yakıta çare bulun çok yakıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yakıta çare bulun çok yakıyor

İleti Dertli » 04 May 2011, 12:13

1994 lx favoritim var yakıta çare bulamıyorum gazlı arabam gitmediğim ayarcı bakmadığım tamirci kalmadı ama yinede yüksek yakıyor en son gaz sarfiyatı şehir içi 290 tl litresi 2,24 tl den çok değilmi nasıl düşürülür kime gidilir yol gösterin

Dertli
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: skoda favorit

İleti sainz » 04 May 2011, 14:31

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti felicia_3437 » 04 May 2011, 20:35

bence bu yaştakı arac icin normal bır yakıt 12 litre civarı yakıyor buda normal siz fabrika verisini bendelerim diyorsanız dertlenın boşu boşuna gaz olmuş 2.24 diyorsun arac benzınde zaten fabrıka verısı olarak 9 litre benzın tuketır denıyor 9 litre gaz benzınden % 20 fazla yandıhını hesaplarsak 11litre yakması gerekıyor lpg de siz bunu şeğir icinde 12 litre civarı yakıyorsunuz hesab edın yewrı gelıyor ben gunde 10 sefer kısamesafe ıcın işim gereği calıştırıp sıtop edıyorum bana göre 290 krş aracınız için ıyı dır şğir içinde ama şeğir dışında kasarak kulanırsanız 9 litreyı görursunuz sonuc ta araclarımız ozamanın tekne loşısıyle üretılmış şimdikililer daha tasaruf lu arac lardır
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti C@GL@R » 04 May 2011, 20:38

o araç için normal enjeksiyonlu araçlar artık 25 krş a dayandı. uzun yolda ne yakıyor onu soyleyin. ş.içi bu yakıyor diyorsunuz ş.içi var istenbul trafiği ş.içi var ısparta trafiği :)
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti ramazanünlü » 04 May 2011, 20:52

ben sana bildigim kadarıyla sana biraz acıklama yapayım benim bir konu başlıgım var favarit lerin fazla yayması diye ordanda bakabilirsin
1bizim aracların motoru kücük oldugu icin gazın kısık olması gerekir bunu şöyle anlayabilirsin araç geç calışır ve çalıştıktan sonra bir iki gaz verirsen gaz kokusu duyarsın o zaman gaz çok acıktır
2 gaz ile hava ayarı dengesizdir yani gaz acık ama hava kapatılmıştır motor zorlayınca hava ile hazı dengeli cekmesi gerekir hava kapalıysa ozamanda gaza yüklenecektir ve oda ne olacak fazla yakacaktır
3 hava hotumunda hava termostatı vardır gazcılar bunu kople kapatır dogrusuda budur ama onun icinde bir kelebek vardır okelebege mudale etmezler çünki bu zahmetli iştir kelebek motor ısınınca kapanır ve havayı ön taraftan almaya yönlendirir ona bi bak o kelebegi sök veya bir vidayla vidala havayı tek yerden almasını sagla yani ön taraftan motor sıcaklıgından alınan havayı kapat çünki sıcak havada okjijen azdır.
4 birde karbüratör üst kapagının miksere degip degmedigine bak
gaz ayarı yapanlar ayarı bilgisayara göre yaparlar bu ayarıda rolatide yaparlar ayar roletide güzeldir ama asıl olan gaz verilinceki ayardır işte oda dananın kuyrugunun koptugu yerdir
şimdi ben sana avans ayarından sibop ayarından buji kaplolarından disbirütörden den bahsetmiyorum çünki bunlardaki ayarsızlıkları motor sana söyler sana bunlardan bahsetmeme gerek yok senin bunlarla bi sorunun yok bildigim kadarıyla
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak

İleti babaforman » 06 May 2011, 18:37

gazı fulledim şehir içi ayrıca burda 20 klm iniş varsa o kadar rampa çıkarsın 52 klmtrede ilk ışık söndü normalmi bilemem depo bitince tekrar full yapıcam görücez
babaforman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: nejdet gün
Nereden: Sinop
Arabanız: forman

İleti ozantavsan » 06 May 2011, 19:04

Işıklar şamndıraya göre yanıyor.Bu seni çok yanıltır.Şamandıra takılı kalır.4 ışık yanar yanar 100-150 kilometre sonra 1. ışığa bile düşebilir.depo boşken 10 Tl gaz al.Depoda benzinde bulunsun biraz.
lpg bittiğinde kilometreye bak.35 kilometremi gitti. böl 10.000/35=285 yani 28,5 kuruş.Değerler örnek vermek içindi.
Sonra depoyu fulle lpg ile , kullanım sonrası gaz bittiğinde kilometreye bak.
bir depo diyelim 72 tl'ye doldu. kilometre 250 gösteriyor . 72.000/250=288 yani 28 kuruş.
sarfiyat ortada 10 tl gaz aldığında 28 kuruş çıktı ,full depoda 28 kuruş demekki araç 28 kuruş yakıyor şehiriçi..
Işıklara bakmayı bırakırsın sonra benim gibi.depoyu fulkleyince 250 kilometre gidiyorsan 250kilometre yaklaştığında depoyu fullersin.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti alwaysloser » 06 May 2011, 20:34

lpg bende henüz yeni ve ayarsız olmasına rağmen 23 ykr ş içi

belki sorun beğindir
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti biricikgib » 06 May 2011, 21:44

kardeş ben 93 lx aldım yeni şehir içi 200 şehir dışı 150 yakıyo gaz şehir dışı 2320 den aldım ankaradan 2060 alıyoruz bu yüzden şehir içi az yakıyo arabam çok güzel çekişli geçen istanbula gittim 120 den aşağı düşmedim benim forman vardı
270 den aşağı düşüremedim arabam güzeldi yalnız arkadaşların dediği gibi olay hava ayarıyla ilgili ben bunu öğrendim
bu arabanın karburatör üst kapak çok temiz beyin eski gaz ayarı açık araba çok güzel kaçıyo daha kıssam biraz daha düşer yalnız gaz kısık araba daha çok yakıyo usta dediğin arabayı kullalandır boşuna gidipde para harcamayın
temiz bir karbüratörcü usta bulun hava filtresinin takıldığı kabı değiştirin ayarınıda kendiniz yapın önce açın
rolantiye ayarlayarak binin arabaya çekişine bakın çok çekişliyse kısın tekrar binin 1 2 3 4 çekiş düşene kadar kısın
baktınız çekmiyo birazcık açın tekrar binin benzinliye göre ayarlayın biraz düşük olsun gazlıda tamamdır gaz ayarı
eğer çok yakıyosa baskı filtre firen zorlaması motorun ölü olması kesinlikle düşüremessiniz 4500 aldım arabayı 600 harcadım baskı akisler taplalar rot balans hava filtresi usta parası sis lambası yeşil reng 6000 bin verseler vermem ALLAH HERKESE NASİP EDER İNŞAALLAH benim için önemli olan yakıt kardeşler 6 ayda 4 tane araba değiştirdim
yakıt yüzünden dediğim gibi olay araba temiz ise sadece karburatör +üst filtre kapağını değiştirin ayarlarını yapın
ve binin kafanız rahat eder bir senede ustaya vereceğiniz fazla yakıtla beraber siz daha karlı olursunuz skodanın kıymetini bilin
80 90 LA GİTTİĞİM ZAMAN DÜZ UZUN YOLDA 120 130 ARASI YAKIYO BENİM DOĞAN VARDI 500 YAKIYODU FAÇAYDI
BİR TÜRLÜ DÜŞÜREMEDİM YAKITI SATTIM SKODA ALDIM YENİ ÜYE OLDUM YAKINDA RESİMLERİ ATACAĞIM SAYGILAR
biricikgib
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: musa gökkaya
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit

İleti forman37 » 06 May 2011, 22:10

aracımın hava fıltresı kırlıyken gazın lıtresı 2,30 dan 10 lıralık gaza 30 km gıdebılıyodum hava fıltremı değiştirdim suan aynı fıyata suan 35- 38 km arası gıdıyorum sakın kullanımda. yanı hava fıltresı buyuk bı etken. kontrol edıldımı? aracın motoru ufak olduğu ıcın daha fazlayakıta ıhtıyac duyuyo. helede araca 5 -6 kısı bınınce tamam forman- favorıt ısyana bağlıyo..benımde oyle o yuzden arkadaslarımı gezdırmek ıstemıyorum hep tek takılıyorum :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti alwaysloser » 06 May 2011, 22:42

forman37 yazdı:aracımın hava fıltresı kırlıyken gazın lıtresı 2,30 dan 10 lıralık gaza 30 km gıdebılıyodum hava fıltremı değiştirdim suan aynı fıyata suan 35- 38 km arası gıdıyorum sakın kullanımda. yanı hava fıltresı buyuk bı etken. kontrol edıldımı? aracın motoru ufak olduğu ıcın daha fazlayakıta ıhtıyac duyuyo. helede araca 5 -6 kısı bınınce tamam forman- favorıt ısyana bağlıyo..benımde oyle o yuzden arkadaslarımı gezdırmek ıstemıyorum hep tek takılıyorum :D

