ilk çalıştırdığımda rölanti çok düşük duracak gibi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ilk çalıştırdığımda rölanti çok düşük duracak gibi

İleti Dertli » 13 Nis 2011, 08:30

94 favoritim var ben arabayı ilk çalışitırdığımda rölanti yarımda duruyor toparlaması için gaz veriyorum cikle hemen devreye girmiyor arabayı hareket ettirince cikle başlıyor çalışmaya ne yapabilirim rölantiyi biraz yükseltsem faydalı olurmu ilk çalışmada ama buda yakıta etki edermi yakıt durumum normal bir sorun yok sürüşte iyi sadece ilk çalışmada devir düşük durmaması için gaz veriyorum hareket edince toparlıyor yardım ederseniz sevinirim

Dertli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: skoda favorit

İleti yituk » 13 Nis 2011, 10:37

Babam da kartal vardı cikle ayarı yapıyordu skoda da varmı nerede bilmiyorum bilen birisi cevabını bekleyelim bizimde başımıza gelebilir bu olay ;)
Kullanıcı avatarı
yituk
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: 2001 fabia

İleti firarim19 » 13 Nis 2011, 10:47

Ciklenin gaz ayarı var, karbüratörün üst tavasının cıkarılıp ayarlanması lazım.

Aracı nasıl calıştırıyorsunuz? Arac stop haldeyken gaz pedalına dibine kadar basıp bıraktıktan sonra, GAZA BASMADAN marşa basmanız gerekir.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti Dertli » 13 Nis 2011, 11:09

hocam o dediğiniz benzinde çalıştırırken gaza basıp bırakılır ben gazda çalışırken olan durumu diyorum benzinle çalışmasıyla ilgisi yok
Dertli
CLASSIC
CLASSIC

İleti firarim19 » 13 Nis 2011, 11:26

gazda cikle devreye girer mi?
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti sainz » 13 Nis 2011, 13:01

Dertli yazdı:hocam o dediğiniz benzinde çalıştırırken gaza basıp bırakılır ben gazda çalışırken olan durumu diyorum benzinle çalışmasıyla ilgisi yok

firarim19 yazdı:gazda cikle devreye girer mi?

Motor soğukken jiklenin zembereği gerilidir ve gaz pedalına bastığınızda mekanizma boşta kalır ve gerili zemberek de iyice gerilerek jikle kelebeğini kapatır. Gaz pedalını bıraksanız da zembereğin getirdiği düzenek jikle kelebeğinin tamamının açılmasını engeller ve böylece motor zengin karışımla çalışır.

Bence LPG' de de gaza hafif basarak çalıştırmayı deneyin. Gelen yakıt LPG de olsa jikle kelebeği kapanacağı için o zemberek ısınana kadar zengin karışım ve dolayısıyla yüksek rölanti devrinde çalışır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Dertli » 13 Nis 2011, 13:33

araba çalışmadan öncemi gaz pedalına basıp bırakayımmı diyorsunuz yoksa marşa basarken biraz gaz vereyimmi diyorsunuz anlamadım
Dertli
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 13 Nis 2011, 14:55

Dertli yazdı:araba çalışmadan öncemi gaz pedalına basıp bırakayımmı diyorsunuz yoksa marşa basarken biraz gaz vereyimmi diyorsunuz anlamadım

Marşa basmadan önce yarım basın, sonra marşa basın.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti jawacı » 13 Nis 2011, 19:35

jiklenin çalışması için, marşa basmadan önce gaz pedalına yavaşça sonuna kadar basın bırakın. bu işlem gaz dada benzinde de aynıdır. yalnız gazda çalıştırırken marştan önce yine gaz pedalına tam basıp bırak, marş yaparkende biraz gaz pedalına dokun. bu şekilde daha rahat çalışır ve jikle de devreye girer.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti Dertli » 14 Nis 2011, 09:04

evet sonunda sizin dediğiniz gibi gaza birkez pompalayarak ve sonra yarım gaz vererek tık sesi geldikten sonra marşa bastım araba rahat çalıştı ve devri düşmedi teşekkürler
Dertli
CLASSIC
CLASSIC

İleti ERTAN26 » 16 Nis 2011, 16:15

çalıştırırken tam gaz yap.otomatik jikle devreye girsin
ERTAN26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERTAN
Nereden: Eskişehir