanın bu ilk gününde sizlere müjdeli bir haber verebildimse ne mutlu.
HAyırlı mesailer , İyi Çalışmalar..

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti SKODA 135 » 24 Oca 2011, 10:52

Hayırlı olsun. Bu arada bende arabamda dediğin parçaya baktım. Daha önceden ayarlama yapılmış. O parçanın yerine dübel koymamışlar. Sadece kapağın önüne uzunca bir vida takmışlar böylece kapak açıkkalıyor devamlı soğuk hava alıyor. Ayrıca sıcak hava girişini koli bandı ile tamamen kapatmışlar.

Aracımın yaz ve kış şartlarında yakıtından memnunum. Bu işlemin mutlaka faydası vardır. Çünkü baktığımda bu anlattıklarım çok bilinçli yapılmış. Bende ellemedim, bakarsın ayarı bozarız Allah Korusun. :D
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti ozantavsan » 24 Oca 2011, 11:00

havalar soğuyunca yakıt sarfiyatını 2'ye katlayan tek neden desem.Bu sanırım herşeyi anlatıyor.
Aracım şu an çok uysallaştı.Yakıtta düşüyor , bu sabah aldığım yakıt bittiğinde gerçek değeri öğrenmiş olacağım.
Ama bu iptal sonrası lpg ayarına gitmedim.2. sonuç belli olunca gazcıya ayara gideceğim.
Sonrasında bir deneme daha.Bu sabahki değer bile beni çok sevindirdi.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti wehby » 24 Oca 2011, 11:24

enjeksiyonlu felilerde dede aynı sistem varmı acaba?
DENİZİN İÇİNDEKİ CANAVARI GÖRÜP DE ŞAŞMA , İÇİNDEKİ DENİZ OLAN CANAVARI GÖR DE ŞAŞ...
wehby
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: vehbi öz.
Nereden: Kayseri
Arabanız: 97 felicia 1.6 glxi

İleti ozantavsan » 24 Oca 2011, 11:37

bu konuda bilgim yok ama ,hava borusunun altından metal bir boru egzos manifoldu çevresine gidiyorsa aynı sistem geçerlidir.
Hava borusunun içini kontrol et... varsa işlemi uygulayabilirsin.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 24 Oca 2011, 11:37

Cumartesi 12 km kadar yol yaptım, aracı park ettiğimde fan çalışmaya başlamıştı ve o termostatı kontrol ettiğimde sıcak hava çekecek konumda duruyordu. Daha sonra termostatı çakmakla ısıttığımda kapağın kapandığını gördüm. Üşenmedim, 10 dakika kadar UFO tarzı bir ısıtıcıya tuttum ancak kapak kapanmadı. Sonrasında o kısım sökük halde tamirciye kadar gittim bir şey sormak üzere ve o halde bile performans farklıydı. Dönüşte hepsi toplanmıştı ama merak ettiğimden tekrar kontrol ettim ki o kapak sıcak hava alacak şekilde açık. Sonrasında aynen Ozan' ın yaptığı gibi araya tam oturacak ve çıkmayacak şekilde plastik bir parça ilave ederek kapağın tam kapanmasını sağladım. Montajını ertesi gün yaptım. Araç tamamen soğuktu ve jikleyi açtırarak marş yaptım. Tek marşta aldı. Önceleri biraz nazlanırdı ve jiklede tam çalışmazdı. İptal sonrasında ise jikle tıkır tıkır çalıştı ve 30 saniye sonra gaza hafif bir tokat atmamla beraber jikle kapanarak araç rölantiye düştü. Yol yaparak deneme şansım olmadı ancak tahminim güzel bir karbüratör ayarı sonrası benim de benzin tüketimim en azından fabrika verileri seviyelerine gelecektir.

Son söz : Hava siltresine giden hattın üzerindeki termostata hayır!
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti diseqc » 24 Oca 2011, 11:41

gözünüz aydın sizin adınıza sevindim arabada çözülemeyen sıkıntılar gerçekten insanın keyfini kaçırıyor geçmiş olsun keyifle binersiniz artık..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti 45sardes » 24 Oca 2011, 15:20

ozantavsan yazdı:havalar soğuyunca yakıt sarfiyatını 2'ye katlayan tek neden desem.Bu sanırım herşeyi anlatıyor.
Aracım şu an çok uysallaştı.Yakıtta düşüyor , bu sabah aldığım yakıt bittiğinde gerçek değeri öğrenmiş olacağım.
Ama bu iptal sonrası lpg ayarına gitmedim.2. sonuç belli olunca gazcıya ayara gideceğim.
Sonrasında bir deneme daha.Bu sabahki değer bile beni çok sevindirdi.

Bu hava termostatını iptal ettikten sonra tekrar bir gaz ayarı yaptın mı ozan ? Bence yapman lazım yakıt dağada düşecek eminim.Bu hafta sonu bende deneme yaptım.Gaz bitince 20 tl gaz aldım ve kat ettiğim yol tam 100km. güzel ama dağa da düşmeli bence işallah dağa aşağılara çekeceğim.:D :D :D
Kullanıcı avatarı
45sardes
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan kahraman
Nereden: Manisa
Arabanız: FAVORİT

İleti felicia_3437 » 24 Oca 2011, 16:53

cok iyideğeleri yakalmışsın ozana abı hayırlı olsun ınş kacmazdaha
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti frostbite19 » 24 Oca 2011, 17:23

Ben de dün sicak hava girişini iptal etmiştim. Ama bende sizin dediğiniz gibi bir performans artışı falan olmadı, hatta daha kötü oldu sanki, hızlanırken pap pap yapmaya bile başladı. . .

Bugun, bizim ilçede endüstri meslek lisesinde gaz ayarı yaptırdım. . .Hoca makineyle yapıyor gaz ayarını. . .30Dk falan uğraştı. Tamam dedi, değerler oturdu dedi.

Ordan çıktım, gaza bi yüklendim, oha dedim. Meğer negüzel gidiyomuş araba. Öküz arabası gibi arabaymış şimdiye kadar. Performansın bukadar değişmesinde gazın ayarlanmasının etkisi çok tabii ki, sadece soğuk havayla olacak iş değildir sanırım.

Ama aklıma bir şey takıldı. Şimdi bukadar iyi hızlanıyor araba, demekki gaz ayarını açmış olmuyor mu yani şimdi? Bundan sonra daha çok yakacak araba bence. Oyuzden hala emin değilim iyi mi yaptım kötü mü!

Ama araba çok güzel gidiyor gerçekten. İnşallah çok yakmaz...

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti ozantavsan » 24 Oca 2011, 17:38

Yakıtın artacağını düşünmüyorum.
Neden dersen daha önceki gaz yarın sıcak havaya göredir.Yazın ayarlansada soğuk hava girişini o kadar açmıyor o termostat.Şİmdi temiz bol hava ile yaptırdığın gaz ayarı ideal.
Benim yakıt lpg ayarına gitmeden normale döndü.Gidince dahada düşeceğinden eminim.Hatta hiç şüphem yok.
İptal sonrası gaza fazla dokunamıyorum çok hafif gaz ile kaçıyor araba.52 kuruşa çıkan yakıt düştü.Bugün aldığım gaz ile yeni bir değer çıkacak.Onu not alıp gaz ayarına gideceğim.SOnra gerçek değer.benim şu anki ayar yazdan kalma ama hava o zaman bile bu kadar açık değilmiş.

Senin araca bol temiz hava gelince gaz ayarın kötü kaldı.Yeni ayar ile tam yerine oturdu.

Muhakkak düşecektir yakıt.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SKODA 135 » 24 Oca 2011, 17:48

Fahri kardeşim sadece sıcak hava girişini kapatınca iş bitmiyor! Yanlış bir şey yapma. Orada bir plastik kapak var o kapak soğuk hava girişini kapatıyor. Bu yüzden o kapak sabit açık kalmalı. Yoksa araç hava almakta zorlanır tabiki.... Soğuk hava kapalı sende sıcak havayı kapattın motor nereden hava alacak?

Sıcak havayı kapatıp soğuk havayı açacaktın!

Aynı zamanda o parçanın biraz aşağı tarafında hava borusunda bir delikli duvar gibi plastik bir parça var. Benim arabada o parçanın orta kısmı tamamen açılmış tam hava alsın diye...
Oyuncak sanmayın ahlâk-ı milli, rûhî millidir.
Onun ilkâsı en korkunç ölüm, mevt-i külli'dir.
Mehmet Akif ERSOY
Kullanıcı avatarı
SKODA 135
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Abdullah Pınarlı
Nereden: Uşak
Arabanız: Skoda Favorit

İleti frostbite19 » 24 Oca 2011, 18:07

SKODA 135 yazdı:Fahri kardeşim sadece sıcak hava girişini kapatınca iş bitmiyor! Yanlış bir şey yapma. Orada bir plastik kapak var o kapak soğuk hava girişini kapatıyor. Bu yüzden o kapak sabit açık kalmalı. Yoksa araç hava almakta zorlanır tabiki.... Soğuk hava kapalı sende sıcak havayı kapattın motor nereden hava alacak?

Sıcak havayı kapatıp soğuk havayı açacaktın!

Aynı zamanda o parçanın biraz aşağı tarafında hava borusunda bir delikli duvar gibi plastik bir parça var. Benim arabada o parçanın orta kısmı tamamen açılmış tam hava alsın diye...

Tamam tamam yanlışlık yok aynen öyle yaptım. Uzun uzadıya anlatmayayım diye öyle yazmıştım. Termostatın ittirerek hareket ettirdiği kapağı, sicak hava girişini engelleyecek, sadece soğuk hava alacak şekile getirdim, yandan bi vida attım, öyle kaldı. . .Onda bir sorun yok.

Ama şu son bahsettiğin delikli yeri tam anlayamadım. Havanın geldiği borunun içinden bahsediyorsun sanırım. Oyle bir şey dikkatimi çekmemişti ama hava geçiyor ondan eminim. Hatta uzun zamandır araba önden hava almadığı için içi baya bir tozluydu, yıkadım kuruladım falan içini, hava filtresine gitmesin diye.

Bir de, bu bilgisayarlı yapılan ayarlar iyi oluyor mu? Ben ilk defa bilgisayarlı ayar yaptırıyorum. CO, CO2 falan gibi değerlere bakarak ölçüyorlar. İyi mi oluyor?

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti replasatnu » 24 Oca 2011, 18:52

gözünüz aydın ozan bey;
ben henüz termostata bakamadım ama, burhaniyeye kadar bi yol yaptım, 40 tl ile falan gittim geldim..
herhalde benim de sarfiyat iyi gibi..

bakalım bende iptal edeceğim, belki daha da azalır..
Kullanıcı avatarı
replasatnu
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: forman lx 93 model

İleti ozantavsan » 24 Oca 2011, 19:00

lpg ilemi gittin.ben lpg ile 200 km altınoluk gidip geldim 34 tl.17 kuruş şehirdışı.bu iptal sonrası şehirdışı bilemiyorum kaç yakar
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti replasatnu » 24 Oca 2011, 19:06

evet lpg ile gittim, araçta bir miktar lpg vardı (belki 5 belki 10 tl)
32 tl ye doldu lpg ile, gittik geldik 3 kişi ..hâlâ bitmedi..
km göstergemde arızalı olduundan tam bakamıyorum ama ona da termostata da en kısa zamanda el atacağım.. :lol:
iyi akşamlar..
Kullanıcı avatarı
replasatnu
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: forman lx 93 model

İleti ozantavsan » 27 Oca 2011, 16:05

İptal sonrası yakıt sarfiyatım eski haline döndü.
Bugün lostar58 üyemizden aldığım orjinal hava filitresini taktım.
Gaz ayarını yaptırdım.(tabiki memnun kalmadım.Rolanti ayarını yükseltmiş 1000 devirde çalışıyor)
Bakalım sarfiyatta düşme olacakmı.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti frostbite19 » 27 Oca 2011, 18:41

ozantavsan yazdı:İptal sonrası yakıt sarfiyatım eski haline döndü.
Bugün lostar58 üyemizden aldığım orjinal hava filitresini taktım.
Gaz ayarını yaptırdım.(tabiki memnun kalmadım.Rolanti ayarını yükseltmiş 1000 devirde çalışıyor)
Bakalım sarfiyatta düşme olacakmı.

Hadi geçmiş olsun Ozan abi. Sonunda rayına soktun arabanın yakıtını, hem de kendi çabnalarınla

Alkışlıyorum seni.

Gaz ayarını makineyle mi yaptılar. Ben de son ayarı makineyle yaptırdım, saha önce makineyle yaptırmamıştım hiç. Böyle daha güzel mi oluyor ayar? Yoksa elle yapılan (motor sesi dinleyerek) daha mı iyidir?

signifying nothing.?

William Shakespeare
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE