Son Dönem Yakıt Sarfiyatım.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Son Dönem Yakıt Sarfiyatım.

İleti okansazak » 28 Mar 2011, 14:47

Sevgili forum üyeleri...

Havaların ısınmasıyla birlikte araca yaptırdığım karburatör bakımı sonucu son dönem yakıt sarfiyatını paylaşmak istedim.

Daha önceki açmış olduğum konuda maximum power diye bir yakıt tasarrufu parçasından bahsetmişmtim ve çok övdüklerini söylemiştim.Bununla ilgili de ilgilenen arkadaşlara kısa bir özet geçmek istiyorum. Bu aparatın yakıtta pek fazla tasarruf sağladığını görmedim. Sağlıyorsa bile çok az bir oran gördüm kendi aracımda. Fakat performans olarak gerçekten etkisi oldu. Aparat takılmadan önce ve henüz o dönemde karburatör ayarı da yapılmamıştı, bu aparat takıldıktan sonra aracın daha hızlı ivme kazandığını gözlemledim. Ciddi anlamda sölüyorum dimdik bir rampayı 2viteste ivme kazanarak çıktım. Öncesinde 2.viteste devir yüksek rampayı sarıyordum rampa bitimine gele aracım bayılıyordu ve 1.vitese atmak zorunda kalıyordum. Fakar şimdi 2.viteste normal devirde rampaya giriyorum ve gaz verdiğimde aracım rampayı hızlanarak çıkıyor.Maximum Power ile benim gözlemlediklerim ve söleyeceklerim bu kadar.

Evet son dönem zamlardan sonra litresi 2.20'den aldığım LPG ile

15TL'lik yakıt = 6.81 Litre Sehir dışı ortalama 95km yol aldım.

yine aynı yakıt ile şehir içi ortalama 85 km yol aldım.

En iyi yakıt ayarını yakaladığımı düşünüyorum. Bundan sonra elletmemek en iyisi.Aracın performansı da gayet iyi durumda. Saygılar.

okansazak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Okan SAZAK
Nereden: İzmir
Arabanız: Favorit 1

İleti ozantavsan » 28 Mar 2011, 15:27

Maximum Power ve karbüratör bakım öncesi sarfiyatınıda paylaşabilirmisin.

Karbüratör söküptemi temizlendi.

BEnim tek yaptırmadığım karbüratörü temizletmek kaldı.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti okansazak » 28 Mar 2011, 16:40

ozantavsan yazdı:Maximum Power ve karbüratör bakım öncesi sarfiyatınıda paylaşabilirmisin.

Karbüratör söküptemi temizlendi.

BEnim tek yaptırmadığım karbüratörü temizletmek kaldı.

Maximum power ve karbüratör bakım öncesi aracım gerçekten çok fazla yakmaya başlamıştı. Km'de 25 kuruş civarı yakıyordu. Evet karbüatör komple sökülüp de temizlendi.Çok faydası var gerçekten. Yakıt olayında çok önemli bir husus.
okansazak
CLASSIC
CLASSIC

İleti alwaysloser » 28 Mar 2011, 19:17

15 tl gazla 875 km km de 17kuruş

hala bukadar az yakan araba varmıdır ki

ben tüpü 1 hafta oldu taktıralı henüz hiç ayarsız 30 kuruş yakıyorum benzine göre sevindirici fakat benzindeki performansımı özlüyorum
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti okansazak » 28 Mar 2011, 19:40

alwaysloser yazdı:15 tl gazla 875 km km de 17kuruş

hala bukadar az yakan araba varmıdır ki

ben tüpü 1 hafta oldu taktıralı henüz hiç ayarsız 30 kuruş yakıyorum benzine göre sevindirici fakat benzindeki performansımı özlüyorum

Güzel bir karbüratör temizliğinden sonra yakıt tasarrufu yapmak mümkün. Tabi arac bakımlı olması gerekir. Sonuç itibariyle bu aracların motor hacimler 1.3 yani ufak. o yuzden km de 30kurus bana göre çok yüksek bir tüketim. Buna dayanarak aracımda uğraştım ve sonunda çok şükür eski yakıt değerlerimi yakaladım.
okansazak
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 28 Mar 2011, 23:21

Okan ,LPg mikserini değiştirdimi ?
Daha önce mikserine açıp baktıysan tek hava deliğimi vardı ,çiftmi ?

Benimki BRC çift hava delikli ,karbüratörün parçalarına göre üstte daha ufak hava kanllarıda mevcut.LPG regülatöründen gelen boru gaz yakıt ayar vidasından sonra çatallaşıp karbüratör mikserdeki hava deliklerine giriyor.Şimdi çift boğaz olarak ele alsak , biz ikinci boğaz devreye girene kadar 2. boğaza gelen gaz ne oluyor.2. boğaz ne zaman devreye giriyor.
LPG borumuzu tekliye çevirsek veya 2. çatalın boru ucunu kapatsak yakıtta fayda sağlarmı ,aracın çalışması sekteye uğrarmı? Buda kafamı kurcalayan bir konu.2. boğazada gelen gaz heba oluyorsa.Sizin mikserler ebir bakın , çift boğazmı tek boğazmı?
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti canfezzz » 30 Mar 2011, 19:10

Abi sana tek bildiğim şeyi net olarak sölüyorum çift boğaz her zaman fazla yakar ... Daha geçen gazcıdaydım aynen senin misal bir brc geldi çocuk 450 tl yaktığını sölüyordu defalarca ayar yaptırdığını ve sorunun düzelmediğini anlatıyordu...Bujiler ve kablonun yeni değiştiğini ve bobin ve disbritörün ateşlemesini kontroş ettirdiğini ve normal olduğunu söyledi ustalar diyodu ve Gazcı cevabını bağışladı LPG beyin diyaframın büyük ihtimalle bozulmuştur dedi birbirimizi kandırmaya gerek yok dedi beyin değişecek ve tek boğaza döndürelim yakıtın eskiye nazaran % 50 düşecek dedi ...Valla ben ustanın yalancısıyım çocukta tama usta maalı alacam 3 nisan bilemedin 5 nisanda burdayım dedi...çıkma bir lovato beyin vardı toplamdada 100 tl ye anlaştılar... Artık benim diyeceğim bu kadar.... ;)
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Nereden: Ankara
Arabanız: 94 Favorit lx

İleti oguz001973 » 09 Nis 2011, 18:38

hocam bence sen performans yükseldi diye vermişsin gazı.daha sakin kullan bakalım.belkide sarfiyat daha da düşer.bizim araçlar yüksek devirde çok yakıyor.
oguz001973
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: oğuz kalaycıoğlu
Arabanız: 1994 favorit

İleti felicia_3437 » 09 Nis 2011, 23:08

ozantavsan yazdı:Okan ,LPg mikserini değiştirdimi ?
Daha önce mikserine açıp baktıysan tek hava deliğimi vardı ,çiftmi ?

Benimki BRC çift hava delikli ,karbüratörün parçalarına göre üstte daha ufak hava kanllarıda mevcut.LPG regülatöründen gelen boru gaz yakıt ayar vidasından sonra çatallaşıp karbüratör mikserdeki hava deliklerine giriyor.Şimdi çift boğaz olarak ele alsak , biz ikinci boğaz devreye girene kadar 2. boğaza gelen gaz ne oluyor.2. boğaz ne zaman devreye giriyor.
LPG borumuzu tekliye çevirsek veya 2. çatalın boru ucunu kapatsak yakıtta fayda sağlarmı ,aracın çalışması sekteye uğrarmı? Buda kafamı kurcalayan bir konu.2. boğazada gelen gaz heba oluyorsa.Sizin mikserler ebir bakın , çift boğazmı tek boğazmı?

ozan abı bendekı cıft delikli mikser tek boğaz hortum var yanı tekten cifte iki vanayla dönmüyor aracım gayet guzel calışıyoır yakıtıda benım kulanmama göre gayet uygun
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti ERTAN26 » 16 Nis 2011, 16:11

benim araç çok iyi o zaman uzun yoda 150 kuruş yakıyor.power yok
ERTAN26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERTAN
Nereden: Eskişehir
Arabanız: SKODA FAVORİT 135 L

İleti werty » 26 Nis 2011, 19:27

Arkadaşlar EURO LPG aygaz iyidir dediler onu kullanıyorum. ama 2.12 ye gaz varken 2.32 ödemek zoruma gidiyor. günde 70-80 km yol yapıyorum. ucuz gaz önerirmisiniz.
werty
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: werty
Nereden: Manisa
Arabanız: favorit 1990

İleti ibrahim_aydin61 » 21 May 2011, 00:09

Benimde tek boru çıkıyor regülatörden vana aracılığı ile ikiye ayrılıp miksere giriyor.. 90km ye kadar 2.boğaza gelen gaz ne oluyor===????
Kullanıcı avatarı
ibrahim_aydin61
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İbrahim
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Felicia 1.3 GLX

İleti behram » 21 May 2011, 00:18

kimileri normal diyor kimileri oooo çok yakmış senin fabiş diyorlar şaşırdım kaldım geçen gün lpg'nin litre fiyatı 2.38TL'den depoyu doldurdum 32,170 litre lpg aldı yani 76,56TL'ye doldu. 104 km yaptıktan sonra aynı istasyona gittim aynı pompadan (zam gelmiş malesef) 2,42TL'den lpg aldım depoyu dolduruyoruz dedim. 27TL'ye depo doldu.

Sonra 27TL / 104km yaptığımda 259 kuruş yakmış olarak görünüyor fabialar (1.4 comfort) ne kadar yakıyor benim yakıtım çok mu acep
behram
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri
Arabanız: 2001 mdl Skoda Fabia 1.4 MPI

İleti babaforman » 21 May 2011, 11:30

dostum tüpün kaç litrelik 32 litre almış
babaforman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: nejdet gün
Nereden: Sinop