2 gün önce favoya 7 kişi bindik yeterki gaza sonuna kadar bas yapmica şey yok otobanda 130 la hala bas diodu favo :D
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti bozkurt_51 » 06 May 2011, 23:31

aracınızın yakıt sarfiyatı şehir içi kullanıma göre normal bence.çünkü çok dur kalk yaptığnız zaman favoritlerde lpg de bile ne yakacağı belli olmuyor.özellikle kış aylarında zaten lpg ile fazla yakıyor.ama uzun yolda ve sıcak havalarda araç yakıt sarfiyatı nerdeyse yarı yarıya düşüyor.bbu sebeple aracım çok yakıyor diye telaş etmeyin bence.arabam çok caz yakıyor diyenlere de fazla inanmayın bence. 1 litre gaz 2,25 lira olmuş.benim 90 mdel favom var.geçen sene aldığımda motoru komple yeni yaptırdım rektifiye falan ettirdim.her yerini elden geçirttim.benim araba bile bu bakımlı haliyle şehir içinde aşağı yukar dediğiniz rakama yakın sarfiyat yapıyor.
Her lafa verilecek bir cevabım vardır.Lakin ; bir lafa bakarım ,laf mı diye? Birde adama bakarım , adam mı diye ?
Kullanıcı avatarı
bozkurt_51
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: alpaslan baba
Arabanız: favorit 136L

İleti hakand » 08 May 2011, 10:45

benimkiside inanılmaz yakıyordu.hatta forumlarda bu konuda bayağı bi msjım vardır bakabilirsin.sonra bi gün ikitelli organize sanayide uzman oto var orada arabanın zincir setini değiştirdim ses yapıyordu.bide sağolsunlar güzel bi karbüratör ve avans ayarı çektiler.arabamı aldım çıktım.ne göreyim çekiş inanılmaz coşmuş araba resmen uçuyor.ama yakıt sarfiyatı yine aynı.dedim en azından çekiş düzeldi bunada şükür.daha sonra araç zincire alışınca 1 ay sonra falan yakıt sarfiyatı kendiliğinden bir düştü.şuan inanılmaz memnunum.
hakand
CLASSIC
CLASSIC

İleti babaforman » 08 May 2011, 18:54

benim formanı denedim 184 klm yaptım sinop - türkeli arası 16.67 ltr aldı 40 lira bana normal geldi lpg burda 2.40 civarında sizce nasıl
babaforman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: nejdet gün
Nereden: Sinop
Arabanız: forman

İleti forman37 » 08 May 2011, 20:53

1,3 motor dıyolar alay edıyolar .. bının dedım arabaya bı hadımkoy yapıp geldım . gazda 170 i rahatca gorebılıyorum :D aracı benzıne alıp bı daha denıcem ..ama yola çıkmadan once yanıma yedek olarak kılometre saati alıcam nolur ne olmaz :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti ramazanünlü » 08 May 2011, 21:52

arkadaşlar bizim araclar 1300 motor şu anda 1600 motor doganlar şehir dışı kilometrede 020 ile 025 arası yakıyor eger gazın bu haliyle bile bizim araclar 020 kr yakarsa bence bunda başka bişey aramak lazım eger bu 020 şehir ici ise normal ama uzun yolda 015 hadi bilemedin 0170 yaksın bunun uzeri normal degil arkadaşlar benim arac şuan şehir dışı 015 yakıyor ben bu haline bile fazla diyorum sizleri bilemiyorum eger
fazla yakıyorsa şunları bi kontrol edin avans ı düşüktür birde disbüritör ü konrol edin disbirötör ün icinde ikinci motorun kendi kendine verdigi avans var o çalışıyormu ona bakın manifolttan disbirötör e gelen hortum var onu kontrol edin delik veya hava kacagı olmasın siboplara bakın cok sıkı olmasın emme 20 eksoz 25 olacak unutmayın
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti murat öner » 09 May 2011, 10:07

bu yakıt işi bizide mahvetti,,,km de 30 kuruş.distribitör,buji,kablo,egzantirik zinciri,subap ayarı,20 -20 zerre degişiklik yok..şaka gibi işin garibi garibim şahini sattık az yakar diye bunu aldık..şahinle aynı yakıyoz şu an..
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti ramazanünlü » 09 May 2011, 17:50

murat öner yazdı:bu yakıt işi bizide mahvetti,,,km de 30 kuruş.distribitör,buji,kablo,egzantirik zinciri,subap ayarı,20 -20 zerre degişiklik yok..şaka gibi işin garibi garibim şahini sattık az yakar diye bunu aldık..şahinle aynı yakıyoz şu an..

sen ne diyon ya okadar yakarmı hic ya senın gaz kacagı var yada radyatörde hava var ve regülatör tam ısınmıyor birde şunu kontrol et karbüratör ün havası cok kapalı
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir