favorit yakıt sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favorit yakıt sorunu

İleti kurd_2000 » 24 Eyl 2011, 20:38

Bende 93 favorit var lpg tertibatını sıfırladım. ama yakıt şehir içinde 0,245 tl. acil yardıma ihtiyacım var. Önceleri normal zannediyordum ama sitedeki yakıt tüketimlerini görünce moralim bozuldu sürüşüm sabah işe gidip geliyorum günlük 13 km yapıyorum ve 80 km saat hızı geçmemeye gayret ediyorum

kurd_2000
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: veli akbulut
Nereden: Konya
Arabanız: 93 favorit

İleti ozantavsan » 25 Eyl 2011, 01:02

Normal bence bu yakıt.Bende 1,5 yıldır kafa yoruyorum.Ne yaparsan yap sonuç değişmiyor.Sadece araç bakımlı oluyor ve performansı iyi oluyor.benimki şehiriçi 28 kuruş yakıyor.Kışın az bir miktar artabiliyor.
Şehiriçi lpg tüketimini litre ile hesapladığında bence normal çıkıyor.

Şehiriçi 10 litre benzin tüketse , lpg ile 12 veya 13 litre tüketirsin.Lpg benzine göre %20 gibi fazla tüketilir.
12 litre tüketsen 12x2,46=29,52 TL (1 litre lpg 2,46 TL) yani 100 kilometrede 29,52 tl , kilometrede 29 kuruş.

bence normal , araç bakımlı ise bu yıl 100 kilometrede 12 litre lpg tüketiyorsa 3 sene sonrada 12 litre tüketecektir.
Bu yıl lpg 2,46 TL ise 3 yıl sonra 4 TL olmuş olsa , 12x4=48 TL / 100 km = 48 kuruş kilometrede.
3 yıl sonra senin araç bir başkasında olsa o da çok yakıyor diyecek.
Çok yakan araç değil.Artan yakıt fiyatları (hükümetin yakıtta yüksek vergi alması)

Aracınız bakımlı ise sorunu yoksa çok üzerine düşmeyin.İnsan hastalık hastası oluyor bu nedenle.Sürekli aracı dinlemekten aracın kullanım keyfine varamıyor.

Ben Depoyu tam dolduruyorum 32-34 litre arası alıyor.80-85 TL arası tutuyor.1 ay bununla idare ediyorum.Kendimi ona göre ayarlıyorum.

Kısa mesafelere kullanmamaya özen gösteriyorum.İşyerim eve 1,5 kilometre.Yayan gidiyorum.
Arabaya ihtiyacım olursa eve gidiyorum 10-15 dakika sürüyor ,aracı alıp gidiyorum.Böylece soğuk motor gezmemeye çalışıyorum.Özellikle kışın kısa mesafe yakıtı arttırıyor , motor ısınmadan gideceğin yere varıyorsun.

Akşam işten eve geliyorum.Hanımı işten almak için aracı alıyorum.6,5 kilometre gidiyorum ,dönüyorum toplam 13 kilometre.Motor ısınmış oluyor.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi