Frene basınca rölanti sapması ve tısss sesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Frene basınca rölanti sapması ve tısss sesi

İleti Kutay ALBAYRAK » 23 Ağu 2011, 02:19

Merhabalar bizim favorit farklı bir sorun çıkarmaya başladı malum bayram da geliyor birkaç gün kaldı sıkıntıyı çözmem için.Uzun yola çıkacağım...

Araçta balatalar değişecek fakat frene bastığım zaman tısss diye bir ses geliyor ve sağlam bastığımda da rölantide oynama oluyor 900-1000 devir olan rölanti frene basınca bazen 400-500 devire iniyor göstergede ve motor vuruntulu çalışıyor frende ayağım kaldığı sürece...

Kayınpederim opel servisi sahibi,geçenlerde onunla konuşurken sizin bu araçlar westinghause'lu muhtemelen westinghause yapar motorun hava alması değiştiğinden rolanti oynar demişti.Baktıracağım ama sizden de fikir almadan fiyatı bana neye malolur yaklaşık bir bilgi almadan da gitmek istemiyorum arkadaşlar yardımınızı bekliyorum...

Sorun westinghaus dedikleri parça mı yoksa başka bir fren mekanizması parçası da aracın gaz yemesine etki ederek hem bu tıs sesini hemde rölantiyi değiştirir mi ?

Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutay ALBAYRAK
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Favorit

İleti Favocu » 23 Ağu 2011, 05:32

Bende de vardı aynı durum, bir usta birşey olmaz böyle devam et demişti. 2 yıl kadar bir zaman geçti bir sorun yaşamadım. Ancak benim ki basınca hemen rolenti düşmesi şeklinde değil, freni pompalamaya çalışırsanız rolantisi düşüyor bırakınca tekrar normale dönüyor.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Favorit 135 L

İleti Kutay ALBAYRAK » 23 Ağu 2011, 07:15

Zaten arızalı da olsa araç kara fren usulü tutar diyordu kayınpederim ama malum bayram seyran ailemle bineceğim hadi kendi ailemi geçtim başka aileler de yolda bayramda sıkıntıya sokmak istemiyorum kimseyi önemli olan görüş birliği olarak bu parçadan mı olduğu veya başka bir parça da aynı sorunu yapar mı ?

İkinci aşama olarak da fiyatı nedir bunun bana maliyeti ne tutar az mı çok mu,mutlaka forumda araçlarının fren mekanizmasıyla ilgili bilgi sahibi olmuş arkadaşlarımız vardır.Bence ustam sizde bir ara baktırın veya elinizden geliyorsa çözün derim çünkü fren en önemli kısmı aracın bence...
Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti elemsi » 23 Ağu 2011, 07:56

Kutay ALBAYRAK yazdı:Merhabalar bizim favorit farklı bir sorun çıkarmaya başladı malum bayram da geliyor birkaç gün kaldı sıkıntıyı çözmem için.Uzun yola çıkacağım...

Araçta balatalar değişecek fakat frene bastığım zaman tısss diye bir ses geliyor ve sağlam bastığımda da rölantide oynama oluyor 900-1000 devir olan rölanti frene basınca bazen 400-500 devire iniyor göstergede ve motor vuruntulu çalışıyor frende ayağım kaldığı sürece...

Kayınpederim opel servisi sahibi,geçenlerde onunla konuşurken sizin bu araçlar westinghause'lu muhtemelen westinghause yapar motorun hava alması değiştiğinden rolanti oynar demişti.Baktıracağım ama sizden de fikir almadan fiyatı bana neye malolur yaklaşık bir bilgi almadan da gitmek istemiyorum arkadaşlar yardımınızı bekliyorum...

Sorun westinghaus dedikleri parça mı yoksa başka bir fren mekanizması parçası da aracın gaz yemesine etki ederek hem bu tıs sesini hemde rölantiyi değiştirir mi ?

hocam westinghaus kolay bozulan bir parça değil.ama sorun westinghausa güç sağlayan hava hortumunda muhtemelen...testi basit ...hortumun bir ucu emme malifotuna bir ucu da westinghausa bağlı biliyorsunuz...o hortumu inceleyin yıpranma var mı ...çatlama var mı ? ses ordan geliyor olabilir en önemli sorun da bağlantı noktaları...bir miktar su dökün su içeriye çekiliyor mu bağlantılarında eğer çekiliyorsa hortum ve bağlantı noktaları değişecek...genelde sorun westinghause girişinde oluyor ...

bu parçayı yaptırırsanız hem rölanti düzülecek hem de fren gücü artacak.şu an freniniz zayıflamıştır o parça yapılınca aaa fren böylemiydi diyeceksiniz...

westinghause da diyafram tarzı bir parça var oda yıpranmış olabilir ama onun sesi öyle gelmez diye düşünüyorum
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 23 Ağu 2011, 09:41

elemsi yazdı:hocam westinghaus kolay bozulan bir parça değil.ama sorun westinghausa güç sağlayan hava hortumunda muhtemelen...testi basit ...hortumun bir ucu emme malifotuna bir ucu da westinghausa bağlı biliyorsunuz...o hortumu inceleyin yıpranma var mı ...çatlama var mı ? ses ordan geliyor olabilir en önemli sorun da bağlantı noktaları...bir miktar su dökün su içeriye çekiliyor mu bağlantılarında eğer çekiliyorsa hortum ve bağlantı noktaları değişecek...genelde sorun westinghause girişinde oluyor ...

bu parçayı yaptırırsanız hem rölanti düzülecek hem de fren gücü artacak.şu an freniniz zayıflamıştır o parça yapılınca aaa fren böylemiydi diyeceksiniz...

westinghause da diyafram tarzı bir parça var oda yıpranmış olabilir ama onun sesi öyle gelmez diye düşünüyorum

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti nolies » 23 Ağu 2011, 18:17

Benim favoritte de aynı sorun olmuştu. basınca hem tıss diye ses geliyordu hem de fren pedalı biraz daha ileriye doğru basılıyordu. özel skoda servisi frenciye yönelndirdi. frenci bindi baktı westinghouse içindeki diyafram yırtılmış dedi. westinghouse u açıp diyaframı değiştirdi. gerçekten de yırtılmıştı. bi de açmışken fren takviyesi diye bişey taktı. frenler gerçekten çok müthiş olmuştu.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti Kutay ALBAYRAK » 24 Ağu 2011, 00:57

Yorumlar için teşekkür ederim... Henüz fırsatım olmadı bayram öncesi işten güçten fakat inşallah yarın bakacağım ve dediğiniz testi uygulayacağım sonuçlarını da detaylı olarak anlatacağım ilginiz için teşekkürler arkadaşlar...
Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti Kutay ALBAYRAK » 26 Ağu 2011, 00:26

Henüz bir fırsat yakalayamadım arkadaşlar merak eden varsa sonucunu,yarın sabahtan fren balataları ve westinghouse olayını çözeceğim inşallah yarın sıcağı sıcağına paylaşacağım aynı sorunu (umarım kimse yaşamaz)yaşayacak arkadaşlara faydalı olacaktır diye umuyorum...
Kutay ALBAYRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti gkmn » 03 Eyl 2011, 22:53

Benimde Westinghouse hava kaçırıyor.

Bu gün sordum 85 TL fiyatı ama yan sanayisi orjinalini bulamassın diyorlar.

O yüzden üzerindekinin tamiri mümkünse tamir ettirmeyi deniyeceğim.
gkmn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökmen
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit GLX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir