gaz sarfiyatını nasıl garantili düşürürüz

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

gaz sarfiyatını nasıl garantili düşürürüz

İleti babaforman » 12 Nis 2011, 19:26

ben yeni forman aldım gaz ayarında manifolt kaçırıyor dediler çok yakıt bundan da oluyormuş bir kontrol edilebilir bence

babaforman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: nejdet gün
Nereden: Sinop
Arabanız: forman

İleti ozantavsan » 12 Nis 2011, 21:01

Pazar günü üst kapakla ilgili ufak bir işlem yaptım.KApağın değdiği yerleri tespit ettim.Bu noktalarda üst kapakta kesikler yaptım.Üst kapaktaki plastik kanallarda 1 cm'lik kesikler açtım.Aracınızda boğaz kelebeği temizliğini es geçmeyin.Araç şimdi daha seri oldu.En zor yokuşta çekiş 1 vites yükseldi.Eskiden gaza çok basark üçüncü viteste tırmandığım aynı yokuşu az gazla 3 , sonra çok rahat 4.vites , sonra 5'e bile atıp biraz hız düşümünde 4'le tırmandım.Eskiden yavaş olarak mecburi sıkışık trafikte 2000 devir civarı 2. viteste giderken araç bağırıyordu.Artık bağırmıyor.Bağırdığı için araç rahatlasın diye hızım düşükte olsa 3. vitese atardım.Şimdi hangi vitesle gidiyorsam o vites.

KArbüratör üst kapak için biraz düşünüyorum.üst kapak yerine nasıl birşey monte edebilirim diye düşünmekteyim.Havalar bu ara yine bozdu.Hafta içi güneşli sıcak hava her nasılsa izin günüm olan pazar gününde buz kesiyor.Geçen pazarda öyleydi.Bu pazarda 8 dereceye düşecekmiş.PAtrona söyledim Cumartesi günü izin yapalım diye.Cumartesi ortalık bahar , pazar günü kış.

favorit-forman/pazar-bakim-bogaz-kelebegi-temizlik-topraklama-kablosu-bakim-t24779.html" rel="nofollow bu başlıkta anlatım mevcut.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti sainz » 13 Nis 2011, 07:55

gandak yazdı:137 km de 50,00 tl delirtecek bu yakıt adamı...

8,8 lt/100 km eder. Bana kalırsa, eskiliği de gözönüne alındığında, çok da kötü bir tüketim değeri değil.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti gandak » 13 Nis 2011, 17:21

LİTRESİ 2,33 TL DEN GAZ SARFİYATI DEDİM.AMA GALİBA YANLIŞ ANLAŞILDIM :D
gandak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: adil tarakcıoğlu
Nereden: Denizli
Arabanız: favorit 94 glx

İleti Dertli » 14 Nis 2011, 09:01

en sonunda gaz sarfiyatını düşürdüm son olarak şehir içinde 249 tl YE DÜŞTÜ ESKİDEN 300 ÜN ÜZERİNDEYDİ sanırım şehir dışında 220 lere düşer
Dertli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: skoda favorit

İleti sainz » 14 Nis 2011, 09:23

gandak yazdı:LİTRESİ 2,33 TL DEN GAZ SARFİYATI DEDİM.AMA GALİBA YANLIŞ ANLAŞILDIM :D

O zaman 15,66 litre gaz eder ki benzin tüketiminin %20 fazlasını LPG oalrak tükettiğini varsayarsak 13 litrelik bir benzin tüketimine tekabül ediyor ki önceki yazdıklarımı görmeyin diyorum.;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Dertli » 14 Nis 2011, 09:36

nasılyani yine fazlamı yakıyor anlamadım bence normal gazın litresi 2,24 ve yaklaşık bir litrede 8,9 kilometre yapıyor
Dertli
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 14 Nis 2011, 09:50

Dertli yazdı:nasılyani yine fazlamı yakıyor anlamadım bence normal gazın litresi 2,24 ve yaklaşık bir litrede 8,9 kilometre yapıyor

50/2,24=22,32 litre gaz eder.
22,32/137=0,16 litre kilometre başına tüketim eder. Bu da 100 km' de 16,29 litre gaz sarfiyatı demektir.
Litre bazında, gazda benzinden %20 fazla tükettiğini varsayarsak ve 16,29 litreden gidersek (16,29×100)/120=13,57 litre benzin tüketiyor olması demektir.

gibi bir hesaplamadan sonra o sonuca varmıştım.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Dertli » 14 Nis 2011, 09:58

şehir içi 13-14 kilometre nasıl gider anlayamadım şehir dışı olsa neyse diyeceğim o bile 11-12 kilometre eder bence bunda bir yanlışlık var gazcı ya sordum şehir içi para fiyatını katmadan söyledi 8-9 kilometre şehirler arası 11-12 kilometre gitmesi normal dedi
Dertli
CLASSIC
CLASSIC

İleti Dertli » 14 Nis 2011, 10:01

ben bu haline razıyım mantıklısıda bu fazla sallama rakamlara gerek yok 1 litrede 9 kilometre gitsin yeter normalide heryerde gazda kullanırken bu bence servislerde öyle diyor artık 150-160 liralar tarih oldu gaz 2,24 unutmayalım
Dertli
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 14 Nis 2011, 10:51

Dertli yazdı:şehir içi 13-14 kilometre nasıl gider anlayamadım şehir dışı olsa neyse diyeceğim o bile 11-12 kilometre eder bence bunda bir yanlışlık var gazcı ya sordum şehir içi para fiyatını katmadan söyledi 8-9 kilometre şehirler arası 11-12 kilometre gitmesi normal dedi

1 litre gazla 8,5 km gitti diye varsayıp hesaplama yaparsam ve LPG' de litre bazında benzinden %20 fazla yaktığını da varsayarsam, benzinde şehiriçi 9,76lt/100 km gibi bir rakam çıkar ki gayet normal o zaman.
22,32 litre gazla 137 km gittiğineden yola çıakrsak da biraz fazla bir tüketim çıkıyor.;)
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti gandak » 14 Nis 2011, 19:13

hayranım şu hesaplamalara :D ...
gandak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: adil tarakcıoğlu
Nereden: Denizli
Arabanız: favorit 94 glx

İleti sainz » 15 Nis 2011, 08:02

gandak yazdı:hayranım şu hesaplamalara :D ...

Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti tuteme » 15 Nis 2011, 11:36

işi bilen biri maddeler halinde konuyu özetlese

yani ne nasıl olmalı benim aracımada lpg yoktu ben yeni takdırdım benzinde 300 yakıyordu gazda son deneemde gaz litre 2,28 iken 240 yaktı km şimdi gaz aayrını iyice düşürüp devirinde kullanarak yeni bir deneme yapıyorum hedefim 220 gaz lavato taktordım mikser çift girişli

herkez havanın azlıgından dert yanarken benim aracım çok hava alıyormş hatta bu yüzden girişin bir kısmını bantla kapattık tekleme yapıyordu düzeldi sabhaları 2. marşla çaışıyor ayar yapılırken co2 oranına bakın birde lamdaya belirtilen sınırların altında ayarlatın araba sogukken titreye biliyor ama ısınınca düzene giriyor
tuteme
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: mehmet tekin
Nereden: Konya
Arabanız: favorit

İleti felicia_3437 » 15 Nis 2011, 21:27

tuteme yazdı:işi bilen biri maddeler halinde konuyu özetlese

yani ne nasıl olmalı benim aracımada lpg yoktu ben yeni takdırdım benzinde 300 yakıyordu gazda son deneemde gaz litre 2,28 iken 240 yaktı km şimdi gaz aayrını iyice düşürüp devirinde kullanarak yeni bir deneme yapıyorum hedefim 220 gaz lavato taktordım mikser çift girişli

herkez havanın azlıgından dert yanarken benim aracım çok hava alıyormş hatta bu yüzden girişin bir kısmını bantla kapattık tekleme yapıyordu düzeldi sabhaları 2. marşla çaışıyor ayar yapılırken co2 oranına bakın birde lamdaya belirtilen sınırların altında ayarlatın araba sogukken titreye biliyor ama ısınınca düzene giriyor

neden banladılar kı onu adamlar lavoto markasının bayılığını alıyorlar işi bilmiyorlar ben dandık mım gaz taktım 300 tl ye ne tekleme ne tıtreme ne ıkı marş hıc bır sorun yok
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti ERTAN26 » 16 Nis 2011, 16:04

ben iki ay önce favoyla 300 km uzun yol yaptım.fullledim geldim aynı istasyondan tekrar fulledim 45 tl gaz aldı
ERTAN26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERTAN
Nereden: Eskişehir
Arabanız: SKODA FAVORİT 135 L

İleti biricikgib » 09 May 2011, 01:06

kardeş ben 30 lt gazla ankaradan istanbula gittim arabada kaçak olabilir gaz ayarım açık olduğu halde canavar gibi çekiyo gaz ayarı yapmayla yakıt düşmez çok yaktığı zaman hemen gaz ayarı diyolar boş yere para verme
beyinle karburatörde bitiyo iş bu araçlar şehir içi 225 şehir dışı 150 yi geçmez ben yavaş gittiğim zaman dahada düşüyo
yol bitmiyor o zaman gaz beynimde eski bende hayret kalıyorum 6 ay içinde 4 araba aldım sattım yakıtı ne yaptıysam düşmedi favorit 93 lx baskı balatam bitikti yinede az yakıyodu rampalarda kaçırıyodu 20 _30 fark oluyudu yinede
rampada 2 ye kadar düştüm yine yakmadı 200 180 190 yakıyodu önce git eksozunu ölçtür bi şey yoksa kaçak konturolü
yaptır daha sonra beyinin bozuktur ondada bi şey yoksa karburatör ayarları ve en önemlisi filtrenin takıldığı kap o da
biraz pahalı gazcılar filtrenin önünü kapatıyorlar fazla hava geliyo diye araba boğuluyo sonrada hava gelmeyince arabaya gazı emiyo gaz havaya boşa gidiyo benim gaz ayarım açık araba güzel çekiyo niye çok yakmıyo BEN USTA FELAN BİLMEM USTA KENDİN OLACAN TAMAM SAYGIM VAR USTALARA YALNIZ DOĞRU USTA ÇOK AZ BANA MESAJ GÖNDER SANA YARDIMCI OLAYIM
biricikgib
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: musa gökkaya
Nereden: Ankara

İleti biricikgib » 22 May 2011, 02:05

arkadaşlar koca bir yalan diyosunda 1 ay içinde 3 defa işt gittim yanımda arkadaş var yalana borcumuz yok
bende 4 tane araba değiştirdim çok yaktığı için yalnız bu arabam az yakıyor bu da çok yaksaydı bunuda satardım zarar aramam çünkü hergün zarar etmektense denemesi bedava ankara sincandayım gelin deneyelim şehir dışı 2370 den 150 şehir içi 200 geçiyo 230 arası zaten bir araba şehir içi kaç yakarsa
şehir dışı 3 te bir düşer gaz ayarını sakın kıstırmayın araba gitmez çok yakar + ateşlemeniz problem varsa çok yakar +baskı balatanız bitiyosa çok yakar zaten 1300 motor HEPSİ HAVA AYARIYLA İLGİLİ VE KARBÜRÖTÖR
ÜSTÜNDEKİ KUTUNUZUN TEMİZ OLMASI BENİM ARABANIN YENİ HİÇ HAVA ALMIYOR MAŞALLAH GÜZEL ÇEKİYOR
93 MODEL FAVORİT LX DAHA NE DİYEYİM BENDE İNANMIYORUM YAKITA DEMEKKİ HAVA AYARLARIYLA ALAKALIYMIŞ GAZ AYARIM AÇIK UZUN YOLDA 120 130 HİÇ DÜŞMÜYORUM RAMPALARDA HARİKA
BENİM FORMAN VARDI 160 LA 190 ARASI YAKIYODU ŞEHİRLER ARASI BU YAZIYI GECE YORGUN YORGUN YAZIYORUM ÇÜNKÜ YAKITTAN ÇOK ÇEKTİM ARKADAŞLAR 87 DOĞAN VARDI 450 500 YAKIYODU
ARKADAŞ DİYORKİ İNANMAYIN BENDE İNANMIYODUM BU ARABAYI ALANA KADAR ŞİMDİ ARABAMA GÖZÜM GİBİ BAKIYOM BÖYLE ARABA DOSLAR BAŞINA MOTORDA ÇOK GÜZEL .........MOTOR GİDİK ELEKTİRİK ESKİ BASKI YOK
TEKER KABAK CANTLAR EĞRİ KARBÜRÖTÖR AYARI HİÇ YOK BİNENİNDE ACIMASI YOKSA TABİ ÇOK YAKAR ARKADAŞLAR YALNIZ ARABANIZ TEMİZ İŞE ŞEHİR DIŞI 150 ŞEİR İÇİ 225 GEÇMEZ SADECE HAVA AYARLARINI TUTTURMAK KALIYO SİZE FORMDA VAR SICAK HAVA İPDAL DİYE OKUYUN UYGULAYIN TABİ BİR BİLENE YAPTIRIN
NE KADAR GAZ AYARI YAPTIRSANIZ BOŞ BEN KENDİM YAPIYORUM YOLDA ÖNCE AÇIYORUM SONRA KISA KISA
GİDİYORUM TABİKİ DURUP KALKA VE BAKTIMKİ AZ ÇEKİYO BİRAZ AÇIYORUM YİNE ÇEKMEZ İSE BİRAZ DAHA AÇIYORUM ÖYLE TUTTURDUM AYARI FİLTRENİZİ DEĞİŞTİRMEYİ UNUTMAYIN İLK FİLTREDEN BAŞLAYABİLİRSİNİZ
SAYGILAR HEPİNİZE
biricikgib
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: musa gökkaya
Nereden: Ankara

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir