favorit yağ ve su eksiltme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favorit yağ ve su eksiltme

İleti abdullahe » 08 Nis 2011, 22:33

Merhabalar arkadaşlar aracım beni üzüyor. Aracı ilk aldığımızda sorun yoktu genleşme kapağının sorunlu olduğundan dolayı conta yakmıştık , üst kapak falan filan işlemlerine girmişti şuan da buna benzer sorunları var, belirli bir km yi aşınca yağ da ve su da eksilme oluyor.(200 ile 400 km de falan yapıyor bu sıkıntıyı)
Yağ da su da max' dan min' e iniyor araca zarar vermekten korktuğum için eksildiğinde ekliyorum yakın zamanda sanayiye gittim, usta da segman,keçe,conta falan değişecek dedi, arabayı hiç sıkıştırmadık hararet de yapmadı acaba neden böyle yapıyor?
Okulumda hocamda formen var ona da sordum böyle bir sorun var dedim o işlemlere girmesi lazım dedi kendi arabasında 1 gr yağ yakma yok biz 10.000 i görmeden yağ ekliyoruz millet de keyfi yağ değiştiriyor bu durum moralimi bozuyor favomu hiç üzmüyorum ama o beni çok üzüyor :( yardımlarınızı bekliyorum favoların genel bir sorunu mu yoksa benim aracımdan mı kaynaklanıyor.
Bir sorum daha olacak depoyu doldurdum 167 km yol yaptıktan sonra tekrar istasyon'a gittim gaz fiyatı 2.100 tl den 38 tl lik 18 lt gaz aldı zannedersem 227 krş gibi bir rakam çıkıyor yanlışlık yoksa bu rakam normalmi yapılan yolun tamamı şehir içi.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim hayırlı akşamlar.

Kullanıcı avatarı
abdullahe
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: abdullah
Nereden: Aksaray
Arabanız: 1993 favorit sportline glx

İleti oguz001973 » 10 Nis 2011, 11:07

daha önce conta değiştirilirken silindir kapağının zemini tam düzeltilememiş olabilir.genelde su eksiltme, ya genleşme kabının kapağından,ya da contadan olur.yaz kış sürekli antifiriz kullanırsan genleşme kapağıda conta da kolay kolay sorun çıkartmaz.yağ eksiltmeye gelince;bu araçlar 4000-5000 km arasında 1 lt yağ eksiltir.sebebi de lpg nin daha hararetli yanması ve silindir-segman arasından yağın yanma odasına geçmesidir ve çok doğaldır.ayrıca yağ müşiri,karter tapası,yağ filtresi,benzin pompası ve külbütör kapağını kontrol ettir buralardanda ciddi yağ kaçakları oluyor.şehiriçi gaz tüketimin gayet güzel
oguz001973
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: oğuz kalaycıoğlu
Nereden: İzmir
Arabanız: 1994 favorit

İleti abdullahe » 11 Nis 2011, 21:23

oğuz abi, dediğin gibi hem yazın hemde kışın antifiriz kullanıyorum. Yağ yakması çok moralimi bozuyor ben 4000 de 1 litre yağ yakmasına razıyım (her hafta pazarları arabaya ayırırım yıkarım temizlerim, yağını, suyunu kontrol ederim kesik kabloları değiştiririm yada bantlarım fln kendi çapımda vakit geçiririm yani)
Kontrol esnasında baktım yağda eksilme yok sevindim 1-2 gün sonra bir daha baktım max dan min e inmiş 400 km'de yakıyor yağı görebileceğim yerleri kontrol ettim kaçak görünmüyor, suya da baktım radyatörde fln sorun yok zaten bulunduğum şehirde aşırı derecede trafik söz konusu değil ayrıca kısa mesafe kullandığım için fan dahi açmıyor her ihtimale karşıda içeride fanı açmak için düğme takılı, ama neden böyle yapıyor anlamış değilim bu işlemler acaba bana kaça patlar, bu işlemler yapıldıktan sonra aynı olay tekrar eder mi ?
Kullanıcı avatarı
abdullahe
CLASSIC
CLASSIC

İleti tknsynsrkn » 07 May 2011, 19:05

Kardeş bende de 93 favorit var.2 defa conta yaktı .Hararet,yağ eksiltme,su eksiltme hepsi vardı.Motor reklefiye yaptırdım 5 ay önce Allah'a şükür 5 aydır ne yağ yakıyor ne de su ekiltiyor.1040 TL.tuttu ama değdi.
tknsynsrkn
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abdullahe » 07 May 2011, 21:11

Kardeş değiştirdiğin parçaları ve fiyatları hatırlıyorsan yazabilirmisin çok makbule geçer daha yaptıramadım ekleyerek devam ediyorum
Kullanıcı avatarı
abdullahe
CLASSIC
CLASSIC

İleti firarim19 » 07 May 2011, 22:11

6 sene favorit kullanan biri olarak,

5000 de 1 lt yağ eksiltti hep. 6 senede 1kez bile hararet yapmadı (bende) ancak satmaya yakın conta değişmek zorunda kaldık, muhtemelen emanet verdiklerimiz bizim gibi kullanmadı. sattığımda 185.000 de idi , aks körüğü buji vs gibi kullanımdan dolayı aşınan parçalar hariç hiç masrafı olmadı.

Favoritler gerçekten iyi araçlar ancak hor ellerde heba oluyor...
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti abdullahe » 08 May 2011, 02:08

Aynen dediğin gibi kardeş. Ben aracın 3. sahibiyim zaten ne çekmişse 2. sahibinden çekmiş artık ne niyetine kullandıysa arabayı neyse yaptıra yaptıra bi hal olduk sayesinde cepte para kalmadı ama aracımı seviyorum hiç yolda bırakmadı 1-2 defa yakıttan dolayı kaldık ama o bizim hatamızdı :) çok masraf yaptıgım içinde satamıyorum mecburen yaptırıp kullanmayı düşünüyorum kısmet olursa yarın yine arabamla ilgileneceğim :) önce bi iç temizlik ardından banyo sonra da bi cila bide kartel koruma gevşemiş onu sıkılayacam ardından da yağ su konrolu para bulunca da conta değişimi :) bu conta olayı olmasa çok iyi olacaktı ama kısmet ne yapalım herşeyin hayırlısı.
Kullanıcı avatarı
abdullahe
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir