Favoritin kaloriferi soğutmuyor..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favoritin kaloriferi soğutmuyor..

İleti semih10 » 31 Ekm 2011, 14:37

Aracımın kaloriferi geçtiğimiz kış ayında problemliydi yani hiç bir şekilde ısıtmıyordu.. Kaloriferciye gittiğimde iyice gözden geçirdi termostad ve kalorifer peteğini değiştirdi fakat hiç bir değişiklik olmadı taktırdğımı yeni parçaları aynen geri iade ettim eski parçaları tekrar taktırdım..araç sadece 3000 devirden sonra gaza ayağımı basılığı olduğu sürede hafif bir ısı veriyordu rolantide ve düşük hızlarda soğuk üflüyordu nys konuyu pek uzatmak istemiyorum araya bir takım işler girdi o oldu bu oldu derken havalar ısınınca bende pek üstüne düşmedim. Malumunuz havalar artık soğudu ve benim bu problemim yine baş gösterdi. Değiştirmediğim parçalar kalmadı yine.. devirdaim den tutun (zaten gerekliydi) ayrıca termostadı değiştirdim geçtiğimiz hafta fakat sonuç yine hüsran ve sinir bozucu.Araç yine soğuk üflüyor 3000 devirden sonra gaza yüklenince sadece sıcak veriyor rolantide ve düşük hızda soğuk üflüyor.. Walla eski samaramın kaloriferini mumla arar oldum:( o araba daha 200-300 m sonra hamam gibi oluyordu camları açıyordum ne yalan söyleyim özledim o günleri..Sormak istediğim sizlerinde araçları böylemi yani bundan daha sıcağı olmuyormu sadece gaza yüklenincemi ısı veriyor bu konuda görüşlerini almak istiyorum..

Konuşsam tesiri yok,sussam gönül razı değil...
Kullanıcı avatarı
semih10
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: semih turhal
Nereden: Balıkesir
Arabanız: Fiat Linea 1.3 Multijet Active

İleti skodaizm » 31 Ekm 2011, 16:02

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti orhanfoto » 31 Ekm 2011, 16:17

arkasım söyle izah edim daha dün bi abimizin skodasını yaptırdık kalörifer petegini degiştik olmadı muslugu degiştik on numara oldu bi musluga baktır istersen
orhanfoto
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: orhan taptil
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit 93 lx

İleti itirpan » 01 Kas 2011, 21:07

Benimde ısıtmıyordu. kalorifer radyatörünü söktüm içi tertemiz. sebep orhanfoto arkadaşımızın dediği gibi muslukta. Sökerken gördüm ve "Anaaa bu kırılmış radyatöre su gitmeyormuş" didim. Parça olmayınca elimde bende delikler açık kalacak şekilde taktım musluğusunu. Şimdi ısıtıyor. Ama 200-300 metre sonra değil tabi. Zaten o kadarda suyu geçtim motor ısınmıyorki?
All right reserved..! Hakkı ve hayatı saklıdır.
Kullanıcı avatarı
itirpan
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: İsmail TIRPAN
Nereden: Konya
Arabanız: FAVORİT 93 135LX

İleti bekocan » 01 Kas 2011, 21:30

semih10 yazdı:Aracımın kaloriferi geçtiğimiz kış ayında problemliydi yani hiç bir şekilde ısıtmıyordu.. Kaloriferciye gittiğimde iyice gözden geçirdi termostad ve kalorifer peteğini değiştirdi fakat hiç bir değişiklik olmadı taktırdğımı yeni parçaları aynen geri iade ettim eski parçaları tekrar taktırdım..araç sadece 3000 devirden sonra gaza ayağımı basılığı olduğu sürede hafif bir ısı veriyordu rolantide ve düşük hızlarda soğuk üflüyordu nys konuyu pek uzatmak istemiyorum araya bir takım işler girdi o oldu bu oldu derken havalar ısınınca bende pek üstüne düşmedim. Malumunuz havalar artık soğudu ve benim bu problemim yine baş gösterdi. Değiştirmediğim parçalar kalmadı yine.. devirdaim den tutun (zaten gerekliydi) ayrıca termostadı değiştirdim geçtiğimiz hafta fakat sonuç yine hüsran ve sinir bozucu.Araç yine soğuk üflüyor 3000 devirden sonra gaza yüklenince sadece sıcak veriyor rolantide ve düşük hızda soğuk üflüyor.. Walla eski samaramın kaloriferini mumla arar oldum:( o araba daha 200-300 m sonra hamam gibi oluyordu camları açıyordum ne yalan söyleyim özledim o günleri..Sormak istediğim sizlerinde araçları böylemi yani bundan daha sıcağı olmuyormu sadece gaza yüklenincemi ısı veriyor bu konuda görüşlerini almak istiyorum..

genelde kaleriförler soğutmaz
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti kemalyazici » 10 Kas 2011, 20:11

başlığı okudum şaşırdım :)
Kemal Yazıcı
93 Forman Lx
Kullanıcı avatarı
kemalyazici
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kemal Yazıcı
Arabanız: skoda forman lx

İleti Uludag » 14 Kas 2011, 20:44

başlık biraz ters olsa da, sorun musluk ta mıdır çözüldüyse problem. bu musluk nedir ne değildir. zahmet olmazsa foto koyabilecek birileri var mıdır. benim favo da ısıtmıyor maalesef :S saygılar :(
Uludag
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Batuhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Black Line

İleti bekocan » 14 Kas 2011, 21:08

Uludag yazdı:başlık biraz ters olsa da, sorun musluk ta mıdır çözüldüyse problem. bu musluk nedir ne değildir. zahmet olmazsa foto koyabilecek birileri var mıdır. benim favo da ısıtmıyor maalesef :S saygılar :(

petek ısıtma kontrolü
radyatör suyu tam ısınmaya başladığında kaleriföre giden ve gelen su hortumlarını kontrol et
giden le gelen su ısı değerleri iyi ise tamm değil ise
ön panjurdaki ısıtma tarafına kolu cevirdiğinde kolun devamındaki tel musluğu açar bir başkası yaparsa bu sağa sola çekme işini sen dah net görürsün
eğer kol tam olarak çalışıyorsa mustukta görev yapıyorsa ğiden ve dönen su ısısı aynı olacaktır
yok ğiri iyi çıkışı az soğuksa musluk iş yapmıyor anlamında
iş musluğu sökmene kalacak zaten çok kolay sökülüyor petek komple burdaki zor iş suyu boşaltıp tekrar doldurmak
sökmüşken kireç çözücüyle petek içinde temizlersin
lakin favolarda bir gıcık iş var
havalandırma pervaneleri havayı dış ortamdan alıp iç ortama veriyolar
yani iç ortamdan alıp iç ortama vermiyorlar
dış ortamdaki çok soğuk havayı alıp serpantin üzerinden nekadar havayı ıstırsa o kadar içeri üfleme yapıyor bu yüzden petek çok iyi ısınması lazım
çok iyi ısıtmak için motor üzerindeki plastik hava pilitresi var uzun dikdörtgen olan
bunun dörtte üçünü kapa fazla hava emiş yapmasın ..
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 14 Kas 2011, 21:10

Kalorifer musluğu, aşağıdaki resimde beyaz akünün sağı ile havalandırma girişinin arası olan yerdedir...

Bu konuları da inceleyin.

http://www.skodam.com/post339238.html?hilit=kalorifer musluğu#p339238

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Uludag » 14 Kas 2011, 21:14

çok teşekkür ederim elinize sağlık.
Uludag
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 14 Kas 2011, 21:21

Uludag yazdı:çok teşekkür ederim elinize sağlık.

rica ederiz
aklında olsun eger kalerifer peteğini şimdi bu soğukta sökersen içini kireç çözücüyle şimdilik temizleme
temizlediğinde bilki delikler ortaya çıkar sıfır petek alman gerekebilir söylemedi deme.
bu yüzden fazla kurcalama vanayı tamir et o kadar istersen vanayı tamamen çıkar şimdilik
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Uludag » 14 Kas 2011, 21:30

peki ama "vanayı tamamen çıkar şimdilik" cümlesini anlamadım. vanayı tamamen çıkartmak sürekli sıcak konuma getirmek anlamı mı taşıyor ?
Uludag
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 14 Kas 2011, 22:58

Uludag yazdı:peki ama "vanayı tamamen çıkar şimdilik" cümlesini anlamadım. vanayı tamamen çıkartmak sürekli sıcak konuma getirmek anlamı mı taşıyor ?

yani
kış şartları bitene kadar sana sıcak hava lazım
bu yüzden fazla peteği kurcalamadan veya vana aramadan ğiriş tertibatını tamamen söker sadece hortumu bağlarsın
havalar iyi oluca tamamen söker gerekli temizliği yaparsın
dediğim gibi vana sağlam olabilir sende içini temizleyeyim dersin elinde kalabilir .
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakand » 21 Kas 2011, 00:29

Aynı sorun bende de var.Peteği değiştirdim yine ısıtmıyor yine ısıtmıyor.Tamirciye sorduğumda da bunların orjinal petekleri olmadığından ancak bukadar ısıtabilir dedi.Bana saçma geldi.
hakand
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 21 Kas 2011, 00:49

Benzer bir başlığa yazdığım cevabı buraya da koyuyorum.

Eğer araç antifiriz koyulmadan uzun süre kullanıldıysa Kalorifer peteğine giden borularda ve bağlantılarda kireç birikimi olmuştur.

Ayrıca zamanla aracın motor soğutma sisteminde (aynı zamanda kalorifer ısıtma) kıreç hariçi pas vs. kirli su kullanımından tortu ve bloklaşmış pislikler su akışını yavaşlatır ve hatta durdurma seviyesine getirir.

Motor sıvısına katılan bazı temizleme katkıları bu pislenme ve bloklaşmayı çözer ancak yaşı büyük araçlarda soruna neden olur. Conta eritebilir. Lastik boruların kelepçe yerlerindeki kireci sökerek akıtmasına vs. sorunlara yol açabilir.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ERTAN26 » 21 Kas 2011, 22:57

arkadaş senin ustada iş yokmuş :D iyi bir favorit ustası olsa anlar ve yapardı her ustaya gitme skoda ustasına git
ERTAN26
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ERTAN
Nereden: Eskişehir
Arabanız: SKODA FAVORİT 135 L

İleti erdi ortakcı » 09 Şub 2012, 13:59

ben kalorifer motorunu soktum bugun ses gelıyordu motorun ıcınde bulunduğu yuva kırılmıs ve tek satılmıyo sanırım yaardımcı olurmusunuz
Kullanıcı avatarı
erdi ortakcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdi ortakcı
Nereden: İzmir
Arabanız: blaklıne

İleti efekentli » 15 Şub 2012, 02:01

erdi arkadaşa yazıyorum,iyi bir oto elektrikçiye gidersen sorunun çözülür.benim forman da ses yapıyordu ben kendim söktüm hallettim ama sana buradan tarif etmek çok zor olur.
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir