2 Gündür Başıma Gelenler

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2 Gündür Başıma Gelenler

İleti FTS » 21 Eyl 2011, 00:35

Hayırlı geceler arkadaşlar. Yeni eve girmiş bulunduğumdan hemen konu açıp yaşadığım sorunları yazmak istedim. Aracımda bir süredir bi gaz kokusu oluyordu. Daha çok durduğum zamanlarda koku hissediliyordu. Diğer sorunum egzost muayenesinden sonraki arabadaki rölanti düşüşü. Geçen ay babam egzost muayenesine gitti ve geçemedi. Gazı ayarlatıp gittikten sonra rahatça geçti fakat araçta rölanti düşüşü söz konusuydu ve kırmızı ışıkta yokuşta hatta normal düz yolda durduğumda stop etme sorunu aldı başını gitti. Eskişehire gittiğimde totalden gaz aldım. araba daha iyice çalışmaya başlamıştı. herhangi bi sıkıntısı yoktu. rahatça kullandım. Ertesi gün babam köye gitti. biraz yollar bozukmuş falan anlattı. Sağolsun babam nasıl becerdiyse fark anahtarını bozmuş. basıyorum yanmıyor. Düz olarak bağladım ertesi gün bursa için hazır oldu. Bursaya gelirken fullediğim depo bursaya vardığımda 2 ışığa inmişti. evin önüne park ettiğimde tek ışık yanmıştı. Arabada yine bi rölanti düşüşü söz konusu idi fakat aldırış etmedim. dün gece arkadaşlarımla mudanyaya gidelim dedim. Fsm den arkadaşımı aldım yokuş aşağı inerken hafif frenle indim debriyaja bastım vites değiştirecektimki araba stop etti. aldırış etmedim. sorunu zaten vardı diyip tekrar marş bastım. arkadaşı aldım. esentepe kavşağından mudanyaya döneceğim sırada ışıklara yanaşırken debriyaj fren yaptım yavaşladım arabanın arkasına yanaştım. bi baktım akü ışığı yandı. gaz vereyim dedim araç stop etmiş. yaklaşık 3 dk ışıklarda çalıştırmaya uğraştım. marş almadı aracım. arkadaşlar vurduralım dediler. öyle kötü bir yerde kaldım ki. karışan görüşen çoktu. 1. vurdurdum almadı. 2. vurdurdum almadı. 3. vurdurdum bu sefer çalıştı. ama ben sinirlenmiş bi vaziyette kan ter içinde mudanyaya gittim. dönüşte bi sorun çıkmadı. rahatça eve geldim. Git gel yaklaşık 70 km yaptım mudanyaya giderken petrol ofisinden 20 liralık gaz aldım. 3. ışık yanmıştı eve geldiğimde 2 ışık yanıyordu. sabahına işe gittim. arabayı evde bıraktım dünkü olaydan sonra. Arabayı aldığım zaman torpidoda far anahtarı vardı yeni ben onu eskişehirde unutup düz bağlamıştım. Sonradan aklıma gelmişti. Akşama gideyimde bağlayayım dedim. Eve gider gitmez birde ne göreyim. Canım babam sağolsun far anahtarını takmış. fakat arkasındaki aydınlatan ışığını takmış sadece ve basa basa çalıştıramamış. içini açmış. yay başka yere fırlamış parçalar başka yerde üstüne üstük içindeki kilit mekanizmasının yolunu kırmış. O sinirle nasıl toparlayıp bağladığımı bilemedim. Akşam arkadaşımla buluştum. dünde yanımdaydı. babasına bahsetmiş yolda kalma durumundan. babasıda motor ustası. Sağolsun söylemiş bakarım demiş. sevindirici haber oldu. iş çıkışı geldi sağolsun. arabaya marş bastım 1. sinde almadı. 2. sinde zar zor çalıştı. gaza basma bırak dedi. araba stop etti. tekrar çalıştırdım. biraz dokun dokun çek dedi ve ayarını yaptı. o oradan ayar yaparken bana deviri söyledi bende evet veya hayır diyerek onayladım. Şuan rölantisi düzeldi ve kısa marşta almaya başladı. Gelelim diğer sorunlara. Bilmediğimiz Başka şeylerde çıktı. Aracın hava filtre kazanının altında tam göremedim bi yer açılmış. sarsıntıdan açılmış olabilir dedi. orayı kapattı aracın çalışması değişti. devir yükseldi. hava girişini kapattı dahada çok yükseldi. İsterseniz bunu kapatırım ama benzine geçtiğinizde buranın açık olması lazım siz bilirsiniz dedi. açık kalsın dedim. sonra benzin kokusu var dedi. ışığı bi tutuk benzin otomatiği benzin atıyor. bu böyle olmaz araba çalıştığında devamlı atar diyaframında sorun var dedi. borusunu çıkarttı tornavida sokup sıktık. Kazanın altında hava alan yeri kapatınca daha iyi çalışmaya başladı. ve hafif bi ayar yaptıktan sonra 900 e çekti ve orada 10 dk çalışmaya bıraktık. herhangi bi şekilde stop etme olmadı. Bunun için sevindim çünkü en çok muzdarip olan bendim. ışıklarda özellikle araç stop ettimi arkadan araba kaldırmayı bilmiyorsan neden kullanıyorsun diye laflar işitiyordum. kendimce el frenini çekip gaz vererek çözüm bulmuştum.

Bayağı bi uzun yazdım arkadaşlar kusura bakmayın ama bundan sonra babamın arabayı biraz daha az kullanmasını sağlamalıyım.
Cumartesi günü benzin otomatiği ve far anahtarı alıp takacağım. far anahtarınında arkada tutuan 4 tane çentiğindende 3 ü kırılmış 1 tanesi tutuyor. onuda kalın silokonla halletmeyi düşünüyorum. Umarım bi süre arıza vermez :)

16 CBA 96

# Sen bizim suretimize değil, siretimize bak. #
Kullanıcı avatarı
FTS
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Furkan Surer
Nereden: Bursa
Arabanız: 1994 GLX

İleti forman37 » 21 Eyl 2011, 00:50

allah kurtarmıs vallahı ne dıyım :) bu aksamda bız macera yaptık bıraz akıllılık bızde 10 lıra gazla 80 km yol gıtmeye calıstık :D gıderken sorun yoktu donustede yolu karıstırdık baya uzattık yolu neyse atık eve 6 km kala araba gazı kestı ve bıttı ..çektım e-5 te sağa dedım benzıne alıyım eve kadar goturur .dedım bastım marsa baktıkkı benzınde yok hepten kaldık .dedım arkadasa yaprağı yedık oğlum :D hadı ıtelım 2 km kadar aracı ıttık allahtankı yol duz .artık dedım yeter . ara bırını benzın alsın gelsın ..allah razı olsun arkadasın enıstesı tmm dedı gelıyorum uykusundanda kaldırdık adamı benzın alıp geldı sağolsun koyduk en buyuk nımetımız olan benzını bastık marsa çalıstırdık. eve gelebıldık sonunda :) bıdahamı bıdaha 10 lıralık gazla asla yola çıkmam normalde sehır ıcı 10 lıra gaz 50 km yapabılıyorum sakın kullanımda. ne olursa olsun aracınızda 5 -6 lıtrede olsa benzın bulundurun ..:) hadı ıyı geceler :D
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi