Aracın sol alt kısmından su akmış.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracın sol alt kısmından su akmış.

İleti ozantavsan » 18 Kas 2011, 10:06

Bu sabah farkettim aracın motor altı zemin ıslanmış.yerde 20 cm çapında ıslaklık var.Sonra farkettimki daha önce park ettiğim yerdede aynı izler var.Benim araç bir süredir akıtmış demekki dedim.
Kaputu açtımçLPG beynine giden hortum motora bağlantı yerinden sızdırmış .Antifirizli su egzos manifoltuna doğru akmış.Bu birinci kaçak.

Ama sol taraftaki akıntıyı bulamadım.Tam yeri radyatörün solt alt kısmındaki hortumun şarj dinamosunun bulunduğu kısmın altlarına gittiği bir yerde.Tam bimlmiyorum ama devir daim buradamı?

Devir daimden kaçırıyor olabileceği aklıma geldi.Sıvı kabınıda 15 kasım akşamı doldurmuştum.Tam maximum çizgisine kadar.Şimdi seviye maximum ile minimumun tam orta seviyesinde.

Lpg regülatörüne giden hortumun kelepçesini gevşeltip biraz daha öne çekip sıktım.Damlama kesildi.
Akşama tekrar kontrol edeceğim.Aracın konumunu değiştirdim ,kuru zemine parl ettim.Akşamda aynı akma olacakmı kontrol edeceğim.

Termostat contasındada ıslaklık var ama akma yok.Usta değiştirmişti.Conta olarak siyah sıvı birşey sürdü.O da ısı ile kuruyup çatladı.Sanırım ısıya dayanıklı conta değildi.Geçen yıl kendim değiştirirken 300 dereceye dayanıklı kırmızı sıvı conta kullanmıştım.Akma filan olmamıştı.Sanırım yine iş başa düştü .Termostat contası alıp değiştireceğim sanırım.

Devir daim pompasının yeri tam nerededir ?
Kendimiz kaçak varmı diye kontrol edebilirmiyiz?
Ustasız halledebilirmiyim ?

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti sainz » 18 Kas 2011, 16:21

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ozantavsan » 18 Kas 2011, 16:53

Teşekkürler.. Sanırım o metal borudan yada radyatörden buraya gelen plastik hortumun geçtiği yerden kaçırıyor.
Altta motor koruma sacı var o olmasa bu metal boru görülürdü sanırım.Ben halledemeyeceğim gibi geliyor.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 18 Kas 2011, 17:37

Aklıma birşey daha geldi.Böyle bir durum olursa diye radyatör delik tıkayıcı almıştım.Ama hiç kullanmadım.
Bagajımda kötü günler için duruyor.Bu sızıntıda kullansam işe yararmı ? Soğutma suyuna döksem mi ?
Zararı olurmu ? ..Fikrinizi almadan kullanmam.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti detcen » 18 Kas 2011, 21:35

Selamlar ozan oradan su sizintisi devirdaimin bozuldugunun isaretidir degismesi gerek eger bozuksa bu konuyuda dikkate almani tavsiye ederim
detcen
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: nec
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit

İleti ozantavsan » 19 Kas 2011, 01:14

Araçta hararet vesaire sorun yok.Soğutma suyu dolaşımını sorunsuz yapıyor.Genleşme kabında sorun yok.Hortumların kelepçe kısımlarında sızdırmalar vardı.Kelepçeleri sıktım.Bazılarına 2. kelepçeyi taktım.Su eksiltme azaldı.Sadece bugün fotoğrafı paylaşılan ve orada belitilen metal borudan biraz sızdırıyor sanırım.Devirdaim bozuksa belirti ve sorun olarak neler gözlemlenir.Bu sadece sızdırma , devirdaim çalışıyor.
Benim tahminim damla damla sızdırıyor.Bu akşam baktım aracın altına (yere) bir kaç damla damlamış.
Su seviyemde azalma olmamış.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti detcen » 19 Kas 2011, 02:24

Devirdaim bozuldugu zaman devirdaimin altinda kucuk bi delik var oradan su sizdirmaya basliyor idare etsin mantigi ile o deligi tikiyorlar nerde tirak orda birak misali boylece biraz daha gidiyor sokup takmasi zahmetli bi is yenisi 40 lira civari olmasi lazim eger sorun devam ederse ustaya gostermende fayda var
detcen
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 19 Kas 2011, 09:26

ozantavsan yazdı:Teşekkürler.. Sanırım o metal borudan yada radyatörden buraya gelen plastik hortumun geçtiği yerden kaçırıyor.
Altta motor koruma sacı var o olmasa bu metal boru görülürdü sanırım.Ben halledemeyeceğim gibi geliyor.

O metal boru zamanla içten paslanıyor. Ben triger zincirini değiştirirken biraz yana doğru kastırmak durumunda kalmıştık ve sessizce ayrılıvermişti ortasından.

Değiştirebilmek içinse lifte alarak yapmak çok daha rahat ve çabuk olacaktır.
ozantavsan yazdı:...Hortumların kelepçe kısımlarında sızdırmalar vardı.Kelepçeleri sıktım.Bazılarına 2. kelepçeyi taktım...

Kelepçeler, hortumları sürekli sıkıyorlar ve ısına soğuya o sıkılan kısım iyice deforme oluyor. Hortumları ve kelepçeleri değiştirerek kaliteli olanlarını almanı tavsiye ederim, eğer sıkmakla da bir sonuç alamıyorsan.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 20 Kas 2011, 14:06

Radyatör delik onarıcı sıvı , devir daim hortumu gibi metal borulardaki sızıntıyı kapatabilirmi?

Niye tekrar sordun demeyin.Bu iş için mecburen yine ustama gideceğim .O da çok işim var diyecek.Yapsada nazlı yapacak.Yine istediğim gibi olmayıp sorun çıkaracak.Ben yine sinirleneceğim.

Başk austaya gitsem benim usta yine başım sıkışınca mırın kırın yapacak işimi sallayacak.Başka ustayla çalış demeyin benimki başım sıkıştığında 200 km mesafede olsanda atlar gelir seni yolda bırakmaz.Yolda kalsan yetişir.
Bu sebeple kopmak olmuyor.

Eğerki delik onarıcı sıvı (soğutma suyuna sıcakken döktüğümüz) olursa şansımı denerim.Olmazsa sanayiye giderim.Elimde kullanılmayı bekleyen onarıcı sıvı var.Kullanmamın faydası olmazsada zararı olurmu ??

Resimde aracımın sol altında işaretlediğim sızıntıyı zeminde görürsünüz.En sol tarafta araçsız bölümdeki izlerde benim aracın marifeti.Nereye park ettimse izi kalmış.orada iki iz var.Sağdaki kelepçeleri sıkıp 2. kelepçe takmadan önce kaçıran borulardı onları hallettim sızıntı yok.Soldaki devirdaim borusu veya devirdaimden sızan.
Eklentiler
antiriziDSC00169.JPG
antirizisızdırma.jpg
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti detcen » 20 Kas 2011, 16:12

Bence sorunun kokten cozmek yerine bu gibi katkilar ilerde daha buyuk sorunlar acabilir yonelmemekte fayda varhem sorun tespiti icin herhangi bi ustaya gostermen yeterli yaptirip yaptirmamak sana kalmis bunun icinde para alacaklarini zannetmiyorum kolay gelsin
detcen
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 20 Kas 2011, 21:48

ozantavsan yazdı:Radyatör delik onarıcı sıvı , devir daim hortumu gibi metal borulardaki sızıntıyı kapatabilirmi?...

Bence kapatmaz. Radyatördeki delikleri kapatır zira orada suyun dolaştığı borular ince ve oluşabilecek delikler de haliyle o onarıcı sıvının kapatabileceği büyüklükte. O bahsettiğim metal borudakini kapatabileceğine hiç ihtimal vermiyorum ben.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodaizm » 20 Kas 2011, 23:02

Anlattıklarınıza bakılırsa devirdaiminiz ( su pompası) su kaçırıyor. Onarılmaz bir parçadır. Merkezinden, yataktan su kaçırıyor. Yenisi ile değiştirmeniz gerekecek.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti ozantavsan » 21 Kas 2011, 09:14

Teşekkürler.Bu hafta sanayide ustama hallettireceğim.Sanırım devirdaim + hortumunu komple değiştirmek en iyi çözüm.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 21 Kas 2011, 10:21

Favorit orjinal devir daim bulunabiliyormu ?
Fiyatı ne kadardır?
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti orhanfoto » 21 Kas 2011, 11:04

ozan abi orjinali varmı bilmiyorum ama ben degiştirdim 60 lira devirdaim tokozları patlamıştı bende komple devirdaimi degiştim 60 lira parca
orhanfoto
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: orhan taptil
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit 93 lx

İleti ozantavsan » 21 Kas 2011, 11:12

bu devirdaim satın alırken hangi parçalardan oluşuyor.Contası ,kendi ,hortumu ,takozu hepsi berabermi ?

Az önce parçacıma sordum uzun zamandır çek malı parça görmedim ben dedi. 80-85 liraya devir daim var.Biraz ucuzada var.Ama elimde parça yok dedi.Ustamdanda Çarşamba gününe randevu aldım.Önce ustaya baktırıp devirdaim değişmeyecekse alt hortumunu değiştireceğim artık.Devir daim hortumu varmış elinde.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ozantavsan » 24 Kas 2011, 10:59

Devir daim kaçırıyormuş.Parça yoktu sanayide.Lostar arkadaşımızın mesajına göre isteyeceğiz ondan bir tane artık.Malzeme gelince usta değiştirecek.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti phenomx3 » 24 Kas 2011, 13:12

ozan kardeş uzun zamandır çin malı parça görmedim diyen ustan belki sizin orda olmadığı için görmemiştir. ben şu an gideyim burada heryerde bu parçayı bulabilirim ve çin malı da piyasada gani maalesef. mesela bi parçacı bana orjinal bu dediği VİKA halis muhlis çin malı ve aldığım silecek kolunun ikisi de bozuk çıkmıştı ve geri verdim. devirdaime gelince bende değişmiştim ve çin malı idi şu anda sadece takozunu değiştim devirdaimde sorun yok. http://www.yedekparca.com/4066.html bu sitede resmi var hortumu ayrı kendisi ayrı takozu üzerinde kolay gelsin sana
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir