Bujiler,şarj dinamosu ve fren balataları değişecek...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bujiler,şarj dinamosu ve fren balataları değişecek...

İleti Kutay ALBAYRAK » 15 Tem 2011, 18:40

Herkese cevapları için şimdiden teşekkür ederim.Bujilerimin ve balatalarımın değişmesi gerekiyor ayrıca bunun yanında arabada sürekli akü lambası yanıyordu forumda daha evvel bahsedilen konuları da okudum fakat benim lamba komple yanıyor yarı sönük falan değil akü şarjı 13 watt geldi şarj dinamosundanmış ustanın dediğine göre...Brisk ve Bosch markalar geçiyor yine forumda bujiler için... Yapmışken aracıma en iyisini yaptırmak istiyorum,yakıtta da etkili malumunuz bujiler vs. en iyi ayar olacak şekilde bunu hangi marka bujiler ile yaparım? Ayrıca Ankara'da oturan arkadaşlara soracağım kısım da şarj dinamosunu yaptırmak için nereyi önerirsiniz? Balatalar o kadar sorun teşkil etmiyor benim usta buji değişimini ve balataları halledecek ben sadece parça temini yapacağım almışken de bu kadar derdimi çeken Favo'ma en iyisini yapayım...

Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutay ALBAYRAK
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Favorit

İleti bekocan » 16 Tem 2011, 22:12

kutay sanayiye düşersen vay haline
bujileri al kendin tak kimi boşh diyo kimi brisk hanğisi ucuzsa al tak yeni olsun kafi ama orjinal olsun
sarj dinamosunuda 2 vidası 2 kablosu var sök dışarı al zaten üzerindeki diyor bölümü ğörürsün yenisi ile değiştir olay tamamdır
balatalarda kolay ama diske bağlı disk temizse değiştirirsin değilse diskle beraber takarsın kolay işler hele sen işe başla yaparsın yaptırız sana işleri
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Arabanız: 93 favorit

İleti Kutay ALBAYRAK » 17 Tem 2011, 12:37

Çok sağolun Bektaş Hocam...Fakat yeterli motor bilgim yok parça değiştirecek kadar kendim bakımlarını falan yapıyorum ama parça sök tak işine cesaret edecek kadar bilgim yok o yüzden çetrefilli geliyor bana işin açık tarafı zaten ücret ödeme durumu yok ustama o yüzden işi bilene bırakayım diyorum yapmasına elbet yapılır ama bayağı bir uğraştırırım sizi anlatmakla...
Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 17 Tem 2011, 12:49

Ustanız gerekli teşhisi koymuş. Ben de katılıyorum.

Şarj dinamosunu değiştirin. mümkünse orijinal kullanın bulamazsanız hurda veya ikinci el satanlardan temiz bir tane alıp taktırın.

Buji olarak iki marka da olabilir. Bunu da yine ustanıza sormanızda yarar var.

Aracınıza baktığınız sürece sorun çıkarmaz. Sanırım siz de aracınıza bakma eğiliminde olduğunuzdan en iyisini yapmaya uğraşıyorsunuz. Şimdiden kolay gelsin.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti Kutay ALBAYRAK » 17 Tem 2011, 13:12

Aynen söylediğiniz gibi araca bakım yapma konusunda titizim arıza yaptığı zaman ücret ödemeyi ustaya falan mecbur kalmayı sevmiyorum zamanında bakım yaparak hem daha masrafsız hemde daha iyi biçimde binmek istiyorum arabama...Bilgim yettiği kadarıyla yapmaya çalışıyorum bakımlarını bu konuda forumdan siz arkadaşlardan da çok şey öğrendim buradan öğrendiğim bir sürü şeyi uygulamaya çalıştım aracımdaki iyileşmeleri kendi gözümle gördüm...Fakat daha evvel elimi dahi vurmadığım bir iş olduğu için sormayı uygun buldum yardımlarınız için teşekkür ederim aslında cesaret edeyim nasıl yapıldığını araştırayım ve kendim buji işini ve şarj dinamosunu tamir edeyim diyorum balataları yine ustası yapsın alet edevat onlarda var nasıl olsa hemde fren tehlikeli iş bence hayatını riske atmaya gerek yok acemilik kurbanı olup kimsenin canını yakmayım...Ama bu konuda daha çok fırın ekmek yemem lazım...
Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti syossett » 17 Tem 2011, 21:12

Dostum .. otomobil ciddi iştir.. şakaya, ihmale gelmez.. Her kişi de fren balatalarını, bujileri, dinamoyu kendisi takamaz başına daha buyuk ve ciddi işler açarsın.Asıl önemli olan, işi iyi yapan ve kazıklamayan ustayı bulmak. Ben kendi adıma söyluyorum, şamaz da sebahattin ustadan başksına da gitmem. Yeni aldığım arabada çekiş sorunu vardı aynı gün halletti önce distrübtörü beğenmedi , çin malı idi.. sonra da trigel zincirinin gevşek bağlandığınıu tespit etti. sente kaçmış yani.. takamamışlar. O da çin malı ıdı onu da değiştirdi ve arabam ın çekişi inanılmaz değişti. Son olarak karter koruma takalım dedi, parçacı da yokmuş, kendisinde olan çıkma bir kapağı bir saat çekiç ile düzeltti ve taktı 60 lıralık malzemeye de 10 lıra aldı saolsun .. Her neyse , benım tavsıyem ıyı bır usta bul once fiyat al ve tamir yapılırken arabanın basında dur... Selametle...
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

İleti bekocan » 17 Tem 2011, 21:58

sanayiye düşenler iyibilir ustanın yanında durman hiçbirşey değiştirmez millet cin olmuş kutay kardeş sen bu işe bir el at bak kendisi arka arkaya gelir zaten elin az tornavida tutsun ben sana sipopları ayarlatacağım yeterki güven kendine olmadı al arabayı gel benim binanın önüne ben tarif ederim
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kutay ALBAYRAK » 17 Tem 2011, 22:53

Şu Sebahattin Usta'nın methini bayağı zamandır duyuyorum forumda ve forum haricinde de duydum aslında bir gidip göstermek lazım haklısınız araba işi şakaya gelecek bir iş değil ama bunun yanında da bence şoför koltuğunda oturmanın hakkını da,bakımını tamirini yaparak da vermek lazım bu yüzden Bektaş hocama da katılmıyor değilim.Bir tanıdığım vardı yolda motor indirip tamir edip akşamına gideceği yere giden...Oldu mu da öyle şoför olmak lazım aslında para verip yaptırıp oldu deyip de gönül rahatlığıyla da binilmez dediğiniz gibi cin olmuşlar artık...Bektaş hocam fena gaza getiriyorsun beni demedi deme ilk başta malzemeleri alayım hele ondan sonra da geleyim yanına madem müsait olduğun bir zaman yapalım şu buji işini ayrıca tanışmış da oluruz yine de balata işini ustasına bırakacağım onu da olmadı Sebahattin Ustaya götürür onunla da tanışmış oluruz...(Bektaş Hocam adresini özelden gönderirsen müsait zamanında geleyim yanına)
Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 18 Tem 2011, 21:44

bu forum insanı usta yapar paran bolsa heryer sanayi herşeyi sıfır taktır lakin yolda kalırsan seni ğörürüm o zaman
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ewregungor » 19 Tem 2011, 09:16

bujileri ben yeni aldım 4 tane 10TL champion marka çok güzel performansı var ucuz ürün her zaman kötü olcak diye birşey yok hep pahalısına gitmeyin :)
ewregungor
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: emre güngör
Arabanız: T5 Caddy Kangoo chromline Felicia Fun Vs Romi

İleti Kutay ALBAYRAK » 19 Tem 2011, 13:25

Elbette ama orijinali mutlaka ki daha iyi olacaktır.Forumdaki arkadaşlara güvenim tam bu konuda...

Sonuçta herkes buji değişimi yapıyor bir yerden sonra ve bu kadar adam da boşuna seçmiyordur brisk d15yc leri diye düşünüyorum vardır bir hikmeti şahsi kanaatimce...Sadece buji tırnaklarından bile yakıt yanışı etkileniyormuş ki genel olarak yakıt düşmesi bütün favoritçilerin ortak sorunu...Yakıtı tam manasıyla yakacak güvenilir bir buji takımı almanın daha mantıklı olacağı düşüncesindeyim...

Yine de fikir için teşekkür ederim...
Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 19 Tem 2011, 21:33

kutay cep telefonumu yollamıştım lakin akşam 17.30 dan sonra açılıyor ararsan bulamassın
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kutay ALBAYRAK » 31 Tem 2011, 14:48

Öncelikle Bektaş Hocamdan beni affetmesini rica ederek aracımda parça değişimini yapmak zorunda kaldığımı belirtmek isterim... Araçta ayağımı gazdan çeker çekmez teyp,sinyaller falan gitmeye başlamıştı ve uzun yola çıkmam gerekiyordu.Fazla da vaktim olmadığından sanayiye gittim.Brisk DR15YC Yttrium bujilerden aldım ve buji kablolarını değiştirdim.Daha sonra Şarj dinamosunun diyot tabloları tamir edildi.Araçtaki şarj sorunu kalmadı.Distribütör değişti,V kayışı değişti,motor denge kulağı değişti...

Araç uzun yola gidip geleceği ve artık ihtiyacı olduğundan ciddi bir bakımdan geçti.Sibop ayarları soğuk motor 0.20 ile 0.25 arasına güzel bir ayarda yapıldı.Motorun çalışması daha performanslı oldu.Ayrıca herhangi şıkırdama oluşmadı.

Aracımı Güven Skoda'ya götürdüm.Sebahattin Usta ile tanıştık bu sayede... Aracın her ayrıntısı ince ince yapıldı.Araçta şu an full bakımlı olmasından tek eksik yanı fren balataları onları da boş bir zamanda değiştireceğim fakat sanayide yapma niyetinde değilim motor ustası bir arkadaşım yapacak dükkanında...

Tüm bu ayarlardan sonra Ankara-Bolu, Bolu-Mengen, Mengen-Ankara arasında gezmeler dahil 400 km yol yapıldı araç lpg fullendikten sonra yakıt hesabına göre Km başına 166 kuruş yaktı...Çok hoşuma gitti araçın kaçışı ve yakıtı...Bu ayarı hiç bozmak niyetinde değilim sadece lpg ayarından çok iyi anlayan bir arkadaşıma ayarı yeniden yaptıracağım ve fren balatalarını değiştireceğim.

Buji olarak forumun genelini dinleyip Brisk almak çok iyi oldu araç daha güzel marş alıp daha iyi yakmaya başladı.Bence de bundan sonra Brisk Buji...

Ayrıca Sebahattin Usta'ya teşekkür etmek isterim...Sağ arka tekerde uğultu vardı ve jant sanıyordum bilyalarında sıkıntı varmış ki Mengen yolu özellikle berbattı yapım çalışmalarından dolayı olası takla açmaktan ustamın dikkati sayesinde kurtuldum.

Şunu da belirtmek istiyorum hani kimseyi kayırmak istemem Sebahattin Usta babamın oğlu değil fakat işini iyi yapıyor bende parası karşılığında gittim yaptırdım.Hani derdim konuşup bunu forumda daha sonra gidip falan ustaya yaptırdı olarak söylemek değil.Okuyan arkadaşların böyle düşünmesini istemem.

Ayrıca yeniden Bektaş Hocamdan özür dilemek isterim o kadar ilgilendi ama yolculuk acil bir durumdu kendisi ile yapmayı daha çok isterdim bilmesini isterim...

Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 31 Tem 2011, 20:38

Kutay ALBAYRAK yazdı:Öncelikle Bektaş Hocamdan beni affetmesini rica ederek aracımda parça değişimini yapmak zorunda kaldığımı belirtmek isterim... Araçta ayağımı gazdan çeker çekmez teyp,sinyaller falan gitmeye başlamıştı ve uzun yola çıkmam gerekiyordu.Fazla da vaktim olmadığından sanayiye gittim.Brisk DR15YC Yttrium bujilerden aldım ve buji kablolarını değiştirdim.Daha sonra Şarj dinamosunun diyot tabloları tamir edildi.Araçtaki şarj sorunu kalmadı.Distribütör değişti,V kayışı değişti,motor denge kulağı değişti...

Araç uzun yola gidip geleceği ve artık ihtiyacı olduğundan ciddi bir bakımdan geçti.Sibop ayarları soğuk motor 0.20 ile 0.25 arasına güzel bir ayarda yapıldı.Motorun çalışması daha performanslı oldu.Ayrıca herhangi şıkırdama oluşmadı.

Aracımı Güven Skoda'ya götürdüm.Sebahattin Usta ile tanıştık bu sayede... Aracın her ayrıntısı ince ince yapıldı.Araçta şu an full bakımlı olmasından tek eksik yanı fren balataları onları da boş bir zamanda değiştireceğim fakat sanayide yapma niyetinde değilim motor ustası bir arkadaşım yapacak dükkanında...

Tüm bu ayarlardan sonra Ankara-Bolu, Bolu-Mengen, Mengen-Ankara arasında gezmeler dahil 400 km yol yapıldı araç lpg fullendikten sonra yakıt hesabına göre Km başına 166 kuruş yaktı...Çok hoşuma gitti araçın kaçışı ve yakıtı...Bu ayarı hiç bozmak niyetinde değilim sadece lpg ayarından çok iyi anlayan bir arkadaşıma ayarı yeniden yaptıracağım ve fren balatalarını değiştireceğim.

Buji olarak forumun genelini dinleyip Brisk almak çok iyi oldu araç daha güzel marş alıp daha iyi yakmaya başladı.Bence de bundan sonra Brisk Buji...

Ayrıca Sebahattin Usta'ya teşekkür etmek isterim...Sağ arka tekerde uğultu vardı ve jant sanıyordum bilyalarında sıkıntı varmış ki Mengen yolu özellikle berbattı yapım çalışmalarından dolayı olası takla açmaktan ustamın dikkati sayesinde kurtuldum.

Şunu da belirtmek istiyorum hani kimseyi kayırmak istemem Sebahattin Usta babamın oğlu değil fakat işini iyi yapıyor bende parası karşılığında gittim yaptırdım.Hani derdim konuşup bunu forumda daha sonra gidip falan ustaya yaptırdı olarak söylemek değil.Okuyan arkadaşların böyle düşünmesini istemem.

Ayrıca yeniden Bektaş Hocamdan özür dilemek isterim o kadar ilgilendi ama yolculuk acil bir durumdu kendisi ile yapmayı daha çok isterdim bilmesini isterim...

abicim özür dileyecek bir şey yok ben bu foruma geldim geleli bende arkadaşlardan birşeyler öğrendim kendi deneyimlerimimi mümkün olduğunca paylaşmak istiyorum
malum herkesin durumu ğüllük ğülüstanlık değil insanın sanayiye düştüğünde neler yaptıklarını çoğu herkes yaşamıştır resmen soyuyorlar
en basitini söyleyeyim adam ustadır lakin çirkefse ustaya abi şu arızaya bi bakarmısın dersin basitibirşeydir
dersinki ya ne olacak 20 30 ile çıkarız buradan dersin düşünürsün iler ama öyle olmaz o parca şu parca derken vay vay
hele ki önceden pazarlık yapmadıysan şu soruyu sorarlar muhabbet arasında abi ne iş yapıyorsun
işte sihirli soru budur senin işine ğöre fiyat hazırlarlar
bu yüzden bildiğimiz basit şeyleri öğrenmeye ve öğretmeye çalışıyoruz ve bunu yaptıkça sizde ğöreceksiniz gerçekten biz bazan boşa ustaya paraveriyormuşuz diyaceksiniz.
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Kutay ALBAYRAK » 31 Tem 2011, 23:33

Buna bende katılıyorum Bektaş Hocam...Özür dileme sebebim size bir söz verip de başka birşey yapmış olmam;vaktim dar olmasa forumda uğraşarak öğrenerek yapmak tüm kalbimle inanıyorum ki daha tatmin edici işler çıkaracaktır.

Zaten sibop ayarlarından tut da herşeyin yapılışı esnasında ustanın başındaydım ve gerçekten de zaman ve emek harcamak istedikten sonra ve sadece parça fiyatıyla işçilik olmadan herşey yapılabilir sonuçta o insanlar da anasının karnında öğrenmedi ve basitti yapılan işler...Sadece gerekli alet edevat sıkıntı olabilir diye düşünüyorum...

Ama bundan sonraki sibop ayarlarım olsun diğer yapılacak elimden gelen işler olsun;gördüğüm kadarıyla hakikaten basit olduğundan cesaretim kat kat arttı,kendim yapacağım...

Tavsiye olarak da herkese kendinin yapmasını elinden gelebiliyorsa öneriyorum elbette ki...
Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti canfezzz » 01 Ağu 2011, 16:05

syossett yazdı:Dostum .. otomobil ciddi iştir.. şakaya, ihmale gelmez.. Her kişi de fren balatalarını, bujileri, dinamoyu kendisi takamaz başına daha buyuk ve ciddi işler açarsın.Asıl önemli olan, işi iyi yapan ve kazıklamayan ustayı bulmak. Ben kendi adıma söyluyorum, şamaz da sebahattin ustadan başksına da gitmem. Yeni aldığım arabada çekiş sorunu vardı aynı gün halletti önce distrübtörü beğenmedi , çin malı idi.. sonra da trigel zincirinin gevşek bağlandığınıu tespit etti. sente kaçmış yani.. takamamışlar. O da çin malı ıdı onu da değiştirdi ve arabam ın çekişi inanılmaz değişti. Son olarak karter koruma takalım dedi, parçacı da yokmuş, kendisinde olan çıkma bir kapağı bir saat çekiç ile düzeltti ve taktı 60 lıralık malzemeye de 10 lıra aldı saolsun .. Her neyse , benım tavsıyem ıyı bır usta bul once fiyat al ve tamir yapılırken arabanın basında dur... Selametle...

asım abi benim arabanın çekişini halledemedi ama o nasıl olcak sebahhattin ustaya laf yok ama araç gitmeyince gitmiyo başka çareside yok :D
---BaŞKeNTLi---
Kullanıcı avatarı
canfezzz
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Muhammed yılmaz
Arabanız: 94 Favorit lx

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir