Sıvı Genleşme Kabı Kapağının İç Yapısı ve Temizliği

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sıvı Genleşme Kabı Kapağının İç Yapısı ve Temizliği

İleti ozantavsan » 03 Ekm 2011, 19:04

Geçenlerde " Acayip Su Eksiltme " konu başlığında kapak mevzusu geçmişti.

Su kaynatma gibi bir durumum yok.Sadece kapağın durumunu merak ettiğimden az önce söktüm ve kontrol için eve getirdim.

Kapak orjinal ,üzerinde ingilizce ve almanca açıklamalar var.

LANGSAM OFFNEN
UBERDRUCK

Open - AUF (açık)
Zu - Closed (Kapalı)
High Pressure (Yüksek Basınç)
Open Slowly (Yavaşça Açın)

Kapağın iç kımında bütün bir göbek var.Bu göbeği kapağa sabit tutan lastik conta var.
Kapağın içindeki contayı alınca ,iç göbek komple ele geliyor.
Orta göbekte ufak daire şeklinde bir yükselti var.Yanında contalı alt kısmında yay bulunan bir daire var.Yalnız buradaki beyaz conta sakız gibi olmuş.Dokundumu şekil değiştiriyor.
Göbeği ter çevirince altta ufak bir yay görünüyor.Yükselti şeklindeki dairenin alt kısmında ufak dikdörtgen boşluk var.3 adetti sanırım veya 4.

Kapak hiçbir delik yok.Üstündede yok.Sadece iç kenarlada 4 adet girinti var.Bu girintilerden birine düz tornavidanın ucunu sokarak iç contayı dikkatlice kaldırarak çıkardım.Hiç zorlanmadım.
Resimlerini paylaşıyorum.Çalışma prensibini kafamda oluşturamadım.Ben basınç ile devreye giren mekanizma kapağın üstündeki küçük delikten atıyor sanıyordum.Sanırım kapağın yanlarından atıyor.

Kapağın içini diş fırçası ve Wd40 ile temizledim.Güzelce yıkadım.Az sonra monte edeceğim.

Ufak conta sakız gibi olmuş bu nedenle kapağımı değiştirimeli.Bir sıkıntı yok ama.Sadece Su eksiliyor gibi geldipinden maximuma kadar doldurdum kabı.bir hafta sonra maximum çizgisinden bir parmak aşağıda su seviyesi.

Eklentiler
kapakDSC00138.JPG
kapakDSC00139.JPG
Bu resimdeki ufak beyaz conta dokundumu şekil değiştiriyor.Sakız gibi olmuş.
kapakDSC00140.JPG
kapakDSC00141.JPG
kapakDSC00142.JPG
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti skodaizm » 03 Ekm 2011, 19:49

Bizim Forman in kapağı farklı. Daha kalın ve mavi renkli. Ayrıca iç mekanizması da değişik. Zira aynı işlemleri ben de yapmıştım. Ancak şimdi kırmızı antifiriz ile sorunsuz kullanıyorum.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti sainz » 04 Ekm 2011, 07:16

skodaizm yazdı:Bizim Forman in kapağı farklı. Daha kalın ve mavi renkli. Ayrıca iç mekanizması da değişik. Zira aynı işlemleri ben de yapmıştım. Ancak şimdi kırmızı antifiriz ile sorunsuz kullanıyorum.

Evet. Benim Favorit' teki kapak da farklı.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti bekocan » 04 Ekm 2011, 20:52

bu kapakların amacı zaten basınc altında çalışmaları zamanla illaki yayları bozulacaktır özelliklede normal su kullanılırsa
daha önceden mavi kapak vardı su kaçırıyor diye inceledim kapağı tabi ki incelereken bozdum yenisini aldım
bendede sarı opel kapağı takılı dizayn şekli aynı parçaların
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti gkmn » 24 Ekm 2011, 19:49

Bu akşam başıma gelenden anladığım kadarı ile benim kapak sağlam :))

Favomun hararet gibi kötü alışkanlıkları yok bende hiç göstergeye bakmam biraz trafiğe yakalandım.
Birde göstergeye baktım kırmızı bölüme gelmeden önceki son çizgide.
Kaputu açtım fan motorum çalışmıyor.
Arabayı rolentide bırakmıştım hava nasılsa serin biraz devirdaim yapsın toparlanır diye.
Bir baktım kapak düdüklü tencere gibi buhar salmaya başladı ve heryeri bembeyaz su buharı kapladı.

Bu aşamada inşallah motora başka zarar gelmemiştir.

Gösterge panelinde fan devreye girdiğinde yanan lamba yanıyor yani anladığım kadarı ile fana elektirik gidiyor.

Şasi kablosundada bir problem yok sigortalardada yanık bulamadım. Heralde benim fan motorum mu yandı?

Zaten garip garip sesler çıkartıyordu arasıra. 50 TL civarı galiba fan motoru favonun yarın sanayiye uğramak farz oldu.

iyi akşamlar.
gkmn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökmen
Arabanız: Favorit GLX

İleti ozantavsan » 24 Ekm 2011, 20:06

Ne olur ne olmaz diyerek bugün yenisini aldım.
Fan müşirinide kontrol et.Fan müşiri arızalıysa fanı açmayacaktır.Her ihtimale karşı içeriye , fanı elle açmak için düğme koymak gerek.Olmadık zamanda motoru kurtarabilir.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti gkmn » 24 Ekm 2011, 20:08

Düğmede var benimkinde düğmeye basınca fanın çalıştığını gösteren ışıkta yanıyor. Ama fanda tık yok. :(
gkmn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökmen
Arabanız: Favorit GLX

İleti hakan48 » 24 Ekm 2011, 21:19

gkmn yazdı:Düğmede var benimkinde düğmeye basınca fanın çalıştığını gösteren ışıkta yanıyor. Ama fanda tık yok. :(

Düz Verince Fan Çalışmıyosa Işıkta Yanıyorsa Fan Motoru Arızalıdır.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir