Fan Motorum Mu Yandı?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fan Motorum Mu Yandı?

İleti gkmn » 24 Ekm 2011, 19:53

Favomun hararet gibi kötü alışkanlıkları yok bende hiç göstergeye bakmam biraz trafiğe yakalandım.
Birde göstergeye baktım kırmızı bölüme gelmeden önceki son çizgide.
Kaputu açtım fan motorum çalışmıyor.
Arabayı rolentide bırakmıştım hava nasılsa serin biraz devirdaim yapsın toparlanır diye.
Bir baktım genleşme kabının kapağı düdüklü tencere gibi buhar salmaya başladı ve heryeri bembeyaz su buharı kapladı.

Bu aşamada inşallah motora başka zarar gelmemiştir.

Gösterge panelinde fan devreye girdiğinde yanan lamba yanıyor yani anladığım kadarı ile fana elektirik gidiyor.

Şasi kablosundada bir problem yok sigortalardada yanık bulamadım. Heralde benim fan motorum mu yandı?

Yarın sanayiye gideceğim fan motoru için tavsiyesi olan var mı?

Felicia falan taktıranlar varmış.

Teşekkürler iyi akşamlar.

gkmn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: gökmen
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit GLX

İleti ozantavsan » 24 Ekm 2011, 20:08

Fan motoruna direkt elektirik ver.Bunun için fan müşirini kısa devre yapman yeterli.Fan müşirinde kablo giren iki uç var.Fan müşiri üzerindeki derece değeri ne ise ısı ile değerine geldiğinde temas sağlayarak fana elektiriği iletir.Bu iki ucu tornavida değirerek kısa devre yap.Fan motoru çalışırsa sağlamdır.Fan müşiri arızalıdır.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti gkmn » 24 Ekm 2011, 20:17

Denedim bişey olmadı. :( yandı galiba kendim değiştisebilirmiyim yaptırtayım mı?
gkmn
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 24 Ekm 2011, 20:24

yenisi pahalı değilse yenisini al.Tamirat ile uğraşma.Yarın öbürgün sorun tekrarlarsa daha çok masraf çıkarır.Ama içindeki kömürü filan bitmişse değiştir , çalışabilir.Kömürler yüzünden elektiriği alamayabilir.Oto elektirikçisi bakabilir.Elinden geliyorsa sende yapabilirsin.En azından kontrol edersin.Kömürdense yenisini alır değiştirirsin.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti gkmn » 24 Ekm 2011, 20:41

Kömür işi biraz uğraşmalı gibi geliyorda. Eskisini yerinden sökmesi kolay gibi. Yenisini alsam kendim Takabilirim galiba.
gkmn
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 24 Ekm 2011, 21:18

En Mantıklı Olan Yapmanız Gereken, İyi Bir Oto Elektrikcisine Fan Müşhürüne Elektrik Gelip Gelmediğini Kontrol Ettirin Eger Fana Elektrik Geliyorsa Müşür Kablolarını Birleştirince Fan Çalışır. Çalışmazsa Fan Motoru Arızalıdır. Fan Motorunu Değiştirirler, Çalışırsa Fan Müşürü Arızalıdır. Silindir Kapak Contası Hasar Görürse Yada Termostat Açmazsada Fan Çalışmaz Ondan Dolayı İşi Ehline Bırakmanız Cebinizden Çıkan Fazla Parayı Önlemek Demektir. Yani Her Fan Çalışmaması Demek Fan Motoru Yada Fan Müşürü Demek Değildir. Termostat Açmayınca , Araç Su Eksiltince, Conta Yanıp Suda Basınç Olursada Fan Çalışmaz.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir