Aracım rektifiye olacakmış ? Yardımlarınızı ve görüşlerinizi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracım rektifiye olacakmış ? Yardımlarınızı ve görüşlerinizi

İleti Ra_eM » 08 Eyl 2011, 17:13

Arkadaşlar yeni aldığım 1 aylık favoritim conta yakması sorunuyla sanayiye çektirdim. Ama bugün ustadan gelen haber beni mafetti. Araç çok vahim dedi. Motorum komple inecek yarın tam netice belli olacak.

Neler yapılacağını yarın tam olarak sizlere yazarım ama ustanın motor indikten sonra ortalama 1500-2200 arası tutacağını söylüyor.

Usta bana

rektifiye olacak dedi ama ben tam olarak rektifiye ne bilmiyorum. Ben bu masrafı yaparsam yani

rektifiye yaparsam bu araca binebilirmiyim uzun süre ??? Veya yokuşlarda ( sorunu yokuşta belli etmişti ) binebilirmiyim???

Yardımlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum..

94 Model Skoda Favorit Sahibi :)
Kullanıcı avatarı
Ra_eM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Ekinci
Nereden: Konya
Arabanız: 94 Model Skoda Favorit LX

İleti tuzsuz » 08 Eyl 2011, 17:21

rektifiye motor yenilemedir. silindirler, pistonlar, krank mili vb parçaların değiştirilmesi ve motorun eski haline getirilmesidir. oldukça masraflı diye biliyorum. satmayacaksanız bence uzun süre kullanabilirsiniz ama satarken bizim insanımız pek yanaşmaz diyebilirim. çokca geçmiş olsun.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti Ra_eM » 08 Eyl 2011, 17:23

teşekkür ederim yorumunuz için aracı satmayı düşünmüyorum. Eğer motor bana 5-8 sene arası gider ise öyle aşırı hızlı veya aşırı bozuk yollarda gitmiyorum. arac bana giderse yaptıracağım

1500-2200 arası tutacak gibi
Kullanıcı avatarı
Ra_eM
CLASSIC
CLASSIC

İleti tuzsuz » 08 Eyl 2011, 17:37

Ra_eM yazdı:teşekkür ederim yorumunuz için aracı satmayı düşünmüyorum. Eğer motor bana 5-8 sene arası gider ise öyle aşırı hızlı veya aşırı bozuk yollarda gitmiyorum. arac bana giderse yaptıracağım

1500-2200 arası tutacak gibi

arabalar konusunda ben çok tecrübesizim. daha tecrübeli arkadaşlar, daha geniş ve tatminkar bilgi vereceklerdir.
Kullanıcı avatarı
tuzsuz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2005 Fabia special 1,4 101 HP

İleti syossett » 08 Eyl 2011, 18:27

Abisi.. motor açılmadan masraf bellı olmaz. yeter kı ustan, iş ahlaklı vede işinin heli olsun.Peki alırken satan kısı bu durumu sana ızah etmedımı ? Yada bunu bılerek ucuz aldı ısen, masrafa ır derım ..Ama dedıgım gıbı ustan çok ıyı olmalı.Yoksa randıman alamazsın. Garantılı yaptır rektıfıyenı. Kolay gelsın..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Arabanız: Favorit

İleti Ra_eM » 08 Eyl 2011, 18:37

Valla ustayı bir dostumuz tavsiye etti ona güvenimiz sonsuz usta işten kaçacak biri değil gördüm ve tanık oldum. Zaten tam bir şey demedi. Bayram öncesi 3 araç yaptım dedi biri 1600 - biri 2000 biri 2200 tuttu dedi yarın motoru indirip bakacaz masrafına. Aracı aldığım kişi hiç birşey demedi götürdüğümüz motorcu arkadaşı çıktı oda seslenmemiş biz alırken ama sonradan farkettik ama iş işten geçmişti.

Şimdi garantili yaptır derken nasıl anlıyamadım?

Ben rektifiye yaptırsam yokuşlarda sorun yaşarmıyım ?? Çünkü aracım sorunu verdiği yer yokuştu Konyada altınapa denilen yere giderken yüksek bir yokuş varda
Kullanıcı avatarı
Ra_eM
CLASSIC
CLASSIC

İleti alwaysloser » 08 Eyl 2011, 18:45

favoların parçalarının okadar tutacağını sanmıyorum 1000 tl yi geçmez bence
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti hava_gücü » 08 Eyl 2011, 18:52

arkadaş merhaba, ben 2010 a kadar Konyada görev yaptım,sanayiyi çok iyi bilirim. bence tek ustaya takılma,fikir ol. garantili yaptır diyen arkadaş motor revizyon firmalarını kastediyor olabilir. örnek olarak bende vectra vardı, bir revizyon firmasına verdim,motoru söken ustandan ya da servisten alıp götürüp rektefiye edip geri getirip teslim ediyorlar. benim aracımı yapan firma yıldırım motor revizyondu,2yıl garantili yaptılar.3yıl bindim 120 bin km yaptım,motordan sorun yaşamadım.hemde görevim gereği araçla şırnak ağrı van trabzon edirne vs vs yerlere çok gidip 120bin km yaptım. kısacası bu firmalar güvenli. konyada ise zeki usta var,motorcu,ondan başkasına elletmezdim arabamı.aracı yapar , bir sorun çıksa 3-4e kadar uyumaz kafa yorar çözer sorunu. konrad lada ve ertürk opel servisinin sokağında zeki kim dersen gösterirler. Kürşat astsubay gönderdi dersen itinayla bakar,para falanda olmaz.zeki ye gitmesen de tek kişinin lafıyla yapman pek doğru değil bence,çünkü vereceğin para yüksek ve arabaya bineceksin satmayacaksın anladığım kadarıyla.el elden fikir fikirden üstündür.2-3 ehil ustaya göstermeden yaptırmanı tavsiye etmem. geçmiş olsun
hava_gücü
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kürşat
Nereden: Muş
Arabanız: skoda forman

İleti syossett » 08 Eyl 2011, 19:55

hava_gücü yazdı:arkadaş merhaba, ben 2010 a kadar Konyada görev yaptım,sanayiyi çok iyi bilirim. bence tek ustaya takılma,fikir ol. garantili yaptır diyen arkadaş motor revizyon firmalarını kastediyor olabilir. örnek olarak bende vectra vardı, bir revizyon firmasına verdim,motoru söken ustandan ya da servisten alıp götürüp rektefiye edip geri getirip teslim ediyorlar. benim aracımı yapan firma yıldırım motor revizyondu,2yıl garantili yaptılar.3yıl bindim 120 bin km yaptım,motordan sorun yaşamadım.hemde görevim gereği araçla şırnak ağrı van trabzon edirne vs vs yerlere çok gidip 120bin km yaptım. kısacası bu firmalar güvenli. konyada ise zeki usta var,motorcu,ondan başkasına elletmezdim arabamı.aracı yapar , bir sorun çıksa 3-4e kadar uyumaz kafa yorar çözer sorunu. konrad lada ve ertürk opel servisinin sokağında zeki kim dersen gösterirler. Kürşat astsubay gönderdi dersen itinayla bakar,para falanda olmaz.zeki ye gitmesen de tek kişinin lafıyla yapman pek doğru değil bence,çünkü vereceğin para yüksek ve arabaya bineceksin satmayacaksın anladığım kadarıyla.el elden fikir fikirden üstündür.2-3 ehil ustaya göstermeden yaptırmanı tavsiye etmem. geçmiş olsun

KÜRŞAT BEY ÇOK HAKLI .. TEK YERE TAKILMA.. BENIM ESKI FAVOMA KISA ZAMANDA KOL CIKARIR DENMISTI.. ŞUBAT AYINDA SATTIM ADAM HALA SURUYOR :) YOKUŞ ÇIKMAMASININ SEBEBI DISTRUBUTOR DE OLABILIR, TRIGER ZİNCİRİ DE OLABILIR. MOTORUN AŞIRI ŞEKILDE YAĞ YAKIYORMU MESELA ? RENGI KISA ZAMANDA SIYAHA MI DONUSUYOR ? BUNLAR ÇOK ONEMLI DOSTUM. GARANTILI YAPTIR DERKEN ELBETTE 1500-2000 TL VERILINCE KONUSULACAK BELLI SUREDE ARIZA CIKMASI DURUMUNDA YAPILMASI ICIN. BENCE KURSAT BEYIN YAZDIGI GIBI 2-3 YERE DAHA DANIŞ. MALESEF SATICILARDA AHLAK KALMAMIŞ.. BINBIR TURLU YALAN VE YEMINLE ARAC SATIYORLAR. DEDIGIM GIBI UCUZA ALMIS ISEN ( KAÇA ALDIGINI BILMIYORUM) MASRAF YAP.. TABII KI MOTOR DENILDIGI GIBI ISE..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Ra_eM » 08 Eyl 2011, 20:09

Arkadaşlar usta abdestinde namazında dükkanını kur'an ile açıyor tüm elemanlarına kur'an öğretiyor ben ustayı sordum başka tamircilere güvenilir dediler.

Aracımın ditruburutor sıfır 1 hafta oldu takılalı.

Triger zincirini bilmiyorum ama sorun var ise değişecek yağ yakması yok araçta aracımın yağ durumu çok iyi.

Satıcıya birşey demiyorum artık allaha havale ettim. Ucuza almadım 4650 ye aldım aracı ucuza değil . Tabi yaptırırken garantisini alacağım. Ama tek kafama takılan sorun motor sıfır olacak sanırım ( araçlardan pek anlamam ) bu araç bana şehir içi konya düzlük alan . Ben motoru yaptırdıktan sonra bana gidermi ki araca binmek istiyorum.
Kullanıcı avatarı
Ra_eM
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 08 Eyl 2011, 20:15

Ra_eM yazdı:Arkadaşlar yeni aldığım 1 aylık favoritim conta yakması sorunuyla sanayiye çektirdim. Ama bugün ustadan gelen haber beni mafetti. Araç çok vahim dedi. Motorum komple inecek yarın tam netice belli olacak.

Neler yapılacağını yarın tam olarak sizlere yazarım ama ustanın motor indikten sonra ortalama 1500-2200 arası tutacağını söylüyor.

Usta bana

rektifiye olacak dedi ama ben tam olarak rektifiye ne bilmiyorum. Ben bu masrafı yaparsam yani

rektifiye yaparsam bu araca binebilirmiyim uzun süre ??? Veya yokuşlarda ( sorunu yokuşta belli etmişti ) binebilirmiyim???

Yardımlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum..

Aracınızın Rektifiye Yapılması İçin Yağsız Kalmış ve Krank Zarar Görmüş Olması Gerekir, Arac Conta Yanığından Dolayı Sanayiye Gittiyse Motoru Sökmeden 1 Takım Piston Sekman Gömlek Atıp Üst kapak Yapıldığında Ve Yağ Pompası Değiştiğinde Sorununuz Çözülür Bu İşlemde Maksimum 1000 TL Tutar.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti Ra_eM » 08 Eyl 2011, 20:20

Arkadaşlar şöyle açıklayım ben arabayı sabah (saat:10:00) yağına baktığımda yağı çok iyidi çizginin üstündeydi.

Öğleden sonra 3 de yola çıktım işte sonra işte akşam saat 7 gibi geri çıktım gittiğim mesafa gidiş geliş 100-150 km sanırım . Eve geldikten sonra araç hararet yaptı hemen kaputu kaldırdım radyatör çalışmıyordu su deposu fokurduyordu neyse su doldurduk felan derken arabayı bahçeye çektim sabah kalktım çalıştırmak için sanayiye gidecektim çalışmad mecbur çektik arabayı biz conta yaktı diye tahmin ettik ama sekman sarmış sanırım.
Kullanıcı avatarı
Ra_eM
CLASSIC
CLASSIC

İleti syossett » 08 Eyl 2011, 20:36

Ra_eM yazdı:Arkadaşlar usta abdestinde namazında dükkanını kur'an ile açıyor tüm elemanlarına kur'an öğretiyor ben ustayı sordum başka tamircilere güvenilir dediler.

Aracımın ditruburutor sıfır 1 hafta oldu takılalı.

Triger zincirini bilmiyorum ama sorun var ise değişecek yağ yakması yok araçta aracımın yağ durumu çok iyi.

Satıcıya birşey demiyorum artık allaha havale ettim. Ucuza almadım 4650 ye aldım aracı ucuza değil . Tabi yaptırırken garantisini alacağım. Ama tek kafama takılan sorun motor sıfır olacak sanırım ( araçlardan pek anlamam ) bu araç bana şehir içi konya düzlük alan . Ben motoru yaptırdıktan sonra bana gidermi ki araca binmek istiyorum.

İYİ BİR ŞEKILDE YaPILIRSA VE UYGUN SURUSLE UZUN YILLAR GIDER..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Ra_eM » 08 Eyl 2011, 20:41

İyi bir şekilde yapılacak inşallah sürekli başında duracağım aracımın zaten. Aracı aldığım günden itibaren en fazla 90 hız yaptım ve öyle el yolda el freni çekmek gibi kaydırmak gibi saçma sapan hareket denen şeylerden yapmadım ve yapmamda aracı bir yeni ehliyet alan kişi gibi sakince ve yavaşça tabi uygun devirde sürüyorum. İnşallah uzun süre gider arac bana yarın tam detaylı ne yapılacağını anlatacağım...

Peki benim şimdi merak ettiiğim rektifiye yapıldıktan sonra motorum sıfır motor gibi olacak demi
Kullanıcı avatarı
Ra_eM
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 08 Eyl 2011, 20:57

zaten sıfırlanacak motorun
ama abıcım ustaya sor bu motordan anlamıyorsan bulaşma de şünkü skodanıun felicia forman favorit motoru öle şahin motoru gıbı değildir her baba yığidinde işi değildir buna emin ol sulu gmlek olduhu ıcın uraştırı bu motorlar ben senın yerınde olzam tırıgersıncırınıde değişirim devırdahımıda 100 tl ikisinin fıyatı sonucta o motor acılınca gömlek sekman piston değişecek ve motorun fabırıkadan cıktıhı günkü sıkılıkta olacak sılıdır de buyuk ıhtımal curumöeler vardır kayankla dolgu yaptırmadan temızlenmesın cürükler icin kopile boluhu öldüre biliyorlar bilohun fıyatı 150 eu du en son burda ama arabyı tanıyamıyacan motoru yapıldıktan sonra kafa kaldırıyor namusular :D
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti Ra_eM » 08 Eyl 2011, 21:13

Yapacak usta zaten skoda yetkili servisinin ustası arkadaşlar. Yani skoda yedek parçacı ve yetkili servisi.
Kullanıcı avatarı
Ra_eM
CLASSIC
CLASSIC

İleti syossett » 08 Eyl 2011, 21:36

EVET KAYNAK GEREKIYORSA ONCE KAYNAK SONLA POLİSAJ .. + 1500 8-)
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hava_gücü » 08 Eyl 2011, 22:08

dostum Kuran okumak namuslu olduğunu göstermez insanın,ben öyle namazlı niyazlı 2 konyalı arkadaşa kefir oldum,birinde bosna hersek mahallesindeki evim icradan gitti,diğerinde ise 2000model opel vectram. bu insanlarda şuan bile Kuran okuyor,bunu kriter alma. farklı ustalara sormaktan göstermekten zarar gelmez diye düşünüyorum.arkadaş doğru söylemiş,açmışken zinciri falan değiştir. yokuş çıkmıyor derken hiç mi çıkmıyor yoksa bayılıp 1inci 2inci vitese mi düşüyor? apa yolu aman aman yokuş değil,uzun ama dik değil o kadar. tıp fakültenin önünden devam edip beyşehir yoluna çıkan rampayı diyorsun sanırım. çıkmaması imkansız,ama vites düşürür. bende bazı rampalarda 1e kadar düşüyorum ama çıkıyor.
hava_gücü
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kürşat
Nereden: Muş
Arabanız: skoda forman

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir