su kaybolması yakıt artısı ve calısmama

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

su kaybolması yakıt artısı ve calısmama

İleti lessabadry » 18 Kas 2011, 23:46

MeRhABA 93 FORMAN.. onceLIKLE TELDN GIRIYORUM BIR TURLU KUCUK HARF YAZMIYOR K.BAKMAYIN. ARACIN CONTA YANDI KOMPLE YAPTIRDIM IYI YAPILMADI BIR DAHA YAPILDI ONDAN SNRA SORUN YOK. EN AZINDAN HARARETLE ILGILI.. NEYSE ARAC HEP SU EKSILTIYOR T2 3 GUNDE DEPO BITIYOR GAZ BEYNINDEN SIZIYORDU YAPTIRDIM KALORIFERDEN SIZIYORDU YAPTIRDIM SIMDI HIC BI YERDE SIZMA YOK ARABAYI KOYUYORUM BAKIYORUM ERTESI GUN YOK YUKSEK DEVIRDE GEZIORM DURUP BAKIYORM YOK.. BIR TURLU BULAMADIM USTAYA GETIRDIM ODA BULAMADI DEDIM CONTA YOK PISTONLRA SU INER ARABA BOLE CALISMAZ HARARET YAPAR. EGSOZDAN SU ATIYO. O BUHAR HER ARABADA OLUR KIS MEVSIMI DEDM EYW. PEKI BU SU NERDEN GIDIYO YASAYAN VARMI HIC? BIRDE YAKIT SARFIYATI BAYAGI BI ARTTI 50 TL LIK GAZLA 70 KM ZAR ZOR GIDIYORUM. BUGUN BIRAKTIM ARABAYI KARBURATOR TEMIZLENSIN BAKILSIN HERSEYE DIE BIRDE SEN BAK USTA DEDIM KACAGA BEKLIYORUM YARINI. VAR MI BIR YORUMU OLUCAK ACABA NEDIR SIZCE =(

lessabadry
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: forman lx

İleti osman25 » 18 Kas 2011, 23:59

İlk olarak problem
1- Motor su kaçırıyordur; motor su kaçıdığında motor yağ kapağını açtığında köpüklen me olur, tabir yerindeyse, yoğurt gibidir, açilen yaptırılması gerekir.
2- Araç conta yakmıştır; conta yapan araçın motoru açılır, (aradaki conta dikdörtgen biçimindeki su- hava- yağ giriş çıkışını yönlendirir) conta değiştirilir
3- Rekorlarda (Su Boruları) kaçakvardır, bir yerdn sızdırıyordur, açilen tespit edilmesi gerekir, eklem yerlerinden, gözle dikkatlice bakan usta tespit edebilir.
4- Radatör su kaçırıyordur, acilen tespiti gerekir.

Önemli bir sorun acilen yapılması gerekir, araçsahibini araçtan soğutur, kolay gelsin.
osman25
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: osman atı
Nereden: Erzincan
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 Comfort

İleti lessabadry » 19 Kas 2011, 00:04

motor kapagında yogurtumsu bı olay war sagolsn bızım cok bılen ustaya soledım yok o normaldır dıyor gazlı araba bılmem ne.. Dedıgınız gıbı bayagı bı sogudum beynden kacagı yaptırdım antfreze koydurdum 2 gune gıttı. Kalıroferı yaptırdım antfreze koydurdum oda gıttı sımdı su koyduk mecburen beklıyorum gaz ıcın ve sabah calısmadıgı ıcın karburtoru komple bakım ıcın bıraktm aksam aradm alym mı dıe yanma zamanı mı yanlıs yakıt zamanında mı problem war dedı motor ustasna gotrcm dedı arkadasım ama tam bılmıyorum.. Is dolayısıylada sabah 10 aksam 10 sanayıye gıdemıyorum =) bakalım ne olacak halım..
lessabadry
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 19 Kas 2011, 09:29

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti lessabadry » 19 Kas 2011, 10:13

sainz yazdı:http://www.skodam.com/post343561.html#p343561" rel="nofollow

Görünür de bir Kaça yok işte.. Hani Birkaç yöntem deneyerek belki bulunabilir ama sanırım kaçak olarak yok ? motor la alakalı diye düşünüyorum kapaktaki birikinti ve egsozdan cıkan AŞIRI su .. püskürterek atıyor.. ama hararet yok calışmada bir sorun yok..
lessabadry
CLASSIC
CLASSIC

İleti osman25 » 19 Kas 2011, 20:17

Hocam
Araç motor kapagında köpüklen me varsa, senin araç soğutma suyun aynen motorun içine sızıyordur. Motorun içine sızan antifiriz yada su motor yağını bozar. bozulan yağ en görünürde köpüklenme yapar.

Yapılması gereken
1- Contanın değişimi, conta değiştiginde ise termostat ve müşür değişimi de gerekir ki masraf da aşagı yukarı 400tl dir.

2- Conta değişimi , termostat ve müşür değişimi beraberinde getirir bu ise araç beynini bozar. Yani Aracın kontağını her açtığında 5-6 saniye kadar akustik ses gelir ardından motor hararet ikazi yanar.

3- Bir kez motor hararaet ikazı yanarsa ne kadar bilgisayara soksan da düzelmez. Evet girdiği o gün ya da an an düzelir fakat ertesi sabah yine yanar,

4- Yapılması gereken aracı iyi bir duruma getirip satman olur.

Benim kisi tabi tecrübyele sabit deneyimler ama yine iyi bir usta ya göster.

Not: Araç ekzozoundan rölantide ya da çalışırken su atması normaldir. Önemli olan bu değildir. Önemli olan diğer problem. Acil motor ustasına ihtiyaç var. Ustalarımız basit arabalara alışmıs Tofaş, Renault vb gibi. Araç beyinli olduğunda saşırıp kalıyorlar.
osman25
CLASSIC
CLASSIC

İleti lessabadry » 19 Kas 2011, 21:12

motor kapagında o yogurtumsu tortu şeklnde şey oluşuyor ama yagda bi anormallik yok işte. tamamen temiz yag.. ne bir kararma ne bir sulaşma.. cözemedim..ayrıca motora sızan su motorun calışmasını etkilemez mi belli etmez mi yani..
lessabadry
CLASSIC
CLASSIC

İleti osman25 » 20 Kas 2011, 01:02

Su yada antifiriz sızması sonucunda motor içinde oluşan köpüklenme başlangıçta aracın calışmasına, hareketine engel olmaz. Anormallik araçta zamanla artar,
Bir düşünün üç güne bir eksilen motor soğutma suyu nereye gidiyor, silindir kapak contasından tabiki çoğunluğu motor içine bu ise bir zaman sonra motoru iflas ettirir. Durumu siz tabiki çözemessiniz, için tamamen rahat etsin diyorsan servise git.
osman25
CLASSIC
CLASSIC

İleti detcen » 20 Kas 2011, 16:07

Selam aracindaki sorun ust kapak contasi iyi yapilmamis ust kapagin taslanmasi lazim eger curugu coksa yenisiyle ayni fiyata gelir conta yanik oldugundan silindirlere su kaciriyor bu suyuda yakar yakmadiginida egzosdan atar. Garantili yaptirdiysan ustana tekrar git yok degilse ustani degistir kolay gelsin
detcen
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: nec
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit

İleti 93forman » 24 Oca 2012, 17:55

merhaba arkadaşlar aynı sorun bende de var, aracıma lpg taktırdıktan sonra oldu sanırım , araç su eksiltmeye başladı, aracıma binmeden önce su eklemek zorunda kalıyorum, tamirciye götürücem ama paylaşmak istedim, neden kaynaklanıyor dersiniz, teşekkür ediyorum ...
93forman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir
Arabanız: 93 FORMAN 135L

İleti kuğu beyazı FORMAN » 24 Oca 2012, 18:22

ARKADAŞ SENİN CONTA KAVRULMUŞ KAÇAK VAR GEÇMİŞ OLSUN

KAÇAK YOKSA SU EKSİLTME= CONTA

ÇALIŞMAMA ÇALIŞMADA ZORLANMA= CONTA

NEDENİ İSE

CONTAN YANIK OLDUĞU İÇİN MOTOR BLOĞU DEVAMLI SULU OLUO VE BUJİLER ISLAK HALİYLE ÇALIŞMAZ ÇÜNKÜ ATEŞLEME YAPAMAZ MOTOR SANKİ 3 PİSTON ÇALIŞIRMIŞ GİBİ SARSINTILI OLUR

KAÇAK YOK FAKAT KISA SÜREDE SU EKSİLTEN MOTOR CONTA YANIĞINDAN BAŞKA BİŞEY DEĞİLDİR

BOŞA ARAÇLA GEZİP DAHA FAZLA MOTORU YEMEDEN DİREKT CONTAYI YAPTIR... YOKSA 5 KURUŞLUK MASRAF YERİNE 25 KURUŞ HARCARSIN

BUNU KİMSE İSTEMEZ SAYGILAR SEVGİLER
Kullanıcı avatarı
kuğu beyazı FORMAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bora genç
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda forman 1994

İleti 93forman » 25 Oca 2012, 23:25

peki izmir karşıyakada bildiğiniz iyi skoda ustası varmı acaba tavsiye edebilceğiniz,..
93forman
CLASSIC
CLASSIC

İleti desemon » 26 Oca 2012, 00:49

arkadaşlar 3 ay önce contayı değiştirmiştim 3 aydır bir sıkıntı yoktu fakat geçen hafta antifiriz koyduktan sonra 2 gün önce yağa su karışmaya başladı kapakta yine o mayonez gibi tortu oluşmaya başladı yedek su deposuna basınç arttı ve suyun rengi değişmeye başladı FAKAT HİÇ HARARET YAPMADI ÇÜNKÜ DEVAMLI KONTROL EDİYORUM acaba diyorum antifirizden dolayımı bunlar oldu bugün yaptırdığım ustaya gitim contadan dedi yarın gel saplamaları yine sıkalım dedi conta değiştirdikten sonra 2 kez saplamaları sıktırmak için ustaya uğradım bir sıkıntı varmı diye soruyordu bende yok diyordum o zaman gerek yok diye beni yolluyordu acaba o zaman sıkılsaydı bunlar olurmuydu yoksa ustanın umursamazlığının kurbanımı olduk ayrıca saplamalar sıkılınca düzelirmi çünkü hiç hararet yapmadı ve su eksilmedi işallah sıkmayla düzelir yoksa ben ustayı düzel........ herkese iyi forumlar
desemon
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ö.Desem
Nereden: Bursa
Arabanız: 93 favorit 135L

İleti 93forman » 27 Oca 2012, 16:31

sabahları egzostan çok fazla buhar çıkıyor, diğer araçlara bakıyorum egzoslarına böyle bir durum yok , bunun nedeni ne olabilir, su eksilttiğini söylemiştim...
93forman
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir