Bakım Zamanı Geldi.Önerilerinize İhtiyacım Var.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bakım Zamanı Geldi.Önerilerinize İhtiyacım Var.

İleti ozantavsan » 10 Ekm 2011, 07:13

Günaydın ,

Bu hafta nasipse favomu boyadaki küflü kısımlar için parça boya , pasta cila ve bakım için bırakacağım.
Boya ustası minisküs ameliyatı olduğundan bu haftaya ertelemem gerekti.İnşallah işininbaşına dönmüştür.
Bu işlem için 250 Tl'ye anlaştık.

Motor ustam fiyat uygun dedi.Gitmişken yağ , yağ filitresi , buji değişiminide yaptıracağım.Motor soğutma suyunu boşalttırıp safsu + antifiriz ekleteceğim.

Motor kompresyon ve silindir kaçak testide istiyorum .Ama yaptırabilirsem ustaya.
Fren balatalarını , tekerleri ,mekanik aksamıda kontrol ettireyim.

Sizlere danışmak istediğim konu şu ;

Karbüratör temizliği yaptırsammı ? Yoksa hiç elletmeyeyim mi?

Benzinde sarfiyat şehir içi 60 kuruş biliyorsunuz.
Lpg'de 28 kuruştu , subapları emme 0,20 - egzos 0,25 yaptım ondanmıdır nedit şu an 35 kuruşa çıktı.
BRC Lpg sistemim var.2006 yılında montajı yapılmış.Acaba lpg regülatörünün değiştirmem bana yakıtta fayda sağlarmı.

BRC pahalo ama iyi.Benim sistemde hiç aksaklık yok memnunum ,ama yakıt fazla.
Aldesa , fema vesaire var otogazcıda. Ne yapayım ?

Kapı gıcırtıları için kapı gergi kolu ve pimleri değiştirmek yeterlimi ? Tüm kapılarda değiştirmek istiyorum.

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti ozantavsan » 10 Ekm 2011, 11:09

Boya ustası iş başı yapmamış daha.Benim usta bir kaç güne başlar diyor ,bekliyorum bakalım dört gözle.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hsynaslan0010 » 10 Ekm 2011, 13:17

ozan agbi benimde bir sürü işim var ama sanayiye gitmeye korkuyorum bu dediklerin hepsininin benim fovonunda ihtiyacı var 500lira ayırıcaksın heralde bi işlere yoksa daha fazlamı gider
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Arabanız: favorit 135

İleti ozantavsan » 10 Ekm 2011, 13:26

250 boya + bakım vesaire + kapı gergi kol + pimler = 500'e yakın tutar.
Aküyüde 72 amper olarak değiştirmek istiyorum. En az 175 filan akü tutar.
Başka bir şey çıkarmı bilemiyorum.Yakıtın düşeceğini bilsem lpg regülatörüde değiştireceğim.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti phenomx3 » 11 Ekm 2011, 09:52

karbüratöre şöyle baktır derim. karbüratör alt takozu yıpranmışsa ordan hava alıp sarfiyatı artırıyomuş ben baktırdığımda takoz ölmüştü ve benzin kapış memesi de işini yamıyodu tabi sökmüşken usta temizlğini de yaptı. Benim ki de fazla yakıyodu onu yap bunu yap uzun yolda gaz 2 tl iken 100tl ile 600km gittim yani ,150 kuruşa indi. şimdi şehir içi 200-230 arası lpg ile. ama habire zam zam artık ölçmeyi bıraktım diyebilirim. bu arada benimde lpg BRC.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti ozantavsan » 11 Ekm 2011, 09:58

KArbüratör hava alsa araçta sorun olur.Bende sorun yok.UStaya karbüratör deyince , sen lpg'de kullanmıyormusun ? diyor. LPG de karbüratörün fonksiyonu yok deyip du,ruyorlar.Beni deli ediyorlar.
Sende kalt takoz hariç karbüratörde parça değiştirdilermi , temizliği sökerekmi yaptı ?
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti phenomx3 » 11 Ekm 2011, 14:46

benim distribütör değiştiğinde tekleme yapmaya başlamıştı. usta karbüratörde bi sıkıntımı var diye baktı. baktı ki alt takoz yırtık bi de dediğim gibi benzin kapış memesi işini yapmıyodu onu değişti. yanılmıyosam bi de conta vardı o da yırtılmış onuda değişip güzel temizledi. tabii hata distribütördeydi arızalı çıktı. bizim karbüratör de elden geçmiş oldu böylece. tekrar yenisini taktılar oda arızalı çıktığı için eski orjinali tamir eden birini bulunca geri vermiştim. valla kafan karışsın istemem bana da karbüratörü temizlesek dediğimde aynısını dediler ''lpg ile karbüratör temizliğinin alakası yok''. alaka olmasa bile benim karbüratörün sıkıntıları tesadüfen giderilmişti. bilmiyorum bende bazen deli oluyorum ustalara ve artık 2-3-4 yere sormadan forumda incelemeden karar vermiyorum bişey yaptırmaya. servise götürsen o da ayrı dert. Mesela dün servise mail attım bi kaç parçanın fiyatını sordum.gelen cevapDisk: 152 TL
BALATA: 36 TL
RADYATÖR: 161 TL
SU BORULARI: 60 TL
2 ayrı parçacıya sordum bugün disk 70 balata çin malı 25 ispanyol malı 35 radyatör 50. bide servisten komik bi cevap; Aracın modelinden dolayı parçaları merkez stoklarda ve bizim stoklarımızda bulunmamaktadır. oh ne ala. yani bu ustalara mecburuz servise gitsek bile bizi içeri almıycaklar yani
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 11 Ekm 2011, 16:25

debriyaj balatası değiştireceksen ucuza çin malına bakma derim.
Ben 1 sene önce değiştirdim.
Sasch veya luk al.Luk 130 TL'ye almıştım.Kendi motor ustama değiştirttim.Değiştirdikten bir ay sonra servisine uğtradım.Aracın performansı düşük diye.Adam bindi el frenini çekti yüklendi.Araçtan indi senin debriyaj kaçırıyor.
Yarım debriyaj gezmişsin hep dedi.Ne kadar tutar dedim 150 tl aracı kaldırmaya alırız 150 tl baskı balata vesaire 350 Tl çıkıyor ama 550 TL fiyat verdi.Seninle işim olmaz bir daha dedim.DEbriyajım sağlam 1 ay önce değişti dedim.
Ne taktın dedi luk dedim.Orjinal değildir dedi.Kaç liraydı dedi 130 dedim.Mırın kırın yaptı.Ordan tutturamadı balatanın ortasındaki dişler azdır dedi vesaire.

Eve geldim .El frenini sonuna kadar çektim vitesi 5'e aldım.Yavaş yavaş yarım gaz verdim.Aracın önünü yukarı doğru kalktı Yarım gaza varmadan motor stop etti.Yani debriyajda sorun yoktu.Gaz vermeye devam ederken motor stop etmeseydi kaçırıyor olacaktı.Bir daha değil servise gitmek ,önünden bile geçmedim.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti murat öner » 13 Ekm 2011, 15:20

karbüratör takozuna mutlaka baktır ..gıttıgım ustaya durumu anlattım baktı bunun takozu saglam dedi çıktı,ben zorla söktürdüm lastık takoz dıstan saglamdı ama içten hep çatlayıp yarılmıştı metal olanıyla degiştirdim..yakıtta da farketti..şu an uzun yolda 1 liitre lpg ile 14 km yapıyor..şehir içi 10 km...lpg regülatöründe bir sıkıntı olması ben ce en son ihtimal..gaz ayarıda bence çok önemli ..eger distribitörünüz yan sanyıyse mutlaka orjinaliyle degiştirin..yan sanayı kesınlıkle takmayın..kaporta boya işinide ben ce yaza bırakın..
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti ozantavsan » 13 Ekm 2011, 15:57

distiribütörün orjinal olup olmadığını neresinden anlarım.Üzerinde ne yazmalı ?
Karbütatör alt takozu dediğimiz ,karbüratör alt plastiğin üzerine geçtiği lastik conta değilmi?
Boyayı yaza bırakırsam daha çok masraf çıkarır.Cam fitillerine yakın kısımlarda küften kabarma var.YAza kadar aşağıya iner.Şimdiden inmiş zaten.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti phenomx3 » 13 Ekm 2011, 16:23

orjinalinde çekoslovak malı yazar ama orjinali diye satılanlarda bişey yazmıyo falan demişlerdi ne kadar doğru bilemem. seninkine bak madein çekoslovakya ibaresini görmezsen çakmadırbenim aldığım yan sanayilerin ikiside arızalı çıkmıştı bahsetmiştim. ama dediğim gibi benim eski orjinali sağolsun karbüratörcü tamir etti de kurtardık. benim parça aldığım yere tlf la sormuştum 150 tl demişti. numarasını vereyim bilgi al istersen mert oto - 0262 335 542
bi tane daha var oto 41- 0262 335 0266
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir