Ön takım Sesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ön takım Sesi

İleti leysamtan » 07 May 2006, 23:00

S.A. aracımın ön takımını ve ön 2 amortisörünü  2 ay önce komple bir
bakım ve değişimden geçti fakat gözlemlediğim kadarıyla bozuk bir yola
girdiğimde ve düz yolda bile az bir bozukluk olduğunda dahi ön takımdan
ses geliyor, bu ses sanki dağılacakmış gibi bir his veriyor takur tukur
ediyor, halbuki tüm parçalar yeni olduğu halde.. bu durum tüm favorit
ve forman araçlarında da mı böyle yoksa bende mi bir sorun var kimseye
soramadım skoda servisine sorduğumda ise amortisörün başındaki lastikler
ezilmiş (motor kısmındaki kaputun altında olan) ve boşluk var ondan
yapar dedi bu duruma pek inanmadım acaba başka bir sorunmu var
bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim...

leysamtan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 08 May 2006, 01:43

Servisin size söylediği bilgi doğrudur fabia, octavia gibi yeni araçlarda bile bu tarz seslerin çok büyük bir bölümü viraj demir çubuklarının yada amortisörlerin plastik takozlarından geliyor.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti leysamtan » 08 May 2006, 13:33

hassasiyetiniz ve ilginizden dolayı çok teşekkür ederim Sayın Admin..
leysamtan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti FAVORİT 136L » 13 May 2006, 00:26

evet bendende takozlardan geliyordu, adam tam oturtamamış, nerdeyse yeni amörtüsör aldıracaktı, skodadan anlayan kişilere skodacılara götürüseniz arabayı anlarlar, SAYGILAR
FAVORİT 136L
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti leysamtan » 19 May 2006, 12:19

S.A. arkadaşlar bahsettiğim ön takım sesini halen daha kesemedik,takozları da değiştirdik ve beklediğim bir değişme olmadı hatta hiç değişmedi, skoda servisinde ki usta takozlardan yapar bu sesi ve değiştirmelisin demişti yaptık fakat olmadı; kaldı ki tüm ön takım 2 aylık yeni sayılır yine gösterdim tamirciye rot balansçı arkadaşla da baktık hiç bir şey gözükmüyor. anlamadığım bu araçlarda ön takım sesi bu şekilde hep içeriye giriyormu? resmen lakırtılı bir şekilde vuruntu oluyor..
lütfen arkadaşlar başına böyle bir durum gelen varsa yardımcı olsun bizim buradaki tamirci rakadaşlar çözemedi ki sadece skoda servisi olarak 1 tane var... inanın dağılacakmış gibi ses geldiği için arabama rahatça binemiyorum...
birde şunu farkettim bozuk yola girdiğim zaman hem ön takım sesi geliyor ayrıca bu torpido kısmı (yani kokpit)  çok aşırı olmasada
komple sallanıyor ve onunda sesi ekleniyor... bu torpido kısmını sökmek kolaymıdır; montaj elemanları gevşemiş olabilir diye düşünüyorum onlara bir göz atarım...
bu konularda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim...
leysamtan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 19 May 2006, 12:59

Amortisörlerinizi ve helezon yaylarınızıda kontrol ettirin. Eskimişlerse yaylanma payı kalmadığından ses yapabilirler. Sesde göreceli bir kavram olduğu için arabayı görmeden duymadan yorum yapmak çok doğru olmuyor. Formande olabilecek gayet normal bir sesi gidermeye çalışıyorda olabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti bükeyhan » 30 Arl 2006, 11:52

merhaba arkadaşım

direksiyon sisteminden gelebilirmi bu ses çukurlara girdiginde direksiyon simidinde elinle hissediyormusun titresimi eger hissediyorsan bu da olabilir ..aks ların aşınıp boşluk yapması da setlerde ve cukurlarda sizi rahatsiz edebilir ....çok pahalı degiller ...bi r baktır

komple direksiyon sistemi 70 ytl

iki aks dışı 60 ytl daha ucuzada bulabilirsin

bükeyhan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 30 Arl 2006, 11:57

bence başka bir araca binin ve deneyin normal sesi sizi yanıltmasın bi deneyin ....
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti elemsi » 09 Eyl 2007, 00:36

rotiller den gelebilir yada bilyeden gelebilir...direksiyonun tutup hızlı hızlı sağ sol yap lak lak lak dıye ses gelirse sorun var demek ve ses ordan geliyordur dıreksıyondan gelen sesler bazen kaşır ...tıkırtı burxlarından da yapar ...
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti ihsan » 10 Eyl 2007, 12:43

ancak olsa olsa amortisor basındaki lastiklerden olur ama oda degişmiş ancak arkdaslarında dedıgı gıbı iceriye giren ses goreceli kişiden kişiye degişir kimi kafasına takar kimi takmaz yani. torpido bolumunu sokmek zor birsey degil yanliz dikkat edin tekrar takarken vidalari sıkarken fazla sert sıktıgınızda pilastik kısımları kırılabiliyo o zman daha da kotu ses yapmaya baslıyo torpido bolumu ama bu ses bızım arabalarda bıraz normal o kadar kafana takma bızım arabalar yerli arabalardan ( kus serisi ve renolardan) daha nazik arabadir sen ona iyi bak oda sana iyi baksın yani
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir