Soğuğa Karşı izolasyon

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Soğuğa Karşı izolasyon

İleti hakand » 20 Eyl 2011, 14:27

Malum kış yaklaşıyor.Bizim favolarda biraz süratli gidince pedal kısmının oradan yoğun şekilde rüzgar alıyor araba.Her favorittde bu sorun mevcut.E soğuk havalarda da ayaklar buz tutuyor ister istemez.Buna karşı pedal kısmına gelen soğukla ilgili bir izolasyon yapılabilir mi?Yapılırsa nerede yaptırabiliriz?Paylaşımlarınızı bekliyorum.

hakand
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti skodaizm » 20 Eyl 2011, 14:56

Favorit ve Formanlerın en iyi yanları güçlü ısıtma sistemleridir. Ayarı ayak yönüne yaparsanız bir müddet sonra sıcaktan duramazsınız. Eğer ısıtma yeterli değilse kalorifer musluğunu ve ısıtma radyatörünü kontrol edin. Radyatör tıkalı veya musluk çalışmıyordur.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti hakand » 20 Eyl 2011, 15:16

ısıtmada sıkıntı yok o yeterli.ama çok soğuk havada ayaklara bile versen o rüzgar herşeyi mahfediyor :)
hakand
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 20 Eyl 2011, 15:30

http://www.tekzen.com.tr/newsite/prd-59 ... ustik.aspx
bundan almıştım kullanamadım daha.

http://www.tekzen.com.tr/newsite/prd-59 ... m2_-_.aspx
bu da olabilir.

Sanırım motor tarafından yalıtım uygulanmalı , ısıya dayanıklığını ölçmedim.Alev almıyor olabilir ama deforme olabilir.Aslında dışına ziftli bir kat yapıştırılabilir.

veya bu rünlerin bir tarafı aliminyum kaplamalı olanı var.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti skodaizm » 20 Eyl 2011, 15:33

hakand yazdı:ısıtmada sıkıntı yok o yeterli.ama çok soğuk havada ayaklara bile versen o rüzgar herşeyi mahfediyor :)

Rüzgar veya hava akımı o bölgede yoktur. Sizin araçta ya bir çürüme yada havalandırma sisteminde bir açıklık olmalı ki o denli hava girişi olsun. Önce bunu bir kontrol edin.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 20 Eyl 2011, 16:07

Benim araçta böyle bir sorun yaşamadım.Kışın hava gelmiyor o bölümlerden.

Ayrıca belirteyim kalofier musluğunu değiştirmeden önce peteğin içini temizledim.Dışını temizledim.Bir kaç gün suda bekledi.Musluğu taktıktan sonra eskisinden daha çok ısıtıyor.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti jawacı » 20 Eyl 2011, 17:45

bende de böyle bir sorun yok. bence de siz pedalların çevresini kontrol edin. ayrıca kalorifer de favoyu gayet iyi ısıtır.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti hsynaslan0010 » 22 Eyl 2011, 13:48

yaa benim ısıtmda sorun var galba cıgle kapanmadan kısa mesafelerde ısıtmıyor o musluk nerde tarif etseniz bulurum heralde pedegin içini nasıl temizlenir gecen bi hava tuttum ama ucte acınca birazdaha gec ısıtıyor bide arka cam ısıtma cama yapışık olan demir yapışkanından söküldü camı silerken o nu nasıl yapıştırcaz bi bilginiz varmı
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Arabanız: favorit 135

İleti skodaizm » 22 Eyl 2011, 15:58

hsynaslan0010 yazdı:yaa benim ısıtmda sorun var galba cıgle kapanmadan kısa mesafelerde ısıtmıyor o musluk nerde tarif etseniz bulurum heralde pedegin içini nasıl temizlenir gecen bi hava tuttum ama ucte acınca birazdaha gec ısıtıyor bide arka cam ısıtma cama yapışık olan demir yapışkanından söküldü camı silerken o nu nasıl yapıştırcaz bi bilginiz varmı

Aşağıdaki resimde beyaz akünün sağı ile havalandırma girişinin arası olan yerde yer alır kalorifer musluğu..

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 22 Eyl 2011, 16:50

Motor suyu ısındığında kaloriferdende geçerken peteği ısıtır.Fan aracılığıyla sıcak hava içeri üflenir.Bunu biliyorsun zaten.Sanırım senin şüphe ettiğin konu içeriden sıcak havayı açtığında kalorifer musluğunun açıp açmadığı.

Şunu dene

Aküyü sabir tutan metal parçayı üzerindeki 2 vidayı gevşelterek sök.tam sökmesende olur aküyü biraz geriye çekmek yeterli olacaktır.
Kalorifer havalandırma ile akü arasında kalorifer musluğu var.Peteğin giriş kısmına montelidir.
Motor soğutma suyu hortumu buraya girer hemen yanından tekrar çıkar.

Motoru çalıştır , motor biraz ısınsın kaloriferi soğukta bırak.Aküyü çekince göreceğin boşlukta musluğu kontrol eden metal çubuğu göreceksin.Çubuk hareket ederek sıcak suyu petek içine geçirir veya kapatarak peteğe girmeden yoluna devam eder.İçeri alınca sıcak ,girmeden geçince soğuk.

Kalorifer soğuk konumdayken metal çubuğun konumuna bak.SOnra kaloriferi sıcağa al geç motor başına çubuğa bak.Eğer konum aynıysa veya çok az bir fark varsa muslukta sorun olabilir.Çubuğu elinle oynat ,aracın içerisine geç kalofifer daha sıcak veriyormu.

Kalorifer musluğunu 28 TL'ye aldım.Petek orjinali olarak duruyordu.Ustaya söktürdüm.Motor soğutma suyu aktığından , tekrar su ilave , hava yaptırmama ve hararete neden olmamaya dikkat edin.Cesaret edemezseniz bir ustaya söktürün.10 TL verdim sökme takma.

Peteği temizlemek kolay 2 tane hortum giriş yeri var.Bir tarafından hortumla suyu basın diğer taraftan çıksın.Ara sıra baş aşağı çevirin içindeki pas aksın.Ne zamnki temiz su gelmeye başklarsa o zaman yeterli.Ben biraz elma sirkeli su koydum içine az bekletip boşaltmıştım.Dış yüzeyini aliminyum yapraklara zarar vermeden nazikçe fırça ile sabun ile sıcak su ile temizleyebilirsiniz.İçinide sıcak su ile temizleyin.Birazda kovaya kaynar su doldurup içine peteği oturtun.

Kurutun takın.Mis gibi üflesin.El değmişlken kalorifer fanınıda kontrol edin.Çok tozlu ise fırça ile sökmeden temizleyin.Tozunu üfleyin veya süpürgeyle çekin.Fan millerini biraz yağlayın.Fana ulaşmak için havalandırma ızgarasını sökmek yeterli.

Ben bu bölüme ufak bir kese yapmayı düşünüyorum.Kesen içine kekik olur ,vanilya olur vesaire koku verici şeyle koyarım.Kalofifer fanını açtımı içerisi mis kokar.Ben fana wd40 sıkmıştım fanı çalıştırınca koktu durdu.Demekki hoş koku koy hoş koksun.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hsynaslan0010 » 22 Eyl 2011, 17:38

abicim cokteşekur ederim ikinizede iyiki bulmuşum bu formu bi bakıcam dediklerinize ozan abi cay icmeye beklerim dükkana postanenin arasındayım
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 22 Eyl 2011, 19:14

İşyerinin adı nedir ? Araban hep orada olduğundan evin oradadır diye tahmin ediyorum.Gelip geçerken hep bakardım senin arabaya.

Ben senin evin dibindeyim :idea:

Bugün postaneye 2 defa geldim.Bilsem uğrardım..
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti bozkurt_51 » 24 Ekm 2011, 17:45

benim favonun kaloriferi geçen kış tam ısıtmıyordu.ama öyle idare ettim.bu sene aksarayda emniyet garajının oralarda yedek parçacılar var oraya yolum düştü.gitmişken kalorifer peteği sordum.40 tl ye vika marka kalorifer peteği aldım.geçen hafta sonu kalorifer peteği ve musluğunu yeniledim.kışlık termostadı da taktırdım şimdi güzle ısıtıyor.arabanın içini hamam gibi yapıyor.size tavsiyem 40 lira gibi bir fiyata sıfır kalorifer peteği almak varken gidip te eski peteği şişletme yoluna falan gitmeyin.alın yenisini taktırın güzek güzel çalışsın.sonuçta 20 yaşında arabalar bunlar.ister istemez kalorifer peteğinininde bir ömür var.en iyisi yenilemek.
Her lafa verilecek bir cevabım vardır.Lakin ; bir lafa bakarım ,laf mı diye? Birde adama bakarım , adam mı diye ?
Kullanıcı avatarı
bozkurt_51
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: alpaslan baba
Arabanız: favorit 136L

İleti hsynaslan0010 » 24 Ekm 2011, 18:53

petek ve musluk 40tl bide cıkma deyil sıfır heralde benimde ihtiyacım var ya ama baştan bi temizletircem
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

İleti ERTAN26 » 04 Kas 2011, 23:15

Arkadaşlar aküyü çekmeden petegi görebilirmiyiz acaba.
ERTAN26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERTAN
Nereden: Eskişehir
Arabanız: SKODA FAVORİT 135 L

İleti junior » 05 Kas 2011, 02:59

hakand yazdı:Malum kış yaklaşıyor.Bizim favolarda biraz süratli gidince pedal kısmının oradan yoğun şekilde rüzgar alıyor araba.Her favorittde bu sorun mevcut.E soğuk havalarda da ayaklar buz tutuyor ister istemez.Buna karşı pedal kısmına gelen soğukla ilgili bir izolasyon yapılabilir mi?Yapılırsa nerede yaptırabiliriz?Paylaşımlarınızı bekliyorum.

her favorit diye genelleme yapmayın öyle bişey yok benim favoritimde mesela.yanlış izlenim bırakıyorsunuz
junior
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: arman boyacı
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit 1994 glx

İleti fatih usta » 09 Kas 2011, 21:18

arkadaşım direksiyon mafsalının dibinde toz lastiği var bazen d . kutusu söküldüğünde o toz lastiği takılmıyor ona bak..
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir