93 favorit'imdeki ön aks sesi!!izmir içi yardımcı olabilcek?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

93 favorit'imdeki ön aks sesi!!izmir içi yardımcı olabilcek?

İleti yarkin35 » 30 Ağu 2011, 22:45

uzun zamandır kalkış anında direksiyonu tam tur çevirdğimde 2 3 kere tık tık tık diye sesler geliyo önak
slardan.bide ibre 90-100 olduğu zaman direksiyon aşırı titriyor.kimileri akstan dedi.kimileri aksları değiştir dedi.kimileri körükleri patlamıştır dedi.daha önce başına gelen biri varsa yardımcı olursa çok çok sevirim

yarkin35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yarkın abbas
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135 L

İleti sekoseko » 31 Ağu 2011, 09:38

Aynısı bana olmuştu direksiyonu sağa çevirince tık tık tık yapıyordu.Çok sakat bir durumdur.
Viraja sert girmeyin, direksiyonu tam sağ veya tam sol yapmayın.Yolda bırakabilir

Değiştirken sadece aks almayın.Salıncak ile komple değşitirin bende öyle yaptım.Böylece salıncak aksamıda değişmiş olsun.Ön taraftan gelecek olan tıkırtılar büyük oranda kesiliyor.
wWw.SkodaFavorit.org
sekoseko
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: seko
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit

İleti alper33 » 31 Ağu 2011, 10:05

Direksiyondaki titremeler belli bir sürat aralıgında oluyorsa balanstan dır.
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti yarkin35 » 31 Ağu 2011, 10:24

çok pahalıya patlamaz mı ya :S

bendeki artık titreme değil daha da fazlası yani.balanstan olcağını zannetmiyorum vizeden geçiyo sonuçta senelerdir
yarkin35
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman37 » 31 Ağu 2011, 10:49

aks kafasının 1 tanesı 35 lıra ıstabulda..izmırde parcamı yok ? yoksa onu yapabılıcek bı ustamı ?
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti yarkin35 » 31 Ağu 2011, 11:07

sorunun ne olduğunu anlayan yok.kimi diyo aks kimi diyo körük.kimi diyo bu adam olmaz sat
yarkin35
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman37 » 31 Ağu 2011, 11:12

adam olmaz dıyen adamı bana getır ben onu adam edıyım ... benımkınede adam olmaz derlerdı sımdıkı halını bı gel gor mıllet hastası :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti yarkin35 » 31 Ağu 2011, 12:30

problemi çözüme yönelik yardıma ihtiyacım var hala :D
yarkin35
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 31 Ağu 2011, 20:19

yarkin35 yazdı:uzun zamandır kalkış anında direksiyonu tam tur çevirdğimde 2 3 kere tık tık tık diye sesler geliyo ön akslardan.bide ibre 90-100 olduğu zaman direksiyon aşırı titriyor.kimileri akstan dedi.kimileri aksları değiştir dedi.kimileri körükleri patlamıştır dedi.daha önce başına gelen biri varsa yardımcı olursa çok çok sevirim

O kalkıştaki takırtıyı yapan taraftaki aksın aks lalesi denilen kısmı değişecek. Titremeler bir balans olduğuna işaret.
O takırdayan aksı daha fazla o şekilde kllanırsanız, hiç olmadık bir yerde ce zamanda yerinden çıkar ve aracı hareket ettiremezsiniz.
sekoseko yazdı:...Değiştirken sadece aks almayın.Salıncak ile komple değşitirin bende öyle yaptım.Böylece salıncak aksamıda değişmiş olsun.Ön taraftan gelecek olan tıkırtılar büyük oranda kesiliyor.

Aks laleleri değiştirilirken salıncakların değişmesine gerek yoktur. Daha doğrusu iki aksamın birbiriyle direkt alakası yoktur.
Eğer ki rotillerde ve salıncak lastik burçlarında boşluk oluşmuşsa, değiştirilerek tamiri yapılabilir. İllaki yeni salıncak almaya gerek yoktur.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti elvis » 05 Eyl 2011, 10:49

Peki bu aks lalelerini değiştirmek zormudur?
Zira benimkinin de dururken sağa-sola direksiyonu çevirince tık-tık diye ses gelmeye başladı...
elvis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürsel
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 Bordo Favorit LX

İleti sainz » 05 Eyl 2011, 12:44

elvis yazdı:Peki bu aks lalelerini değiştirmek zormudur?
Zira benimkinin de dururken sağa-sola direksiyonu çevirince tık-tık diye ses gelmeye başladı...

En azından sizin evinizin önünde yapabileceiğiniz bir şey değil. Bir de Direksiyonu tam sağ veya tam sol yaptığınızda gelmez o tak tak sesi. Tam sağ veya tam sol konumunda hareket etmek istediğinizde gelir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti elvis » 06 Eyl 2011, 14:06

.........En azından sizin evinizin önünde yapabileceiğiniz bir şey değil. Bir de Direksiyonu tam sağ veya tam sol yaptığınızda gelmez o tak tak sesi. Tam sağ veya tam sol konumunda hareket etmek istediğinizde gelir.[/quote] ........................................

Arkadaşın konusunu kaynatmak gibi olmasın ama...benim dediğim araç dururken direksiyonu sağa-sola çevirince tık tık diye ses geliyor,nerden kaynaklanıyor olabilir:?: Hareket halinde iken duymadım hiç...
elvis
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Gürsel
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 Bordo Favorit LX

İleti sainz » 06 Eyl 2011, 15:38

elvis yazdı:
elvis yazdı:.........En azından sizin evinizin önünde yapabileceiğiniz bir şey değil. Bir de Direksiyonu tam sağ veya tam sol yaptığınızda gelmez o tak tak sesi. Tam sağ veya tam sol konumunda hareket etmek istediğinizde gelir.
........................................

Arkadaşın konusunu kaynatmak gibi olmasın ama...benim dediğim araç dururken direksiyonu sağa-sola çevirince tık tık diye ses geliyor,nerden kaynaklanıyor olabilir:?: Hareket halinde iken duymadım hiç...

Amortisör takozları, amortisör bilyası, rotbaşları, rotiller, ...vb. bir çok parça var bu esnada dönen veya bir şekilde hareket eden. Hepsinin kontrolü şart.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti yolcu72 » 07 Eyl 2011, 10:15

Benzer sorun favoritte vardı öncelikle balanscıda kontrol yapıldı Ön amortisörler, bilyaları, lastikleri değişti. sökülmüşken diskler taşlandı balatalar değişti sorun ortadan kalktı Ankara da yapılan işlemler de maliyet 300 işçilkler rotbalans dahil.
yolcu72
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda favorit

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir