ACAYİP FAZLA SU EKSİLTME VE HALİYLE HARARET

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ACAYİP FAZLA SU EKSİLTME VE HALİYLE HARARET

İleti desemon » 18 Eyl 2011, 23:59

Arkadaşlar 2-3 gündür arabam acayip su eksiltiyor 100 km de nerdeyse 10litre 3-4 defa durup su koyorak yola devam ettim dönüşte gece geldim busefer 2,5 litre yi içti gördüğüm kadarıyla bir yerden kaçak yok bu kadar su nereye gidiyor anlayamadım fan çalışıyor içerden ellede açıyorum ama kaputu açıyorum basınçlı su buhar karışımı su deposunun yan kenarından püskürtüyor acele yardım

desemon
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ö.Desem
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 favorit 135L

İleti syossett » 19 Eyl 2011, 00:06

Dostum aynı olayı yaşadım. Sorun üst kapak contasının yanmış, yıpranmış olmasıdır. Merak ettiğin su, ekzosdan cıkıyor bunu anlamak ıcın bırısı gaza bassın sen de elını egzosa daya goreceksın. Buyuk ıhtımal su yağa da karışıyordur bunun ıcın de yağa bak krema gıbı olmalı.Sorun fazla buyumeden ust kapağa baktır . Ben 100 km de 7-8 lıtre su eklerdım sukur kurtuldum.Kolay gelsın .. :(
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Asım Erdoğan
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti forman37 » 19 Eyl 2011, 00:10

su genlesme kabı kapağı kaçırıyo olmasın
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti desemon » 19 Eyl 2011, 00:24

syossett yazdı:Dostum aynı olayı yaşadım. Sorun üst kapak contasının yanmış, yıpranmış olmasıdır. Merak ettiğin su, ekzosdan cıkıyor bunu anlamak ıcın bırısı gaza bassın sen de elını egzosa daya goreceksın. Buyuk ıhtımal su yağa da karışıyordur bunun ıcın de yağa bak krema gıbı olmalı.Sorun fazla buyumeden ust kapağa baktır . Ben 100 km de 7-8 lıtre su eklerdım sukur kurtuldum.Kolay gelsın .. :(

yağda bir anormellik yok egzos olayına birşey diyemem bir kontrol edeyim
desemon
CLASSIC
CLASSIC

İleti desemon » 19 Eyl 2011, 00:27

forman37 yazdı:su genlesme kabı kapağı kaçırıyo olmasın

genleşme kabının yanındakiş ek yerden su kaynatınca su atıyor
desemon
CLASSIC
CLASSIC

İleti unlztrk » 19 Eyl 2011, 08:29

Kapak contası bu kadar su eksiltmez. Büyük ihtimal bir yerde ciddi bir kaçak var. Bunu tek balına göremezsin. Tespit için iki kişi olacaksınız. Sen tek başına motora bakıyorsun ama motorun sıcak bloğu suyu sen daha arabanın kapısını açmadan buharlaştırıyor. Yapmanız gereken suyu doldurduktan sonra birinin direksiyona geçip yüksek devirde gaz vermesi, seninde bu sırada su yollarını iyice kontrol etmen.
Olay şu; Yolda giderken gaza yüklendiğinde bir yerden fışkırıyor ama sıcak motordan dolayı anında buhar oluyor, arabayı çekip kaçak arıyorsun ama kaçak sadece aşırı yüklenme esnasında ortaya çıkıyor ve anında buhar olduğundan dolayı göremiyorsun.
Aynı problemi yaşamıştım ve sorun su hortumlarının motor bloğuna bağlandığı noktada çıkmıştı. Kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
unlztrk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ünal
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Seat TOLEDO

İleti ozantavsan » 19 Eyl 2011, 08:34

hortum bağlantı ağızları ve kalorifer peteğini kontrol et.Benimki kalorifer musluğu plastiğinden çok ince kaçırıyordu.
Aracı çalıştır.Çalışır vaziyetteyken kaputu aç.
Gaz telini elinle çekerek gaz ver.Motoru hortumları gözle.Kaçak varmı , aracın altını kontrol et damlatan yer varmı ?

Radyatörü kontrol et kaçak varmı ?
Fan müşirinin olduğu yeri kontrol et ,kaçırabiliyor.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti syossett » 19 Eyl 2011, 12:23

Abisi damlatmayla 100 km de 10 lıtre su eksılmez..
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti desemon » 19 Eyl 2011, 22:47

yazdıklarınızı yarın deneyeceğim işallah hortum bağlantılarından falandır, ağır bir masraf çıkarmaz sonucu yarın yazarım
desemon
CLASSIC
CLASSIC

İleti ERTAN26 » 19 Eyl 2011, 23:09

arkadaşlar geçen hafta benimde başıma su eksiltme problemi geldi.arabamla 400 km yol yaptım aa bi baktım hararet birden çıktı.eve geldin 2 litre su ekledim.normale döndü.benim favo hiç böyle yapmazdı aa bide antifiriz yok ya su daha çabuk kaynıyor ve buharlaşıyor ondan olabilir.ben bi antifiriz atayım favoya yaaa
ERTAN26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERTAN
Nereden: Eskişehir
Arabanız: SKODA FAVORİT 135 L

İleti forman37 » 19 Eyl 2011, 23:11

eğer aracınız bazı yerlerınde paslanmadan olusan çürümeler varsa sakın ha sakın antıfırız koymayın !! anında patlatır basını daha cok ağrıtır..
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti desemon » 20 Eyl 2011, 23:30

ozantavsan yazdı:hortum bağlantı ağızları ve kalorifer peteğini kontrol et.Benimki kalorifer musluğu plastiğinden çok ince kaçırıyordu.
Aracı çalıştır.Çalışır vaziyetteyken kaputu aç.
Gaz telini elinle çekerek gaz ver.Motoru hortumları gözle.Kaçak varmı , aracın altını kontrol et damlatan yer varmı ?

Radyatörü kontrol et kaçak varmı ?
Fan müşirinin olduğu yeri kontrol et ,kaçırabiliyor.

bu gün tarif ettiğin gibi kontrol ettim ve gaz verince su deposunun yandaki ek yerinden suyu bayağı çok kaçırdıgını gördüm yani su deposu değişecek fiyatı hakkında bilgisi olan varmı orjinali veya yan sanayisi nekadar acaba
desemon
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 20 Eyl 2011, 23:51

25 Tl dedi parçacı geçen yıl 15'e senden almıştım deyince 20 TL'ye verdi.
su kabında renk değişimi farkediyorsan hemen değiştir.Beyaz plastikte sarımtrak ve beyazımsı damarlar oluşuyor.Genelde yan duvarında oluşuyor.Değiştirmezsen beklenmedik anda su sızdırma başlkıyor.Sızan su motora doğru fışkırıyor ve bembeyaz dumanlar yükseliyor motor bölümünden.Geçen yıl başıma gelmişti.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hsynaslan0010 » 21 Eyl 2011, 17:07

selamın aleyküm abiler aranıza yeni katıldım 90 model favarit sahibiyim 135 l arabamdan cok memlunum ancak bendede su eksilmesi oluyor herşey normalken bi uzunyolla gitim uzun dedigim de 135 km, yolda hararet yaptı fanı elden acmama rahmen hharareti düşüremedim iki defa su kuyarak döndüm tabii hemen ustaya götürdüm termostadı deyiştirdi suyunu koydu havasını almadan aracın hararetini yükselti dediki conta yanmış hemen sokülmesi lazım dedi yaptırmadan cıktım sonra arkadaşım var kapakcı ona götürdüm dediki bunun contada bişl yokk ama azda olsa su eksiltiyor ne yapimm,
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Arabanız: favorit 135

İleti syossett » 21 Eyl 2011, 19:18

hsynaslan0010 yazdı:selamın aleyküm abiler aranıza yeni katıldım 90 model favarit sahibiyim 135 l arabamdan cok memlunum ancak bendede su eksilmesi oluyor herşey normalken bi uzunyolla gitim uzun dedigim de 135 km, yolda hararet yaptı fanı elden acmama rahmen hharareti düşüremedim iki defa su kuyarak döndüm tabii hemen ustaya götürdüm termostadı deyiştirdi suyunu koydu havasını almadan aracın hararetini yükselti dediki conta yanmış hemen sokülmesi lazım dedi yaptırmadan cıktım sonra arkadaşım var kapakcı ona götürdüm dediki bunun contada bişl yokk ama azda olsa su eksiltiyor ne yapimm,

Kimseyi etkilemek istemem ama dostum, uzun yolda bu kadar su eksiltiyor ise, öncelikle göz ile muayene et. hortumlardan kelepcelerden kalorıferden genlesme kabından vs su atıyormu . 2 ..birisi gaza bassın, sen birisi de elını egzosa 1 cm kadar yaklastırsın egzostan su gelıyormu. eğer egzostan su atıyor ıse malesef ust kapak contasının değişmesi vede taşlanması, gerekırse kaynak olması gerek. su genleşme kabın eskımıs ıse, ısı yukseldıgınde cek bı kenara bak bu kronık bır olaydır favolarda.. genleşme kabı zamanla çatlar ve hızlı bır sekılde suyu püskürtür. Dediğm gibi, önce göz ıle muayene yap. bı de yağı kontrol et eğer yağ mayonez gibi beuazlaşmış ıse hıc durmadan ssanayıyı. Umarım buyuk bır sorum cıkmaz. Kolay gelsın arkadaşım.
Kullanıcı avatarı
syossett
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hsynaslan0010 » 22 Eyl 2011, 13:30

abicim cok teşekur ederim bilgilerinize kapakcı arkadaş baktı yagda bi anormallik yok su genleşme kabı hangısı bilmiyorum ama normalde su koydugumuz yerde kabarma oluyor ama fanı elden acınca geciyor balıkesirde ustalar acayip uzun yola fazla cıkmıyorum aracıma gaz taktırdıktan sonra başladı arzalar önceden bişii yoktu aslında
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Arabanız: favorit 135

İleti ozantavsan » 22 Eyl 2011, 13:44

hsynaslan0010 merhaba , Balıkesir Merkezdemisin.Bende Balıkesir Merkezdeyim.
Plakanı söyleyebilirmisin ? Her gördüğüm Skodanın önce plakasına bir göz atarım.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hsynaslan0010 » 22 Eyl 2011, 13:59

merhaba ozan bey 10 at 777 yeşil