Akü Şarj lambası sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Akü Şarj lambası sorunu

İleti ayurdagul » 05 Haz 2011, 01:17

Bu konu sitede açılmış fakat işin içinden çıkamadığım için tekrar açtım. Bugün aracımı akü şarj lambasının yanmadığını gördüm ve kaputu açıp dinamodaki kablolara dokunduktan sonra yanmaya başladı fakat bu sefer de hiç sönmedi :? araç rolantideyken sürekli yanıyor ama 2000-3000 devirden sonra sönüyor. bunun nedeni ne olabilir kömürler mi bitmiş diyot sorunu mu var, kayış mı gevşemiş ne yapmam gerekiyor yarın hafta sonu elektirikçi bulamam benim yapabilecğim birşey se uğraşayım çünkü pazar olduğu için gezmeyi planlıyordum. Eğer bu şekilde arabayı kullanırsam yolda kalırmıyım ve ya başka bir şeye zararı olurmu. Birde bu aralar marş alma süresi uzamaya başladı aküyü ölçtürdüm gayet iyi çıktı. yardımlarınızı bekliyorum...

Kullanıcı avatarı
ayurdagul
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Aziz
Nereden: Gaziantep
Arabanız: Fellica Glx

İleti alwaysloser » 05 Haz 2011, 01:24

bağlantılarla alakalı olabilirmi bir temassızlık gibi

2000-3000 sönmesi de garip

kayışın durumu nedir
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti ayurdagul » 05 Haz 2011, 01:29

kayışın durumuna bakmadım hiç şimdi aklıma geldi kayış durumu

bağlantı derken temassızlık durumunda hiç yanmaması gerekmez mi veya hep yanması :?:
Kullanıcı avatarı
ayurdagul
CLASSIC
CLASSIC

İleti alwaysloser » 05 Haz 2011, 01:33

herhagi bir şase durumda olabilir yakın zamanda bu problemi yaşayan burak adında bir üye arkadaşımız var sabah muhakkak bu konuya yorum yazacaktır

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ayurdagul » 05 Haz 2011, 23:33

Evet sonunda yolda kaldım :( aracımla ufak bir gezinti yapıp elektrikçi arayım dedim belki açık vardır diye malum pazar günü bulamadım eve dönerken bir yere uğradım aracı park ettim işimi hallettim ve aracımı tekrar çalıştırmak isteyince çalışmadı marş almadı akü zorladı. bende akü biraz kendini toplasın diye 1 saat e yakın çalıştırmayı denemedim. 1 saat sonra benzinde çalıştırıp hemen gaza aldım ve eve geldim. Evin oraya park etttim ve meraktan stop ettim ve tekrar çalıştırmayı denedim bu sefer kontağı çevirdiğimde hiç tık ses yok sanki birşey boşa dönüyormuş gibi kaputdan ses geliyor. Acaba marş dinamosu da mı gitti :( Benim bu araca toplam masrafın ne olur acaba yardımlarınızı bekliyorum. bu arada alwaysloser ilginiz için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
ayurdagul
CLASSIC
CLASSIC

İleti ayurdagul » 06 Haz 2011, 22:22

yardım edecek kimse yok galiba :(
Kullanıcı avatarı
ayurdagul
CLASSIC
CLASSIC

İleti ayurdagul » 09 Haz 2011, 09:00

Arkadaşlar çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz :shock:
Kullanıcı avatarı
ayurdagul
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 09 Haz 2011, 11:45

bu arızalar genelde şarz dinamosunun içinde kartal diyor dedikleri bir diyor vardır bu diyor genelde lehimlerinden çıkar veya bozulur vb yani aslında normal bir doğrultma diyottur yani örnek:1N4007 bundan dolayı akü şarz olmaz bu diyoru değiştirisen olay tamamdır favoritlerdede aynıdır sannımca
birde benim favodada normal çalıştırdığımda akü şarj lanması yanıyor devir saati 2 ye gelince lamba sönüyor sonra normal çalışmaya devam sadece ilk çalıştırdığımda böyle şu anakadar bir sorun yok akü de.
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti rasyonel » 09 Haz 2011, 19:40

bekocan benim felide de aynı olay var akü lambasının yanıp sönmesini sağlayan bi diyot varmış onlan alaklıymış bir problem yaratmıyor sadece ilk marşta oluyor 2000 devire kadar gaz verince sönüyor bir daha yanmıyor sarj etmeme gibi bir problem yaratmıyor bir arkadaşımdada skoda pick up var ondada aynı olay var kronik bişi sanırım...
rasyonel
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: burak orta
Nereden: Sakarya
Arabanız: felicia

İleti bekocan » 09 Haz 2011, 19:55

aynen sorun değil yani
2bin devirde otomatikmen lanba sönüyor bu bunlara özğü
zaten ölçü aleti kullanmayı biliyoriseniz kutup başlarına gelen voltajı hem lamba yanarken hemde sönükken hemde hafif gaz vererek voltajın yükseldiğini ğöreceksiniz
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erhan9999 » 10 Haz 2011, 08:31

AYNI DURUM benim başımada geldi hiç ses yoktu dedim marş motoru gitii eyvah dedim çok enterasan elektirikçiye geldim dedi kömür bitmiş yalan olmasın para aldımı almadımı hatırlamıyorum ama 5 dakikada canavar olmuştu...beniim 2 yıdlrı tek sorunum var akü ışığım hafifte olsa yanıyor farladr açıkken hatta gaza basınca dahda belirgin oluyor...

BiLeCikLi
Kullanıcı avatarı
erhan9999
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: eran bilecikli
Nereden: Bilecik
Arabanız: felicia

İleti ayurdagul » 10 Haz 2011, 15:56

Valla mecburen gittim yaptırdım çünkü şarj etmediği için aküyü boşalttı ve marş almadı elektrikciye gittim diyot tablası gitmiş dedi. 27 liraya diyot tablası aldım aküyü şarj ettirdim el emeği ile beraber 45 lirada elektirikciye verdim.
Kullanıcı avatarı
ayurdagul
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 10 Haz 2011, 21:59

ğiden diyot tablası değil diyotu bilirseniz eğer diyorların yenisini takın tamam 4 tane diyot 1tl
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayurdagul » 10 Haz 2011, 22:34

bekocan yazdı:ğiden diyot tablası değil diyotu bilirseniz eğer diyorların yenisini takın tamam 4 tane diyot 1tl

Elektrikci Diyot tablasını değiştirdi 27 liraya aldım komple tablayı
Kullanıcı avatarı
ayurdagul
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 11 Haz 2011, 09:21

eski tablada yanık patlak ğörebildinmi bence ğöremedin
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayurdagul » 11 Haz 2011, 11:19

bekocan yazdı:eski tablada yanık patlak ğörebildinmi bence ğöremedin

Eskisini elime aldığımda bir kararma erime yanma patlama gibi birşey görmedim üstünde 6 tane diyot vardı, elektrikci bi ölçü aleti ile diyotları denedi diyot tabalası gitmiş deyince yenisini aldırdı.
Kullanıcı avatarı
ayurdagul
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 11 Haz 2011, 21:37

6 tane diyotu yanisini 1.5 tl ye alırsın değiştir elinde yedek tabla kalsın
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alwaysloser » 12 Haz 2011, 01:21

bu gece itibariyle bende de akü lambası yanmama problemi başladı

otobanda biraz fazlaca zorladım aracı neyse işimiz bitti evlere dağılacağımız sıra göğüs ışıkları soluklaşmaya başladı stop ettim tekrar marşa basman istedim şarş ışığı yanmadı neyse bir süre bu şekilde gittim baktım göğüs ışıkları tam gidiyor stop ettim marş denedim gıv gıv etti bıraktım 5 dk sonra tekrar bastık yavaştan hızlıya marş bastı farları yarı açık yarı kapalı evime geldim sorunu çözemedim kayış 1 haftalık

alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir