Müjde , Hava termostat iptal sonrası yakıt sarfiyatım.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Müjde , Hava termostat iptal sonrası yakıt sarfiyatım.

İleti okansazak » 08 Şub 2011, 15:37

hava termostatı iptali bana yaramadı... sıcak havayı kapattığımda araç hiç gaz yemedi.. eski haline çevirdim tekrar...

okansazak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Okan SAZAK
Nereden: İzmir
Arabanız: Favorit 1

İleti Ali Emre » 02 Mar 2011, 01:07

frostbite19 yazdı:Ben de dün sicak hava girişini iptal etmiştim. Ama bende sizin dediğiniz gibi bir performans artışı falan olmadı, hatta daha kötü oldu sanki, hızlanırken pap pap yapmaya bile başladı. . .

Bugun, bizim ilçede endüstri meslek lisesinde gaz ayarı yaptırdım. . .Hoca makineyle yapıyor gaz ayarını. . .30Dk falan uğraştı. Tamam dedi, değerler oturdu dedi.

Ordan çıktım, gaza bi yüklendim, oha dedim. Meğer negüzel gidiyomuş araba. Öküz arabası gibi arabaymış şimdiye kadar. Performansın bukadar değişmesinde gazın ayarlanmasının etkisi çok tabii ki, sadece soğuk havayla olacak iş değildir sanırım.

Ama aklıma bir şey takıldı. Şimdi bukadar iyi hızlanıyor araba, demekki gaz ayarını açmış olmuyor mu yani şimdi? Bundan sonra daha çok yakacak araba bence. Oyuzden hala emin değilim iyi mi yaptım kötü mü!

Ama araba çok güzel gidiyor gerçekten. İnşallah çok yakmaz...

dostum çok gaz çok performans değildir. gazın fazlası arabayı boğar. gaz yanarken yeterli O2 alamayacağı için bir kısmı yanmaz, yanmayan kısımda sadece silindir hacmini düşürür, gazı yakmadan atar araba. doğru yakıt hava karışım oranını yakalamak önemlidir. yaani eğer yakıt tüketiminde düşüş olduysa gaz ayarın fazla açıktı. Saygılar...
[i]Önemli olan arabayı sevebilmek. Bir kızı sevmekten çok daha içten, kolay ve anlaşılır olduğu kesin... =D[/i]
Kullanıcı avatarı
Ali Emre
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ali Emre SÖZER
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 92 favorit 135L

İleti Ali Emre » 02 Mar 2011, 01:12

okansazak yazdı:hava termostatı iptali bana yaramadı... sıcak havayı kapattığımda araç hiç gaz yemedi.. eski haline çevirdim tekrar...

dostum soğuk hava girişini tamamen açıp gaz ayarını yaptırdın mı? sağuk havanın nem taşıma kapasitesi azalır motora daha az H2O girer, piston hacmini dolaylı yoldan arttırır. dahada önemlisi havanın özkütlesi artacağından daha fazla O2 girer, daha az yakıtla sağlıklı patlama yaşanır. bu nedemek? demekki içeriye ne kadar hava girerse yakıt yanarken aradığı havayı o kadar net bulur demek, hava patlama sonrası daha çok genleşir demek bu da daha fazla güç demek. Gelsin Beygirlerrrr!!!!!! Saygılar...
[i]Önemli olan arabayı sevebilmek. Bir kızı sevmekten çok daha içten, kolay ve anlaşılır olduğu kesin... =D[/i]
Kullanıcı avatarı
Ali Emre
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ali Emre SÖZER
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 92 favorit 135L

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir