FREN MERKEZİNİN HAVASINI ALMAK

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FREN MERKEZİNİN HAVASINI ALMAK

İleti elvis » 13 Tem 2011, 07:15

Arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlara danışmak isterim:
Arka fren (silindir gibi olan) değiştirdim,yenisini takıp havasını almaya çalıştım,fakat bi yerde yanlış mı yaptım?
Bir kişi sürekli pedalı pompaladı ben de hidroliğin kesiksiz gelmesini bekledim.ilk önce ufak ufak püskürttü sonra tamamen kesildi,yani hiç gelmemeye başladı.Aksine bir de pedalı basarken havayı dışarı üfleyip geri bırakırken de tekrar hava emmeye başladı.:shock:
Sonra da saat geç olduğu için bıraktım.Aklıma takılan acaba arabayı çalıştırıp da mı denemeliydim?:idea:
Çünkü en son lastiği taktığımda arabayı çalıştırdım ve pedal boşalıverdi,ama karanlık da çökmüştü...daha sonraya bıraktım.
Haftaya Pazartesi muayeneye gideceğim,o yüzden halletmek istedim...
Konu hakkında yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

elvis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürsel
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 Bordo Favorit LX

İleti des2009 » 13 Tem 2011, 08:41

bence arabayı çalıştırıp yapman gerekti.
Kullanıcı avatarı
des2009
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sedat
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti elvis » 13 Tem 2011, 09:13

des2009 yazdı:bence arabayı çalıştırıp yapman gerekti.

Aklıma geldi fakat geç olmuştu,takımları bile fenerle topladım...
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti driver112 » 13 Tem 2011, 09:20

fren havası nasıl alınır? fren pedalını pompalayıp basılı tutarken hava alma cıvatası gevşetilip biraz hidrolik boşalınca tekrar sıkılır. sonra tekrar pompa yap ve basılı tut. cıvatayı gevşet ve tekrar sık. hidrolik köpüksüz gelene kadar tekrar et...... bence siz bu işi yanlış öğrenmişsiniz.
driver112
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: felicia

İleti zeybek » 13 Tem 2011, 09:23

Havasını şöyle alacaksınız. Bir kişi araba çalışmazken 6-7 kes pompalayacak ve son pompalamadan sonra frene tamamen basılı kalacak şekilde tutacak. O frene basılı tutmuken siz somunu açıp az bir miktar hidrolik ve hava karışımının çıkmasını sağlayacaksınız. Burdaki püf noktası açıp bırakıp sonuna kadar akmasını beklemek değil az bir miktar akıtmak. Sonra tekrar pompalayıp basılı tutacak siz havasını alacaksınız. Bu anlattıklarımı hava bitene kadar devam edeceksiniz. Unutmayın az bir miktar akıtacaksınız. Açıp sonuna kadar akıp durmasını beklemeyeceksiniz.
zeybek
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Karabük
Arabanız: Felicia 1.3 GLX

İleti elvis » 13 Tem 2011, 09:52

driver112 yazdı:fren havası nasıl alınır? fren pedalını pompalayıp basılı tutarken hava alma cıvatası gevşetilip biraz hidrolik boşalınca tekrar sıkılır. sonra tekrar pompa yap ve basılı tut. cıvatayı gevşet ve tekrar sık. hidrolik köpüksüz gelene kadar tekrar et...... bence siz bu işi yanlış öğrenmişsiniz.

Daha önce en az her 6 ayda bir yaptığım birşeydi,sadece merkez değişice fark eden bişey oluyormu?
Çünkü civatayı defalarca sıkıp açtım,hava boşalması için fakat nafile...hidrolik gelmedi...Motor çalışırken mi yapmam gerek bu işlemi,çünkü daha önce hiç çalıştırmadan da havasını almıştım....
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti elvis » 13 Tem 2011, 09:55

zeybek yazdı:Havasını şöyle alacaksınız. Bir kişi araba çalışmazken 6-7 kes pompalayacak ve son pompalamadan sonra frene tamamen basılı kalacak şekilde tutacak. O frene basılı tutmuken siz somunu açıp az bir miktar hidrolik ve hava karışımının çıkmasını sağlayacaksınız. Burdaki püf noktası açıp bırakıp sonuna kadar akmasını beklemek değil az bir miktar akıtmak. Sonra tekrar pompalayıp basılı tutacak siz havasını alacaksınız. Bu anlattıklarımı hava bitene kadar devam edeceksiniz. Unutmayın az bir miktar akıtacaksınız. Açıp sonuna kadar akıp durmasını beklemeyeceksiniz.

Aynen öyle yaptım arkadaşım...daa...nafile,hidrolik gelmiyor,hatta boru mu tıkalı diye kontrol ettim, hava sorunsuz gidip geliyor...bi yerde bi yanlışlık yapılıyor ama nerede,bu iş bukadar zor değildi...
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti ramazanünlü » 13 Tem 2011, 10:03

elvis yazdı:Arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlara danışmak isterim:
Arka fren (silindir gibi olan) değiştirdim,yenisini takıp havasını almaya çalıştım,fakat bi yerde yanlış mı yaptım?
Bir kişi sürekli pedalı pompaladı ben de hidroliğin kesiksiz gelmesini bekledim.ilk önce ufak ufak püskürttü sonra tamamen kesildi,yani hiç gelmemeye başladı.Aksine bir de pedalı basarken havayı dışarı üfleyip geri bırakırken de tekrar hava emmeye başladı.:shock:
Sonra da saat geç olduğu için bıraktım.Aklıma takılan acaba arabayı çalıştırıp da mı denemeliydim?:idea:
Çünkü en son lastiği taktığımda arabayı çalıştırdım ve pedal boşalıverdi,ama karanlık da çökmüştü...daha sonraya bıraktım.
Haftaya Pazartesi muayeneye gideceğim,o yüzden halletmek istedim...
Konu hakkında yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

ben anlatayım bak önce arabayı calıştır bir kişi şöför mahaline gecsin firene pompalamaya başlasın sertelince basılı tutsun sen de buarada söför mahalindeki ön taraftaki tekerden yerini biliyorsun civatayı gevşet pedal aşagıya düşünce o kişiye söyle ayagını pedaldan cekmesin şimdi o gevşettigin vidayı sık şimdi o kişiye söyle pompalasın serteldimi basılı tutsun pedala şimdi yine gevşet kesiksis hidrolik gelesiye kadar buna devam et ordan öbür ön tekere gec aynı şeyi burdada tekrarla şimdi arkaya geç sol arka tekerden başlıyacaksın aynı şeylere devam et saga geç aynını yap bitti bu kadar firen zıpkın gibi olmuştur (bak bu arada vidayı gevşetirken dikkat et hidrolik gözüne gitmesin) tabi bu arada hidroliginide kontrol etmeyi unutma eger hidroligin biterse bir daha başa dönmen gerekir onun icin hidroligide kontrol et dur
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti elvis » 13 Tem 2011, 11:32

teşekkürler arkadaşlar,tüm bilgileri derleyip tekrar deneyeceğim.
elvis
CLASSIC
CLASSIC

İleti elvis » 15 Tem 2011, 09:49

Arkadaşlar frenler OK!!Araba çalıştırılınca hemen aldım havayı...
Şimdi bi frenciye gidip ince ayar yaptırmak kaldı...
elvis
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir