motor takozu nasıl degiştirilir

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motor takozu nasıl degiştirilir

İleti ramazanünlü » 07 Haz 2011, 17:13

arkadaşlar bana bi yardım etseniz benim aracın motor takozu degişecek bunu da kendim yapmayı düşünüyorum ama nasıl yapacagımı bilemiyorum hatta bügün kaputu actım nasıl yapacagımı bilemedim düşüne düşüne kafayı yiyecektim asıl kafamı karıştıran devirdaim takozu bonu nasıl yapacam lütfen yardım edin yarım işim o olacak

ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti forman37 » 07 Haz 2011, 19:41

ben kendım değiştirdim bıraz zahmetlı oldu ama kopması fazla surmedı :( 1 ay sonra yıne aynı koptu yerınde olsam ellemem yıne kopucak çunkı devırdaım pompası sokulmesı gerekıyo onun ıcınde motorun karter altından askıya alınması lazım .devırdaımın yerınden cıkarması çile resmen yanı anlıcağın usda bosuna ugrastım 1 ay sonra yıne koptu :(
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti jawacı » 07 Haz 2011, 20:03

ramazan kardeşim geçenlerde kendim değiştirmedim ama usta değiştirirken biraz izleme fırsatım oldu. çokta zor bir iş değil. devirdaim i sökmeye başlamadan önce motoru aşağıdan kriko ile destekle. motor takozunun cıvatasını sökünce motor aşağı düşer. motor takozunun içinden geçen cıvatanın somununu sök. cıvata çıkmayacakmış gibi duruyor ama tam karşısında kaportada bir delik var, oradan dışarıya alabilirsin. takozun hemen gerisinde cıvataya yataklık yapan kaportaya bağlı parçayıda sökmelisin. sonra devirdaim in vidalarını söküp devirdaimi al. bunun takozu yerine preste sıkı geçmedir. çekiçle falan söküp takmaya kalkma yuvası bozulur. sadece takozu değiştirmek istersen yeni takozda preste sıkı çakılmalı. boş olupta yuvasında dönerse iş yapmaz. ben takozun orj. ni 25 tl ye bulmuştum. komple taiwan malı devirdaim de 50 tl idi. ben komple devirdaimi değiştirdim, memnunum da bir sorun yok. sanada tavsiye ederim. kolay gelsin.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti ramazanünlü » 07 Haz 2011, 20:07

verdigigin bilgi icin teşekkür ederim ama biraz acıklama yapsan nasıl yaptıgını zahmet olmassa şim sadece devirdaimi sökmek yeterli oluyormu yani o kulagıda cıkartacakmıyız motoru askıya almak kolay onu yaparımda yaptımda hala bugün ama ama devir daimi sökemedim
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jawacı » 07 Haz 2011, 20:11

devirdaimi yerinden almak için takozun içinden geçen cıvatayı söküp aldıktan sonra arkadaki kulağı sökmelisin. sonra devirdaimin etrafı rahatlayacak. ondan sonra devirdaimin vidalarını söküp alabilirsin.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ramazanünlü » 07 Haz 2011, 20:22

jawacı yazdı:ramazan kardeşim geçenlerde kendim değiştirmedim ama usta değiştirirken biraz izleme fırsatım oldu. çokta zor bir iş değil. devirdaim i sökmeye başlamadan önce motoru aşağıdan kriko ile destekle. motor takozunun cıvatasını sökünce motor aşağı düşer. motor takozunun içinden geçen cıvatanın somununu sök. cıvata çıkmayacakmış gibi duruyor ama tam karşısında kaportada bir delik var, oradan dışarıya alabilirsin. takozun hemen gerisinde cıvataya yataklık yapan kaportaya bağlı parçayıda sökmelisin. sonra devirdaim in vidalarını söküp devirdaimi al. bunun takozu yerine preste sıkı geçmedir. çekiçle falan söküp takmaya kalkma yuvası bozulur. sadece takozu değiştirmek istersen yeni takozda preste sıkı çakılmalı. boş olupta yuvasında dönerse iş yapmaz. ben takozun orj. ni 25 tl ye bulmuştum. komple taiwan malı devirdaim de 50 tl idi. ben komple devirdaimi değiştirdim, memnunum da bir sorun yok. sanada tavsiye ederim. kolay gelsin.

teşekkür edrim ama o kaportaya yataklık yapan vidaları nasıl sökecem alttanmı yoksa üst taraftanda cıkıyormu
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jawacı » 07 Haz 2011, 20:32

yukardan bakınca görünüyor. 3 tane somunlu cıvata var. somunları yukarda duruyor. yalnız bunları sökmek için lokma takımı gerekir.
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ramazanünlü » 07 Haz 2011, 20:47

jawacı yazdı:yukardan bakınca görünüyor. 3 tane somunlu cıvata var. somunları yukarda duruyor. yalnız bunları sökmek için lokma takımı gerekir.

evet ama benim asıl anlayamadıgım gördügüm kadarıyla o vidalar uzun saplama vida eger aşagıdan sökülüyorsa bu benim yapabilecegim iş degil kanal olması gerekir üsten sökülüyorsa bonu yaparım benim bilmek istedigim bu vidaları üsttenmi söküyorlar
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jawacı » 07 Haz 2011, 20:49

üstten sökülüyor ama alttanda lokma anahtarla tutmak gerekir.
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ramazanünlü » 07 Haz 2011, 20:53

jawacı yazdı:üstten sökülüyor ama alttanda lokma anahtarla tutmak gerekir.

cok teşekkür edrim verdigin bilgiler için arkadaşım yarın inşaallah başarılı olurum
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jawacı » 07 Haz 2011, 20:57

kolay gelsin ramazan ,zaten başlanmış işin yarısı bitmiştir. :)
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 07 Haz 2011, 20:58

o gorduğunuz somunlar sasıye sabıt olduğu ıcın sadece alltan sokerek alabılırsınız ustten herhanı bı takımla tutmanız gerekmıyo ;) cıvatalar yanlıs bılmıyosam 16 mm lıktı .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti ramazanünlü » 07 Haz 2011, 21:01

forman37 yazdı:o gorduğunuz somunlar sasıye sabıt olduğu ıcın sadece alltan sokerek alabılırsınız ustten herhanı bı takımla tutmanız gerekmıyo ;) cıvatalar yanlıs bılmıyosam 16 mm lıktı .

ama üsttende söküldügünü söylüyorlar
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 07 Haz 2011, 21:10

öyle bısey goremedım ben alttan uc tane 16 lık cıvataları sokunce zaten kulağın bı parcası ayrılmıs oluyo lastığın ıcınden gecen cıvatayıda camurluğun ıcınden yanı amortısorun ordakı delıkten sokuyosunuz sonra devırdaımın 4 tane 13 luk somununu sokmek kalıyo sonra iş bıter
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti jawacı » 07 Haz 2011, 21:15

ramazanünlü yazdı:
forman37 yazdı:o gorduğunuz somunlar sasıye sabıt olduğu ıcın sadece alltan sokerek alabılırsınız ustten herhanı bı takımla tutmanız gerekmıyo ;) cıvatalar yanlıs bılmıyosam 16 mm lıktı .

ama üsttende söküldügünü söylüyorlar
mustafa nın dediği gibi alttanda sökülebilir. dediği gibi üstte görünen somunlar sabit olabilir. dediğim gibi kendim sökmedim ama usta sökerken biraz takip ettim. durum bu.
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 07 Haz 2011, 21:18

ramaz usta ıstersen bana ozelden msnını ver ben sana resmını atayım ust tarafın
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti ramazanünlü » 07 Haz 2011, 21:47

forman37 yazdı:ramaz usta ıstersen bana ozelden msnını ver ben sana resmını atayım ust tarafın

ramazan_unlu64@hotmail.com msn bu bekliyorum
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sekoseko » 09 Haz 2011, 20:57

eğer ilk kez değiştireceksen bence sadece takozu alma çünkü takoz yuvasına pressle giriyor çok uğraştırır ayrıca pessletme parasıda alıcaklar.
Sen komple devirdaim al ama kalitelisini al.
Komple değiştirmek daha basit.Anlatmayla olmaz hocam izah edilirse videolu şekilde anca anlarsın.Benden sana tavisye ben 3 defa değiştirdim.Sonunda kalitelisini aldım 50 liraya.3 4 aydır bişey yok.
wWw.SkodaFavorit.org
sekoseko
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: seko
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir