favoritimin freni ile sis lambası arasındaki bağlantı ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favoritimin freni ile sis lambası arasındaki bağlantı ?

İleti djinn20 » 19 Nis 2011, 18:35

arkadaşlar aracımın frenine bastığım zaman sis lambamın göstergedeki ışıgı bazen belli belirsiz bazende net şekilde dalgalanma şeklinde yanıp sönüyor sanırım bir yerde bir kısa devre var sizce nerden olabilir.yardımlarınızı bekliyorum.:shock:

djinn20
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İzmir
Arabanız: favorit black line

İleti alwaysloser » 19 Nis 2011, 18:53

sis derken tabiki arka sistir doğrumu

ki bende de geri vitese attığımda oluyor
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti forman37 » 19 Nis 2011, 19:17

gerı vıtese taktığınızda sıs lambanız yanıyorsa bagaj kapağının ıcındekı şasi kablosunu kontorol edın temas etmedığı zaman bu problem ortaya çıkıyo .kablonuzu sağlam bı şekılde sabıtleyın sorun ortadan kalkıcak ;)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti skodaizm » 19 Nis 2011, 19:21

Arka bagaj kapağı kapama sırasında yerine oturmassa doğru şase almaz bu sorunu yapar. Yine kapanmada bir sorun yoksa şase ile ilgili bağlantıları kontrol edin. Bazen pas yüzünden şaseyi doğru düzgün almamazlık yapabilir.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti forman37 » 19 Nis 2011, 21:03

sunuda unutmayın bagaj kapağı şasi elektrığını menteşelerden alıyo ;) paslanmıs veya oksıt olusmussa şasi almaz bagaj.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti hetepe » 20 Nis 2011, 07:36

Menteşeden de elektiksek şasi mi olurmuş?
Eskiden skoda tam türkiş üretim yapıyormuş demek...? :shock:
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti djinn20 » 20 Nis 2011, 08:09

bagaj ile ilgili bir sıkıntım yok aracım 93 black line ve benim orjinal sis farlarım var gösterge panelindeki lamba yanıyor frene basınca geri vitesle falan ilgili degil yani...
djinn20
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İzmir
Arabanız: favorit black line

İleti sainz » 20 Nis 2011, 08:24

forman37 yazdı:sunuda unutmayın bagaj kapağı şasi elektrığını menteşelerden alıyo ;) paslanmıs veya oksıt olusmussa şasi almaz bagaj.

hetepe yazdı:Menteşeden de elektiksek şasi mi olurmuş?

Evet doğru. Bagaj kapağındaki şaseyi nasıl iletecek ki menteşeden başka. Uğraşmaya vaktim yoktu, bagaj amortisörünün iki bağlantı cıvatasını bir kabloyla birbirine bağladım düzeldi. Hâlâ da öyle duruyor, hiç bir sıkıntı yok.
djinn20 yazdı:bagaj ile ilgili bir sıkıntım yok aracım 93 black line ve benim orjinal sis farlarım var gösterge panelindeki lamba yanıyor frene basınca geri vitesle falan ilgili degil yani...

Tamam işte. Bir şekilde şase tamamlanmadığı için yapıyor o sıkıntıyı.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hetepe » 20 Nis 2011, 09:13

sainz yazdı:
forman37 yazdı:sunuda unutmayın bagaj kapağı şasi elektrığını menteşelerden alıyo ;) paslanmıs veya oksıt olusmussa şasi almaz bagaj.

hetepe yazdı:Menteşeden de elektiksek şasi mi olurmuş?

Evet doğru. Bagaj kapağındaki şaseyi nasıl iletecek ki menteşeden başka. Uğraşmaya vaktim yoktu, bagaj amortisörünün iki bağlantı cıvatasını bir kabloyla birbirine bağladım düzeldi. Hâlâ da öyle duruyor, hiç bir sıkıntı yok.
djinn20 yazdı:...

.

Nihayetinde hareketli ve yağlı olması gereken bir parça üzerinden teorik olarak elektrik geçişi yapılmaz;
haa, siz kendi çözümünüzü bulmuşsunuz, ona sözüm yok, ama profesyonel bir tasarımda ve üretimde böyle bir uygulamanın yeri olamaz.
Geri vites lambası, arka sis lambası, plaka aydınlatması ve arka silecek elektrikleri zaten bagaj kapağına bir kablo demetiyle geçiyor olmalıyken (öyledir diye tahmin ediyorum) skoda tasarımcıları neden (+1 adet) şasi kablosunu o demetten eksik tutmuşlar da menteşeyi kullanmışlar? aklım almadı...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti maozkan64 » 20 Nis 2011, 10:36

Benim eski arabam 94 forman idi. Ben de de aynı sorun vardı. forman37 arkadaşın dediği gibi menteşelerden dolayı şase eksik kalıyor. Elektrikçim bir bagağ kapağına, bir de şaseye delik deldi, bir kablo ile bu iki yeri birleştirdi, sorun çözüldi.
Octavia Collection 2004
Kullanıcı avatarı
maozkan64
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Alaeddin ÖZKAN
Nereden: Kayseri
Arabanız: Octavia Collection 2004

İleti sainz » 20 Nis 2011, 12:47

hetepe yazdı:...Nihayetinde hareketli ve yağlı olması gereken bir parça üzerinden teorik olarak elektrik geçişi yapılmaz;...
...Geri vites lambası, arka sis lambası, plaka aydınlatması ve arka silecek elektrikleri zaten bagaj kapağına bir kablo demetiyle geçiyor olmalıyken (öyledir diye tahmin ediyorum) skoda tasarımcıları neden (+1 adet) şasi kablosunu o demetten eksik tutmuşlar da menteşeyi kullanmışlar? aklım almadı...

Aradım ama bulamadım forumda.
Bir arkadaş daha menteşelerden dediğinde ben de "hadi canım" demiştim ama epey bir şeyler anlatmıştı ve mantıklı gelmişti anlattıkları.
Ha şaseyi bu şekilde tasarlamak mantıklı mı sorusuna gelince, elektriksel işlerden pek anlamadığımdan bir şey diyemeyeceğim ama bu şekilde sıkıntılara neden olduğu aşikâr.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir