93 model forman alıyorum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

93 model forman alıyorum

İleti crepis » 06 Ağu 2011, 13:24

arkadaşlar 2006 model sıfır aldığım 50 bindeki dizel klimalı dacia loganımı satıp 4750 tl ye lpg li 93 model skoda forman almak üzereyim. aracın kasası iyi durumda yürürüde iyi... frene sert basınca pedalda biraz titreme yapıyo sanırım disklerde eğrilik var. ama tutması iyi.
şimdi merak ettiklerim
1. bu araca kaç numaralı yağ koymalıyım ve kaç binde bir değişmeli castrol lpg ye özel 20/50 iyimidir.
2. hava ve yağ filtresini her yağ değişiminde değişmelimiyim.
3. araç 115 binde sahibine ustanın biri egzantrik zincirinde biraz bollaşma var demiş. acaba koparma ihtimali olurmu koparsa ne olur. zinciri değişmelimiyim . bu zincirli olanlar çok uzun ömürlü diye duymuştum.
4. nette bu araca ait kullanma ve bakım kitapçığı varmıdır.
5. acil olarak yapmam gereken neler var.

şimdiden teşekkürler.

crepis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ilker dursun
Nereden: Amasya
Arabanız: 93 model forman

İleti kemalyazici » 06 Ağu 2011, 14:00

aracın yağını değiştirdiğinizde yağ filtresini de değiştiriniz. 20 50 yağ konur ben mobil koyuyorum. hava filtresine siz karar verin ben değiştiriyorum 5 tl sonuçta :)
benim triger zincirimdede hafif bollaşma var şıkırtı yapıyor , kopma yapmaz dedi ustam ama böyle dolaşmakda pek iyi değilmiş yakıta etkisi varmış ve ilerde daha büyük sorunlara yol açabilir dedi.
nette kullanım klavuzu bulmuştum bir ara formatlanınca gitti sizde bulabilirsiniz.
acil olarak arac hararet filan yapıyorsa onu halledin çünkü bakımsız araçlarda olabiliyor sogutma sistemi önemli.
aracınız hayırlı olsun güne güne binin kazasız belasız.
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda forman lx

İleti syossett » 06 Ağu 2011, 14:14

Dostum, triger zincirinde bollaşma, sente kayması arabanın çekişinde çok onemlı bir yer tutar ve yapılması gerekır. Buyuk ıhtımal zincir ya cok eskımıs ya da çin malıdır zira ben kendım yaşadım 15 gun once aldım formanımı . orijinal zincir ankarada 45 tl. ikincisi, su eksıltme olayına mutlaka bak .. eksıltme derken en az 60-70 km yol yapman gerekır aşırı su eksıltme olmasın. Manuel fan kumandası yok ıse taktır. 20-50 castrol uygundur. Yağ fıltrenı ve hava fıltrenı de gerektıgı zamanlarda degıstır. Yag fıltresı 10.000 km olarak hatırlıyorum .Kullanma kıtapcıgı forumda var ararsan bulabılırsın. Acil olarak yapman gerekenler, ( ben yakın zamanda aldıgım ıcın elımden geldıgınce yardımcı olmaya calısayım) fren balataları, diskler.. motor takozu, sogutma sıstemı, fanın işlevi,arka salıncaklar ve ön düzen.. Ben de 93 forman aldım ılk zamanlar baya sorun cıkarttı ama 1100 tl harcadım şimdi hıc bır sounu kalmadı .. hayırlı olsun arkadaşım baska sorun varsa ozelden mesaj atabılırsın..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

İleti crepis » 06 Ağu 2011, 14:14

kardeş teşekkür ederim aracın sahibini uzun yıllardır tanıyorum araçta hararet sıkıntısı yok diyo.
şimdilik sanırım fren diskleri ne baktırırım
bujilerini buji kablolarını distribitörü kontrol etmek gerek kafama takılan bulunduğum yer anadoluda küçük bir ilçe acaba yedek parça sıkıntısı olurmu
crepis
CLASSIC
CLASSIC

İleti syossett » 06 Ağu 2011, 14:19

Olmaz .. sıkıntı yaşadıgın parca olursa zaten forumda kargo ıle yollayan kişiler var . abicigim bende cok ıyı bıldıgım buırısınden aldım, kurus masrafı yok dedı dedıgım gıbı 1100 tl para harcadım . surdukce anlasılıyor . mesela yağ kapagında kremsı bır tabak olursa sorun yasarsın . Tabı kı cok kısı satarken onu cıkarıp sılıyor pırıl pırıl yapıyor. Tavsıyem bın arabaya 60 km yol yap su da eksılme yağ kapagında kremsı madde varmı kontrol et. :D ozetle dedıgım gıbı surmeden kullanmadan anlayamıyorsun . Kaporta duzgun ıse , al derım .Hayırlı olsun ..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti crepis » 06 Ağu 2011, 14:23

bu arada bu araca kaç litre yağ konuyo burda az olduğu için belki usta hatırlamayabilir.
crepis
CLASSIC
CLASSIC

İleti syossett » 06 Ağu 2011, 14:25

4 lıtre lık aldım ben castrol 20*50 ve de mutlaka antıfrızlı sur arabayı bu da cok onemlı..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti crepis » 06 Ağu 2011, 14:30

4 litrenin tamamını kullanıyormuyuz.
crepis
CLASSIC
CLASSIC

İleti crepis » 06 Ağu 2011, 14:31

bide bor katsak faydası olurmu acaba
crepis
CLASSIC
CLASSIC

İleti syossett » 06 Ağu 2011, 15:35

Êvet tamamını kullanıyoruz bor hakkında ıse bılgım yok dostum usta daha ıyı bılır .. ben koymadım..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti 93 forman lx » 15 Ağu 2011, 05:11

kardeşş bor`u çooooookkkk ama çoook tavsiye ederim :idea: :idea: :idea: ben 40 liraya aldım bitane isim vermek istemiyorum ama yemminolsunn araba uçak oldu :D :D :D hem kalkış hem yakıt hemde performans farketti ..
Valla trafik ışığında opel vectra 2.0 16v denk geldi adam alay ediyo gibi bana bakıp gaz veriyodu ışık bi yandı benn ... 1.vites voooooooonn 2 voooooonn 3.vuuuuuuuuuun .4 daaaannn yemin ederim kafa kafaya kalktım arabayla birazz geçiyo gibi oldu ama yan yanaydık valla geçtim adamıı yanımda enişte vardı geçer lan seni diye alay ediyodu ama oda şaşırdı arabayı sat bana diyo şimdi :D :D :D :D kısacası tavsiye ederim ;) ;)
ama araba sıcak iken katman lazım yani 1 saat çalıştıktan sonra filan kat :)
Kullanıcı avatarı
93 forman lx
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bekir uzun
Nereden: Denizli
Arabanız: skoda forman lx 93

İleti hava_gücü » 17 Ağu 2011, 01:58

merhaba arkadaşlar,aranıza az önce katıldım.92model forman sahibiyim.
hava_gücü
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kürşat
Nereden: Muş
Arabanız: skoda forman

İleti hava_gücü » 17 Ağu 2011, 02:05

saat çok geç olduğu için kimse yok galiba.merak ettiğim bir sorum var.Favorit ile Forman parçaları aynımı? Enazından motor parçaları aynı mı?Yedek parça sitelerinde hemen hemen her şey favorit parçası olarak telaffuz edilmiş.Favorit bobini ateşleme beyni bujisi cam sileceği dikiz aynası vs vs.Anladığıma göre iki ihtimal var,birincisi Forman parçası hiç üretimiyor ya da satılmıyor,ikinci ihtimal ise forman parçaları favoritle aynı olduğu için favorit kategorisinde geçiyor. Bilen var mı doğru cevabı?Eğer birinci şık doğruysa forman parçalarını bulmak oldukça zor ama favorit her yerde bulunabilir anlamı çıkar. Saygılar hepinize
hava_gücü
CLASSIC
CLASSIC

İleti alper33 » 17 Ağu 2011, 08:40

hava_gücü yazdı:saat çok geç olduğu için kimse yok galiba.merak ettiğim bir sorum var.Favorit ile Forman parçaları aynımı? Enazından motor parçaları aynı mı?Yedek parça sitelerinde hemen hemen her şey favorit parçası olarak telaffuz edilmiş.Favorit bobini ateşleme beyni bujisi cam sileceği dikiz aynası vs vs.Anladığıma göre iki ihtimal var,birincisi Forman parçası hiç üretimiyor ya da satılmıyor,ikinci ihtimal ise forman parçaları favoritle aynı olduğu için favorit kategorisinde geçiyor. Bilen var mı doğru cevabı?Eğer birinci şık doğruysa forman parçalarını bulmak oldukça zor ama favorit her yerde bulunabilir anlamı çıkar. Saygılar hepinize

Öncelikle hoşgeldin, favorit ile formen'in parçaları aynıdır aralarındaki fark kasa yapısındadır.
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti hava_gücü » 17 Ağu 2011, 19:35

alper33 saol hoşbulduk. verdiğin cevap içimi rahatlattı saol. peki parça alabileceğim bir yer varmı internetten falan?ben muşta görev yaptığım için burada birşey bulmak imkansız. bir sorum daha var,orjinal parçamı almalıyım yoksa herhangi nir parçamı?genel olarak motor ateşleme parçalarına ihtiyacım var.
hava_gücü
CLASSIC
CLASSIC

İleti hava_gücü » 17 Ağu 2011, 19:36

alper33 yazdı:
hava_gücü yazdı:saat çok geç olduğu için kimse yok galiba.merak ettiğim bir sorum var.Favorit ile Forman parçaları aynımı? Enazından motor parçaları aynı mı?Yedek parça sitelerinde hemen hemen her şey favorit parçası olarak telaffuz edilmiş.Favorit bobini ateşleme beyni bujisi cam sileceği dikiz aynası vs vs.Anladığıma göre iki ihtimal var,birincisi Forman parçası hiç üretimiyor ya da satılmıyor,ikinci ihtimal ise forman parçaları favoritle aynı olduğu için favorit kategorisinde geçiyor. Bilen var mı doğru cevabı?Eğer birinci şık doğruysa forman parçalarını bulmak oldukça zor ama favorit her yerde bulunabilir anlamı çıkar. Saygılar hepinize

Öncelikle hoşgeldin, favorit ile formen'in parçaları aynıdır aralarındaki fark kasa yapısındadır.

alper33 saol hoşbulduk. verdiğin cevap içimi rahatlattı saol. peki parça alabileceğim bir yer varmı internetten falan?ben muşta görev yaptığım için burada birşey bulmak imkansız. bir sorum daha var,orjinal parçamı almalıyım yoksa herhangi nir parçamı?genel olarak motor ateşleme parçalarına ihtiyacım var.
hava_gücü
CLASSIC
CLASSIC

İleti kaptanmagaraadami » 17 Ağu 2011, 20:16

daima paraya kıyıp orjinal parça kullanmanı tavsiye ederim. orjinal değilse mutlaka çin malıdır başka alternatif yok.. ve üç kuruşluk çin malıysa mutlaka yolda kalırsın. verdiğin üç kuruş da boşa gider. zaten favorit parçaları ucuzdur boldur sorun çıkarmaz. güle güle kullan. internette parça bulabileceğin siteler mevcut.
Kullanıcı avatarı
kaptanmagaraadami
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet
Arabanız: 93 favorit

İleti hava_gücü » 18 Ağu 2011, 00:14

tamam saolun teşekkürler
hava_gücü
CLASSIC
CLASSIC