Bir hafta sonu kazığı hikayesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bir hafta sonu kazığı hikayesi

İleti bekocan » 26 Haz 2011, 20:41

Arkadaşlar son hesaplarımda 93 favoritim 273 tl yakmıştı cumartesi bu iş böyle olmaz bir gazcıya ayarlatayım dedim gazcıya ğittim gazcı eliyle herhangi bir makinaya bağlamadan ayarladı , iyi mi oldu dedim abi böyle kullan fazla yakarsa beyni değiştirceğiz dedi tamam dedim borcumuz 5 tl vedik.
bu ustaya pek ğüvenmedim ben bilğisayrla ayar istemiştim arkadaşa ğittim o da abi fazla yakıyorsa illaki beyini değiştirmen gerek dedi tamam değiştirelim dedim ne kadar: yandaki gazcıya sordu lavato 130 atiker 70 olur dedi
bende 4 5 sene kullanacağımdan iyisi olsun dedim lavoto taktırdım ; gazı enson ayarlama yaparken usta birtürlü rolantiyi düşüremedi en sonunda sen karbratörcüye bi ğit ayar yaptır dedi yapılması gerekiyorsa ne yapalım olur dedik
saşmaz dan kalktık oto 88 sanayi sitesine karbratörcüye geldik gelirken 20 tl lik gaz ve 10 tl lik benzin aldım . usta baktı bir köpük sıktı karbratöre motor stop etti abi hava alıyor dedi contalar değişecek tamam yap dedim
beni buraya yollayan ustaya sorduğumda kaça yapar acaba dedim 30 ila 35 el emeği alır dedi artı massaflar ne yapak yapacaz dedim
neyse usta karbratörü söktü en altaki plastik contayı bana demirini al gel dedi bende contanın demirini aldım 30 tl birde kücük ufak bir körüklü contada alındı 30 tl içinde
ustada karbratörü temizlemek için 3 tl benden aldı ğitti tiner aldı geldi karbratörü ğörmediğim bir tezgahta temizlemiş bir kaç yerininde contasını gılınğirik conta takarak değiştirmiş geldi ve yerine taktı her neyse ora bura ayarlarını yaptı tamam abi dedi usta şimdi nasıl yakacak bak 275 yakıyordu şimdi düşecekmi dedim tabi abi yakıt azalacak dedi iyi peki dedim borcumuz nedir 70 tl yeter içimden yuh dedim ,ordan ayrıldım
gelirken motor gene düzensiz çalışıyordu rolanti bir türlü düzenli çalışmadı istediğim ğibide yakıtı gene iyi yakamadık yarım gazda iyi az daha basınca boğulurgibi duruyo motor canım sıkıldı akşam öylece braktım
pazar sabahı çalıştırdım az zor çalıştı önceden cikle çalırdı çalışırken 1200 devirde felan dururdu ısınınca normal 800 devire dönerdi şimdi ilk çalıştırmamda 600 devirde çalıştı motor tabi ki sallanıyor sanki sitop edecek az çalışsın ısınınca rolanti belki yükselir dedim nafile aynı
1. fiteste hızlı bir şekilde pati yapar ğibi aracı kaldırırsan motor boğuluyo gaz yemiyo aynı şekilde 2 . fitestede fazla gaz verirsen motor gene çekmiyo ancak devrini alınca normal gaz yemeğe başlıyor
vel hasılı aractan baya soğudum çalıştırmak bile istemez konumdayım
kısaca beyin boşuna değişti karbratör cüye artık nedenir bilmiyorum daha öncedende motor iyi çekmiyor diye baskı balata değişmişti 250 tl vertim tim oda boşa çıktı çıkan balatada birşey ğörmedim iyiyidi yani
cumartesi ki masraflar
5 gaz ayarı+130 lavota beyin+10 ön tekerlekler balans+20 lpg+10 benzin+30 karbratör parçaları+70 işcilik=275 toplam
275 tl yakan aracım sizce yakıt düşerse ne kadar düşer bilmiyorum düşerse eğer ben bu 275 tl yi ne kadar zamanda telafi ederim ben hesaplayamadım buyrun siz hesaplayın.

Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti mustklc » 26 Haz 2011, 22:15

arkadaşım sen kötü usta kurbanı olmuşsun. eski aracımda da benzer sorunlar yaşadım.

araç gazda istop ediyordu, gitmiyordu. lpgci enjektörü değiştir düzelir dedi gittim 350 liraya enjektör aldım. daha beter oldu. ondan sonra topu başka ustalara attı, buji kablosu şu bu değişecek dedi. 200 lira da öyle harcadık. velhasılı kelam adam olmadı. sonra sattık gitti aracı kurtulduk.

usta deyince aklıma bıyık altından pis pis sırıtan, 5 dakikada 50 lira kazanabilen, üçkağıtçı, beceriksiz yalancı bir tip geliyor. az istinalı hepsi öyle. bu adilere para yedirmemek lazım. 70 lira karbüratöre alan usta uçmuş, vermemek lazımdı. hatat baştan sorsaydın iyiydi.

bu dertten çok çektim, ustaları ihya ettim. küçük yerde yaşıyorum. sürekli cüzdanımı yolan ustalar şimdi onlara gitmeyince , yolda görünce selam vermiyorlar bana, yan yan bakıyorlar. icim acıyor inan. yazıklar olsun diyorum.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti firarim19 » 26 Haz 2011, 23:36

Abi şerefsiz bunlar,

Hersey usta meselesi 1 ustan olacak,

7 sene bındım favoya boyle seyler hıc yasamadım ,

suan felideki motor aynı abi, en son ayarımla sehir içi 230 falan yakıyor . bilgine.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti bekocan » 28 Haz 2011, 21:21

ustalar aracım adam gibi olsa gam yemeyeceğim ama fişek ğibi olması lazımken devir almıyor sanki boğuluyor az devir alınca normal gaz yemeye başlıyor açıkcası direksiyona oturmak tan soğudum bu ğün ğelirken başka bir ustaya sordum
gazı kesik kesik yiyo az devir alınca normal gazı yemeye başlıyordedim adam kapıtu açtı 10 saniye dinledi abi senin siboplar sıkıyo motor akmıyo dedi 10 saniyede anladıysa artık gerçekten ya usta yada sahtekarlardan biri bu da ne yapsak anlamadım.
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti orhun » 28 Haz 2011, 21:46

Arkadaşım geçmiş olsun bende ustalardan çok çektim kazıklandım skodalar türkiyede sorunlu ,hararet eden araçlar olarak bilinir halbuki skodalar çok iyi araçlardır sorunlu olan skodaya doğan şahin gibi müdahale eden ustalardır malesef türkiyede skoda ustası yok fiyat konusuna gelince 70 lira çok 30 alması gerekirdi ama sanayide mutlaka pazarlık yapmak gerekir aksi halde kazıklanmamak kaçınılmazdır bir saatte o parayı haketmiyor o paraya 2 gün çalışan çok insan var.
Kullanıcı avatarı
orhun
CLASSIC
CLASSIC

İleti mustklc » 29 Haz 2011, 10:35

usta iki çekiç sallıyor bir tornavida 100 lirayı cebe atıyor. ondaki takım torna, lift vs bende de olsun yapamazsam ne olayım.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

Favorit & Forman