Anlaşıldı bundan sonra kendi işimizi kendimiz yapacağıız

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Anlaşıldı bundan sonra kendi işimizi kendimiz yapacağıız

İleti arnetta » 27 Ağu 2011, 23:09

Arkadaşlar forumdan okuduysanız bir hafta önce başıma gelen küçük bir talisizlik yüzünden hem maddi hemde manevi sıkıntı yaşadım. Hanım alışveriş için dışarı çıkmıştı arabayla. Aradan bir kaç saat geçti aradı kontak çalışmıyor diye. Kontak tam marş konuma gelmeden takılı kalmış. Elektirikleri açıyor ama marş yapamıyor. Neyse öyle böyle derken bir türlü marş basamadı. Bende o ara ufaklığa baktığım için evden çıkamadım tabi. O da bizim kayınçoyu aramış kayınço hemen gelip bakmış o da marş basamayınca düz kontak yapıp arabayı çalıştırmış. Hanımı eve bırakıp arabayı durdurmadan kendi bildiği bir tamirciye gitmiş. Olay cumartesi akşam saatlerinde olduğu için pazar günü sanayide tamirci bulamayız diye bende ses çıkarmadım. Nasıl olsa basit bir arıza iki dk da hallederler diye düşündüm. Aradan bir kaç saat geçti aradık tamirci uğraşyormuş hala. Sorun neymiş diye sordum amirci marş motoru yanmış, kontak termiği bozulmuş falan demiş. Yemedim ama aracın başında olmayınca birşeyde diyemiyorum tabi. Marş motoru yansa nasıl düz kontak yapıp çalışırdı diye sorardım yanında olsam. Neyse araç ertesi gün geldi. 250 TL masraf. Basit bir kontak sorunu için 250TL yi duyunca bozulmadım desem yalan olur. Hadi dedik olacağı varmış paranın ceptan çıkacağı varmış demekki vardır bir hayır dedim. Bir bakalım nasıl olmuş diye oturdum direksiyona. Baktım uyarı lambası yanıyor. Kayınçoya dedim bu ne böyle uyarı yanıyor. Valla dedi tamirci o kadar uğraştı ama söndüremedi niye yandığını bulamadı dedi. Tabi ben celallenmemek için kendimi zor tutuyorum. Uyarı lambası yanar vaziyette kullanayım dedim baktım direksiyon langır langır oynuyor. eskiden gram boşul olmayan direksiyon yukarı aşağı sağa sola boşluk vermiş. Yahu dedim bu adam ne b.k yemeye bu kadar para almış bilmiyorum ki. Hem arıza kontaktaki bir pim den kaynaklanıyormuş araştırdım. Zaten adam o pimi söküp atmıl termiği falanda değiştirmemiş. Üstelik uyarı lambasının yanmasının sebebi de yanlış kontak bağlantısıymış onu da araştırdım. Benim şarteller attı tabi. Hemen işe koyuldum. Açtım direksiyonun altını baktım civata var 4 tane 12 lik. Tabi bende lokma falan yok anahtarda girmiyor. Hemen girdim intetten 14.5 TL ye bir lokma seti siparişi verdim perşembe günü. Cuma günü elimde oldu. Bugün sabah erkenden yine açtım direksiyonun altını bu defa tedarikliyim. Taktım 12 lik lokma başladım sökmeye. Söktüm dağıttım. Direksiyonun en altında direksiyon haraketini aktaran küçük bir dişli var. Adam onu söküp tam yerşne oturtmadan toplamış. Allah tan yolda giderken direksiyon elimizde kalmadı. Neyse. Güzelce direksiyonu topladım gram boşluk kalmadı. Direksiyonu sökünca kontak bağlantılarınada bir bakayım dedim. Küçük bir mantık hesabıyla uyarı lambasının kablosunun yerinide buldum taktım. Kontrol ettim fren hidroliği samandırası aşağı ininca lamba yanıyor. Yukarı kalkınca sönüyor tamam dedim oldu bu iş. Açmışken sinyal kolunun otomatik atma özelliği çalışmıyordu onu da hallettim. Hepsini bir güzel yerine taktım tekrar. Araçla bir deneme sürüşü yaotım. Oh be dedim işte budur. Aracımdan bir hafta içinde soğumuştum ama asıl sorunun araçtan değilde işinin ehli olmayan ustadan kaynaklandığını anlayınca arabama karşı mahçubiyet hissettim. Artık daha bir severek biniyorum aracıma. Yazı biraz uzun oldu ama. Kıssadan hisse siz siz olun işi bilmeyen birine aracınızı teslim etmeyin. Her arızada da tamircinin kapısını çalmak yerine bence önce siz bir göz gezdirin. Sorun belki çok basittir. Bu arada bu işlemleri yaparken fren hidroliği kapağının tam çalışmadığını gördüm. Korozyon yapmış. Kısa devre olmuyor şamandıra inince. Onu da bir ara halledicem. Herkese mutlu sürüşler...

Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MUSTAFA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FAVORİT 135 LX

İleti skodaizm » 27 Ağu 2011, 23:22

Favorit Forman Felicia nın 1990 ortalarına hatta 2000 lere kadar olan arabalarının mekanik ve elektrik problemleri kolay çözülecek türdendir. Motorun büyük ve ağır parcalarının büyüklüğünden ve ağırlığından ötürü müdehalesinin zorluğu harici neredeyse aracı söküp takmak oldukca kolaydır. Biraz tornavida tutan ve dikkatli her kullanıcı birçok ustadan daha kolay halleder aracın sorunlarını.

Siz de en iyisini yapıp kendiniz sorunu gidermişsiniz. Bundan sonra ne araba sizi yolda bırakır ne de siz bırakmasına izin verirsiniz.

Ayrıca bu işle uğraşmak zamanla insana bir zevk verip kendi aracıyla bütünleşmesini sağlar.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti ozantavsan » 27 Ağu 2011, 23:27

Sana aynen katılıyorum.Bende aynı durumlardan müzdarip olunca herşeyini kendim yapmaya başladım.
8 aydır kendim yapıyorum.Sadece 2hafta önce termostatın açmaması takılı kalması nedeni ile hararet yükselince conta yandımı acaba şüphesiyle gittim sanayiye.Ondada termostattan olduğu ortaya çıkınca değiştirdi usta.Conta sağlam.Termostatıda 6-7 ay önce bir kış günü kendim değiştirmiştim.

Uzun lafın kısası kendim yaptımı içim rahat usta parası cebime kalıyor.Gidiyorum malzemeyi alıp kendim hallediyorum.Ve unutmayalımki güzel bir forumumuz ve biribiri ile dayanışma içinde olan forum dostlarımız var.
Her durumda yardım eden tüm dostlarımıza teşekkürü borç bilirim.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti forman37 » 27 Ağu 2011, 23:48

kardes sen baya kızmıssın ve haklısında boyle ıhmaller sakaya gelmez. bızım oncekı arabamız yıne skodaydı 120 L mız vardı :D gece saatı yolda seyır halındeken allahtan sokak arasına gırmıstık. dıreksıyon mılı bırden bosa çıktı ve hakımıyetı kaybettık. bızım peder baya tırstı dedı tamam .......yedık :D anı bı fren bı baktım karsımızda duvar. dedım vay be skoda farkı bu işde hemen ıse koyulduk pederle beraber mılın cıvatası kopmus nolucak 86 model araba normaldır sasırmadık evden gıdıp cıvata falan buldum yaptık ettık yola devam ettık yanı skodanın su ozellığını sevıyorum ısçılığı basıt kendın yapabılıyosun parcasıda ucuz .ne kadar yolda bırakırsa bıraksın ben skodamdan soğumam arkadas :) o nereye ben oraya.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti unlztrk » 28 Ağu 2011, 01:14

Usta sen arabayı tamirciye değil yavşağın birine yaptırmaya kalkmışsın!
Kullanıcı avatarı
unlztrk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ünal
Arabanız: Seat TOLEDO

İleti forman37 » 28 Ağu 2011, 03:52

Kul Vefasızsa Tanrı Ne Yapsın ( Müslüm Baba ) :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti arnetta » 28 Ağu 2011, 08:13

unlztrk yazdı:Usta sen arabayı tamirciye değil yavşağın birine yaptırmaya kalkmışsın!

Kendisini görmedim ama parayı alıp aracı o halde teslim ediyorsa haklı olabilirsin. 1.5 buçuk yaşında oğlum var. Sürati pek sevmem 120 km nin üzerine de çıkmam ama direksiyon 120km de iken bir sorun çıkarsa nasıl toparlardım bilmiyorum. İnsanda vicdan olması lazım. Vicdan yoksa zaten yapacak bişey yok. Neyse bundan sonra büyük sorunlar dışında zaten arabayı kimseye elletmem. Ha aracım yeni değil tabi ama olsun neticede bizim kahrımızı çekiyor onunda bir ruhu var kendine göre.
Trafik hayattır...
arnetta
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MUSTAFA
Arabanız: FAVORİT 135 LX

İleti forman37 » 28 Ağu 2011, 10:39

bızımkıler gururlu arabalar resmen senı dınlıyo bı an kotulesen stop edıyo bılmem napıyo :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti serhat_a89 » 28 Ağu 2011, 13:49

unlztrk yazdı:Usta sen arabayı tamirciye değil yavşağın birine yaptırmaya kalkmışsın!

zuhahahahaha mk yavşağı
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti serhat_a89 » 28 Ağu 2011, 14:12

Yahu bu milletin kayınçolardan çektiği nedir anlayamadım gitti.(örneğin dayım bizde kalıyorken elektrikli

battaniyeyi açık bırakarak az kalsın evi yakıyormuş :D ) Kendi arabamızı kendimiz tamir etme konusunda çok

haklısınız piyasada bir çok öküz var pata küte iş yapıp dünya kadar para istiyorlar 5 gün önce bende ufak bi

kaza yaptım ön panjur çatladı malzemeleri eniştem Ankaradan aldı sağolsun panjur+amblem+2 sinyal 110 lira ben

sanayide kaportacıda taktıracağız sanıyordum eniştem kendimiz yaparız dedi ve 3 saat uğraştı ve çok güzel bir

şekilde yaptı sağolsun. Tabi her işi kendimiz yapamayız bazı şeyler yetenek ve tecrübe istiyor. Gaza geldim şimdi

arka sağ tozluktaki 3 bağlantıdan ikisi civatalardan kurtulmuştu ben bi onları değiştirip geleyim... :D
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti AhmetH » 28 Ağu 2011, 15:32

triger falan değiştiriyorum ben

nerde uğraştırıcı pis iş var ozaman doğru sanayiye
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti forman37 » 28 Ağu 2011, 15:33

gel sana evın onunde benım formanı dağıtıp toplayım gozunun onunde :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti babaforman » 28 Ağu 2011, 18:35

250 liraya motor rektefiyesi yapılıyor çok kansızmış kim olduğunu belirt bence başka arkadaşlarda gitmesin
babaforman
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: nejdet gün
Nereden: Sinop
Arabanız: forman

İleti forman37 » 28 Ağu 2011, 21:02

kullanıcı adına hasta oldum usta :) babaforman.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti ramazanünlü » 28 Ağu 2011, 22:43

arnetta yazdı:Arkadaşlar forumdan okuduysanız bir hafta önce başıma gelen küçük bir talisizlik yüzünden hem maddi hemde manevi sıkıntı yaşadım. Hanım alışveriş için dışarı çıkmıştı arabayla. Aradan bir kaç saat geçti aradı kontak çalışmıyor diye. Kontak tam marş konuma gelmeden takılı kalmış. Elektirikleri açıyor ama marş yapamıyor. Neyse öyle böyle derken bir türlü marş basamadı. Bende o ara ufaklığa baktığım için evden çıkamadım tabi. O da bizim kayınçoyu aramış kayınço hemen gelip bakmış o da marş basamayınca düz kontak yapıp arabayı çalıştırmış. Hanımı eve bırakıp arabayı durdurmadan kendi bildiği bir tamirciye gitmiş. Olay cumartesi akşam saatlerinde olduğu için pazar günü sanayide tamirci bulamayız diye bende ses çıkarmadım. Nasıl olsa basit bir arıza iki dk da hallederler diye düşündüm. Aradan bir kaç saat geçti aradık tamirci uğraşyormuş hala. Sorun neymiş diye sordum amirci marş motoru yanmış, kontak termiği bozulmuş falan demiş. Yemedim ama aracın başında olmayınca birşeyde diyemiyorum tabi. Marş motoru yansa nasıl düz kontak yapıp çalışırdı diye sorardım yanında olsam. Neyse araç ertesi gün geldi. 250 TL masraf. Basit bir kontak sorunu için 250TL yi duyunca bozulmadım desem yalan olur. Hadi dedik olacağı varmış paranın ceptan çıkacağı varmış demekki vardır bir hayır dedim. Bir bakalım nasıl olmuş diye oturdum direksiyona. Baktım uyarı lambası yanıyor. Kayınçoya dedim bu ne böyle uyarı yanıyor. Valla dedi tamirci o kadar uğraştı ama söndüremedi niye yandığını bulamadı dedi. Tabi ben celallenmemek için kendimi zor tutuyorum. Uyarı lambası yanar vaziyette kullanayım dedim baktım direksiyon langır langır oynuyor. eskiden gram boşul olmayan direksiyon yukarı aşağı sağa sola boşluk vermiş. Yahu dedim bu adam ne b.k yemeye bu kadar para almış bilmiyorum ki. Hem arıza kontaktaki bir pim den kaynaklanıyormuş araştırdım. Zaten adam o pimi söküp atmıl termiği falanda değiştirmemiş. Üstelik uyarı lambasının yanmasının sebebi de yanlış kontak bağlantısıymış onu da araştırdım. Benim şarteller attı tabi. Hemen işe koyuldum. Açtım direksiyonun altını baktım civata var 4 tane 12 lik. Tabi bende lokma falan yok anahtarda girmiyor. Hemen girdim intetten 14.5 TL ye bir lokma seti siparişi verdim perşembe günü. Cuma günü elimde oldu. Bugün sabah erkenden yine açtım direksiyonun altını bu defa tedarikliyim. Taktım 12 lik lokma başladım sökmeye. Söktüm dağıttım. Direksiyonun en altında direksiyon haraketini aktaran küçük bir dişli var. Adam onu söküp tam yerşne oturtmadan toplamış. Allah tan yolda giderken direksiyon elimizde kalmadı. Neyse. Güzelce direksiyonu topladım gram boşluk kalmadı. Direksiyonu sökünca kontak bağlantılarınada bir bakayım dedim. Küçük bir mantık hesabıyla uyarı lambasının kablosunun yerinide buldum taktım. Kontrol ettim fren hidroliği samandırası aşağı ininca lamba yanıyor. Yukarı kalkınca sönüyor tamam dedim oldu bu iş. Açmışken sinyal kolunun otomatik atma özelliği çalışmıyordu onu da hallettim. Hepsini bir güzel yerine taktım tekrar. Araçla bir deneme sürüşü yaotım. Oh be dedim işte budur. Aracımdan bir hafta içinde soğumuştum ama asıl sorunun araçtan değilde işinin ehli olmayan ustadan kaynaklandığını anlayınca arabama karşı mahçubiyet hissettim. Artık daha bir severek biniyorum aracıma. Yazı biraz uzun oldu ama. Kıssadan hisse siz siz olun işi bilmeyen birine aracınızı teslim etmeyin. Her arızada da tamircinin kapısını çalmak yerine bence önce siz bir göz gezdirin. Sorun belki çok basittir. Bu arada bu işlemleri yaparken fren hidroliği kapağının tam çalışmadığını gördüm. Korozyon yapmış. Kısa devre olmuyor şamandıra inince. Onu da bir ara halledicem. Herkese mutlu sürüşler...

arkadaşım önce gecmiş olsun sanayideki herkez usta degil önce kendin sökecen yapamassan öyle gidecen sanayiye ben öyle yapıyorum dogrusu sende öyle yap bu sana akıl tokmagı olsun
ramazanünlü
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ramazan ünlü
Nereden: Uşak
Arabanız: skoda favorit

İleti forman37 » 29 Ağu 2011, 00:18

bız 3 kişiyiz :) ( ramazan abı ozan abı bıde ben ) arabamızı kendımız sokup yapıyoruz tamırcıye falan gıtmeyın 3bu 3 kişiden bırını bulun yardımcı olalım :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

İleti crepis » 29 Ağu 2011, 00:49

arkadaşlar benim aracım km sayacı çalışmıyo. daha doğrusu üstteki sayaç 115555 de kalmış alttaki sayacın bazı rakamları dönüyo bazıları dönmüyo alttakini olsun yapamazmıyız biliyorsanız bir tarif etseniz
crepis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ilker dursun
Nereden: Amasya
Arabanız: 93 model forman

İleti forman37 » 29 Ağu 2011, 00:52

ustttekı yanı asıl km nın olduğu kısımda ufak beyaz plastık bı dıslı var kesın o kırılmıstır onun sebebıde seyır halınde ıken allatkı sayacı sıfırlamak ıstemıslerdır ondan kırılmıstır unutmayınkı seyır halınde ıken allatkı km asla sıfırlanmaz! durup oyle sıfırlanır yola devam edılır ;)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Sonraki

Favorit & Forman