Ön Gösterge Işığı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ön Gösterge Işığı

İleti Yamali3478 » 01 Kas 2011, 12:52

Arkadaşlar !

Ön gösterge bu katranın olduğu bölge ışıklandırması çok Düşük geceleri ve karalıkda hiç görünmüyor devir saati olsun diğer ibreler olsun cok düşük bir ışıklanması var bunu nasıl yükseltebildiriz sigortadan kaynaklanan bir durum mu ? yoksa başka sebeplerden dolayı veya bu sorunu yaşayan tek ben miyim ???

Yamali ! isyanlardaa !!!!!
Yamali3478
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YAVUZ MUHAMMET ALİ BÖYÜKÖZKÖK
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FAVORİT GLX 1994

İleti FTS » 01 Kas 2011, 14:04

Abi sanıyorum ampullerin güçleri o kadar. Aldığım arabada göstergelerin yukarısına monteli şerit led vardı. Onu yakıyordum lazım olduğu zaman. Sende öyle birşey yapabilirsin istersen.

16 CBA 96

# Sen bizim suretimize değil, siretimize bak. #
Kullanıcı avatarı
FTS
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Furkan Surer
Nereden: Bursa
Arabanız: 1994 GLX

İleti Yamali3478 » 01 Kas 2011, 16:16

:!: acaba sigorta atıyorum 10A İSE BUNU 15-25A yaparsak düzeltebilirmiyiz kie ! :D :D
Yamali ! isyanlardaa !!!!!
Yamali3478
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YAVUZ MUHAMMET ALİ BÖYÜKÖZKÖK
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FAVORİT GLX 1994

İleti skodacı_71 » 01 Kas 2011, 16:46

Ben göstergeye T5 Tipi ledli lamba alıp taktım :) Aydınlatmasından oldukça memnunum.

Uploaded with ImageShack.us
Kullanıcı avatarı
skodacı_71
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Süleyman Çelik
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Favorit 135L

İleti hsynaslan0010 » 01 Kas 2011, 19:23

süleyman bey bunu nasıl taktınız dipsiz diyorlar bu lambalara bizdekiler genelde mum gibi oluyor paylaşırsanız nasıl taktıgınızı bende takıcamda ögremişolurum
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hüseyin aslan
Nereden: Balıkesir
Arabanız: favorit 135

İleti skodacı_71 » 01 Kas 2011, 23:13

Bu tip ampüller dipli ampül olarak geçiyor.

Bu tip ampüller ise dipsiz ampül olarak geçiyor. Duyların üzerinde bulunan ampülü çıkardıktan sonra bu dipsiz ampülü takacaksın Hepsi bu yalnız ampülü duya takarken biraz dikkatli olman lazım çünkü bu ampüller hassas
Kullanıcı avatarı
skodacı_71
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti efekentli » 04 Kas 2011, 13:19

hsynaslan0010 dikkatine yazıyorum;gösterge içindeki kasa yapısı beyaz plastikten oluşur,zamanla beyaz kasa krem renge dönüştüğü için gösterge gece yeterince aydınlatılamaz,bunu önlemek için ise zayıflamanın ilk zamanlarında ampüller kontrol edilir,kararma v.s varmı diye,varsa değiştirilir.şayet kararma yok ise üzerinde bulunan ampullerin daha yüksek (watt olarak)bulunabiliyorsa onlardan kullanılır,eğer buda sorununuzu çözmezse skodacı_71 isimli arkadaşımızın dediği gibi gösterge içine uygun renk ve yeterli derecede led döşenerek sorun çözülür.
yalnız burada dikkat edilmesi gereken,aşırı ışık gece gözünüzü alacagı için bunu yeterli seviyede yapmanız yada ayrı bir düğme ile gerektiginde yakmanız olacaktır.gece göstergeden ön cama yansıyan ışık kazaya sebep olabilir.
saygılarımla...
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

İleti skodacı_71 » 04 Kas 2011, 22:26

Benim taktığım lambalar göz almıyor :) Yeni arabaların göstergeleri gibi net ışık verimliliği alabiliyorum
Kullanıcı avatarı
skodacı_71
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bekocan » 04 Kas 2011, 23:45

orjinal lambaları tamamen söküp ben led yaptım
Eklentiler
4.JPG
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Arabanız: 93 favorit

İleti junior » 05 Kas 2011, 02:57

bekocan yazdı:orjinal lambaları tamamen söküp ben led yaptım
harike olmuş bu süper elinize saglık
junior
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: arman boyacı
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit 1994 glx

İleti hsynaslan0010 » 14 Kas 2011, 13:06

arkadaşlar bende let yapmak istiyorum göstergelere saglı sollu ikitane cıvata gördüm soktüm sagdaki kokpiti soldakıde uzun kısa parkların dügmelerinin orayı acıyor göstergelerin arkasındakı ışıklara nasıl ulaşıcaz bilen varsa bi yardımcı olursanız sevinirim
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 14 Kas 2011, 20:55

en üst göğüsü sök
soltarafta ki lambaların düğmelerinin kablo soketini tamamen çıkar
sağ tarafta ki havalandırma kanalını tamamen çıkar zaten vidasızdır
bir kere sökünce çok kolay olduğunu ğöreceksin
çakmak bölümü komple gelir 3 adet arkasındaki soketi çıkar
soketleri takarken karıştırman mümkün değil
havalandırma ön panjurlarını da al
gösterge panellerinin hemen önünde geçme plastil parça var vidasızdır kendine doğru çek gelir
altında gözterge panelinin 3 adet vidasını ve tam karşında gösterge panelinin tam hatırlamıyorum 2 veya 3 vidası var onlarıda al
gösterge paneli tamamen eline gelmesi için arkasındaki soketleri çıkar
buradaki en önemli yer: kilometre telidir hafif kafanı eğip km telinin somununu gevşet çıkar tel zaten çekince gelir takarkende dikkat edeceğin yer km telinin ucu 4 köşedir önce teli itekle içine rahat bir şekilde oturur sonra üzerindeki somunu sık o kadar
yani gösterge panelini komple eline alacaksın
yanan lambaları arkataraftan zaten ğöreceksin çıkarmak istediğin tamamen çıkarır atar yenisini takarsın
ama led yapmak istiyorsan
arka taraftaki vidaları komlple sök
lpg göstergesi ve ısı gösterge lerini sökmen için üzerlerinde küçük somunlar vardır onlarıda tamamen alacaksın
buraları sökerken istersen fotolarını al ve biraz daha ince işçilik yapman lazım çünkü narin yerler
arka kapağı tamamen aldığında
km gösterge yerleri tamamen çıkar hemen arkatarafına içine yani yuvarlak bir şekilde tam oraya yuvaya otracak şekilde ledin lambaları yantarafa bakacak şekilde yapıştır ve 2 adet daha önceden hazırladığın artı ve eksi uçlerını kart üzerindeki delklerden arka tarafa çıkar
bu işlem km yerine ve diğer yerlerede uygula kapat
bunların uçlarını zaten elektrikçi isen kart üzerindeki 1 adet lambanın 12 dan yandığını bilirsin bu uçlerı birtanesinnin hattına lehimle yeter
tamamen toplamadım gösterge panelinin arka soketlerini takarak uçları n doğru bağlandığını kontrol et yanmıyorsa 2 ucu yerdeğiştir tamamdır
biraz ince işleri var sadece birkere sökmen gerek daha sonra ilk söktüğün zamanın kaç katınca hızlı söktüğünü göreceksin
şimdi ben tekrar sökeyim dediğimde komple 5 dakkamı almıyor
yardımcı olduysam ne mutlu
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bekocan » 14 Kas 2011, 20:56

junior yazdı:
bekocan yazdı:orjinal lambaları tamamen söküp ben led yaptım
harike olmuş bu süper elinize saglık

sizinde elinize sağlık sağolun
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti efekentli » 25 Kas 2011, 00:38

ben o ampullerden görmemiştim,ama gerçektende güzel olmuş.paylaşımı için teşekkür ederim...
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

İleti hsynaslan0010 » 25 Kas 2011, 12:18

bektaş bey bilgilerinize cok teşekkür ederim ama sizinle işimiz bitmedi bu kadrana koydugunuz ledler ne renk birde ortalama kac cm. artı eksiyi göstergelerin neresinden aldınız letleri nereye yapıştıcaz arkasına üstünemi yoksa yuvarlak yani klmetre göstergesine göremi takıcaz yardımcı olursanız hafta sonu yapıcam bu işi şimdiden teşekkürler
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 25 Kas 2011, 23:36

hsynaslan0010 yazdı:bektaş bey bilgilerinize cok teşekkür ederim ama sizinle işimiz bitmedi bu kadrana koydugunuz ledler ne renk birde ortalama kac cm. artı eksiyi göstergelerin neresinden aldınız letleri nereye yapıştıcaz arkasına üstünemi yoksa yuvarlak yani klmetre göstergesine göremi takıcaz yardımcı olursanız hafta sonu yapıcam bu işi şimdiden teşekkürler

ğüzel sorular sordunuz
abcim led beyaz renkte
yapıştırma şekli ledlerin
yanadoğru yani baktığımız da bize doğru bakmayacak yanlara doğru olacak
uzunluğu örnek km katranı genişliğince u şeklinde ters u işareti şeklinde
zaten tamamen söktüğünüzde ğöreceksiniz örnek km ğösterge yeri arkası tamamen kapalı ışık yanlara taşmasın diye işte bu kapalı alanın yan duvarlarına yana bakacak şekilde ce ters u şeklinde yanlara yapıştırcağız
elektrik bağlantısı ise zaten üzerindeki lambalar 12volt bütün lambaları sök birtane lambanın oturduğu yerde artı ve eksi voltaj olacaktır mecburen burada ki söktüğümüz herhengi bir lambanın yerindeki uçlara sağlam olsun diye kabloları lehimleyeceğiz hepsi bu kadar
aynı şekilde km arkası ve devir saati arkasına aynı şekilde yapacağız
zaten uzunluk çok kısa hepsi yarım metre bile tutmuyor. gerçekten çok ğüzel yapmışım bende yaptığımda benimde çok hoşuma ğitmişti halen böyle kullanıyorum.
Eklentiler
5.JPG
5.JPG (24.72 KiB) 5669 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hsynaslan0010 » 26 Kas 2011, 11:49

tekrar teşekürler güzel olmuş gercekten bende yapimde bakalım becere bilicezmi bu işi 50cm beyaz aldım uclarınıda leyimlettim yarın yapıcam inş.
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

İleti hsynaslan0010 » 28 Kas 2011, 19:51

evet bu konuda bir daha yazacagım bektaş bey ve arkadaşlar dün göstergeleri sökmeyi başardım benim 90 136l oldugu için benim kadranın bir tarafında saat bir tarafı hız göstergesi kadranı güzelce soktum bütün parcalarını ama içeriye takıcak bir yer bulamadım baya ugraştım bi ara umudumuda kaybettim toplayamıycam diye başardım gösretgelerin lambalarını soktüm teker teker sildim temizledim ama geri takdıgımda yanan lambalarında yanmamış oldugunu gördüm artık öyle taktım bi yerde yanlış yaptım ama nerde bu hafta içi parcacıdan lamba alıp bırde pazar günü bidaha sökecegim
hsynaslan0010
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir