motor takozları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motor takozları

İleti ramazanünlü » 26 Şub 2011, 11:19

arkadaşlar motoru tutan benim bildigim kadar 2 takoz var bumların biri devir daim takozu biride sanzıman takozu bunların ici esnek pilastik ve zamanla bozuluyor ve motor oynayıp duruyor bu herkezin başında acaba diyorum bu takozların yerine tornada bi demir yaptırıp taksak sabit olsa nasıl olur bunun icinin kaucuk olmasının bi faydası varmı motora yanı esneme olmasa ne olur ki cogu araclarda motor sabit durur böyle bişey yok bu sikodalara bunu neye yaptılarki ne faydası var

ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti syossett » 26 Şub 2011, 15:50

Olmaz... esneme mutlaka olması gerekir. Demir koyarsan daha çabuk laçkalaşır ve iç kaportada hasar yapar, ses yapar..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti kemalyazici » 26 Şub 2011, 18:41

onları demir yaparsanız arabanın içinde oturamassınız titreşimden
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Arabanız: skoda forman lx

İleti AhmetH » 26 Şub 2011, 18:51

çoğu arabada kauçuk. motoru sallanmayan araba görmedim hep bir çalışma payı vardır.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti cazgr » 26 Şub 2011, 19:01

olmaz cunku onlar motorun sarsıntısını alıyor onlar olmasa arabada gevşemeyen cıvata kalmaz
cazgr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kenan özkaya
Nereden: Denizli
Arabanız: honda cıvıc

İleti felicia_3437 » 26 Şub 2011, 20:23

motou salanmayan arab şöle oluyor dıreksıyonu dönmeyen gıbı yanı calışmaz ken salanmıyor arabanın motoru ama kontahı vurduğun zaman ferarı bıle salanır salanmasa şaze olmaz yahu yolda gıderken küt ıye bır ses baktın kapı düşmüş
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti ramazanünlü » 27 Şub 2011, 16:14

teşekkür ederim arkadaşlar ben bu işten vaz gectim coook ögrenecegim şey var daha hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti bozkurt_51 » 01 Mar 2011, 22:04

bu favoların özellikle üst motor takozu yani devirdaim içindeki takoz çok dayanıksız bence.biraz zayıf kalıyor.özellikle kalabalık ailelerde yani araç çok yüklü kullanılırsa motor takozları zayıf kalıyor.ben aracı aldım 1 yıl oldu üst motor takozunun ikinci kez değiştirdim.buı sefer felicia takozu taktılar bakalım nbe kadar dayanacak.
Her lafa verilecek bir cevabım vardır.Lakin ; bir lafa bakarım ,laf mı diye? Birde adama bakarım , adam mı diye ?
Kullanıcı avatarı
bozkurt_51
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: alpaslan baba
Arabanız: favorit 136L

İleti felicia_3437 » 01 Mar 2011, 22:13

ramazanünlü yazdı:arkadaşlar motoru tutan benim bildigim kadar 2 takoz var bumların biri devir daim takozu biride sanzıman takozu bunların ici esnek pilastik ve zamanla bozuluyor ve motor oynayıp duruyor bu herkezin başında acaba diyorum bu takozların yerine tornada bi demir yaptırıp taksak sabit olsa nasıl olur bunun icinin kaucuk olmasının bi faydası varmı motora yanı esneme olmasa ne olur ki cogu araclarda motor sabit durur böyle bişey yok bu sikodalara bunu neye yaptılarki ne faydası var

bu arada 2 değil 3 adet takoz var bırı devır daiğim takozu bırı şanzıman takozu ikisi görülüyor 3 cüsüde alt gergı takozu yanı adından da beli olduhu gıbı alta motun altından şaseye bağlanıyor bır kol yardımı ile vıtes milinin oraya bakarsanız görursunuz
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti Abdulkadir OĞUZ » 14 Şub 2012, 22:17

Arkadaşlar.
Aracınızın motor takozunu boşuna değiştirip masraf etmeyin 6 ay geçmeden gene boşluk yapacak ve motor kafa atıyor. Debriyaj kavramalarında çok vuruntu yapıyor. Şanzıman alt takozunu değiştirmek için 80 lira para istiyorlar. Bende bunun üzerine düşündüm ve şanzımana bağlı takozu değiştirmeden sorunu çözdüm ve çok güzel oldu. Yaptığımı size anlatmaya çalışayım. Şanzımanı alttan hidrolik kriko ile kaldırdım. Şanzıman ile kriko arasına mutlaka tahta koyun. Şanzıman yukarı çıkıyor ve kasa aşağıya basıyor ve takozdaki boşluk açığa çıkıyor ve boşluk içerisine girecek şekilde 8 cm.lik kalorifer hortumunu dikey olarak 4'e böldüm ve bu parçaları takozun boşluğuna üst üste gelecek şekilde tornavida ile kasarak alabildiği kadar doldurdum. Krikoyu indirdim ve süper oldu aşağıya salınmış olan motor tam eksenine geldi. Ayrıca Devirdayım pompasındaki boşluğuda levye ile kasarak içindeki boşluğu aynı şekilde doldurdum. Hiç bir masraf etmeden süper oldu. Arkadaşlar. Herkese tavsiye ederim.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti phenomx3 » 15 Şub 2012, 21:48

bozkurt_51 yazdı:bu favoların özellikle üst motor takozu yani devirdaim içindeki takoz çok dayanıksız bence.biraz zayıf kalıyor.özellikle kalabalık ailelerde yani araç çok yüklü kullanılırsa motor takozları zayıf kalıyor.ben aracı aldım 1 yıl oldu üst motor takozunun ikinci kez değiştirdim.buı sefer felicia takozu taktılar bakalım nbe kadar dayanacak.

Aynen benimde 1,5 sene anca dayanmıştı. Mayıs 2011 de Felicia takozu taktırdım , bu daha iyi demişlerdi. Göreceğiz zamanla.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti emo16 » 16 Şub 2012, 10:43

bende 2 defa degıstrım 1 vites te yuklenmede vuruyor şaseye ses yapıyor artık degıstırmıcem arasına sert plastık gıbı bır sey koyup sesı kesıcem
emo16
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emrah
Nereden: Bursa
Arabanız: Forman 135 L

İleti hakan48 » 16 Şub 2012, 13:18

Favorit Forman Felicia Motor Takozlarının Orjinal Tiplerinde Sorun Çıkmasından Dolayı 4 Kollu Özel İmalati Üretildi.Bulunduğunuz Yerde Temin Edemezseniz, Aşagıdaki Linkten Temin Edebilirsiniz.

http://otoyedekparcacim.org/index.php?route=product/product&product_id=382
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti emn_oz » 11 Nis 2012, 21:06

Abdulkadir OĞUZ yazdı:Arkadaşlar.
Aracınızın motor takozunu boşuna değiştirip masraf etmeyin 6 ay geçmeden gene boşluk yapacak ve motor kafa atıyor. Debriyaj kavramalarında çok vuruntu yapıyor. Şanzıman alt takozunu değiştirmek için 80 lira para istiyorlar. Bende bunun üzerine düşündüm ve şanzımana bağlı takozu değiştirmeden sorunu çözdüm ve çok güzel oldu. Yaptığımı size anlatmaya çalışayım. Şanzımanı alttan hidrolik kriko ile kaldırdım. Şanzıman ile kriko arasına mutlaka tahta koyun. Şanzıman yukarı çıkıyor ve kasa aşağıya basıyor ve takozdaki boşluk açığa çıkıyor ve boşluk içerisine girecek şekilde 8 cm.lik kalorifer hortumunu dikey olarak 4'e böldüm ve bu parçaları takozun boşluğuna üst üste gelecek şekilde tornavida ile kasarak alabildiği kadar doldurdum. Krikoyu indirdim ve süper oldu aşağıya salınmış olan motor tam eksenine geldi. Ayrıca Devirdayım pompasındaki boşluğuda levye ile kasarak içindeki boşluğu aynı şekilde doldurdum. Hiç bir masraf etmeden süper oldu. Arkadaşlar. Herkese tavsiye ederim.

ABİCİM BENDE DE BU PROBLEM WAR AMA NASIL YAPTIĞINI ANLAMADIM RESİM FALAN KOYABİLİR MİSİN?
emn_oz
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: EMİN ÖZDAĞ
Nereden: Eskişehir
Arabanız: FAVORİT LX

İleti judgeof_06 » 14 Nis 2012, 18:34

arkadaşlar bu devirdaimin oradaki
motor kulağını abim şaşmazdan orjinal
diye almış ama elime alıp hafif
sallamamla oynuyor acaba orjinalı
gerçekten böyle mi taktırmak istiyorum
ama kararsız kaldım tekrar aynı sorun yaratırmi lütfen yardım !!!
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: skoda favorit 135 kx

İleti judgeof_06 » 16 Nis 2012, 10:46

yok mu yardım edecek dostlar
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti PİCK-UP » 16 Nis 2012, 13:25

orjinali aynen öyle yumuşak olur vede sallanır ; yan sanayi ürünler ise sert ve dayanıksız olur sert oldugundan

vibrasyon ve titreşime bağlı çabucak deforme olur. Bnmde aracımda orjinal takoz taktırdım aynen öyle oynuyordu

2 yıl oldu maaşallah tık yok... (hakiki orjinaliyse gerçekten taktırın)
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti judgeof_06 » 16 Nis 2012, 14:24

bilgin için teşekkürler hocam daha yeni taktırdim bir kaç deneme de yaptım bayırda sorun çıkmadı şükür inşallar sonradan sorun çıkmaz tekrar teşekkürler
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir