Hidrojen sistemimizi Bu Pazar Denedik , İlk İzlenimler Burad

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hidrojen sistemimizi Bu Pazar Denedik , İlk İzlenimler Burad

İleti yonetici » 11 Haz 2011, 23:27

Çabanızı en içten dileklerimle takdir ediyorum. Ar-Ge çalışmalarının hepsinden nihai bir ürün ortaya çıkması beklenemez ama bu sürecin önemli kazanımları olacaktır.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti ozantavsan » 12 Haz 2011, 00:07

Teşekkürler. Aynen dediğiniz gibi 1 yıllık araştırma neticesinde çok yol katettik.Tecrübe edindik.KAvanozla başlayıp ,pirinç çubuklarla , çeşitli metallerle , çelik bulaşık telleriyle başlayan denemeler yol katettikçe yerini olması gereken çelik plakalara bıraktı.Kullanılan malzemler daha dayanıklı ve uygun olmaya başladı.Hidrojen üretim miktarını arttırma ve bunu kontrol etmeyi öğrendik.Dezavantajlarını inceleyerek ve uygulayarak gördük.
Velhasıl epey yok gittik.

Yeni mazlzemlerle yapılan sistem ve bileşenleri bagajda.Dijital fotoğraf makinası iş yerinde kaldı.Ama yarın uğrayıp alacağım.YArın pardon saat 00:58 olduğundan bugün monajı düşünüyorum.

Az önce bir hata ettim yalnız.Bu hata yarın bana muhakkak olumsuz geri dönecek.
Tangit denen şu pvc yapıştırıcının plexiglassa nasıl zarar verdiğini tecrübeyle öğrendim.
Sıvı giriş ve çıkış borularını sızdırma yapmaması için bu yapıştırıcıdan sürdüm.Ne oldu ? Plexiglass'ın yüzeyinde kılcal çatlaklar oluşturdu.Kenardan vidalarla sıkılı olduğundan yüzeydeki gerilim , baskı nedeni ile yayıldı.
Umarım yarın test esnasında sorun çıkarmaz , yarın dayansa yeter.Gerekirse yenisi ile değiştiririm sonra.
Bu yapıştırıcı pvc'ye sürüldüğünde kemik gibi bir yapı sağlıyor.

Umarım yarın sistem sorun çıkartmaz.Herşey umduğun gibi gider.Umarım çatlama patlama olmaz.
Umarım istediğim değerlere ulaşırım.Umarım rolanti esnasındaki denemeler yerini yolda sürüş olarak devam eder.

Umarım herşeyi sizler için görüntüleyebilirim.

Gerekli malzemlerim çoğu bagajda.
Bir adet bloknot ve kalemde hazır.Ölçümleri kaydedip sizlerle paylaşmak için.
Ölçü aletim hazır.

Eksikler
40 ampere kadar dayanan kablo henüz temin edilemedi.Pazartesiye hazırlatıyorum.
40 amper röle.Pazartesiye.
Montaj için cırt kablo ,şu jant kapakları düşmesin diye taktıklarımızdan.Bugün temin edilecek.
Teflon bantım bitti. Milyoncudan bugün temin edilecek.

Haydi yolum açık olsun.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti ozantavsan » 12 Haz 2011, 15:16

Arkadaşlar ,bugün için sizlerden özür diliyorum.Saat 14:30'a kadar yapmam gereken işleri halledebildim.
Evin ihtiyaçları ,hanımı işten al ,oy kullandır , geri dön dereken saat 15:30 oldu.Ardından gökyüzü homurdanmaya başladı.Ardından yağmur derken bizim montaj işi suya düştü.Artık bende beklemek istemiyorum ,denemek istiyorum.Haftaiçi uygun bir zaman bulabilsem iyi olacak.Bazı eksik malzemeleride büyük bir hevesle temin ettim bugün ,lakin hava su koyverdi.

Maziret değil amma son durum bu ,malzemeler bagajda bekliyor bugünde...
Eklentiler
120611-1550(002).jpg
120611-1550(001).jpg
120611-1550.jpg
120611-1553.jpg
120611-1553(001).jpg
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yabani » 12 Haz 2011, 22:06

Bizde iç iöe geçmiş borular ile denememizi yaptık, boruları tabana tutturduğumuz slikon suda erimeye başladı (ucuz etin yahnisi hesabı)
Yinede acaba hidrojen elde edecekmiyiz diye bağlantımızı yaptık ve saf su ile ilk denemede 0.2A akım çekti, hidrojen çıkışıo gözlemlemedik. Sonrasında suya likit lavabo açıcı karıştırdık fakat akım değeri değişmedi, acaba suyu yeterince iletken yapamadıkmı diye lavabo açıcı miktarını abarttık fakat yine hiçbirşey değişmedi. Saf su ile 0.2 A akım çekiliyorken iletkenliği artırılmış suda da 0.2 A akım çekilmesine pek mantık erdiremedik. ya kullandığımız likit (jel diye geçiyor) lavabo açıcı uygun değildi, yada silikon görüntüsü verilmiş fakat ne idüğü belirli olmayan silikonumuzla reaksiyona girip iletkenlik artırma işlevini yapamadı.
Sistemi söktük, işlerimiz biraz ferahlayınca gerçek silikon ile tekrar deneyeceğiz :D
yabani
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yiğit
Nereden: Ankara
Arabanız: 2004 Fabia Classic 1.4 16V 101 katır depiği

İleti ozantavsan » 13 Haz 2011, 07:55

Silikon yerine sıvı conta kullanın.Boruları tabana yapıştırmak yerine sert plastiğe borunun çapında delikler açın ve boruyu buna oturtun.sert plastiğin kenarlarını uygun bir yapıştırıcıyla boruların duracağı ana hazneye oyurtup yağıştırın.İç içe geçmiş boruların birbirine temas etmemesi ve aralarında en az 0,3 milimetre boşluk olması gerek.
Detaylı anlatırsan ve fotoğraflayıp koyarsan yardımcı olurum.Elektrolizin muhakkak oluşması gerekirdi.Bir yerlerde atladığınız bir ayrıntı olabilir.Sen fotoğrafla ve anlatımı yap sorunu bulabiliriz sanırım.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Önceki

Favorit & Forman