gaz çok yakıyor çare

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

gaz çok yakıyor çare

İleti Dertli » 24 Mar 2011, 12:40

94 favoritim var kaç kez ayar yaptırdım çare olmadı en son 30 litreyle 205 kilometre yaptım anlamış değilim yanlız şehir içinde kısa mesafe kullanıyorum sabah 2 kilometre iş akşam iki kilometre ev yani motor ısınmadan gidip geliyorum bunun çok etkisi olurmu uzunyol denemedim

Dertli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: skoda favorit

İleti dominik » 24 Mar 2011, 12:50

Kisa mesafede her arac cok yakar motor soguk oldugu icin bu durum normal
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti Dertli » 24 Mar 2011, 13:17

çok yakarda hesapladım bu kilometreye 326 kuruş yakıyor ozaman az yakıyor demenin anlamı yok herzaman uzun yol sürmeyeceğimize göre biraz tuhaf çaresi olmalı
Dertli
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: skoda favorit

İleti ozantavsan » 24 Mar 2011, 13:20

Malesef ne yaparsan yap yakıyor.Yapmadığım ayar ,bakım ,değişim kalmadı şehiriçi 30-33 kuruş.Seninki ile aynı hemen hemen.Forumda paylaşımlarımızı incelersen yapılanları görürsün.Yapmadıysan bunları sende yap.En azından aracın rahatlar.

Ben artık takmıyorum,Uzun süreden sonra geçen depoyu tam doldurdum.Tahminim 215 km şehir içi gider.
Bitmeye yakın tekrar lpg alacağım.İhtiyacım olmadığında binmiyorum.Hava alma termostat iptal ,radyatör önünde karton var.Motor çabuk ısınsın diye.Ateşleme ayarını yaptım 1-2-3 ci viteslerde daha atik.genelde şehiriçi kullanıldığından.Kırmızı ısğı gördümü ayağımı gazdan çekiyorum.Ani frenden kaçınıyorum ,freni çok az kullanırım.
Normal devir aralıklarında vites değişi sakin kullanım sürerim.Bundan başka yapacak birşey yok.

YAkıtı ölçtükçe sonucu gördükçe aracın kullanım zevkini unutuyoruz.Günlerdir foruma yazmadım , gazı koyup biniyorum artık hiç yakmıyor , sürüş zevki paha biçilmez.Artık sadece biniyorum.

Bu arada aracın çalışmasına faydalı olacağını düşündüğüm bir uygulama üzerinde çalışıyorum.Bu sefer herşeyi bitirip testlerinide yaptıktan sonra paylaşacağım.Testlerden sonra kullanım ölçüm ve kayıtlar içinde süre geçecek.
Ufak bir ipucu vereyim bu uygulama mekanik değil.Araçta parça değişimi değil.çalışmalarım bitene kadar bu konuyu dile getirmeyeceğim.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti sainz » 24 Mar 2011, 13:32

ozantavsan yazdı:...aracın çalışmasına faydalı olacağını düşündüğüm bir uygulama üzerinde çalışıyorum.Bu sefer herşeyi bitirip testlerinide yaptıktan sonra paylaşacağım.Testlerden sonra kullanım ölçüm ve kayıtlar içinde süre geçecek.
Ufak bir ipucu vereyim bu uygulama mekanik değil.Araçta parça değişimi değil.çalışmalarım bitene kadar bu konuyu dile getirmeyeceğim.

Hadi bakalım kolay gelsin.
Paylaşımını bekliyoruz.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hetepe » 24 Mar 2011, 13:52

Yozgatlı ''mucit'' in yaptığı Eko66 gibi bu da eko 10 olmasın sakın? :)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti badovano » 24 Mar 2011, 17:54

Benim araca daha yeni gaz ayarı yaptırdım. Bende işe gidip gelirken sabah 4 km akşam 4 km yol yapıyorum. Son ölçümüme göre 14,45 lt gaz ile 105 km yol yaptım. Maalesef bunun altına bende pek çekemedim şehir içi tüketimini. Benim merak ettiğim konu lpg yakıt katkıları satıyorlar istasyonlarda. Bunların bir faydası olurmu? Ne işe yarar bu katkılar.
badovano
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Bahadır
Arabanız: Skoda Favorit 94 LX

İleti efsanea_06 » 24 Mar 2011, 18:57

bendede 93 forman lx var sert kullanımla kısa mesafelerde 25-26 krş arası yakıyor bazı arkadaşlar 17-18 kş yakıyor yazmışlar benim araçta bir sorun mu var?
efsanea_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti alwaysloser » 24 Mar 2011, 21:27

hocam 2 km sabah 2 km akşam demiş ben 2 km de asla araba kullanmam sizin yerinizde olsam

araba hep soğuk gidiyor ışıkta dur kalk yapıyor normaldir bence

ben 30 litre ile 205 km ye razıyım tüpü henüz 5 günb önce taktırdım şu anda 100 km yaptım tek ışık söndü bende merakla bekliyorum sonucu ama benzinden daha az ödiyeceğim en azından
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti felicia_3437 » 24 Mar 2011, 22:28

badovano yazdı:Benim araca daha yeni gaz ayarı yaptırdım. Bende işe gidip gelirken sabah 4 km akşam 4 km yol yapıyorum. Son ölçümüme göre 14,45 lt gaz ile 105 km yol yaptım. Maalesef bunun altına bende pek çekemedim şehir içi tüketimini. Benim merak ettiğim konu lpg yakıt katkıları satıyorlar istasyonlarda. Bunların bir faydası olurmu? Ne işe yarar bu katkılar.

bu gas kat kısı nasıl bırşey benzıne koyuyor sun gazla ne alakası var bunun bu enjektörlu arabalar ıcın hanı gaza otomatık gecıyor ya benzınde caluştığı zaman enjek törlerin temizlenmesini sağlamak amac lı bızımkılerde hıc bır işe yaramıyor
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti felicia_3437 » 24 Mar 2011, 22:30

iki hafta önce boşdepaya 57 tl lik yakıt aldım dün akşam bıtecek korkusu ile gazcıya gıderken yolda kaldım benzın cının önunde pompacı arkadaşlar iti ler aracı gaz pompasına kadar velhasıl kelam benım felişim 57 tl lik lpg ile 2.05 ten alıyorum 347 km yol giti
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti forman 135 L 190 » 27 Mar 2011, 16:14

dostum bişeler anlatacam ama iyi dinle ve ustana sorduktan sonra dene yakıtına tasarrufu olur öncelikle haralet müşürü ilk 2km yarııya kadar geliyorsa öncelikle radyötöründeki suyu ustan boşaltıcak ve içine kireç sökücü koyacak ve ölece 3 veya 3,5 ssaat bekle daha sonra o kireç sökücüyü iyice tahliyesini yap temizle daha sonra önceki paylaşımlarda anlatan arkadaşlarımıızın anlattığı gibi suyunu doldur ama hava yapmamasına dikkat et ve yağını değiştir 20 50 iyidir yaz ayına girdik sayılıır 15 40 koyma yağ filitresinide değiştir hava filitresini unutma daha sonra iyi bir avans ayarı yaptır ustaya kendin biliyosan yap daha öncelerden oda bıurda paylaşıldı nasıl yapılacağı mile alakalı olarak avans ayarınıda yaptıktan sonra bi bak yakıtta tasarrufun olmassa eyer üst kapak jontası ve yağ keçeleri değişecektir büyük ihtimalle ve sorun kesin kalkar inşallah diyelim yine kalkmadı yakıtta çok yakıyorsun tüp beyninide değiş yine olmadı ise geçmiş olsun aracı tam anlamı ile rektefe sokman lazımm :| denenmiştir usta tavsiyeleri ile şehir içi 187,0 yakıyor benim forman şehirler arası hiç bakmadım ama büyük ihtimalle 140 yada 150 yakar diye düşünüyorum
forman 135 L 190
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: oğuz
Nereden: Malatya
Arabanız: forman 135 L

İleti canfezzz » 30 Mar 2011, 19:27

hetepe yazdı:Yozgatlı ''mucit'' in yaptığı Eko66 gibi bu da eko 10 olmasın sakın? :)

güzelll...
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Nereden: Ankara
Arabanız: 94 Favorit lx

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir