Ön Gösterge Işığı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ön Gösterge Işığı

İleti alwaysloser » 28 Kas 2011, 20:35

buyrun buda benim pazar günü ki işlemlerimm
favorit-forman/gosterge-temizlik-t27173.html

www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti Abdulkadir OĞUZ » 14 Arl 2011, 16:26

Arkadaşlar dediğiniz gibi 1990 model skoda favoritimin ön gögüs lambaları çok sönük yanıyor. En iyisi sizin yaptığınız gibi led ampül takmak. Bende söküp kendim yapacağım.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti Abdulkadir OĞUZ » 06 Oca 2012, 21:46

Arkadaşlar. Benimde 90 model skodanın gögüs gösterge lambalarından bende az ışık verdiği için çok sikayetçiydim. Gece seyahatlerinde hareret göstergesi çok zor görünüyordu. Bunun üzerine bende 2 tane led lamba aldım. Müsait bir zamanımda ön gögsü komple söktüm ve ön göstergeyi eve çıkardım. 12 volt adöptörle denedim. Bütün lambalar yanmasına rağmen çok az ışık veriyordu. Aldığım 2 adet led ampülü göstergenin iki ortasına - ve + uçlardan kablo çekerek lehimledim. Led lambalarıda oralara sabitledim. Yanlız - ve + uçlar led lambalarda önemli arkadaşlar. + artıya, - eksiye bağlanacak yoksa yanmaz. İnanın 2 tane led lamba, göstergedeki 10 tane ampülden fazla ışık verdi ve çok güzel oldu. Yapabilirseniz kendiniz yapın yoksa sanayide benden 50 TL. istediler. 20 TL.ye yapın dedim yapmadılar ben kendim yaptım. Yapabilen herkese tavsiye ederim. Gece seyahatinde gögüs su an çoknet görünüyor.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti forman37 » 07 Oca 2012, 10:42

ARKADAŞLAR BENDE BOYLE BISEY YAPTIM...BEĞENDIYSENIZ YORUM YAPIN :)):):

Uploaded with ImageShack.us" />

_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti bekocan » 07 Oca 2012, 13:48

keşke mavi renkte yapsaydın
bu beyaz gözünü yorar karanlıkta ama gene yapabilmişşin eline sağlık güzel olmuş
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti forman37 » 07 Oca 2012, 14:26

tşkler usta beğenın ıcın :) aslında mavı düşünmedım değil ama sahınler doğanlar aklıma gelınce mavı rengın apaçi işi gıbı gorunuceğı aklıma geldı vazgectım. bende beyaz yaptım favorıt formanların gostergenın ustunde kalın mıka cam var ustune monte ettım yanı nokka nokta gozukmuyo tatlı bı gorunum verıyo .gozumude yormuyo hatta daha bı hosuma gıdıyo :) ayrıca ledi park düğmesıne bağlamadım ona ozel anahtar yaptım ıstedığım zaman yakıyorum . orjınal ampullerı yıne yerınde duruyo.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti Pesimiststyle » 07 Oca 2012, 15:48

bekocan yazdı:orjinal lambaları tamamen söküp ben led yaptım

usta kadran yokmu göstergede :)
.....:::::PesimistStyle:::::.....
Kullanıcı avatarı
Pesimiststyle
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: selcuk
Nereden: Antalya
Arabanız: Skoda Favorit 135 LX

İleti bekocan » 07 Oca 2012, 23:02

Pesimiststyle yazdı:
bekocan yazdı:orjinal lambaları tamamen söküp ben led yaptım

usta kadran yokmu göstergede :)

kadran var lakin aldığım fosfoslu kalem iyi çıkmadı kadranın üzerini ben fosfoslu kalemle boyamıştım kalem sonradan soldu tam belli olmuyor boya kötü çıktı daha sonra vaktim olmadı tekrar sökünce artık havalar ısınınca kadranın üstüne fosforlu bant yapacağım . veya ayrıyetten yukardan harici renk vereceğim
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erdi ortakcı » 08 Şub 2012, 18:19

üstat ışıkları nerden buldun ben söktum ıkı haftadır toplayamadım bulamadım bızımkıler gıbı çevirmeli led ışık farklı bişey hersey uymuyo yardım edınde bende toparlayım artık =)
Kullanıcı avatarı
erdi ortakcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erdi ortakcı
Nereden: İzmir
Arabanız: blaklıne

İleti bekocan » 09 Şub 2012, 00:08

erdi ortakcı yazdı:üstat ışıkları nerden buldun ben söktum ıkı haftadır toplayamadım bulamadım bızımkıler gıbı çevirmeli led ışık farklı bişey hersey uymuyo yardım edınde bende toparlayım artık =)

abicim burada kullanılan ledler şerit halinde normalde 5m boyunda yuvarlak pilastiğe sarılmış olan bütün elektronik ve elektrikçilerde satılan şerit halindeki ledden yapılıyor sen bu led şeritten yapmak istediğin yer boyunca keserek 12 volt verdiğinde ledler yanar bu kadar
yanlız şerit halinde olduğundan herterden kafana göre kesemessin keseceğin yerler maksa veya çizgi halinde ğösterilmiştir
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mumtazsar » 10 May 2012, 23:41

aynı sorun bendede var yakıt ölçümü esnasındayım.bittikten sonra nasip olursa şerit led takmayı düşünüyorum.
mumtazsar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mümtaz şar
Nereden: Konya
Arabanız: skoda favorit

İleti debrelim03 » 16 Mar 2015, 09:47

arkadaşlar bu dipli ampül bizim favonun göstergesine uyarmı yada bunun gibi dipli led ampül tavsyesi olan varmı
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serdar
Nereden: Denizli
Arabanız: favorit

İleti karamani44 » 16 Mar 2015, 20:35

sanırım ben de deneyeceğim
karamani44
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmet
Nereden: Malatya
Arabanız: forman 135 L

İleti sdelican » 01 Eyl 2015, 13:38

bekocan yazdı:en üst göğüsü sök
soltarafta ki lambaların düğmelerinin kablo soketini tamamen çıkar
sağ tarafta ki havalandırma kanalını tamamen çıkar zaten vidasızdır
bir kere sökünce çok kolay olduğunu ğöreceksin
çakmak bölümü komple gelir 3 adet arkasındaki soketi çıkar
soketleri takarken karıştırman mümkün değil
havalandırma ön panjurlarını da al
gösterge panellerinin hemen önünde geçme plastil parça var vidasızdır kendine doğru çek gelir
altında gözterge panelinin 3 adet vidasını ve tam karşında gösterge panelinin tam hatırlamıyorum 2 veya 3 vidası var onlarıda al
gösterge paneli tamamen eline gelmesi için arkasındaki soketleri çıkar
buradaki en önemli yer: kilometre telidir hafif kafanı eğip km telinin somununu gevşet çıkar tel zaten çekince gelir takarkende dikkat edeceğin yer km telinin ucu 4 köşedir önce teli itekle içine rahat bir şekilde oturur sonra üzerindeki somunu sık o kadar
yani gösterge panelini komple eline alacaksın
yanan lambaları arkataraftan zaten ğöreceksin çıkarmak istediğin tamamen çıkarır atar yenisini takarsın
ama led yapmak istiyorsan
arka taraftaki vidaları komlple sök
lpg göstergesi ve ısı gösterge lerini sökmen için üzerlerinde küçük somunlar vardır onlarıda tamamen alacaksın
buraları sökerken istersen fotolarını al ve biraz daha ince işçilik yapman lazım çünkü narin yerler
arka kapağı tamamen aldığında
km gösterge yerleri tamamen çıkar hemen arkatarafına içine yani yuvarlak bir şekilde tam oraya yuvaya otracak şekilde ledin lambaları yantarafa bakacak şekilde yapıştır ve 2 adet daha önceden hazırladığın artı ve eksi uçlerını kart üzerindeki delklerden arka tarafa çıkar
bu işlem km yerine ve diğer yerlerede uygula kapat
bunların uçlarını zaten elektrikçi isen kart üzerindeki 1 adet lambanın 12 dan yandığını bilirsin bu uçlerı birtanesinnin hattına lehimle yeter
tamamen toplamadım gösterge panelinin arka soketlerini takarak uçları n doğru bağlandığını kontrol et yanmıyorsa 2 ucu yerdeğiştir tamamdır
biraz ince işleri var sadece birkere sökmen gerek daha sonra ilk söktüğün zamanın kaç katınca hızlı söktüğünü göreceksin
şimdi ben tekrar sökeyim dediğimde komple 5 dakkamı almıyor
yardımcı olduysam ne mutlu

o kadar güzel anlatmışsınız ki, sökesim geldi valla. tşk
sdelican
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar Delican
Arabanız: Favorit GLX

İleti blues84 » 04 Eyl 2015, 06:40

debrelim03 yazdı:
arkadaşlar bu dipli ampül bizim favonun göstergesine uyarmı yada bunun gibi dipli led ampül tavsyesi olan varmı

Bu ampuller ön park, çamurluk sinyali ve plaka aydınlatmasında var sadece panele olmaz.
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir